Kipróbáltuk a Xiaomi MiPad-et!

2

Már többször is írtunk a Xiaomi első táblagépéról, a MiPad-ről, ami bizony sok szempontból páratlan lett. Egyrészt adott egy gyönyörű kijelző, az egyik legjobb jelenlegi mobilos hardver, valamint a gyári adatok alapján egy brutálisan hosszú üzemidő. Mindez persze a kínaiaktól megszokott kedvező áron.

Ez így mind nagyon jól hangzik, de vajon a valóságban is megállja a helyét a készülék a legjobb jelenlegi táblagépek között? Tesztünkből remélhetőleg kiderül!

Csomagolás, tartozékok

A MiPad a Xiaomi szokásos csomagolását kapta meg, azaz egy egyszerű kartondobozzal van dolgunk, aminek a tetején egyedül az Mi logót találjuk. Erre rápillantva nem is derül ki azonnal, hogy melyik készülék lapul belül.

Doboz

A felső részt leemelve egyből a tablet fogad minket, ami teljes hosszában és szélességében kitölti a rendelkezésre álló helyet. Ez alatt találjuk a tartozékokat, amik elég szűkre lettek szabva. Kapunk egyrészt egy töltő-adatkábel párost, egy tűt a MicroSD foglalathoz, valamint egy használati útmutatót.

Tartozékok

A fülhallgató sajnos kimaradt, és bár a Xiaomi-nak van ilyen terméke, ezt külön kell megvásárolnunk.

Külső

Először kézbe fogva a készüléket valószínűleg mindenkinek az Apple terméke jut eszébe, és ez nem is túlzottan meglepő. A Xiaomi nem igazán szégyelli, hogy sok esetben másolják az almás gyártót, így tehát egyértelmű, hogy az első tabletük az iPad-re, annak is a mini változatára hasonlít.

A 7.9 colos MiPad nem rendelkezik túlzottan nagy méretekkel (202 x 135.4 x 8.5 mm), és a 360 grammos súlya sem veszélyes, de azért az Apple készüléke valamivel kompaktabb és könnyebb is. Az előlap nagy részét természetesen a kijelző foglalja el, ami alatt három érintőgombot találunk, felül pedig a kamera és a kimaradhatatlan Mi logó helyezkedik el, 1-2 egyéb szenzor társaságában.

A bekapcsoló, valamint a hangerőszabályzó gombok a tablet jobb oldalán vannak, míg a bal oldalon semmit sem találunk. A 3.5 mm-es audio kimenet felül helyezkedik el, a microUSB port alul, és más nem is igazán van az oldalakon. A készülék egyébként körbe kissé lekerekített formát vesz fel, ami a sarkokra is igaz.

Térjünk át a hátlapra, ahol érdemes egyből megemlíteni, hogy a készülék háza teljes egészében műanyagból van, abból is inkább a kevésbé szerencsés, fényes fajta. Persze ez nem annyira befolyásolja a használatot, de azért a prémium érzet elmarad.

A MiPad hátsó fele nem rejt túlzottan sok dolgot. A bal felső sarokban találjuk a hátlapi kamerát, alul van egy dupla hangszóró, kissé ezek felett pedig a márkajelzés és némi írás.

Összességében egyébként egy nagyon jól összerakott készülék lett a tesztalanyunk, és az unibody kivitelnek köszönhetően teljesen masszív az egész, recsegés, ropogás egyáltalán nem tapasztalható.

Kijelző

A Xiaomi MiPad egy igazán szép, 7.9 colos IPS kijelző kapott, ami örökölte az újabb iPad-ek retina felbontását. Ez 1536 x 2048 képpontot jelent, ami pixelsűrűségben kifejezve nagyjából 324 ppi. A kép tehát tűéles, szabad szemmel nem igazán lehet már látni az egyes képpontokat.

A kijelző színei teljes mértékben hozzák az elvárt szintet, és inkább természetesek, mintsem élénkek. A betekintési szögek szinte 180 fokosak, egyik irányból nézve sincs számottevő torzulás.

Fényerő tekintetében sincs probléma, hiszen ezt magasra véve a napsütésben is meglehetősen jól látszik a kijelző. Szerencsére a beállítható skála igen széles, azaz akár szinte teljesen is le tudjuk venni a fényerőt, ha például sötétben akarjuk a tabletet használni.

A kijelző védeleméről a Gorilla Glass 3 borítás gondoskodik, ami nagyon jól véd a karcok ellen, de azért a leejtéssel így is vigyázni kell.

