Cubot X17 teszt – Prémium középkategóriás 3 GB RAM-mal

1

A Cubot X17 messze nem egy átlagos középkategóriás mobil, hiszen egy meglehetősen vékony, nagyrészt fémből készült házat kapott, és nem kevesebb, mint 3 GB RAM-ot pakoltak bele a mérnökök. Ezek ellenére még 45 ezer Ft-ba sem kerül. Nézzük, hogy mennyire állja meg a helyét a mindennapi használat során!

Csomagolás, tartozékok

Cubot-X17-doboz

A Cubot X17 egy valódi prémium készülék, ez már a csomagolásról is azonnal kitűnik. A doboz barna színű, és egy érdekes, egyedi textúrát kapott, ám az sokkal fontosabb, hogy mi van benne, és bizony elég sok mindent kapunk.

Cubot-X17-tartozekok

Adnak a mobilhoz természetesen egy töltőfejet (1A) és egy adatkábelt, de ami igazán pozitív meglepetés, hogy gyárilag volt fólia a telefon kijelzőjén, a dobozban volt egy másik, bontatlan fólia tartalékba, és egy átlátszó műanyag tok is érkezett az X17-hez. Ez utóbbi mondjuk nekem kevésbé volt szimpatikus, de védelemre tökéletes amíg nem veszünk egy jobbat, ráadásul nem takarja el a telefon szép kialakítását. Ezeken kívül kapunk még használati útmutatót és egy SIM tűt a mobilhoz. Fülhallgató viszont nem volt a dobozban.

Külső

cubot-x17-meretek

A Cubot mobilja külsőleg maximálisan hozza az elvárt szintet: a prémium anyaghasználat mellet egy egész karcsú, tetszetős dizájnt kapunk. Kézbe véve a készüléket is érződik, hogy nem spóroltak az anyagokon, hiszen a 163 grammos súly azért több, mint amit egy átlagos 5 colos mobiltól megszokhattunk, de ez persze egyáltalán nem zavaró. Maga a mobil egyébként mindössze 6.1 mm vékony.

Cubot-X17-bongeszo

Az előlap nagy részét természetesen a kijelző foglalja el, amit egy fekete káva vesz körbe, de ez a legtöbbször nem is látszik, mert egybeolvad a megjelenítővel. Egyébként egy 2.5D-s üveg borítja az előlapot, azaz a széleken kicsit lehajlik a kijelző, ez tovább növeli a mobil különlegességét. Ennek annyi hátránya van, hogy a kijelzővédő fólia nem ér ki teljesen a telefon széleire.

Cubot-X17-fent

Fent van egy értesítési LED, egy frontkamera, egy beszédhangszóró, valamint a szokásos fény- és távolságmérő szenzorok. Alul három kapacitív érintőgombot találunk (Menü, Home és Vissza), amik nem kaptak háttérvilágítást.

Cubot-X17-lent

A mobil oldalain egy masszív fémkeret fut körbe, ami remek védelmet nyújt a külső behatásoktól. A bekapcsoló és a hangerő gombokat egyaránt jobb oldalt találjuk, ezek szintén fémből vannak, jó a nyomáspontjuk, és nálam kézre is estek. Bal oldalra csak a SIM tálca került, ami egy hibrid foglalat, azaz vagy egy micro és egy nano SIM-et, vagy pedig egy microSD-t és egy nano SIM-et tehetünk bele. A Jack csatlakozó felül helyezkedik el, alul pedig egy normál microUSB-t találunk (OTG támogatással).

Cubot-X17-sim

A hátlap közepe alumíniumból van, alul és felül pedig 1-1 műanyag sávot találunk. Fentre került a kamera, ami kissé kiáll, mellette egy dupla LED villanó segíti a fotózást. Ez utóbbi zseblámpaként is használható, elég erős a fénye. A hangszóró szintén hátul van, ezt lent találjuk.

Cubot-X17-hatlap

Fogásra egyébként kellemes a mobil (a mellékelt tokkal mondjuk már kevésbé), és az összeszerelés is rendben van, nem recseg-ropog a ház. Rendkívül erős és stabil az egész, nem kell tartani attól, hogy meghajlik a zsebünkben vagy ha esetleg ráülünk. (Azért ne üljünk rá…)

Kijelző

A Cubot egy meglepően jó kijelzőt szerelt az X17-be. Egy 5 colos IPS panelről van szó, és a hasonló árú vetélytársak többségével ellentétben a mobil megkapta a Full HD (1920×1080) felbontást. Ez nem kevesebb, mint 441 ppi pixelsűrűséget jelent, ami valóban tűéles képet garantál.

