Samsung Galaxy Note 5 teszt

0

A Samsung rajongók többsége már Galaxy S7 lázban ég, amiről szintén lesz hamarosan tesztünk, de most a Galaxy Note 5-öt nézzük meg részletesebben, ami még mindig az egyik legjobb csúcsmobil a piacon.

Csomagolás, tartozékok

A Note 5 egy viszonylag egyszerű, szürkés dobozban érkezett hozzánk az XXLGSM jóvoltából. Kívülről semmi extra, belül azonban rengeteg mindent találunk.

Galaxy-Note-5-01

Mivel a Note 5-öt még mindig nem forgalmazzák Európában hivatalosan (és valószínűleg nem is fogják), ezért más szabvány szerinti töltő jár a mobilhoz, de kapunk hozzá átalakítót, így ez egyáltalán nem jelent problémát. Van még egy minőségi Samsung fülhallgató, egy SIM tű, póthegyek az S Penhez és némi leírás a csomagban.

Külső

note-5-ezust

A Note 5 dizájnja az S6-tal megkezdett irányvonalat viszi tovább, ami sokkal minőségibb anyaghasználatot jelent, mint amit a korábbi Note mobiloknál megtapasztalhattunk. A készüléket masszív fémkeret veszi körbe, ami két oldalt kicsit elvékonyodik, a hátlapot pedig egy hajlított Gorilla Glass üveglap borítja, ami kifejezetten kellemes, kézbeillő fogást biztosít (ellentétben az S6 edge modellekkel, ahol elől van a hajlítás, és a mobil éles oldala a kezünkbe vág).

Galaxy-Note-5-12

Az előlapot egy 5.7 colos megjelenítő uralja, ami körül nagyon vékony lett a keret, így a Note 5 a szintén 5.7 colos Note 3-nál és Note 4-nél is keskenyebb. Egyébként 75.9%-os az előlap/megjelenítő arány az új modell esetében, ami kiemelkedően jó.

Galaxy-Note-5-02

A kijelző felett a szokásos dolgok vannak: értesítési LED, fény- és közelségérzékelő, beszédhangszóró, valamint egy méretes előlapi kamera. Alul pedig a szokásos Home gombot találjuk, két oldalán a kapacitív, háttérvilágított Alkalmazásváltó és Vissza gombokkal. (A tesztkészülékre üvegfólia került, ez látszik a képeken, de ez alapból nincs a mobilon.)

Galaxy-Note-5-10

Áttérve az oldalakra, a bekapcsoló gomb jobbra került, míg bal oldalt a különálló hangerő gombokat találjuk. Ezek is fémnek tűnnek, nagyon jó a nyomáspontjuk, nem lötyögnek, de kicsit talán kerülhettek volna lejjebb is, hogy jobban kézre álljanak.

Galaxy-Note-5-07

Fentre került a SIM tálca és egy mikrofon, alulra pedig az audio kimenet, a normál microUSB port, a hangszórónyílás, egy másik mikrofon, illetve innen húzható elő az S Pen. Ez utóbbi már gombnyomásra pattintható ki, ami egyáltalán nem gyorsabb, mint a korábbi megoldás, de mindenképpen egy érdekes újításról van szó.

Galaxy-Note-5-08

Végezetül pedig nézzük a hátlapot! Van itt egy kissé kiálló, de remekül teljesítő főkamera, egy szimpla LED segédfény, valamint két szenzor, amik a pulzust, a véroxigén-szintet, a stresszszintet, illetve az UV sugárzást mérik. A Samsung logó az üveglap belsejére került, így sosem fog lekopni, az viszont kicsit zavaró lehet, hogy a fényes hátlap nagyon gyűjti az ujjlenyomatot.

Kijelző

A Galaxy Note 5-ben a megjelenítésért egy 5.7 colos, QHD felbontású Super AMOLED panel felel, ami papíron megegyezik az előddel, de azért történt némi minőségi előrelépés.

Galaxy-Note-5-03

A pixelsűrűség 518 ppi, azaz szabad szemmel már egyáltalán nem látszanak a pixelek, tökéletesen éles a kép. A színek gyönyörűek és élénkek, valaki szerint már túlzottan is, de a lényeg, hogy öröm ránézni a Note 5 kijelzőjére. A teljesen sötét, 0 nites fekete színt pedig külön is érdemes kiemelni, hiszen ez a technológia egyik legnagyobb előnye.

