Egy nagyon érdekes mobil érkezett hozzánk tesztelésre, a Blackview BV6000, ami nem könnyű, nem vékony, és túlzottan szépnek sem lehet mondani, viszont rendkívül strapabíró, erős a hardvere, brutál jól bírja az aksija, és nem kerül egy vagyonba, sőt, kifejezetten kedvező az ára. Nézzük a részleteket!
Csomagolás, tartozékok
A Blackview BV6000 egy egyszerű, lapos, fehér színű dobozban érkezik, amelyben a készüléken kívül számos tartozékot találunk.
A mobilhoz jár egy adatkábel, egy EU-s csatlakozóval ellátott 2 Amperes töltőfej, egy mikrofonos fülhallgató, egy OTG kábel, egy angol nyelvű használati útmutató, és ez még messze nem minden. Van két csavarhúzó a dobozban (az egyik a SIM foglalathoz, a másik pedig a gumi zárósapkák cseréjéhez), két extra zárósapka csavarokkal, egy bontatlan kijelzővédő fólia, és a készüléken gyárilag volt már egy fólia. Akárhogy is nézzük, ez rengeteg minden.
Külső
A BV6000 nem egy apróság, 152.3 x 81 x 16.6 mm-es dimenziókkal és 247 grammos súllyal rendelkezik. Méretre egyébként nagyjából akkora, mint egy átlagos 5.5 colos phablet, csak jóval vastagabb és nehezebb. Fogásra rendben van a mobil, nem akar kiesni az ember kezéből, és érződik rajta, hogy nagyon masszív, jól össze van rakva.
A házat alapvetően valamilyen erősebb fajta műanyag alkotja, de sok rajta a kissé kiálló gumírozott rész, és két oldalt fém erősítést is találunk. A mobilt a különböző textúrájú anyagok mellett hátul és oldalt is csavarok díszítik, ami még tovább erősíti azt az érzetet, hogy ezt bizony komolyabb igénybevételre tervezték.
Az előlapon egy 4.7 colos kijelző terül el, amit Gorilla Glass 3 véd a külső behatásoktól. Fölötte a szokásos dolgokat találjuk, van fény- és közelségérzékelő szenzor, beszédhangszóró, valamint egy frontkamera, az értesítési LED viszont sajnálatos módon kimaradt.
A kijelző alatt három kapacitív érintőgomb helyezkedik el, ezek szerencsére kaptak háttérvilágítást, illetve alattuk láthatunk még egy hangsúlyos “IP68” feliratot, ami ugyebár a por- és vízállóságra utal. A készülék a gyári adatok szerint akár 30 percet is kibír 1.5 méteres vízben, ami azért nem hangzik rosszul.
A mobil jobb oldalára kerültek a hangerő és a bekapcsoló gombok, ezek fémből vannak, akárcsak az oldalkeret, jó a nyomáspontjuk, és egyáltalán nem lötyögnek. Bal oldalra szintén három gomb került, van itt egy dedikált kameragomb, egy SOS gomb, valamint egy PTT (Push-to-talk) gomb.
Fent találjuk a jack csatlakozót, alul pedig a microUSB portot, mindkettőt masszív gumi zárósapka védi, ami rendesen beleszorul a helyére, nem kell attól tartani, hogy kilazulna. Ezek ráadásul cserélhetők is, egy-egy csavar fogja őket. A készülékhez járnak extra csavarok és tartalék zárósapkák is.
A portok a szokásosnál mélyebben ülnek, emiatt csak olyan microUSB-s töltővel kompatibilis a mobil, aminek kicsit hosszabb a csatlakozója. A dobozban lévő kábelek természetesen ilyenek, de sajnos így a legtöbb szabványos csatlakozót nem tudjuk bedugni a mobilba. Fülhallgató esetében sem lesz az összes jó, olyan kell aminek hosszabb a szára vagy kisebb a válla.
Most pedig térjünk át a hátlapra, ami elég sok mindent rejt. Van itt egy kamera erős LED segédfénnyel, alatta pedig egy panel, ami két csavarral van rögzítve. Ezt leszedve férhetünk hozzá a dupla SIM foglalathoz és a microSD kártyahelyhez. Természetesen itt is van megfelelő szigetelés, ami nem engedi be a vizet. A hátlap alsó részére került még egy multimédiás hangszóró, és a nyakba akasztónak is van helye.