Cubot-X17-kijelzo

A színek teljesen rendben vannak, élénkek, a fehér természetes, a fekete pedig elég sötét. A MiraVision technológiának köszönhetően ráadásul könnyen testreszabhatjuk a megjelenítést: választhatunk normál, élénk vagy egyedi színmódok között.

Cubot-X17-alul

A betekintési szögek is jók, szinte 180 fokosak, és a fényerőre sem lehet panasz, a minimális fokozat viszonylag sötét, a maximális pedig erős, amivel már nem jelenthet gondot a napfényben való láthatóság. Van automata mód is, de ezt valamiért nem lehet finomhangolni, ilyenkor inaktív a csúszka.

Hardver

A Cubot X17-ben sok más középkategóriás mobilhoz hasonlóan a 64 bites MediaTek MT6735 chipset dolgozik, ami négy darab 1.3 GHz-es Cortex-A53-as processzormagot és egy Mali-T720 MP2 GPU-t jelent. Jelen esetben azonban nem 1 GB, nem is 2 GB, hanem 3 GB RAM került a készülékbe, ami teljesen egyedülálló az árkategóriában. A belső tárhely sem túlzottan szűkös, 16 GB-ot kapunk, ami tovább bővíthető microSD kártyával.

Cubot-X17-antutu

Az említett hardver mindennapi használat során nem vall szégyent, a rendszer a Full HD kijelző ellenére is gyors, akadás nagyon ritkán tapasztalható. A 3 GB RAM-nak köszönhetően a multitaszking is remekül működik, probléma nélkül válthatunk az éppen futó appok között. Sőt, a nagy felbontás ellenére a legtöbb játék is elfut, de természetesen nem minden. Az NFS: Most Wanted és a GTA: San Andreas például gyönyörűen futottak, az Asphalt 8 viszont akadt (valószínűleg a játék hibájából, nem optimalizálták erre a chipsetre).

Melegedéstől egyébként nem kell tartani, ez esetleg huzamosabb idejű játék esetén fordulhat elő, de akkor sem zavaró mértékben.

Adatkapcsolat terén megkapjuk a legszükségesebb dolgokat, van többek között WiFi 802.11 b/g/n, Wifi hotspot, Bluetooth 4.0 és GPS is. Utóbbi jól használható, egy pillanat alatt megtalálja a pontos helyzetünket. A készülék támogatja a Dual SIM-et (Dual Standby módban, azaz ha az egyikkel telefonálunk, akkor addig a másik nem érhető el), és mindkét SIM foglalat LTE-képes (Cat. 4). NFC ugyan nincs, de ez sokszor még a csúcsmobilokból is kimarad, és egyébként sem lehet egyelőre túl sok mindenre használni.

A hátlapi hangszóró viszonylag hangos, de a minősége csak átlagos. Hanghívás közben nincs probléma, jól érthető a beszéd mindkét fél esetében, persze egy kis általános alapzajjal azért számolni kell ha olyan a környezet.

Szoftver

A Cubot X17 egy szinte teljesen gyári kinézetű Android 5.1-es felületet kapott, de azért van pár remek szoftveres extra. A nyelv pedig 99%-ban magyar, mindössze néhány helyen találunk angol szöveget.

A főképernyők, a gyorskapcsolók és az értesítések a megszokottak, és sok kínai mobillal ellentétben meghagyták az alkalmazásmenüt, azaz nem minden ikon a főoldalakra kerül. Az alkalmazásváltó is a gyári Lollipopot idézi, bár alul van egy plusz sáv néhány extra infóval.

Cubot-X17-screen-1Cubot-X17-screen-2Cubot-X17-screen-3

Ha esetleg valaki megunná az alap kinézetet, akkor 5 további témából választhat, ha pedig ez is kevés lenne, akkor bármilyen indítóalkalmazás letölthető a Play Áruházból.

Cubot-X17-screen-4

Rendkívül hasznos lehet a “Gesture Control” funkció, ami három részből áll. Az “Screen On Gestures” fül alatt beállítható például, hogy a Home gomb dupla érintésére lezárjon a képernyő, az “Screen Off Gestures” résznél pedig a kikapcsolt képernyőt állíthatjuk be, hogy különböző mintákra más-más programok induljanak el, és természetesen a klasszikus dupla koppintásos feloldás is jelen van. Van még az “Air Gesture”, amit ha aktiválunk, akkor a telefon felett elhúzott kézzel tudunk vezérelni 1-2 appot, pl. lapozni a galériában.

