Megérkezett a WayteQ új okostelefonja, a Talk 5H, ami óriási kijelzőjével és kedvező árával próbál hódítani. Az, hogy mennyire jól használható ez a kínai gyártású phablet, és hogy hogyan viszonyul a többi hasonló készülékhez, kiderül a tesztünkből.
Külső
A WayteQ Talk 5H egy hatalmas méretű készülék. Főleg akkor lepődünk meg ezen nagyon, amikor elsőre kézbe fogjuk, de egy perc alatt hozzá lehet szokni, és utána már csak élvezzük ennek az előnyeit. Az előlap nagy részét az 5.5 colos kijelző foglalja el, amit egy nem túlzottan vastag keret vesz körül. A kijelző felett van egy hangszóró a telefonáláshoz, egy első kamera, illetve egy fény- és egy távolságérzékelő. Alul pedig három kapacitív érintőgombot találunk, amik egy viszonylag vékony sávban kaptak helyet, és alattuk találjuk még a mikrofont.
A készülék 9.5 mm vastag, ami egyébként sem sok, de a széleken még el is vékonyodik egy kicsit. Jobb oldalt csak a bekapcsoló gombot találjuk, bal oldalt pedig a hangerő gombokat. Fent helyezkedik el a fülhallgató csatlakozója, alul pedig a microUSB, amin keresztül tölthetjük is a készüléket. A hátlap is viszonylag egyszerű: van rajta egy vakuval ellátott kamera, egy hangszóró, és természetesen a WayteQ Talk 5H felirat. A ház egyébként teljes egészében műanyag, az összeszerelés pedig nagyon jó, nem recseg-ropog ha megnyomkodjuk.
Kijelző
Mint ahogy már említettem, a kijelző 5,5 colos, kapacitív és 5 pontos érintést támogat. A technológia természetesen IPS, ami nagyon szép színeket eredményez, és a betekintési szögei is kiválóak. A fényerő beállítható tartománya jó. Ha levesszük minimumra akkor is jól használható beltérben, a maximális érték pedig már elég ahhoz, hogy napfényben is megfelelően látszódjon, de még nem égeti ki a szemünket. A felbontás 720p-s HD, azaz 1280×720 képpontot kapunk, ami sok szempontból előnyös: már elég éles képet ad, nem igazán látszanak szabad szemmel a pixelek, de mégis simán elboldogul vele egy közepes hardver is.
Hardver
A WayteQ Talk 5H lelkét a MediaTek MT6589-as chipset adja, ami nálunk még kevésbé közismert, de mégis rengeteg készüléket gyártanak ezzel, tekintve hogy nagyon jó ár-érték aránnyal bír. A számítási teljesítményért egy négymagos 1,2GHz-es Cortex-A7-es processzor felelős, a grafikus feladatokat pedig a PowerVR SGX544MP-es GPU látja el. Ez az összeállítás nem veszi fel a versenyt a mostani csúcshardverekkel, de mégis kiegyensúlyozott teljesítményt nyújt, és árkategóriájában határozottan a legjobb. RAM-ból 1GB-ot kapunk, ami még jónak számít, a belső memória viszont csak 4GB, amiből ráadásul elég sokat lefoglal a rendszer, és így csak kb. 2.6GB marad szabadon felhasználható. Szerencsére tudunk MicroSD memóriakártyával bővíteni, és így akár 32GB-tal is megnövelhetjük a tárhelyet.
Antutu Benchmark pont: 13701
Ha a csatlakozási lehetőségeket nézzük, akkor kapunk USB OTG funkciót, aminek a segítségével akár pendrive-ot, egeret, vagy billentyűzetet is rádughatunk a készülékre. Ezen kívül van GPS vevő, Bluetooth 4.0, Wifi b/g/n, és HSDPA. A WayteQ Talk 5H DualSIM-es mobil, azaz két SIM foglalattal rendelkezik, így mindkettőn fogadhatunk hívásokat, és hívás indításánál pedig kiválaszthatjuk, hogy melyikről telefonáljunk. Amikor viszont az egyiken kártyán beszélünk, közben a másik nem lesz elérhető. Az egyik foglalat egyébként normál, a másik pedig Micro SIM.
Használat
A készülék a mindennapi használat során nagyon gyorsnak bizonyul. A menürendszer egyáltalán nem akad, azonnal reagál minden utasításra. Az alkalmazások is azonnal betöltődnek, és gyorsan tudunk közöttük váltani. A gyári böngésző is jól működik, megfelelő internetkapcsolat esetén hamar betöltődnek a lapok, és a görgetés, nagyítás is akadásmentes. A weboldalakba ágyazott Youtube videók egyelőre nem működtek(csak hang volt, de kép nem), de még utánajárunk majd, hogy ennek mi az oka. A Youtube weboldalán egyébként betöltött szépen minden videót. A hangszóróra egyébként egyáltalán nem lehet panasz, hiszen kifejezetten hangos, a legalacsonyabb fokozaton viszont lehetne akár halkabb is.
