OUKITEL K8000 teszt – Az üzemidő új bajnoka

0

Az OUKITEL házon belül keres választ egy igen érdekes kérdésre. Vajon le lehet győzni a világ legnagyobb akkumulátorával szerelt okostelefonját üzemidő tekintetében?

Bevezető, doboz, tartozékok

A kínai gyártó 2015 év végén dobta piacra a világ legnagyobb akkumulátorával szerelt okostelefonját, az OUKITEL K10000 személyében. Saját mérés szerint a K10000 5 napos üzemidőt hozott úgy, hogy ebből 4 órán keresztül futott az iGO Navigation. A legtöbb mobil pár órás autós navigáció után simán lemerülne.

Az OUKITEL két évvel később ismét a csúcsra tört és megdöntötte saját rekordját. A 10.000 mAh akkumulátort ugyan kisebbre cserélte, de a szintetikus tesztek (PCMark) mérései szerint a trónkövetelő jobb eredményt. Vajon a mindennapos felhasználás során is jobb üzemidőt érhetünk el?

Az OUKITEL K8000 esetében a márkára korábban jellemző vagány, narancsszínű dobozt sajnálatos módon unalmas feketére cserélték.

A nem túl egyedi tárolóegység belsejében, a telefon alatt egy gyorstöltésre képes 2 amperes töltőfejet, egy microUSB 2.0 kábelt, egy OTG adaptert, egy SIM-tűt és a szokásos papírhalmazt találjuk. Extraként előre felhelyezett kijelzővédő fólia és szilikon tok jár.

Külső, kijelző

A telefon büszkesége, a 8000 mAh áramforrás, a repülőgépgyártásban használt alumínium ötvözetből, CNC megmunkálással készült unibody házban foglal helyet. A kávamentes trend berobbanása után, a ma már nosztalgikus kialakításúnak számító telefon 156×77,8×10,7 milliméteres méretekkel és 232 grammos tömeggel rendelkezik. Kézbe fogva azonnal érződik a minőségi összeszerelés, na meg persze a telefon súlya, habár az előd még ennél is nehezebb volt 100 grammal.

A készülék másik ékessége az előlapon feszítő 5,5 hüvelykes Samsung panel. A 2.5D kialakítású, Dragontrail üveggel védett, HD (720p) felbontású kijelző az AMOLED technológiának köszönhetően kiemelkedő kontrasztaránnyal, komoly fényerővel és remek betekintési szögekkel rendelkezik. A beépített MiraVision használatával a képminőség személyre, vagy inkább szemre szabható, amire nekem szükségem is volt. A saját igényemnek megfelelően állítottam be a telítettséget, a kontrasztot, az élességet, a színhőmérsékletet, valamint a szemem védelme érdekében a kékfény-szűrőt.

A kijelző fölött megtalálunk mindent, ami elvárható, a szokásos előlapi kamera, a beszédhangszóró, a fény- és távolságérzékelő szenzorok mellett a háromszínű értesítő LED-et sem spórolták ki. Az alsó káván a 6/10-es találati aránnyal dolgozó ujjlenyomat-szenzor árválkodik, amely a Home gomb, valamint nyomva tartva a visszalépés funkcióját is betölti. Az állítható sorrendű virtuális kezelőgombok a kijelzőből foglalnak némi helyet.

Jobb oldalra kerültek a hangerő vezérlésére szolgáló billentyűk és a piros színű, recézett bekapcsológomb. Alul, középen beszélgetési mikrofon és a hangszóró között a 2.0-s microUSB csatlakozó található, felül pedig a 3,5 milliméteres jack bemenet üldögél. A SIM tálcát, amely két nanoSIM kártya, vagy egy nanoSIM és microSD kártya kombinációban működhet, bal oldalon fedezhetjük fel.

