A Huawei P9-et egyszer már ki tudtuk próbálni a hazai bemutatón, most viszont meg is kaptuk a készüléket tesztelésre. Nézzük hogyan teljesít a mindennapi használat során a Huawei dupla kamerás csúcsmobilja!
Doboz, tartozékok
A P9 egy fehér színű, tapétaszerű textúrával ellátott lapos dobozban érkezik. A fedelet leemelve rögtön a mobil tárul elénk, alatta pedig a tartozékokat találjuk.
A készülékhez jár egy gyorstöltésre alkalmas töltőfej, egy USB-C adatkábel, egy mikrofonos fülhallgató, egy SIM tű és némi papír, azaz minden van, amire szükségünk lehet.
Külső
A Huawei P9 egy maximálisan prémium készülék, ehhez nem is férhet kétség. Egy unibody fémházat kapunk finom csiszolásokkal és lekerekítésekkel, ráadásul az egész mobil nagyon karcsú, mindössze 6.95 mm vékony.
Az előlap nagy részét az 5.2 colos kijelző foglalja el, ami olyan hatást kelt, mintha két oldalt nem is lenne kávája. Valójában azonban van egy plusz fekete keret a megjelenítő körül, de még ezzel együtt is jó a kijelző/előlap arány (72.9%).
A kijelző fölött a szokásos dolgokat találjuk, van itt frontkamera, fény- és közelségérzékelő szenzorok, beszédhangszóró, valamint egy rejtett értesítési LED a hangszóró szélén. Alulra csak egy Huawei logó került, az androidos vezérlőgombok a kijelzőn jelennek meg.
Jobb oldat van a bekapcsoló, valamint a hangerő gombok, ezek is fémből készültek, jó a nyomáspontjuk, és kézre is állnak, sőt, az előbbi még egy finom, érdes textúrát is kapott. Bal oldalra a SIM tálca került, ami két darab nano SIM kártyát fogad, vagy egy nano SIM-et és egy microSD-t.
A mobil tetején csak egy mikrofont találunk, alul pedig van egy 3.5 mm-es audio kimenet, egy másik mikrofon, egy USB-C port, egy multimédiás hangszóró, valamint két apró csavar.
A legérdekesebb rész kétségkívül a hátlap, amin természetesen a fém dominál. Fent két kameraszenzort, egy kéttónusú LED villanót, valamint egy infravörös érzékelőt láthatunk egy LEICA felirat társaságában. Kicsit lejjebb találjuk az ujjlenyomat-olvasót, és más lényegi dolog nincs is hátul, csak a Huawei logó, az antennacsík, illetve néhány egyéb felirat. Amit még érdemes megemlíteni, hogy egyáltalán nem állnak ki a kamerák a hátlapból.
A dizájnnal szerintem maximálisan meg lehetünk elégedve, mint ahogy az összeszereléssel és az anyaghasználattal is. A ház nagyon masszív, nem recseg-ropog, és szinte biztos, hogy nem lesz baja, ha mondjuk véletlenül ráülünk. Fogásra is kellemes a mobil, minden él és sarok finoman le van kerekítve.
Kijelző
A Huawei P9 egy 5.2 colos IPS-NEO LCD kijelzőt kapott, ami a 20 LED-es háttérvilágításnak köszönhetően akár 500 nites fényerőre is képes. A színek szépek és természetesek, a fekete pedig kifejezetten sötét.
A betekintési szögek kiválóak, semmilyen elszíneződés nem tapasztalható, és a felbontás is tökéletesen elég, az 1920×1080 pixellel egy kellemes, 423 ppi-s képpontsűrűséggel van dolgunk, ami már szép, éles képet jelent.
A fényerőt felvéve napsütésben is tökéletesen látható a kijelző, és szerencsére a minimális érték elég alacsony, így sötétben kevésbé fárasztó a szemünknek a mobilozás. Természetesen automata mód is van, ami remekül működik. A védelemről 2.5D-s Gorilla Glass gondoskodik, ez hatékonyan ellenáll a karcoknak.
Hardver
A P9-et a Huawei házon belül fejlesztett HiSilicon Kirin 955 chipsetje hajtja, ami a tavaly debütált Kirin 950 emelt órajelű változata. Ez a gyakorlatban egy 8 magos processzort (négy darab 2.5GHz-es Cortex-A72 és négy 1.8 GHz-es Cortex-A53 mag), valamint egy Mali-T880 MP4 GPU-t jelent. Egy modern csúcshardverről van tehát szó, ami 16 nm-es gyártástechnológiával készült, azaz nem csak erős, de energiatakarékos is. RAM-ból 3 GB-ot kapunk a 32 GB-os modell esetében, de létezik 64 GB-os variáns is 4 GB memóriával.
