Mindjárt itt az augusztus, sokan mennek autós vagy lakókocsis kirándulásra, nyaralásra. Ilyenkor jól jöhet egy megbízható hordozható áramforrás, ami napelemről töltve folyamatosan ellát minket a szükséges elektromossággal, legyen szó akár a kütyüjeink töltéséről, akár különféle eszközök működtetéséről (hűtő, kávéfőző, stb.). Most mutatunk néhány bevált típust, amelyek különféle igényeket elégítenek ki, vannak kisebb modellek és egész nagy akkumulátorok is.
4 remek hordozható akkumulátor állomás különböző igényekre
BLUETTI EB3A – kicsi és könnyen hordozható, szünetmentes táp funkció
A BLUETTI EB3A 600 wattos kimeneti teljesítménnyel a rendelkezik, kapacitása 268 wattóra, belsejében pedig a jól megszokott módon LiFePO4 akkumulátorcellák találhatók, amelyek 2500+ ciklus után is megőrzik kapacitásuk 80 százalékát. Az energiaállomás 200 wattos napelemes bemenettel rendelkezik, a kombinált töltés pedig akár a 400 wattot is elérheti. Nyolcféle kimenetének köszönhetően rengetegféle eszköz töltésére, működtetésére alkalmas. A BLUETTI EB3A most 279 eurós áron (~ 106 300 Ft) rendelhető, közvetlenül a gyártótól. További részletek és megrendelés ezen a linken!
BLUETTI EB70 – nagyobb kapacitás és teljesítmény, de még mindig könnyen hordozható
Az EB70 már egy komolyabb konstrukció, mivel 1000 wattos kimeneti teljesítménnyel, valamint 716 wattórás kapacitással büszkélkedhet. A 200 wattos napelemes bemenetnek köszönhetően mindössze 3-4 óra alatt újratölthető kizárólag napenergia használatával. Két szabványos váltóáramú konnektor mellett USB-A és USB-C csatlakozók is megtalálhatók az eszközön, amelyen szivargyújtó kimenetnek is szorítottak helyet. Az elektromosságot LiFePO4 cellák tárolják, amelyek 2500 ciklus után sem veszítenek jelentősen a kapacitásukból. A BLUETTI EB70 most 649 eurós áron (~ 246 950 Ft) rendelhető a gyártó webáruházából. További részletek és megrendelés erre a linkre kattintva!
BLUETTI AC180 – ez már igen komoly teljesítményre képes, nagyobb gépeket, eszközöket is elvisz
A BLUETTI AC180 már egy sokkal magasabb ligába tartozik, hiszen az 1152 wattórás kapacitásának, valamint 1800 wattos kimenetének köszönhetően nagy energiafelvételű eszközöket is képes működtetni, tölteni. A powerstation táplálását többféleképpen is megoldhatjuk, támogatott a hálózati, a napelemes, de az autós töltés is. Kilencféle kimenettel bír, ebből kettő szabványos hálózati konnektor. A legtöbb elektromos készüléket gond nélkül fogjuk tölteni vagy működtetni az AC180 segítségével. A BLUETTI AC180 most 1099 eurós áron (~ 418 200 Ft) rendelhető, közvetlenül a gyártótól. További részletek és megrendelés ezen a linken!
BLUETTI AC200MAX – még nagyobb teljesítmény és kapacitás, akár egy kisebb háztartást is el tud vinni
Az AC200MAX akkor jön a képbe, amikor komolyabb eszközök vagy akár egy kisebb háztartás energiaellátását kell biztosítani. A powerstation 2200 wattos váltóáramú kimenettel bír, a kapacitása pedig 2048 wattóra, és LiFePO4 cellák biztosítják a rendkívül hosszú élettartamot, ami 3500 ciklusnál is több. A moduláris kialakításnak köszönhetően bővítő akkumulátorokkal növelhetjük a powerstation kapacitását, egészen akár 6144 wattóráig. Az AC200MAX 900 wattos napelemes bemenettel rendelkezik, így gyorsan és hatékonyan tölthetjük megújuló energia révén, de persze más módon is lehet. A BLUETTI AC200MAX most 1799 eurós áron (~ 682 800 Ft) rendelhető, közvetlenül a gyártótól. További részletek és megrendelés ezen a linken!