A fényerőre sem lehet panasz, a minimális érték nagyon sötét, ami jól jöhet, ha például este egy sötét szobában akarunk olvasni vagy böngészni, hiszen így kevésbé fárad a szemünk. A maximális érték pedig erős, azaz verőfényes napsütésben is jól látható a kijelző. A betekintési szögek is hibátlanok, bármelyik irányból nézhetjük a megjelenítőt.

Hardver

A Note 5-be a Samsung a saját fejlesztésű Exynos 7420-as lapkát szerelte, ami a tavalyi év nagy nyertese lett, hiszen a rivális Snapdragon 810 leginkább a túlmelegedésről lett híres, ráadásul még gyengébb is. A dél-koreaiak csúcshardvere egy 64-bites, 8 magos processzort tartalmaz, ami négy darab 1.5 GHz-es Cortex-A53-as és szintén négy 2.1 GHz-es Cortex-A57-es magot rejt. A grafikai számításokat egy Mali-T760MP8 végzi, és a SoC ráadásul nem is fogyaszt túlzottan sokat, köszönhetően a modern, 14 nm-es gyártástechnológiának. Ugyanez található egyébként az S6-ban is, de 3 helyett ezúttal 4 GB LPDDR4 RAM került a készülékbe.

note-5-screen-antutu

Belső tárhely tekintetében 32 és 64 GB-os opciók vannak, a 128-as verziót pedig most kihagyták, ugyanis az S6 esetében erre nagyon kis kereslet mutatkozott. Egyébként UFS 2.0-s belső tárolóról beszélünk, ami rendkívül gyors adatátvitelt tesz lehetővé, a Samsung megoldása simán lekörözi a felsőkategóriás microSD kártyákat. És állítólag éppen emiatt a sebességkülönbség miatt maradt ki a bővítési lehetőség a Note 5-ből.

A hardver a várakozásoknak megfelelően tökéletesen teszi a dolgát, villámgyors működést biztosít, még komolyabb játékokkal sem lehet megakasztani a Note 5-öt.

Adatkapcsolat terén is a maximumot hozza a mobil. Egy darab nanoSIM-et fogad (van dual SIM-es modell is), és Cat. 9-es LTE támogatást kapunk, aminek köszönhetően akár 450 Mbps-os letöltési sebesség is elérhető 4G hálózaton keresztül. Nálunk egyébként az SM-N920C modell járt, ez teljesen kompatibilis az itthon előforduló hálózatokkal, tehát nem kell kompatibilitási problémáktól tartani. Van még kétcsatornás Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, hotspot, Bluetooth 4.2 és természetesen GPS (+GLONASS) is, ami villámgyorsan megtalálja a pontos pozíciónkat. Továbbá kapunk még NFC-t, ami többek között mobilfizetésnél jöhet majd jól. Infraport azonban már nem került a készülékre, ezt a legtöbben valószínűleg észre sem veszik majd, de egyeseknek azért fájó pont lehet.

A hangminőség nagyon jónak mondható, a Note 5 mikrofonjai hatékonyan szűrik a zajt, így beszéd közben is minden tiszta. A zenehallgatásra sem lehet panasz, fülhallgatón keresztül gyönyörűen szól a készülék, és az alul lévő hangszóró is tisztán szól.

Szoftver

A Galaxy Note 5 gyárilag Android 5.1-es rendszerrel érkezik, amin a gyártó saját, megújult felülete fut. Egyébként már megindultak az Android 6.0-s frissítések is a mobilra, ami hoz majd jó néhány változást, így most csak a leglényegesebb funkciókat, újításokat mutatnám be.

note-5-screen-01

A lezárt képernyő megszokott dolgokat tudja, megjelennek rajta az értesítések, és elindítható innen gyorsan a tárcsázó vagy a kamera, bár utóbbira nem igen lesz szükségünk, ugyanis a Home gomb dupla lenyomására bármikor azonnal a fényképezőben találjuk magunkat, akár kikapcsolt képernyőnél is.