Alkalmazások
Egy alap Android 4.2.1-es rendszerrel jön a WayteQ Talk 5H, viszont kapunk néhány előre telepített extra alkalmazást. Ilyen például a már jól ismert WayteQ táblamagazin, amivel rengetegféle magyar nyelvű újságot, magazint olvashatunk ingyenesen. Továbbá kapunk egy MindigTV alkalmazást is, amivel elég sok csatorna videótárjához hozzáférhetünk, és néhányat akár élőben is nézhetünk. Végül pedig van egy WayteQ fórumhoz való alkalmazás, de ez igazából csak egy link, ami elvisz a fórum weboldalára, ahol kérdéseket tehetünk fel a készülékkel kapcsolatban, illetve megírhatjuk a véleményünket.
Játékok
A WayteQ mobilja egyáltalán nem vall szégyent, ha játékokról van szó. Az egyszerűbb, és a komolyabb 3D-s androidos játékok is jól futnak rajta. Eddig csak néhányat próbáltunk ki, amikkel semmi gond nem volt, de hamarosan részletesebb leírással is jövünk, és igyekszünk majd minél több olyan játékot letesztelni, amik komolyabb grafikával rendelkeznek.
Frissítés (2014. 03. 21): A hardver tényleg nagyon erős, de sajnos kevés az alkalmazásoknak szánt hely, ezért a nagyobb játékok telepítése már problémákba ütközik. Persze van megoldás, egy kis ügyeskedéssel átpartícionálható a készülék, és ezután már nincs ilyen probléma.
Kamera
A hátlapi kamera 8 megapixeles felbontással rendelkezik, autófókuszos, és LED villanót is kapott. Az ezzel készített képek minősége változó, de semmiképpen sem ajánljuk komolyabb célokra. Felteszünk pár példa képet, ezek alapján mindenki eldöntheti, hogy neki mennyire felel meg. Az előlapi kamera 1.3 megapixel felbontású, ami kicsit elmosódott képet csinál, de amire kitalálták, arra teljesen megfelelő. Videót Full HD felbontásban (1920×1080 pixel) rögzíthetünk. Ettől sem érdemes komoly minőséget várni, de azért használható.
Kültéri képek:
Beltéri kép kevés fénynél:
Akkumulátor
Az akkumulátor kapacitása 2500 mAh, ami meglepően jól teljesít, és akár 3 nap is kihozható belőle, ha nem nyomkodjuk egész nap. Egy napos közepes használat után (1 óra böngészés mobilnettel, 1 óra wifi-vel, pár telefonhívás, és fél óra játék) a nap végén még 60-70% körül van az akksi tapasztalataink szerint. Az éjszaka folyamán pedig mindössze 2%-ot szokott merülni.
Összegzés
Az első benyomás a készülékről nagyon jó volt (és a második is), egyik területen sem vallott szégyent. Kicsit fájó pont a kevés beépített memória, illetve a kamera lehetne jobb, de egy későbbi szoftverfrissítés ezen még segíthet. Ezeken kívül mindennel meg voltunk elégedve, és összességében egy nagyon jól használható készülék a WayteQ Talk 5H. Véleményünk szerint megéri az 50 ezer Ft-os árát. Ha bővebben olvasnál a készülékről, akkor ezen a fórumon rengeteg hasznos infót találsz.
A készüléket a WayteQ Europe biztosította.
A WayteQ Talk 5H teszt folyamatosan fog még bővülni, így érdemes később is visszanézni! Ha pedig tetszett, akkor nyomj egy lájkot a cikk alján! :)
Specifikáció
- Kijelző: 5.5″ multi-touch (5 pontos), kapacitív HD IPS
- Felbontás: 1280 x 720 pixel, 16 millió szín
- Processzor: MediaTek MT6589 Cortex A7 Quad-Core, 1.2 GHz, 28nm
- Grafika: PowerVR SGX544MP
- SIM kezelés: DualSIM technológia (Dual Standby), 1 db. normál SIM, 1 db. Micro SIM
- Frekvenciasáv: GSM/GPRS/EDGE 900/1800 MHz, 3G/WCDMA 2100 MHz, HSDPA / HSUPA (HSPA+) 42 Mbps / 11 Mbps
- Operációs rendszer: Android 4.2.2, Google Play támogatás
- Külső memória: MicroSD kártya támogatás max. 32 GB
- RAM: 1 GB
- Tárhely: 4 GB (kb. 2.6 GB felhasználható)
- GPS: Beépített
- Bluetooth: v4.0
- WiFi: 802.11 b/g/n, WiFi hotspot, WiFi direct
- Fő kamera: 8 Megapixel, autófókusz, LED vaku (FullHD 1080P@30fps videó felvétel)
- Előlapi kamera: 1.3 Megapixel
- FM rádió: Van
- Szenzorok: Fényérzékelő, közelségérzékelő, gyorsulásérzékelő
- Rezgő funkció: Van
- Fülhallgató: 3.5mm jack
- USB csatlakozás: microUSB 2.0
- Akkumulátor: Lithium-Ion 2.500 mAh, cserélhető
- Üzemidő: Beszélgetési idő: kb. 10 óra*
- Készenléti idő: kb. 384 óra
- Zenehallgatás: kb. 38 óra
- Videó nézés: 4.8 óra
- Méret: 154.2 x 78.6 x 9.5 mm
- Tömeg: 200 g
- Extrák 2 SIM kezelés, USB OTG funkció, OpenGL ES 2.0 támogatás, Face Unlock, Miracast támogatás, videó telefonálás támogatása, hangszín szabályzó, audio profilok, időzített ki-, és bekapcsolás, kihangosítás