Továbbra is köteleznék az Apple-t, hogy tegye lehetővé az App Store-on kívüli alkalmazástelepítést

0

Amerikai szenátorok csoportja még tavaly októberben benyújtott egy előterjesztést, ami a nagy techvállalatokat próbálja megakadályozni abban, hogy az erőfölényükkel visszaélve a saját szolgáltatásaik használatára kötelezzék a felhasználókat. Az egyik legjobb példa erre az Apple ökoszisztémájának a zártsága, ezért az almás vállalatot nagy mértékben érintenék az új szabályok.

Az “American Choice and Innovation Act” névre hallgató előterjesztést tehát már tavaly benyújtották, és az Apple komolyan kifogásokkal élt ellene. Ha elfogadják a tervezetet, akkor engedélyezniük kell alternatív alkalmazástelepítési lehetőségeket is az iOS és az iPad OS rendszereken, de az almás cég szerint ez komolyan veszélyeztetné a felhasználók biztonságát és az adatvédelmet.

A legfrissebb fejlemény az az ügyben, hogy az Apple és más techvállalatok kifogásai miatt változtattak néhány dolgot az eredeti tervezeten, finomítottak rajta, és szerdán nyilvánosságra hoztak egy frissített javaslatcsomagot.

Az Apple gyorsan reagált is erre, szerintük a trösztellenes törvényjavaslat továbbra is “aláássa a felhasználóink által igényelt adatvédelmi és biztonsági védelmet”.

Azt is hozzátette az Apple, hogy “sok országban is ellenzik a külsős alkalmazástelepítési lehetőségek kötelezővé tételét, mivel az felhatalmazást adna a rosszindulatú szereplőknek, hogy kártékony szoftverekkel és csalásokkal akarják megcélozni a felhasználókat – köztük a gyerekeket -, és megkönnyítené az adatéhes vállalatok számára, hogy hozzájárulásuk nélkül kövessék a felhasználókat”.

Ez tehát a hivatalos álláspont, de nyilván az sem elhanyagolható szempont számukra, hogy az App Store-ból letöltött fizetős appok után, és az összes alkalmazáson belüli vásárlás után is 30%-os jutalékot szednek be, ami gigantikus összeg éves szinten. Ez ellen sok fejlesztő felszólalt már egyébként, erről szólt az Epic vs. Apple per is,, de csak annyit sikerült elérni, hogy bizonyos kisebb fejlesztők esetében 15%-ra csökkentsék a jutalékot.

Az Apple komoly lobbitevékenységet folytat, hogy ne fogadják el az amerikai tervezetet, de nem csak az USA-ban próbálják megregulázni a hozzájuk hasonló nagy techvállalatokat, hanem Európában is. Az USB-C csatlakozó használatát kötelezővé tevő javaslatot már el is fogadták, illetve a szervizelést megnehezítő gyártói gyakorlatok ellen is igyekeznek fellépni a törvényhozók.

A hamarosan érkező iPhone 14 modellek egyébként még nem érintettek, marad a Lightning csatlakozó. A mobilok dizájnját véglegesítették, így tokok már most is kaphatók hozzájuk:

Forrás: AppleInsider, via PhoneArena

Kövesd te is a NapiDroid.hu-t a legfrissebb androidos hírekért!
Megosztás

About Author

A Napidroid.hu alapítója.

NapiDroid