Hamarosan megjelenik az Android 16, így a szokásosnál jóval hamarabb megkapjuk az idei verziót, és várhatóan nem csak a Google készülékei, hanem más gyártók telefonjai is korábban frissülnek. Már sok mindent tudunk az új rendszerről, de most kiemelnénk 6 újítást, amik mindenképpen érdemesek lehetnek a figyelemre.
1. Live Updates (élő frissítések)
A Live Updates funkció segítségével élőben lehet követni különféle történéseket, például a navigációt, sportesemények eredményét vagy az ételrendelésünk állapotát. Az információ megjelenik majd a lezárt képernyőn (Always-On módban is), illetve az értesítések között.
2. Material 3 Expressive
A Google az Android 16-tal bevezeti az új Material 3 Expressive dizájnnyelvet, ami azt jelenti, hogy az Android 12 óta most fog a legnagyobbat változni a felület.
Igazából sok szempontból átszabják a felületet, nagyobb gombok, hangsúlyosabb feliratok, megújult és pörgősebb animációk várhatók sok minden más mellett.
3. Ultra HDR támogatás a HEIC formátumú képeknél
A HEIC egy helytakarékos képformátum, ami a JPEG-nél kevesebb helyet tárhelyet igényel. Ez eddig nem támogatta az Ultra HDR szabványt, de az Android 16-tól már fogja.
Az Ultra HDR egyébként az Android 14-ben került bevezetésre, és nagyobb dinamikatartományt, illetve gazdagabb színeket tesz lehetővé. A Google már dolgozik az AVIF képek esetében is az Ultra HDR-en, de ez majd később lesz kész.
4. Megújult gyorsbeállítások panel
Régóta várt frissítést kap a gyorsbeállítások felület, egyrészt át lehet majd méretezni a kapcsolókat, másrészt visszatér az egy kattintásos Bluetooth és WiFi kapcsoló.
Frissül a csempék kinézete is, jobb lesz a helykihasználás, illetve egy elmosott hátteret kap az egész képernyő.
5. Advanced Protection Mode
Az új “Speciális védelmi mód” egy helyre gyűjti a főbb biztonsági beállításokat, így nem kell mélyen az operációs rendszerben kutakodni. Minden egyes beállításhoz lesz egy kapcsoló, így egy helyről lehet majd engedélyezni mindent, még akkor is, ha ezek több különböző kategóriában vannak.
Csak néhány példa: lopásvédelem, készülék lezárása, USB-védelem, Google Play Protect, böngészés közbeni védelem, spam és kamu hívások és üzenetek szűrése, stb.
Egy másik új funkció az “Inactivity Reboot”, amely újraindítja a készüléket, ha 72 órán át nem használjuk.
+1. MI-vel felturbózott háttérképek (időjárás és 3D effektek)
Egy adott háttérképet tudunk módosítani a mesterséges intelligencia segítségével, hozzáadhatunk például élő időjárás effekteket (hó, eső, stb.), illetve 3D-ssé is lehet alakítani úgy, hogy a telefon mozgatásával változzon a látószög.