Most már szinte minden újabb okostefonban van valamilyen beépített kékfény-szűrő funkció, és egyre többen használják ezeket, mert állítólag segítik a könnyű éjszakai elalvást. Egy friss kutatás szerint azonban épp ellenkező hatást váltanak ki.
Eddig az volt az elterjedt vélekedés, hogy a kék fény rossz hatással van a cirkadián ritmusra, vagyis az élőlények (köztük az emberek) belső biológiai órájára. Emiatt ha lefekvés előtt például telefonozunk, akkor rosszabbul fogunk aludni. Ezért vezették be a kékfény-szűrőket, amelyek bekapcsolásával sárgásabb lesz a kijelző, de ez egyáltalán nem biztos, hogy azt a hatást váltja ki, mint amire számítunk.
A Manchesteri Egyetem kutatói azt vizsgálták egereken, hogy a különböző fények hogyan hatnak rájuk. Az eredmények épp ellentétesek lettek az eddigi feltételezésekkel, ugyanis az esti sárga fény jobban megzavarta az állatok belső óráját, mint a kék, vagyis nagyobb mértékben nehezítette az alvást. A kutatók szerint a kevésbé erős, hideg fények jobbak az esti órákban, míg a világosabb, melegebb fényeket nappal érdemes használni, ugyanis ez van összhangban a testünk bioritmusával, és így pihentetőbb lesz az alvás.
Ez persze csak egyetlen kutatás volt, egyelőre nem egyöntetűek a vélemények. Mit érdemes akkor tenni? Nos, a legjobb az lenne, ha nem mobiloznánk, illetve semmilyen képernyőt nem néznénk lefekvés előtt, mivel a mesterséges fény mindenképpen rossz hatással van az alvási ciklusunkra, és bárhogy is trükközünk a színekkel, ez nem fog megszűnni. Ha pedig nem bírjuk ki a telefonunk nélkül este sem, akkor használjuk a lehető legkisebb fényerőn, ha csökkenteni akarjuk a negatív hatásokat.
Forrás, via AndroidAuthority