Most elsősorban, de nem kizárólag azoknak érdemes figyelnie, akik szívesen utaznak, kirándulnak a civilizációtól távol, de nem szeretnének lemondani annak minden vívmányáról. A hordozható napenergia technológiája lehetővé teszi ezt, így az nem csupán energiát biztosít számunkra útközben, hanem egyúttal forradalmasítja az utazás módját is. Könnyű elképzelni azt, ahogyan éppen egy gyönyörű hegy tetején ülünk, élvezve a kilátást, ám egy ilyen környezetben messze vagyunk minden áramforrástól. Mégsem okoz gondot számunkra fotókat készíteni az okostelefonnal, meghallgatni a kedvenc dalainkat, megnézni egy izgalmas filmet, és kapcsolatban maradni azokkal, akik több ezer kilométerre vannak tőlünk.
A napelem szóra mindenki egy óriási, fényes fekete táblára asszociál, amely csillagunk felé néz, annak energiáját alakítja át elektromossággá. A panelek hordozható változatai ugyanarra a technológiára épülnek, miközben biztosítják a szükséges energiát egy környezetbarát kiránduláshoz. Az alábbiakban a hordozható napenergiáról árulunk el néhány érdekességet.
Hogyan válasszuk ki a megfelelő hordozható napelemeket az autós utazásunkhoz?
A hordozható napelemek egyre népszerűbbek, mivel az emberek egyre inkább törekednek arra, hogy csökkentsék az általuk kibocsájtott szennyezést, ugyanakkor szeretnék berendezéseiket energiával ellátni az elektromos hálózattól távol. A vadonban kiránduló és a lakókocsis utazók számára jelenthetnek segítséget az alábbi szempontok, amelyek alapján megtalálhatják a számukra megfelelő, hordozható napelem panelt.
Teljesítmény
Óriási a választék hordozható napelemekből. A számunkra megfelelő modell kiválasztásakor az egyik legfontosabb lépés annak meghatározása, hogy mennyi áramra lesz szükségünk az utazásaink során. Bár a nagy teljesítményű hordozható napelemek drágábbak, és a méretük is nagyobb, ideális választás lehet egy ilyen beszerzése, ha van lakókocsink, vagy olyan járművünk, amely elég tágas a szállításhoz. Az alacsonyabb teljesítményű panelek hordozhatóbbak, viszont lassabban fogják tölteni az eszközeinket.
Tipp: Érdemes készíteni egy listát az általunk használt eszközökről, hogy nagyjából fel tudjuk mérni, mennyi energiára lesz szükségünk, és aztán ennek megfelelően vásároljunk mobil napelemet.
Ár és garancia
A hordozható napelemek ára az összeszerelés során használt energiatároló alkatrészek típusától, a panelek teljesítményétől, és az elérhető funkcióktól függően változhat. Mindenképpen olyan napelemet érdemes választani, amely belefér a költségvetésünkbe, és biztosítja az általunk óhajtott elektromos teljesítményt. Rendkívül fontos azt is ellenőrizni, hogy a gyártó milyen jótállást biztosít terméke mellé, hogy a befektetésünk védve maradjon bármilyen probléma vagy meghibásodás esetén.
Tipp: Minőséget illetően soha nem szabad kompromisszumot kötni, csak olyan napelemet szabad vásárolni, amely biztosítja a szükséges funkciókat, könnyen hordozható és tartós.
Ellenállás az időjárási körülményekkel szemben
Kirándulás és kemping során a hordozható napelemeket mindenféle időjárási körülmények érhetik. Épp ezért olyan energiatermelő útitársra van szükségünk, ami mindent elvisel. Olyan hordozható napelemeket érdemes vásárolni, amelyet tartósak és ellenállnak az időjárással szemben. Senki sem akarja, hogy a többszáz dolláros napeleme csak azért álljon le hirtelen, mert eleredt az eső, vagy elkezdett hullani a hó. Érdemes felmérni, hogy az a környezet, ahová készülünk milyen időjárási intenzitást jelent, és próbáljuk meg ez alapján meghatározni, hogy miféle hordozható napelemet szeretnénk vásárolni.
Tipp: A hordozható napelemek jó esetben egyszeri beruházást jelentenek. Épp ezért a legjobb, ha olyan paneleket vásárlunk, amelyek robusztusak, és képesek minden időjárási körülménynek ellenállni.