Hardver

Már a bevezetőben megemlítettem, hogy a Xiaomi MiPad a jelenleg elérhető egyik legerősebb hardvert kapta, ami nem más, mint az Nvidia Tegra K1. Ez négy darab 2.2 GHz-en ketyegő Cortex-A15-ös processzormagot, és egy 192 magos GeForce Kepler grafikus egységet jelent, ami tényleg brutális teljesítményre képes. RAM-ből egyébként 2 GB áll rendelkezésre, a belső tárhely pedig 16 vagy 64 GB, változattól függően.

xiaomi-mipad-antutu1

Összességében tehát simán veri a mezőnyt a MiPad, a jelenlegi csúcskészülékek rendre alatta teljesítenek, főleg ha a tesztprogramokat vesszük alapul. Persze valós használat során kevésbé látványos a különbség, de a Xiaomi táblagépe mindenképpen az élen jár. Itt azért érdemes még megemlíteni a melegedést, ami a Tegra processzorok gyakori problémája. Sajnos a MiPad-nál is tapasztalható a jelenség, és bár ez komoly problémát nem fog jelenteni, azért néha kicsit zavaró tud lenni.

xiaomi-mipad-antutu2

Adatkapcsolati téren adott a Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, illetve a Bluetooth 4.0, de kimaradt például a 3G és a GPS is.

Szoftver

A Xiaomi MiPad-en debütált a gyártó MIUI rendszerének tabletes verziója, és ebből fakadóan még voltak hiányosságok a nálunk járt készüléknél, többek között hiányzott a magyar nyelv, illetve a Google-alkalmazások is (a mostani modellek már valószínűleg jobb szoftverrel jönnek).

xiaomi-mipad-fokepernyo

A jelenlegi verzió Android 4.4.2-re épül, és a rendszer egyik sajátossága, hogy nincs hagyományos értelemben vett menü, az alkalmazások a főképernyőn helyezkednek el. Ez elsőre kicsit szokatlan lehet, de aki már használt korábban MIUI-t vagy akár a Huawei felületét, annak ismerős lesz.

Alapesetben három főképernyőt kapunk, amik közül az egyik néhány fix widgetet tartalmaz. Ide nem tudunk ikonokat tenni, de ez nem is baj, hiszen így is hasznos ez a rész.

xiaomi-mipad-widgetek

A felső sávot lehúzva előjönnek a szokásos értesítések, valamint a gyorsbeállítási lehetőségek. Ez hozza a MIUI-tól megszokott gyönyörű, letisztult kinézetet, öröm ránézni.

xiaomi-mipad-gyorsbeallitasok

A Beállítások menüje is kicsit átszabásra került, de azért minden fontos dolgot megtalálunk.

xiaomi-mipad-beallitasok

A rendszer összességében rendkívül gyorsan és akadásmentesen működik, legyen szó akár böngészésről vagy játékról. Az újabb verzió már tartalmazza a magyar nyelvet és a Google alkalmazásokat is, ezzel együtt pedig tényleg nem lehet okunk panaszra.

Kamera

A MiPad hátlapján egy 8 megapixeles szenzor található, ami egész jól teljesít ahhoz képest, hogy egy tablet nem fényképezésre való. Persze csodákat nem kell várni, és extrákat sem nagyon kapunk. A kamera menüje például szinte a végtelenségig le van egyszerűsítve, 1-2 apró beállításon kívül alig találunk itt valamit.

xiaomi-mipad-kamera

Az előlapra egy 5 megapixeles egység került, ami szintén megfelelően teszi a dolgát, egész jó szelfiket lőhetünk vele, és videóchatre is alkalmas.

Videókat full HD-ben rögzíthetünk, ez is hozza a várt minőséget, bár nem kiemelkedő.

Tesztfotók:

mipad-foto-1

mipad-foto-2

Üzemidő

A tesztalanyunk egy hatalmas, 6700 mAh-s akksit kapott, ami nem csak névlegesen, hanem a valóságban is jól teljesít. A merülés persze függ a használat módjától, de összességében 6-10 óra közötti folyamatos üzemidő hozható ki a tabletből egy feltöltéssel. Ha csak filmezünk, akkor nyilván tovább bírja a készülék, ha viszont folyamatosan játszunk rajta, akkor azért hamarabb lemeríthető.

Összegzés

A MiPad a Xiaomi első táblagépe, és mint ilyen, nem lett hibátlan. A szoftveren még lehet csiszolni, illetve melegedésre is hajlamos a kütyü, de ezeket leszámítva egy remek gépről van szó. A hardvere és a kijelzője brutális, ráadásul külsőleg is szép lett, annak ellenére, hogy a fényes műanyag nem a legjobb választás.

A készülék hazánkban is beszerezhető a xiaomishop.hu jóvoltából, ahol a cikk írásának idejében 88.900 Ft-ot kérnek érte 1 év hazai garanciával. Ez nem kevés, de még így is elég jónak mondható az ár-érték arány, hiszen tényleg egy komoly kütyüt kapunk ezért az összegért. A külföldi webshopokban olcsóbban hirdetik a tabletet, de ezekre még általában rá kell számolni a 27%-os ÁFA-t, illetve a garancia intézése is nehézkes. Aki tehát nyugodtan akar aludni, az inkább válassza a hazai rendelést.

Kövesd te is a NapiDroid.hu-t a legfrissebb androidos hírekért!
Megosztás

About Author

A Napidroid.hu alapítója.

NapiDroid