A Kirin 955-ben található processzor kiválóan teljesít, simán megállja a helyét a csúcskategóriában, a grafikai teljesítmény viszont papíron elmarad a Snapdragon 820-tól vagy az Exynos 8890-től. Szerencsére ez csak papíron jelent különbséget, a mindennapi használat során egyáltalán nem érezni, hogy gyenge lenne a GPU. A rendszer villámgyorsan működik, egyáltalán nem tapasztalni akadozást, és még a komolyabb játékok is szépen elfutnak a Full HD kijelzőn.
Melegedés normál használatnál nem tapasztalható, de játék közben és fényképezésnél fel tud hevülni a mobil felső része, szerencsére nem aggasztó mértékben.
Adatkapcsolati téren szinte mindent megkapunk, amire szükségünk lehet, ráadásul 3 antennát is szereltek a mobilba, hogy még tökéletesebb legyen a vétel. Van kétcsatornás Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, Wifi direct, hotspot, Bluetooth 4.2 és GPS (A-GPS, GLONASS) is, utóbbi pillanatok alatt beméri a pontos helyzetünket. Nem maradt ki a 4G támogatás sem, a Cat. 6-os LTE modemnek köszönhetően elméletileg akár 300 Mbps-os letöltési sebesség is elérhető. A P9-nek van single és dual SIM-es verziója is, nálunk utóbbi járt, ez két nano SIM-et fogad, de az egyik helyre microSD kártyát is tehetünk. NFC sajnos nem volt a mi készülékünkben (EVA-L19), ez érdekes módon csak a single SIM-es verzióba (EVA-L09) került.
A hangminőség kiváló telefonálás közben, jól működik az aktív zajszűrés. Fülhallgatóval remek minőségben tudunk zenét hallgatni, és az alul található multimédiás hangszóró is szépen szól, ha éppen nem takarjuk el a kezünkkel.
Szoftver
A Huawei P9 egy Android 6.0-s rendszerrel érkezik, amelyen a gyártó saját felületének legfrissebb verziója, az EMUI 4.1 fut. A felület viszonylag egyszerű, letisztult, és szépek az animációk, szerintem maximálisan meg lehetünk elégedve a kinézettel, sokat csiszoltak rajta az utóbbi időben a Huawei mérnökei.
Az EMUI egyik fő jellegzetessége, hogy nincs alkalmazásmenü, minden ikon a főképernyőkre kerül, ezeket mappákba tudjuk rendezni. Az értesítési felület a megszokott, van egy képernyő az értesítéseknek és egy a gyorskapcsolóknak, ezek között oldalra történő ujjhúzással válthatunk. Én mondjuk jobban szeretem azt a megoldást, amikor egy képernyőn van a kettő, de ez ízlés és megszokás kérdése.
A lezárt képernyőn az óra és a dátum mellett láthatjuk az aznap megtett lépéseket, valamint az értesítések egy része is megjelenik itt (pl. Messeneger, Gmail), de nem minden. Ezek mellett találunk még egy kamera ikont, amivel azonnal beléphetünk a fényképezőbe. A feloldásra a szokásos módok állnak rendelkezésre, állíthatunk be mintát, PIN kódot, jelszót, és természetesen az ujjlenyomat-olvasó is használható erre a célra.
A P9 ujjlenyomat-olvasója rendkívül gyors és megbízható, a másodperc töredéke alatt felismeri az ujjunkat, még akkor is, ha nem pont középre helyezzük azt. A szenzor természetesen 360 fokban működik, és ha megérintjük, akkor azonnal feléled és felold mobil, persze csak ha stimmel az ujjlenyomat.
Extrákból nincs hiány, rengeteg mindent kínál a P9 szoftvere, csak néhány fontosabb dolgot emelek ki. Van például egyszerű mód, ami jól jöhet időseknek, vagy olyanoknak, akik még csak most ismerkednek az okostelefonokkal. Szintén hasznos lehet az egykezes felület, amit úgy tudunk előhozni, hogy az alsó gombsoron jobbra vagy balra húzzuk az ujjunkat. Ilyenkor kisebb lesz a képernyő, így egy kézzel kényelmesebb a kezelés.
