Az Angwatt T1 harmadik verziója megérkezett, de csak azoknak ajánlott, akik nem csak nézegetni akarják, hanem uralni is. A T1 3.0 a nagy teljesítményű rollerek ligájában játszik. A duál motoros vadállat, 6000 wattos összteljesítménnyel, 100 kg-os terhelés alatti 74 km/h GPS szerinti végsebességgel, 3,3 mp-es 0-50 gyorsulással kecsegtet, de ez a másvilági élmény nem jön ingyen. A gép csak egy alapos, szinte kötelező otthoni beüzemelés után válik azzá a biztonságosan is élvezhető, adrenalinfokozó társsá, aminek a gyártó szánta, bizonyítva, hogy a fejlődés útja néha rögös, és a végső simításokat a tulajdonosnak kell elvégeznie.
Bevezető – Az Angwatt T1 Saga – Harmadik felvonás
Az első felvonás a „Halj meg máskor” alcímet viselte, és nem véletlenül. Akkor a dobozból frissen kivett, zabolátlan vad és félelmetes gépezetet mutattunk be, amely azonnali tiszteletet és óvatosságot követelt. Egy szörnyeteg volt, amely 0-ról 50 km/h-ra 2,3 másodperc alatt gyorsult hideg gumikkal, kipörgő kerekekkel. Ezért nyomatékosan felhívtuk a teljesítményből fakadó veszélyekre, védőfelszerelés használatára és a megfelelő beüzemelés fontosságára.
A második felvonásban, a „Másvilágba repít” című cikkünkben bemutattuk, hogyan lehet ezt a vadállatot megszelídíteni. Saját kezűleg orvosoltuk a gyári hiányosságokat, megerősítettük a gyenge pontokat, és a megfelelő beállításokkal egy teljesen új gépet faragtunk belőle. Egy olyat, ami már nem megölni, hanem valóban egy másik világba repíteni akart az elképesztő teljesítményével.
In memoriam Cselik Zoltán László
Itt szeretnénk megemlékezni az első szériás, a módosításokat elvégzett Angwatt T1 tulajdonosáról, Cselik Zoltán Lászlóról, aki már sajnos nincs közöttünk.
Közben a gyártó is tanult, és kiadta a T1 2.0-ás verziót, amely már számos, általunk is kifogásolt hibát orvosolt. Most pedig itt van előttünk a T1 3.0, az Angwatt evolúció csúcsa. A nagy kérdés, ami az egész tesztet végigkíséri – vajon a gyártó ezúttal minden leckét megtanult? Sikerült egy olyan rollert alkotniuk, ami már a dobozból kivéve is a „Másvilágba repít” élményt nyújtja, a „Halj meg máskor” kockázata nélkül? Vagy a szörnyeteg megszelídítése továbbra is a mi feladatunk marad? Induljunk, és derítsük ki!
A T1 3.0 újdonságai – Fejlesztések a gyártótól
Az Angwatt T1 sorozat folyamatosan fejlődik, és a 3.0-ás verzió számos, a gyártó által bevezetett fejlesztést hoz. Fontos megérteni, hogy a T1 2.0-ás verzió is kapott hivatalos frissítéseket, amelyek alapot szolgáltatnak a 3.0-ás modell újdonságainak megértéséhez. A T1 2.0 fejlesztései között szerepelt az új LCD kijelző NFC-s indítással, a továbbfejlesztett vezérlő, a megerősített kormányrúd, gumi borítás a taposó felületen, az Angwatt X1-nél is használt és bevált, kovácsoltvas hátsó lengőkarok, 165 mm-es rugóstag, valamint lábtartó. Megnövelték a féknyergeket is (DYISLAND fékek), és a fékbetétek is nagyobbak. Ezek a lépések már jelezték a gyártó törekvését a fejlesztésre.
- Kijelzőfrissítés: A roller egy nagyobb és jobban látható LCD kijelzőt kapott, ami jelentős gyakorlati javulást jelent a leolvashatóság és a felhasználói élmény szempontjából.
- Vízállóság: A roller extra szigetelést kapott, ami javítja a vízállóságát, így kevésbé kell aggódni a váratlan eső miatt.
- RGB világítás: A deknin lévő RGB világítás megváltozott. A korábbi színváltós megoldás helyett most egyszínű, ami a gyártó szerint tartósabb és egyszerűbb. Az első lámpák rögzítése is javult, már nem lazulnak le.