Kijelző
A Blackview BV6000-ben egy 4.7 colos, HD felbontású IPS kijelző felel a megjelenítésért. A színek szépek, élénkek, és a felbontás (1280×720 pixel) is elegendő, normál távolságból nézve teljesen éles a kép.
A betekintési szögekre sem lehet panasz, bármely irányból nézve jól látszik a kijelző. A minimális fényerő egész alacsony, így egy sötét szobában mobilozva nem fárad el annyira a szemünk, a maximális fényerő viszont lehetne kicsit erősebb is. Persze azért napsütésben is látható valamennyire a kijelző, de egy kifejezetten kinti használatra, túrázásra ajánlott mobiltól kicsit többet várnék. Van egyébként automata fényerő opció is, ez megfelelően működik.
Hardver
Bár a strapamobiloknál a legtöbbször a külső az elsődleges szempont, a BV6000 hardveresen is igen masszív lett. A Helio P10-es chipset hajtja a mobilt, ami 8 darab 64 bites Cortex-A53 magból álló processzort és egy Mali-T860 MP2 grafikus egységet jelent. Ez a hardver egy Full HD kijelzővel is könnyedén megbirkózik, jelen esetben azonban jóval kevesebb képpontot kell kihajtania, azaz elég sok tartalék marad a lapkában.
A memórián sem spóroltak a kínai mérnökök, hiszen 3 GB RAM-ot pakoltak a készülékbe, a belső tárhely pedig 32 GB-os, ráadásul ez szükség esetén még bővíthető is. A hardver tehát maximálisan rendben van, és a várakozásoknak megfelelően gyors, akadásmentes működésre képes a Blackview mobilja. A játékokkal sem lesz gond, még a komolyabb 3D-s grafikával rendelkezőkkel is elbír a telefon.
Adatkapcsolati téren is szinte mindent megkapunk, amire szükségünk lehet: WiFi 802.11a/b/g/n, WiFi Direct, WiFi Hotspot, Bluetooth 4.1, GPS (+AGPS), NFC, stb. Természetesen van 4G támogatás, és a legtöbb kínai mobillal ellentétben a B20-as LTE sávot is ismeri a készülék, azaz hazánkban is gond nélkül jön rajta a mobilnet. Egyébként két microSIM helyezhető a mobilba, de csak az első foglalat 4G-s, a második 3G-s.
Hívás közben a hangminőség átlagos, nincs vele gond. A hátlapi multimédiás hangszóró pedig inkább hangosan szól, mint szépen, de még ez is elfogadható.
Szoftver
A Blackview BV6000 egy Android 6.0 szoftverrel érkezik, ami némileg hasonlít a gyári Androidra, de megváltoztatták az ikonokat, kivették az alkalmazásmenüt, és beleraktak jó néhány extra funkciót, valamint beállítási lehetőséget. Az alapvető részletekbe most nem mennék bele, de mutatok pár képernyőképet:
Szerencsére van magyar nyelv, csak néhány menüpont nincs lefordítva, de ez nem annyira zavaró. A rendszer egyébként kifejezetten pörgős, gyorsan betöltenek az appok, és a memóriakezelés is rendben van, gond nélkül tudunk váltani az éppen futó alkalmazások között.
Érdemes megemlíteni a fontosabb szoftveres extrákat is:
- Turbó letöltés: beállítható, hogy a mobil egyszerre használja a Wifit és a mobilhálózatot a maximális sebesség érdekében.
- Kesztyű mód: érzékenyebb lesz a kijelző.
- SOS: van egy dedikált SOS gomb a készüléken, amit megnyomva egy előre beállított segélykérő üzenetet küld a mobil egy adott számra.
- Gesztusvezérlés: dupla koppintásos kijelzőfeloldás, kamera gyorsindítás, stb.
- Készülék felélesztése a hangerő gombokkal.
- Háttérben futó appok kezelése: megadhatjuk, hogy mely alkalmazások futhassanak a háttérben.