Rengeteg hasznos gyári alkalmazással érkezik a készülék. Vannak például különböző eszközök (Időjárás, Számológép, Jegyzettömb, Zseblámpa, Tükör, Iránytű, stb.), de az egyik legjobb talán a Telefon-kezelő app, ami takarító, optimalizáló és biztonsági funkciókkal is bír. És persze az olyan alap dolgok sem hiányozhatnak, mint a zenelejátszó, a galéria, a videólejátszó, naptár, stb., ezek is remekül működnek, de a Play Áruházban ezerféle alternatívát találunk, ha valami nem felelne meg az igényeinknek.
Ha esetleg nem tetszene a felület gyári kinézete, akkor bármikor választhatunk másik témát. A Téma alkalmazásban 6-féle megjelenés érhető el. Ezenkívül említést érdemel még az Egészség app, ami alapértelmezetten számolja a megtett lépéseket, a megtett távolságot és az elégetett kalóriákat, és folyamatos tájékoztatást kapunk ezekről értesítés formájában.
Természetesen nem maradtak el az Android 6.0 újításai sem, mint az energiatakarékos Doze funkció, ami a készenléti időt növeli, vagy az alkalmazásengedélyek testreszabásának lehetősége. Utóbbinak hátránya, hogy gyakran kérdezi meg a rendszer, hogy engedélyezzük-e egy-egy alkalmazás hozzáférését valamihez (pl, telefonkönyv, tárhely, kamera, GPS, stb.), de ez más Marshmallow rendszerű mobiloknál is hasonlóképpen működik, és igazából szükség is van rá.
Összességében szerintem jól sikerült a Huawei P9 szoftvere, a felület szép és egyszerű, számtalan hasznos extrát kapunk, ezek töredékét említettem csak, és az optimalizálásra sem lehet panasz, gördülékeny a működés, akadozásnak nyoma sincs.
Kamera
A Huawei P9 legnagyobb érdekessége kétségkívül a dupla hátlapi kameraszenzor, amik egy elég egyedi koncepción alapulnak. Két darab 12 megapixeles, f/2.2-es Sony IMX286 egységet találunk itt, de csak az egyik készít színes képet, a másik színszűrő nélküli. A monokróm szenzor előnye, hogy 300%-kal több fény beengedésére képes. A Leicával közösen fejlesztett megoldás lényege, hogy kombinálják a két kamera képét, és így gyönyörű színekkel bíró, részletgazdag fotók születhetnek, akár rosszabb fényviszonyoknál is. A fotózást egyébként egy kéttónusú LED villanó is segíti.
Az autofókusz-rendszer sem egy mindennapi darab, a kamera ugyanis figyelembe veszi a kontrasztot és a mélységet, illetve a lézeres szenzor is besegít, így összességében egy gyors és pontos megoldást kapunk. A Galaxy S7 Dual Pixel autófókusza persze még így is gyorsabb, de nincs miért szégyenkeznie a Huawei-nek sem.
Természetesen a szelfi-rajongókra is gondolt a Huawei, az előlapra egy 8 megapixeles Sony IMX179 szenzor került.
A kamera menüje egyáltalán nem a megszokott, ugyanis a profi opciókat emelte ki a gyártó. Ha állítva tartjuk a mobilt, akkor lentről azonnal előhúzhatjuk a manuális beállításokat. Itt rengeteg lehetőséget kapunk, többek között állíthatunk a fókuszon, az expozíción, a fehéregyensúlyon, az ISO értéken vagy a záridőn. Természetesen RAW formátumban is menthetjük a képeket, és van egy különálló, széles rekesz kameramód is, az ezzel készített fotókban a mélységinformációk is eltárolódnak, így utólag is lehet állítani a fókuszon és a mélységélességen.
Jobbról tudjuk előhozni a kameramódokat, itt is rengeteg opció áll rendelkezésre. Készíthetünk monokróm fotót a másodlagos szenzorral, van szépítés, HDR, panoráma, automata éjszakai mód, fénnyel festés, time-lapse, lassított felvétel, dokumentum fotó, és még néhány egyéb lehetőség.
A kamera egyébként 4:3-as képaránnyal készít 12 megapixeles fotókat (3968×2976 pixel), 16:9-ben 9 megapixeles képeket lőhetünk. Az előlapi kamera maximális felbontás 8 megapixel, ez szintén 4:3-as képeket jelent. Videót minkét kamera maximum Full HD-ben tud rögzíteni, de a hátlapi egység akár 60 fps-sel is tudja ezt a felbontást.
Most pedig nézzük meg a tesztfotókat!
Fénnyel festés:
Színes vs monokróm szenzor gyenge fénynél (utóbbinál valóban több részlet látszik):
A képek át lettek méretezve, a teljes felbontású fotókat itt találod.