- Akkumulátor: Az akkumulátor 28,6 Ah kapacitású, de ami még fontosabb, jobb minőségű, 18650-es, 2600 mAh kapacitású cellákból épül fel. Ez a cellák minőségét hangsúlyozza a puszta kapacitás helyett, ami jobb konzisztenciát, megbízhatóságot és potenciálisan hosszabb élettartamot jelent.
- Meghajtási mód: A meghajtási mód is megújult. A korábbi egy- és kettős meghajtású módok helyett most energiatakarékos és sport mód közül választhatunk, mindkettő kettős meghajtású. Ez a megoldás magasabb energiaátalakítási arányt és hosszabb motor-élettartamot biztosít.
- Motorok és vezérlők: A 3000 W-os motorok újabb verziók, mint a 2.0-ban lévők, és a roller egy új, 2*45 A-es vezérlőt kapott, ami jobb teljesítményt és hatékonyságot garantál.
A T1 3.0 üzembe helyezése és finomhangolása – Féláras brutalitás
Ennek kapcsán a Bűnösök (Sinners) című – egyébként elég gagyi filmben hangzott el egy ide illő mondat: „Ha sokat táncolsz a sátánnal, ne csodáld, ha egyszer hazakísér”. Szóval a roller egy hatalmas dobozban, gondosan becsomagolva érkezik a Banggood csehországi raktárából, így plusz költségekkel (ÁFA, vám) nem kell számolnunk. Az összeszerelés alapvetően nem bonyolult, a kormányt kell rögzíteni, a kijelzőt felszerelni, a fékkarok helyzetét beállítani, esetleg egy visszapillantó tükröt feldobni. Azonban, aki ilyen ördögi gépet vesz, annak tudnia kell, hogy a teljes potenciál kihasználásához és biztonságos működéshez elengedhetetlen néhány ponton a beavatkozás. Természetesen ezek nem kötelezőek, a vásárlók nagyon kis százaléka fogja ezeket elvégezni, csak „plug and play” módon ráugrik a technikára és go.
Nézzük a legfontosabb beavatkozásokat:
- Hátsó lengőkar és rugóstag csavarok: Az egyik legkritikusabb probléma a hátsó lengőkar, illetve a rugóstag bekötésénél lévő három csavar túlhúzottsága. Ezeket a csavarokat el kell távolítani, jó minőségű lítiumos zsírral bekenni a szárukat. Ezt követően érzéssel, kézzel kell őket visszahúzni annyira, hogy stabilan tartsanak, de a futómű szabadon, finoman tudjon mozogni. A mellékelt második képen a piros nyilak pontosan ezeket a csavarokat jelölik.
- Összecsukó szerkezet csavarjai: A másik kritikus pont a roller elején, az összecsukó mechanizmusnál található. A gyári négy csavar minősége és mérete hagy némi kívánnivalót maga után. A mellékelt képen jól látszik a különbség a gyári és egy erősebb, minőségi csavar között. Ezek cseréje filléres tétel, de a biztonságérzeten és a stabilitáson rengeteget javít.
- Az Angwatt ezeket a csavarkákat azért megijesztette menetrögzítővel. Ha első körben nem akarjuk a csavarokat cserélni, akkor azért kínáljuk meg gazdagon a csavarokat menetrögzítővel. Az összecsukó szerkezet zárjának (piros kallantyú) önzárós anyáját sem árt meghúzni, és szilikonos zsírral ellátni.
- Megerősített kormányszár – egy elszalasztott lehetőség: Fontos és valóban hasznos újítás a megerősített kormányszár. Azonban sajnálatos módon hiányzik belőle az az alumínium betét, amelyet az Angwatt C1 2.0-ban hatékonyan alkalmaztak a stabilitás növelésére. Ez a hiányosság, az általános megerősítés ellenére, hajlamosítja a T1 3.0 kormányszárát a lötyögésre vagy oldalirányú elmozdulásra, ami befolyásolhatja az irányíthatóságot és a biztonságérzetet nagy sebességnél. Ide is jó lesz az Aranyászok márkájú alumínium hézagolólemez, mint az első T1-nél.
- Kormánycsapágy kenése: Végül, de nem utolsósorban érdemes a kormánynyak csapágyait is ellenőrizni. A zárócsavar eltávolítása után az alsó és felső csapágyházhoz is érdemes plusz zsírt adagolni, mert a gyári kenés sokszor elégtelen. Ezek a műveletek nagyjából egy órát vesznek igénybe, de elvégzésük után egy sokkal finomabban működő, biztonságosabb és tartósabb rollert kapunk.