Cubot-X17-screen-5

Szintén remek extra, hogy a gyártó belerakta a szoftverbe az alkalmazásengedélyek tesztreszabásának lehetőségét, ami egyébként csak a nemrég debütált Android 6.0-ba került bele hivatalosan. Ezzel megadhatjuk, hogy az egyes alkalmazások mikhez férhetnek hozzá, és mikhez nem.

Kamera

Cubot-X17-kamera

A Cubot X17 hátlapján egy 13 megapixeles, f/2.2-es szenzort találunk, az előlapra pedig egy 5 megapixeles kamera került. A szoftver 16 és 8 megapixelt ír, de ez csak interpoláció, amit ugyebár nem szabad komolyan venni. Hátul találunk még egy erős dupla LED villanót, ami jó szolgálatot tehet fotózáskor vagy zseblámpaként.

Apróság, de nekem eléggé tetszett, hogy ha elindítjuk a kamerát, akkor a készülék automatikusan felveszi a fényerőt, így jobban látjuk, hogy éppen mit is fotózunk. A kamera menüje egyébként szintén a gyári Androidon alapul, de itt is akad pár újdonság a gyártótól. Beállítási lehetőség van bőven, és a manuális módot leszámítva szinte mindent megkapunk, amire szükségünk lehet.

Cubot-X17-screen-kamera

A kameramódok között van élő fotó, kép a képben, mozgáskövetés, 3D tárgyfotózás, panoráma, HDR és arcszépítés, de kapunk még egy rakat effektet és egyéb beállítási lehetőséget.

Az autofókusz sebessége nem a leggyorsabb, a képek elkészítése viszont egy pillanat alatt megtörténik. Az alábbi tesztfotók készültek:

Cubot-X17-kamera-014cubot-x17-kamera-04cubot-x17-kamera-05cubot-x17-kamera-06cubot-x17-kamera-07

A képel át lettek méretezve, itt találod a teljes méretű fotókat.

Összességében elmondható, hogy a Cubot X17 kamerája hozza a kategóriától elvárható szintet, a képek többsége elfogadható minőségű, még éjszaka sem annyira vészes az eredmény, persze azért túlzottan sokat ne várjuk egy ilyen mobiltól.

A szelfikamera megfelelő fényviszonyoknál jól teljesít, félhomályban azonban már elég szemcsés a képe. Viszont érdekes módon itt is használható a HDR funkció. Videót Full HD-ben rögzíthetünk, a minőség itt is változó, megfelel a kategória átlagának.

Üzemidő

A Cubot X17-be egy 2500 mAh-s akkumulátor került, ami egyáltalán nem rossz ahhoz képest, hogy egy közepes méretű mobilról van szó, ami ráadásul kifejezetten vékony. A kijelző nagy felbontása mondjuk nem igazán van jó hatással az üzemidőre, de a hardver takarékos, és így összességében elég vegyes a kép. Normál használattal nagyjából 1-1.5 napot bír ki a mobil, átlagban 3 óra kijelzőidővel, folyamatos YouTube lejátszással pedig kb. 6 óra alatt merül le az akksi közepes fényerőn.

Az akkumulátor értelemszerűen nem cserélhető, viszont kapunk egy szoftveres energiatakarékossági lehetőséget, ami a készenléti időt növeli. Ez valószínűleg nagyon hasonló az új Doze funkcióhoz, ami szintén az Android 6.0-ban debütált.

Összegzés

A Cubot X17 nagyrészt hozta azt, amit vártam tőle, sőt, egyes területeken túl is teljesített. A Full HD IPS kijelző kiemelkedően jó az árkategóriában, és a 64 bites processzor mellé pakolt 3 GB RAM is elég jól hangzik. A masszív, prémium kivitel is rendben van, a dizájn pedig már ízlés kérdése. A kamera simán hozza a hasonló árú mobilok szintjét, az üzemidő pedig lehetne kicsit jobb is, de összességében teljesen rendben van a mobil, valószínűleg nem fogja megbánni, aki mellette teszi le a voksát.

cubot-x17-header

Az egyik legfontosabb szempont pedig természetesen az ár, amire egyáltalán nem lehet panasz. A TinyDeal weboldalán már 45 ezer Ft alatt is beszerezhető a készülék EU raktáras szállítással, ami gyors, és semmi extra költséggel nem jár. Ehhez a “Shipping from” résznél válasszuk a “Germany” opciót.

További infók és vásárlás: TinyDeal

Hogy tetszik a Cubot olcsó, prémium mobilja?

Kövesd te is a NapiDroid.hu-t a legfrissebb androidos hírekért!
Megosztás

About Author

A Napidroid.hu alapítója.

NapiDroid