A P9 kamerája nem csak papíron lett jó, hanem a valóságban is példásan teljesít. A nappali fotók gyönyörűek, részletgazdagok és a dinamikatartomány is magas. Kevés fénynél sem vérzik el a kamera, és bár nem is kiemelkedő, hozza az elvárható szintet.
Az előlapi kamera is jól teljesít, részletgazdag szelfiket készíthetünk vele, és itt is van néhány hasznos extra, mint a time-lapse vagy a szelfi panoráma. Ami viszont engem rettentően zavart, hogy minden indulásnál a Szépítés mód az alapértelmezett az előlapi kameránál, és ha nem akarok agyonszépített önfotót, akkor mindig vissza kell állítani normál módra. Ráadásul gyárilag az időzítő is be van kapcsolva, 2 másodperces késleltetéssel készül az összes szelfi, de ezt szerencsére ki lehet kapcsolni a beállításoknál. Ami viszont még pozitív, hogy a hátlapi ujjlenyomat-olvasó megérintésével is elsüthető a kamera.
Videót legfeljebb Full HD-ben rögzíthetünk, egész jó minőségben, a hang pedig kiváló, egyedül az optikai képstabilizátor hiányzik.
Üzemidő
A Huawei P9-ben egy beépített 3000 mAh-s akksit találunk, ami egész kellemes üzemidőt nyújt. Normál használattal 1.5-2 napos üzemidővel számolhatunk, durván 4 óra kijelzőidő mellett. Folyamatos YouTube videózással pedig 8 és fél órát ment a kijelző közepes fényerőn a tesztünkben.
Többféle szoftveres energiatakarékossági lehetőség is akad. Az Intelligens mód csak keveset javít az üzemidőn, de ezt akár folyamatosan is használhatjuk, az Ultra módnál pedig csak az alapfunkciók érhetők el, cserébe viszont jelentősen tovább bírja a mobil. Utóbbit alacsony töltöttségi szintél ajánlott bekapcsolni. Van még egy ROG energiatakarékos mód, aminek a lényege, hogy Full HD helyett csak HD-ben rendereli a telefon a tartalmakat, és az Android 6.0-ban debütált Doze funkció sem maradt ki, ami a készenléti időt javítja.
Ha mégis lemerülne a P9, szerencsére egész gyorsan tudjuk tölteni. Fél óra alatt 44%-ig tölthető a telep, a 100%-hoz pedig kb. 2 óra kell.
Garancia
Akár döntő érv is lehet a Hauwei P9 mellett az egyedülálló, 3-3-3 garancia. Az első szám azt jelenti, hogy a szokásos 2 éves gyártói garanciát megtoldják még egy évvel, azaz ha a vásárlástól számított három éven belül meghibásodik a készülék, akkor díjmentesen javítják azt. Ezen felül, ha bármilyen sérülés éri a P9 kijelzőjét az első három hónapban, akkor ingyenesen cserélik azt. Az utolsó hármas pedig azt jelenti, hogy ha három hónapon belül elromlana a telefon, akkor nem kell várni a javításra, kapunk egy új készüléket.
Fontos megjegyezni, hogy a speciális 3-3-3 garancia abban az esetben jár a mobilhoz, ha a tulajdonos a vásárlást követő egy hónapon belül regisztrálja a készüléket a telefon Hicare alkalmazásán keresztül.
Összegzés
A Huawei P9 egy jól sikerült, kiegyensúlyozott csúcsmobil, ami minden téren megállja a helyét. A karcsú fémház nem csak jól mutat, de fogásra is kellemes, a kijelző gyönyörű, a hardver erős, a kamerák jól teljesítenek, és az üzemidő is kellemes. Persze van néhány negatívum is, nincs például optikai képstabilizátor és 4K videófelvétel, a kijelző “csak” Full HD-s, nincs infraport, és a dual SIM-es modellből az NFC is hiányzik, de ezek egyikét sem mondanám komoly hibának.
Ami még a Huawei P9 mellett szól, az nem más, mint az ára. Míg egyes gyártók csúcsmobiljaiért 250 ezer forint körüli összeget is elkérnek, addig a Huawei készüléke 180 ezer forintos áron került forgalomba Magyarországon a már említett 3-3-3 garanciával. Az ár/érték arány szerintem teljesen rendben van, és ezt rajtam kívül még sokan így gondolják, hiszen egész jól fogy a készülék világszerte.
Hogy tetszik a Huawei P9?