A hátlapon a szolidan megbúvó alsó-felső antennacsíkok, a ledes villanó és az enyhén kilógó dupla hátlapi kamerákon kívül a márka felirat és a ,,camera DUAL” felirat hívja fel magára a figyelmet.

Hardver, szoftver

Az üzemidőbajnok meghajtásáról a MediaTek egyik belépő szintű nyolcmagosa, az MT6750T gondoskodik. A 28 nanométeres gyártástechnológia nem túl friss és nem is igazán akkumulátor takarékos megoldás, de szerencsére a SoC támogatja az ARM big.LITTLE technológiát. Kisebb processzor igény esetén csak az alacsonyabb 1,0 gigahertzre skálázott 4 darab Cortex-A53 mag dolgozik, ha a számolási igény megköveteli, akkor bekapcsol a másik négy 1,5 gigahertzre skálázott Cortex-A53 mag is. A grafikus szerepet a Mali-T860MP2-es GPU vállalja magára, a rendszermemória mérete pedig 4 gigabájt. A 64 gigabájtos adattárolóból 52 gigabájt használható fel, ha ez nem elég, akkor a microSD bővíthetőség adott, a foglalat maximum 128 gigabájtos kártyát kezel. Az extra tárhely esetében azonban a második SIM foglalatról le kell mondanunk.

A rendszer pörgős, jót tesz a négy gigabájt RAM, az alkalmazásváltó gyorsan megnyílik, egyik programból a másikba lépés nem okoz fejtörést a hardvernek. Játékok közül a Dead Trigger 2 magas, az Asphalt Xtreme legmagasabb részletességgel játszható, a melegedés nem számottevő.

Bekapcsolás után az Android 7.0-s verziója töltődik be, a kissé átalakított interfész miatt nem teljesen a Google felületével találkozunk. A gyártó nem tért le a járt útról, ezért szokás szerint kapunk néhány fapados, de jól működő AOSP-szoftvert és komplett Google-szoftver pakkot.

Az akkumulátor beállításaiban bekapcsolható fekete alapon fehér betűs megjelenés, így kihasználhatjuk az AMOLED panel által nyújtott jobb energiahatékonyságot. Az előre telepített applikációk közül említést érdemel az egész pontosan dolgozó lépésszámláló, bár a Xiaomi Mi Band 2 aktivitásmérőmet azért nem váltja ki. A System Manager szintén jó és hasznos program, hasonló a MIUI féle Biztonság alkalmazásához, de tudásban azért jócskán elmarad attól. A rendszerbe épített plusz okosságok listáját a Smart assistance menüpont alá csoportosították. Itt gyakorlatilag megtaláljuk az összes kényelmi funkciót, cserébe viszont magyar nyelvet nyomokban sem tartalmaznak ezek az extra kiegészítések.

Kamerák, multimédia

A hátlapon egy 16 és egy 2 megapixeles, autofókuszos kamera dolgozik, amelyből a fő szenzor f/1.8 rekeszértékű, ami elég hihetetlen, de az EXIF adatok is ezt támasztják alá. A dupla tónusú, két LED-es villanó megfelelő fényerővel rendelkezik, de az éjszakai fotózáshoz azért kevés lesz. Az előlapon egy 13 megapixeles kamera található, amivel nem túl jó minőségű, de elfogadható szelfiket lehet készíteni. Videókat Full HD-ban lehet rögzíteni, maximum 30 fps sebességgel. A tesztképek automata módban, alapbeállításokkal készültek.

A fényképek teljes felbontásban itt láthatóak.

A telefonnal készített képek minősége a kategória átlagot hozza. A részletesség jó, a vonalélesség sem vészes, bár azért elmosódik néhány dolog, valamint a képek színei is elég gyengék.