Ezen a ponton érdemes megállni és elgondolkodni. Miért van szükség minderre egy vadonatúj terméknél? A válasz az úgynevezett „rajongói adóban” rejlik. Az Angwatt T1 3.0 egy olyan teljesítményt (6000 W, 74 km/h végsebesség) kínál nagyjából 1000 eurós áron, amiért a prémium márkáknál a dupláját vagy tripláját kellene fizetni. Ez az alacsony ár úgy jön ki, hogy a gyártó a végső összeszerelésen, a minőségellenőrzésen spórol. A vásárlással tehát egyfajta íratlan szerződést kötünk. A roller valójában egy nagy teljesítményű „kit”, aminek a végső, a gondtalan és hosszantartó működéshez szükséges 5%-át nekünk, a tulajdonosoknak kell elvégeznünk. Ez az ára a megfizethető brutalitásnak. A négy darab csavar, a menetrögzítő és a zsír, ja és az üres sörösdoboz anyagköltsége nem fog csődbe vinni. Viszont hozzáértés esetén jó pár órát rá kell áldozni, vagy elballagni valakihez, aki nem ilyed meg a szerszámok használatától.
Ami nem változott, pedig kellett volna
Bár a fejlesztések listája hosszú, van egy bosszantó dolog, ami felett átsiklott a gyártó. A probléma gyökere a hátsó irányjelzők elhelyezése és kialakítása. Az eredeti, futófényes LED-csíkok látványosak és jól láthatóak voltak, de a felfelé ívelő kialakításuk és a trepni szélén való elhelyezésük miatt garantált volt a sérülésük. Felszálláskor, leszálláskor az ember óhatatlanul beléjük rúgott, ami előbb-utóbb a törésükhöz vezetett. Mi ezt így oldottuk meg a korábbi vízióban. Ezt ennél a lábtartónál (kicktail) is megoldhatták volna így. Helyette a trepni elején és hátulján kaptak helyet az irányjelzők, és pirosan villognak. Normális?
Ezek a gumik kiválóak terepre, földesútra, hiszen off-road gumik, de egy országúti verzió, mint a kép jobb oldalán látható, sokkal jobb lett volna.
Menetteljesítmény – Amikor a számok és az aszfalt találkoznak
És most jöjjön a lényeg, a puding próbája. Mit tud a T1 3.0 a valóságban, az úton? A számok önmagukért beszélnek, és lenyűgözőek.
Hatótáv teszt
A tesztet július elején, ideális, 25°C-os hőmérsékleten, 100 kg-os pilótával végeztük. A rollert „Eco” módba, de 4-es sebességfokozatba állítottuk, így a haladási sebességünk 45−55 km/h között mozgott. A GPS adatok alapján a roller 50,58 km-t tett meg egyetlen töltéssel, ekkor a feszültség 55,8 V-ra, azaz 41%-ra esett, ami ebben a sebességtartományban, ekkora terheléssel kiemelkedően jó érték. Ez bizonyítja, hogy a minőségi akkucellákra való áttérés jó döntés volt: a hatékonyságuk kiváló. Melegedést sem tapasztaltunk a túra végén, a hőkamerás képeken ez látszik is.
A képen látható alacsony, 21,09 km/h-s átlagsebesség ne tévesszen meg senkit, a mérésbe beletartozott egy félórás pihenő is (egy számítógépet szervizeltünk közben). A grafikonon jól látszik, hogy a valós mozgási átlagsebesség 45 km/h körül alakult.
A feltöltés a két 140 wattos töltővel hat óra alatt összejön, szóval ez is rendben van.
Végsebesség
A teszt során a maximális sebesség, amit a GPS rögzített, 74 km/h volt. Eközben a roller saját kijelzője 80 km/h-t mutatott. Ez a körülbelül 8%-os sebességmérő-csalás általános, de fontos tudni róla, hogy tisztában legyünk a valós tempónkkal. A 74 km/h mindenesetre elképesztő sebesség egy rollertől, ugyebár az autós-motoros rutinnak kötelezőnek kellene lennie. A nagy teljesítményű elektromos rollerek izgalmas és élvezetes élményt nyújtanak, de a felelősségteljes vezetés kulcsfontosságú a saját és mások biztonsága szempontjából! Kötelező gépjármű-felelősségbiztosítást sem felejtsük el megkötni, melynek éves díja 5040 Ft, szóval nem ez fogja nyomorba taszítani a családot.
Gyorsulás
A gyorsulás az, ami igazán másvilági élményt nyújt. A mérésünk szerint a harmadik generációs Angwatt 3,301 másodperc alatt gyorsul fel álló helyzetből 50 km/h-ra.