Hordozhatóság
A napelemek hordozhatóságát két fő szempont határozza meg: az egyik a súlyuk, a másik pedig a méretük. Azok, akik helyhez kötötten szeretnének függetlenedni az elektromos hálózattól, bátran vásárolhatnak nagyobb kiterjedésű és nehezebb paneleket is. Arról azért érdemes meggyőződni, hogy a célállomás eléréséig probléma nélkül el tudjuk szállítani a napelemet a járművünkben. Ciki, ha nem fér be a kocsiba…
A túrázók és kirándulók számára sokkal ésszerűbb egy szerényebb méretű és könnyebb panelt választani, amelyet bárhová magukkal vihetnek. Vásárlás előtt nekik érdemes az olyan jellemzőkre is rákeresni a termékleírásban, mint az összehajtható kialakítás, illetve a hordozótáska, valamint a beépített fogantyúk megléte.
Energiatárolási lehetőségek
A legtöbb hordozható napelemes rendszer a panelek mellett nélkülözhetetlen vezetékekből és akkumulátorokból áll, amelyekre szükségünk lehet az áram tárolásához. Ha tehetjük, válasszunk olyan napelemet, amely kompatibilis valamilyen powerbankkal, akkumulátorral. Ez lehetővé teszi a napenergia tárolását, a kemping megvilágítását vagy egy eszköz töltését akkor is, ha be van borulva, vagy ha lement a nap.
A hordozható napenergia felhasználási módjai utazás közben
Az utazók egyik legnagyobb félelme, hogy a semmi közepén ragadnak elektromosság nélkül. Ilyen helyzetekben jöhet jól egy olyan eszköz, amellyel tiszta, sokféleképpen felhasználható, és megújuló energiát nyerhetünk. A hordozható napelemek pontosan ezt a célt szolgálják. Az alábbiakban felsoroljuk, hogy miért egy ilyen eszköz a legjobb társ egy környezetbarát utazás során:
- Feltölthetjük vele az eszközeinket és a készülékeinket
- A panel által biztosított elektromosság lehetővé teszi, hogy főtt ételeket készítsünk
- Megvilágíthatjuk a kempinget és a környezetét
- Újratölthetjük a lakókocsi akkumulátorait
- Felkészülhetünk mindenféle vészhelyzetre
Íme néhány további tipp, amelyekkel fokozhatjuk az utazás élményét, és a lehető legtöbbet hozhatjuk ki a fenntartható energiából!
- Érdemes a napelemeket olyan helyre rakni, hogy a lehető legnagyobb mértékben érje őket a napfény. Utazás közben érdemes az ablak közelébe tenni őket, a kemping felállításakor pedig oda, ahol a legkisebb a takarás. Ne a fák alá, értelemszerűen.
- A lakókocsis utazók mindig győződjenek meg arról, hogy a hordozható napelemek biztonságosan és stabilan fel lettek szerelve a tetőre, vagy valamilyen más rögzített felületre. Olyan szögben szereljük fel őket, vagy a legtöbb napfényt befoghassák.
- Érdemes előre megtervezni gondolatban az utazást, hogy meghatározzuk az energiaigényünket, és ennek megfelelően állítsunk fel egy rangsort, hogy mire fogjuk a napenergiát használni. Érdemes a lista élére az alapvető fontosságú eszközöket tenni, mint az okostelefonok, a laptopok, vagy a navigációs rendszerek. Sose hagyjátok töltőn azokat a készülékeket, amiket nem használtok, és próbáljatok meg spórolni. Nappal például hanyagoljuk az elektromos izzók használatát!
- A napenergia hasznosítása nem megy napfény nélkül, így érdemes felkészülni a felhős napokra is. Bár a hordozható napelemeket úgy tervezték, hogy akkor is termeljenek valamennyi áramot, amikor a nap nem süt ragyogóan, mindig gondoskodjunk tartalékenergiáról!
- A tartalékenergia az általában valamilyen akkumulátor lesz, ezeknek mindig ellenőrizzük a töltöttségét, hogy elkerüljük a hoppá helyzeteket. A célra használjuk feszültségmérőt, de az a legjobb, ha eleve olyan akkumulátort veszünk, amin van valamilyen kijelző.
- Legyünk tájékozottak! Minél többet tudunk a hordozható napelemekről, a hozzájuk csatlakoztatható akkumulátorokról, annál könnyebb lesz kihasználni a bennük rejlő lehetőségeket. Mindig olvassuk el a használati útmutatót, hogy megismerkedjünk a konkrét irányelvekkel, működtetési utasításokkal és javaslatokkal, ezáltal jobban megérthetjük a hordozható napelemek korlátait, jellemzőit, képességeit.
Forrás: BLUETTI