Az aktuális trendeknek megfelelően két darab kameraegységet találunk a hátlapon, így Blur mód (Bokeh) is bekapcsolható, ilyenkor a fókuszálásra kijelölt terület éles, körülötte viszont minden elmosott. Szintén a duál kamera miatt van még optikai zoom és monokróm mód is. Sajnos ebben az árkategóriában ezek csak szoftveres megoldások, a másodlagos kamera gyakorlatilag csak látványelem. A Camera2 API támogatás hiánya miatt a lehetőségeink korlátozottak a PRO módban való fotózáskor, de a fehéregyensúlyt, az ISO-t és az expozíció-korrekciót azért beállíthatjuk.

A készülék multimédiás hangszórója átlagos minőséget hoz, a fejhallgatóra menő hangminőség korrekt. Zenehallgatásra egyébként a jól ismert AOSP alapú Zene alkalmazást, vagy modernebb társát a Play Zenét kapjuk gyárilag. Az RDS-információk megjelenítésére képes FM-rádió is a rendszer részét képzi.

Adatkommunikáció, üzemidő, végszó

Az OUKITEL K8000 két nanoSIM-et fogad be, dual standby technológiával, vagyis mindkét számmal a hálózaton lehet lógni egyszerre, ha viszont az egyikről hívás folyik, a másik lekapcsolódik. A beszélgetési hang minősége megfelelő, azonban a hangerő számomra egy kicsit kevés volt a Mi Mix 2 után, a másik oldalon nem volt panasz.

Jó hír, hogy a készülék támogatja a B20-as (800 MHz) LTE sávot, így teljes értékűen használható hazánkban. A Wi-Fi modem teljesítménye átlagos, a Bluetooth kapcsolat stabil, az autós kihangosítómmal és a fülhallgatómmal hibamentesen kommunikált.

Az autós navigáció során, egy rövidebb távon az iGO Navigation jól működött. Az iránytű azonban nem volt a helyzet magaslatán, gyalogos módban néha egészen mást mutatott, mint a Mi Mix 2. A telefon abszolút erőssége egyértelműen a brutális üzemidő. A fenti képen jól látszik, hogy 136 óra 32 perc működési idő után, 9 óra 53 perc bekapcsolt kijelzővel merült 20%-ra a K8000. Kétórányi YouTube videónézés alatt 9%-ot csökkent a töltöttség. Ezek az értékek olyanok, mint a pókerben a Royal Flush: verhetetlen. Saját méréseim szerint anno az Oukitel K10000 esetében ezek az értékek egy nagyon picit, de gyengébbek voltak. A gigantikus akkumulátor telepumpálásához a Pump Express Plus 2.0 gyorstöltési technológia van segítségünkre, így 20-ról 100%-ra 155 perc alatt tölthető fel.

A mindennapos felhasználás során a kisebb kapacitású akkumulátor ellenére is sikerült a trónfosztás. A modernebb hardver, az újabb Android rendszer és a takarékos AMOLED panel meghozta a sikert. Végül, de nem utolsó sorban, a telefon is használhatóbb méretű lett.

Az OUKITEL K8000 a legtökéletesebb választás lehet, ha mindennél fontosabb az üzemidő. A készülék három színben (fekete, kék, arany) megvásárolható ide kattintva. Az eredeti ár 215 dollár, de a HSCNyear37 kuponkódot beírva most csak 172 dollárba kerül a mobil korlátozott ideig. Kosárba rakás után válasszuk az EU Express szállítást 6 dollár értékben, így nem lesz további járulékos fizetnivalónk (ÁFA), az összköltség pedig megáll 44.500 ezer forintnál. A K8000 EU raktárból is megvásárolható ide kattintva, így az ár 200 dollár (kb. 49.500 forint), de akár 5 nap alatt a kezünkben lehet az új telefonunk, plusz költségek nélkül.

Neked hogy tetszik az Oukitel üzemidőbajnok mobilja?

Kövesd te is a NapiDroid.hu-t a legfrissebb androidos hírekért!
Megosztás

About Author

Kastély Béla

A jövő mindig attól függ, hogy mit teszünk meg a jelenben.

NapiDroid