Ez egy hajszállal elmarad a korábbi, 2,3 másodperces mérésünktől, de ez nem feltétlenül jelent visszalépést. Sőt, inkább a hajtáslánc érettebbé válását mutatja. A korábbi verziók nyers, szinte kontrollálhatatlan brutalitását az új vezérlők egy valamivel finomabb, de még mindig mellbevágóan intenzív, jobban adagolható erőleadásra cserélték. A roller már nem csak letépni akarja a fejed, hanem egy kontrolláltabb, de pokolian gyors kilövést biztosít. Ez a fajta finomodás a teljesítmény fenntarthatóságát és a motorok élettartamát is növeli.
A Biztonság Nem Opció – Öltözz be vagy maradj otthon!
Ezen a ponton muszáj beszélnünk a legfontosabb dologról: a biztonságról. Egy 52 kg-os, 74 km/h-s sebességre képes gépen állni nem játék. Aki ezt a rollert teljes védőfelszerelés nélkül használja, az egyszerűen felelőtlen és az életével játszik.
A képen látható felszerelés – zárt (full-face) bukósisak, gerinc- és mellkasprotektor, könyök- és térdvédő – a minimum, ami egy ilyen teljesítményű géphez elvárható. Itt kanyarodunk vissza az első tesztünk címéhez: a „Halj meg máskor” figyelmeztetés ma is érvényes, de a végkimenetel már a mi kezünkben van. A megfelelő beüzemelés és a kompromisszumok nélküli védőfelszerelés az, ami elválasztja a másvilági élményt a tragédiától. A roller megadja az erőt, de a felelősség a miénk.
Összegzés – Másvilági élmény, földi kompromisszumokkal
Az Angwatt T1 3.0 egy lenyűgöző, de mélyen ellentmondásos gép. Egyértelműen a széria eddigi legjobb darabja, ami egy finomabb hajtáslánccal, megújult és finomított vezérlőkkel, jobb minőségű akkumulátorral és néhány üdvözlendő fejlesztéssel lépett előre az evolúció útján. A nyers ereje megkérdőjelezhetetlen, a menetteljesítménye a kategória csúcsát képviseli.
Ugyanakkor ez a roller nem egy késztermék, hanem egy projekt. A vásárlásával elfogadjuk, hogy a gyártó által a költséghatékonyság oltárán beáldozott végső simításokat és biztonsági ellenőrzéseket nekünk kell elvégeznünk.
Kinek ajánlható tehát az Angwatt T1 3.0?
Annak, aki pontosan tudja, mire vállalkozik. Annak a rajongónak, a bütykölőnek, aki nemcsak elfogadja, de talán élvezi is a folyamatot, hogy a saját keze által tegye tökéletessé és biztonságossá a gépét. Számára a T1 3.0 egy verhetetlen ár-érték arányú ajánlat, egy belépő a hiperrollerek világába, ami a szó jó értelmében képes másvilágba repíteni.
Ezt már korábban is írtuk, de most még inkább igaz. „Teljesen más világ a rendesen összerakott Angwatt T1 3.0 egy hozzáértő és tapasztalt rolleres keze alatt. Tudja azt, amit a két-háromszor annyiba kerülő, hasonló teljesítményű, teherbírású és hatótávú kategóriatársak. Kell vele foglalkozni, ha a vásárlónak nem megy, akkor egy szerelőnek, de a megspórolt akár 1 millió forintból elég komoly költségkeretünk marad a javasolt módosítások elvégzésére.”
Aki viszont egy olyan rollert keres, amit a dobozból kivéve, mindenféle szerelés nélkül azonnal használni szeretne, az messziről kerülje el. Az Angwatt T1 3.0 megköveteli a törődést, a szakértelmet és a tiszteletet. De ha mindezt megkapja, egy olyan hűséges és adrenalinpumpáló társsá válik, amihez foghatót nehéz találni a piacon.
Hol és mennyiért?
Az Angwatt T1 3.0 a Banggood európai raktárából rendelhető, gyors, vámmentes szállítással. A EUT1225 kuponnal jelenleg 1199,99 dollárért vásárolható meg, ami 414 000 forintnak felel meg.
A termék EU raktárból érkezik, a rendelést követően 3-8 munkanapon belül. Nincs további szállítási díj, VÁM, ÁFA és egyéb hercehurca, annyit fizetünk, amennyi fentebb írva van! A szállítási biztosítás (9,30 dollár) nem kötelező, de ajánlott!
NapiDroid.hu






