note-5-screen-02

A főképernyők a megszokott módon működnek, de láthatóan megújult ikonokat kapunk a korábbi modellekhez képest. A kinézet egyébként könnyen állítható, hiszen a készülék gyárilag támogatja a témákat, nem is beszélve a számtalan letölthető launcherről.

note-5-screen-03

A felső sávot lehúzva jön elő a szokásos értesítési panel. Fent egy sorban a gyorskapcsolók helyezkednek el, ezek között oldalra görgethetünk, kicsit lejjebb a fényerőt állíthatjuk, és természetesen megjelennek alul az értesítések is. Az alkalmazásváltó is a szokásos, kártyapakliszerűen görgethetjük a korábban használt appok aktuális képét, és oldalra húzva tudjuk őket egyesével eltüntetni, de akár egyszerre is bezárható az összes. A multitaszking egyébként sajnos nem tökéletes, ezt majd a szoftveres rész végén részletezem is.

galaxy-note-5-15

Extra funkciókból nincs hiány, kezdjük is az S Pennel, ami ugyebár a Note 5 egyik fő különlegessége. Ha ezt kipattintjuk kikapcsolt képernyőnél, akkor már azonnal kezdhetjük is a jegyzetelést a fekete kijelzőre, ami utána elmenthető vagy törölhető.

Galaxy-Note-5-11

Megújult az Air Command menü is, sokkal szebb lett mint korábban. Készíthetünk Akciójegyzetet, ami immáron teljes képernyőre is kitehető, az Intelligens kijelöléssel a képernyő egy adott részét menthetjük el, és van képernyőírás is, amivel egy screenshotra tudunk rajzolni.

note-5-screen-06

Szintén hasznos lehet az osztott képernyős mód és az ablakos alkalmazásfuttatás. Előbbit a bal oldali kapacitív gomb hosszú megnyomásával hozhatjuk elő, míg az utóbbihoz valamelyik felső sarokból húzzuk középre az ujjunkat, amikor egy alkalmazás meg van nyitva. Fontos megjegyezni, hogy nem minden app támogatja ezeket, de azért elég hosszú a lista.

note-5-screen-07

Említést érdemel még az ujjlenyomat-olvasó, ami sokat fejlődött az elődhöz képest. A Home gombba épített szenzor egy pillanat alatt elvégzi az azonosítást, amivel feloldhatjuk a kijelzőt, vagy akár fizethetünk is majd, ha elterjed a mobilos fizetés.

Az említetteken kívül még rengeteg szoftveres extrát kínál a Samsung, így ilyen téren nem lehet panasz a készülékre. Ez ráadásul nem megy a teljesítmény rovására, rendkívül gyors a mobil rendszere, akadozás egyáltalán nem tapasztalható és minden gyorsan betöltődik. Egyetlen probléma a memóriakezeléssel van, a korábban elindított appok sokszor újratöltődnek, ha újra megnyitjuk őket, ami elég zavaró, hiszen 4 GB RAM-nak bőven elégnek kellene lennie. Szerencsére ezt minden bizonnyal javítja majd az Android 6.0-s frissítés, ami már a küszöbön van.

Kamera

Galaxy-Note-5-09

A Samsung csúcsmobiljai az élen járnak fotózás terén, és ez a Note 5 esetében sincs másként. A készülék hátlapján egy 16 megapixeles Sony IMX240-es szenzort találunk f/1.9-es rekeszértékkel, akárcsak a Galaxy S6 esetében. Nem maradt ki az optikai képstabilizátor sem, és természetesen LED segédfény is van. Az előlapi kamerára sem lehet panasz, itt egy 5 megapixeles egységet találunk, szintén f/1.9-es rekesszel.

note-5-screen-kamera-01

note-5-screen-kamera-03

A kamera felülete a megszokott, rengeteg beállítási lehetőséget kapunk. Leginkább a profi módot érdemes kiemelni, amivel már a záridő is állítható (1/24000 és 10 mp között) az ISO érték, a fehéregyensúly és a fókusz mellett. További módok: Auto, Szelektív fókusz, Panoráma, Videókollázs, Lassítás, Gyorsítás és Virtuális felvétel.

note-5-screen-kamera-02

A Note 5 kamerája minden szempontból szupergyors. A Home gomb dupla megnyomására kevesebb, mint 1 másodperc alatt elindul a kamera, a fókuszálás gyors és pontos, és a képek elkészítése is egy pillanat alatt megtörténik.

