A piackutatással foglalkozó Omdia nemrég közzétette 2025 harmadik negyedévére vonatkozó jelentését, amely az okostelefon-piacot vizsgálja. Ebből kiderül, hogy eladások szempontjából a Samsung volt az élen, megelőzve nagy riválisát, az Apple-t. A teljes piac növekedett az előző év azonos időszakához képest, ehhez pedig egyaránt hozzájárultak a legolcsóbb és a drágább készülékek is, miközben a középkategória elég visszafogott eladásokat produkált.
Az Omdia legújabb piackutatása szerint 2025 harmadik negyedévében a Samsung 60,6 millió készüléket szállított ki, és ezzel megszerezte a nemzetközi okostelefon-piac 19 százalékát. A dél-koreai gyártó éves szintű növekedése 6%-os. A fellendülés hátterében főleg a Galaxy Z Fold 7, a Galaxy Z Flip 7, valamint a Galaxy A07 és Galaxy A17 modellek iránti érdeklődés és kereslet állt.
A második helyen az Apple végzett 56,5 millió eladott iPhone-nal, így az almás cég megkaparinthatta a piac 18 százalékát, és még növekedni is tudott az előző évi azonos időszakához képest, 4 százalékkal. Érdemes megemlíteni, hogy az alap iPhone 17 a vártnál jobban teljesített, de ez abszolút érthető, az új sorozat legjobb ajánlata maga az alapmodell.
A bronzérmet a Xiaomi akaszthatja a nyakába 43,4 millió készülékkel, 14 százalékos részesedéssel és egy százalékos növekedéssel. Habár a kínai gyártó a hazai piacon visszaesést volt kénytelen elkönyvelni, a csendes-óceáni térségben növekedést tapasztalhatott. A negyedik helyre a Transsion került, tudjátok, ha nem rémlik, ez a vállalat felel a Tecno és az Infinix készülékekért.
A gyártó 28,6 milliós darabszámmal büszkélkedhet, 9 százalékos piaci jelenlét mellett. Arról nem is beszélve, hogy az első öt vezető gyártó közül neki sikerült a legnagyobb növekedést összehozni – 12 százalékot éves szinten. Az ötödik helyen a Vivo áll 28,5 millió okostelefonnal, így a markában van a szegmens 9 százaléka, éves szintű növekedése pedig 5 százalékos. A gyártó gyarapodott a hazai piacon, indiai jelenléte pedig hagyományosan erős. Otthon egyébként lenyomta a Huaweit is, amelyik korábban vezette a helyi rangsort.
A nemzetközi okostelefon-piac 3 százalékkal nőtt éves szinten. Regionálisan Észak-Amerikában és Kínában lehetett visszaesést tapasztalni, míg Afrika és az ázsiai-csendes-óceáni térség a fellendülés jeleit mutatta. 25 és 5 százalékos emelkedésről beszélhetünk.
Az Omdia szakértői úgy vélik, hogy a piac virágzását érdekes módon a legolcsóbb, 100 dollárnál olcsóbb, illetve a 700 dollárnál drágább készülékek hajtották, miközben a középkategóriás okostelefonok gyengén teljesítenek. A közeljövőben áremelés, drágulás várható, ami az elemzők szerint gátat vethet a belépőszint további növekedésének. Kérdés, mi lesz a prémium szegmensben, esélyes, hogy a legizgalmasabb verseny ott fog zajlani.
Forrás: GSMArena