Ezeken kívül még megkapjuk a szokásos Android 6.0-s funkciókat is, mint például az intelligens energiatakarékosságot (Doze), ami a készenléti időt növeli, vagy az alkalmazásengedélyek testreszabásának lehetőségét.
Kamera
A mobil hátoldalán egy 13 megapixeles, f/2.0-s szenzort találunk erős LED segédfénnyel, az előlapra pedig egy 5 megapixeles kamera került.
A szoftver elég fapados, az alap androidos kamerafelületet kapjuk, amelyben van panoráma mód, HDR, kép a képben funkció, és néhány egyéb beállítási lehetőség, de semmi különlegesség nincs, amire felkaphatnánk a fejünket. Ennek ellenére szépen teszi a dolgát a kamera, megfelelő fényviszonyoknál kifejezetten gyorsan fókuszál, és a képek is egy szempillantás alatt elkészülnek. Exponálásra a dedikált kameragomb is használható, de a kamerát sajnos nem tudjuk ezzel indítani, pedig nem lett volna bonyolult megoldani.
Az alábbi tesztfotók készültek:
A képek át lettek méretezve, az eredeti fotókat itt találod.
Nappal egész jól teljesít a BV6000 kamerája, lehet vele szép, éles fotókat lőni. Kevés fénynél már vegyesebb az eredmény, de azért ilyenkor sem vall szégyent a szenzor, bőven hozza a kategória átlagát.
Videókat maximum Full HD-ben rögzíthetünk, elfogadható minőségben, a fix fókuszos szelfikamera viszont elég gyenge, kicsi a dinamikatartománya, és nem készít túlzottan éles képeket.
Üzemidő
A mobilban egy 4500 mAh-s beépített aksit találunk, ami még a vártnál is jobban teljesít, köszönhetően a remek optimalizációnak. A BV6000-et szó szerint alig lehet lemeríteni, nálam normál használattal simán kibírt 3 napot a készülék 6 óra fölötti kijelzőidővel, de akár ennél több is kihozható belőle.
A töltési idő sem vészes. A gyári adatok szerint ehhez 4 óra kell, de nekem kb. 2.5 óra alatt sikerül 10%-ról 100%-ra tölteni a hatalmas telepet a gyári adapterrel.
Összegzés
A Blackview BV6000 egy nagyon korrekt, versenyképes mobil lett. A külseje igen masszív, és a dizájn is viszonylag kellemes, legalábbis más strapatelefonokhoz viszonyítva. A kijelző szép, a hardver pedig kifejezetten jó a kategóriában, nem is beszélve a 3 GB RAM-ról – a mai napig adnak ki ennyi memóriával szerelt méregdrága csúcsmobilokat. A vízállóság sem maradt ki (némelyik strapatelefon csak cseppálló), a hátlapi kamera pedig szépen teszi a dolgát, jó szolgálatot tehet egy túra, kirándulás alkalmával. A telefon mellett szól még a brutális üzemidő is, ami nem csak elérte, de túl is szárnyalta a várakozásaimat.
Van persze néhány hátulütő is. Nem értem például, hogy miért kellett a filléres értesítési LED-en spórolni, lehetne jobb is a szelfikamera, és kár, hogy a mélyen ülő microUSB port miatt nem tudunk bármilyen töltőt csatlakoztatni. Ezek a negatívumok azonban eltörpülnek a készülék sok jó tulajdonsága mellett, amelyek között ott a remek árazás is: már 60 ezer Ft alatt is beszerezhető a mobil.
A Blackview BV6000-et több helyen forgalmazzák, de a TinyDeal weboldalán most van EU raktáron is, azaz már nem kell semmit ráfizetni a vételárra, és gyorsan megérkezik a csomag Magyarországra. Az aktuális árakat itt találod:
- Blackview BV6000 (zöld) – van EU raktáron
- Blackview BV6000 (fekete) – van EU raktáron
- Blackview BV6000 (sárga) – nincs EU raktáron
Az EU raktáras vásárláshoz válaszd a “Shipping from” résznél a “Germany” opciót. Ha nem találsz ilyet, akkor éppen elfogyott a mobil a német raktárból. A készletek korlátozottak, és nem biztos, hogy később is lesz még belőlük EU raktáron.
Hogy tetszik a Blackview strapatelefonja?