Az alábbi tesztfotók készültek (mind automata módban):

note-5-kamera-09note-5-kamera-01note-5-kamera-02note-5-kamera-04note-5-kamera-08note-5-kamera-05note-5-kamera-06note-5-kamera-07

A teljes méretű fotókat itt találod.

Nem túl meglepő módon a Note 5 gyönyörű fotókat készít. A legtöbb esetben tökéletesen működik az automata mód, még gyenge fénynél is nagyon jó a végeredmény. A képek teljes nagyításnál is élesek, nem vesznek el a részletek és a zajosodás minimális.

Hasonlóan jól teljesít a frontkamera is, viszonylag széles a látószög, és kevésbé ideális fényviszonyoknál sem mond csődöt a szenzor. Exponálni akár a hátlapi pulzusmérővel is tudunk, ami nagyon kézreálló megoldás. Érdekes extra funkció még a Széles önarckép, ami tulajdonképpen egy panoráma módot jelent, ezzel egy nagyobb csoport is belefér a szelfibe.

Videós téren szintén nem lehet panaszunk, gyönyörű 4K felvételek készíthetők a Note 5-tel. Nagy segítség az optikai képstabilizátor, és a mozgókép mellett a hang is rendben van. Lassított módban 1080p/60fps és 720p/120fps opciók vannak, a 240fps sajnos kimaradt a lehetőségek közül.

Üzemidő

A Samsung Galaxy Note 5-be egy 3000 mAh-s, nem cserélhető akksi került, ami kisebb, mint az előd esetében (3220 mAh). Ez azonban nem feltétlenül jelent rosszabb üzemidőt, sőt, a Note 5 rendkívül jól bírja. Normál használat mellett nálam elég volt csak minden második este tölteni a készüléket, 4-5 óra kijelzőidővel. Ez azt jelenti, hogy még intenzív használatnál is simán kibírja a mobil a nap végéig. Folyamatos YouTube-ozással például 10 órát ment a kijelző közepes fényerőn egy feltöltéssel.

A készülék rendkívül gyorsan tölthető: 30 perc alatt 50%-ig húzható fel az akksi, a 100%-hoz pedig durván 75 perc kell a gyári töltőfejjel. Természetesen vezetéknélküli töltési lehetőség is van, és ez is egész gyors, 120 perc alatt teljesen feltölthető az akksi.

galaxy-note-5-bemutato-5

Az üzemidő növelésére különböző szoftveres lehetőségeket kapunk. A normál Energiatakarékos mód a telefon teljesítményét fogja vissza, és lekapcsol néhány funkciót, az Ultratakarékos móddal pedig csak az alapfunkciók maradnak elérhetők, a képernyő fekete-fehérre vált, és a felület is leegyszerűsödik. Ez utóbbival még alacsony töltöttségnél is akár egy teljes napig használható marad a mobil.

Összegzés

A Samsung Galaxy Note 5 egy vérbeli csúcsmobil lett, hiszen minden területen a maximumot nyújtja: az egyik legszebb kijelző a piacon, bivalyerős hardver, kiváló kamerák és remek üzemidő. Vannak persze kisebb hiányosságok is, mint a fix belső tárhely vagy a nem kivehető akksi, de ezek miatt senkit sem beszélnék le a készülékről. A szoftver is rendben van, az S Pen pedig egyszerűen zseniális, érdemes kipróbálni, ha valakinek van rá lehetősége.

A legnagyobb gond a készülékkel, hogy a Samsung nem forgalmazza Európában, így különböző kereskedőknél tudjuk csak beszerezni. Hozzánk az XXLGSM jóvoltából jutott el a Note 5 (SM-N920C), itt már 179.900 Ft-tól megvásárolható a mobil. Ez persze nem kis összeg, de így is simán ajánlott vétel a mobil!

Neked hogy tetszik a Galaxy Note 5?

Kövesd te is a NapiDroid.hu-t a legfrissebb androidos hírekért!
Megosztás

About Author

A Napidroid.hu alapítója.

NapiDroid