A napokban újra felbukkant a hír a magyar sajtóban, miszerint nagyon kell vigyázni, mert a Facebook a telefonunk mikrofonján keresztül lehallgatja a beszélgetéseket. Kicsit utána jártunk, hogy honnan is származik az információ, és hogy mennyi lehet a valóságalapja.
Az egyik nagy, országos hírportál hívta fel pár napja az olvasói figyelmét, hogy a Facebook lehallgathatja a felhasználóit, és a megszerzett információkat felhasználja, hogy minél személyre szabott hirdetéseket jelenítsen meg. Ezt állítólag a Dél-Floridai Egyetem professzora, Kelli Burns fedezte fel, aki észrevette, hogy olyan témákban dob fel neki hirdetéseket a Facebook, amikről korábban a telefonja közelében beszélt.
Most pedig nézzük mi ebből az igazság! Egy éve valóban volt ilyen eset, amiről akkor sokan beszámoltak, de a professzor szavait egy kicsit átköltötték, hogy hangzatosabb legyen a sztori. Kelli Burns a személyes blogján azt írja, hogy ő sosem állította, hogy hallgatózik a Facebook, ő a “figyel” szót használta.
A korábbi interjú során azt mondtam, hogy “nem gondolom, hogy az emberek tisztában lennének azzal, hogy a Facebook milyen mértékben követi minden online tevékenységüket. Bármit is csinálsz a telefonodon, a Facebook figyel”. Figyel, és nem hallgatózik. Sosem mondtam hogy hallgatózik. És a figyelem alatt a követést értem.
A Facebook tehát valóban követi minden lépésünket, tudja hogy milyen weboldalakat nézünk és hogy merre járunk, erről már mi is beszámoltunk néhányszor. Az viszont nem túl valószínű, hogy az app a telefon mikrofonján keresztül lehallgat minket. Egyébként ezt a Facebook is tisztázta egy hivatalos közleményben a hírekre reagálva.
Való igaz, hogy a Facebook alkalmazás a telepítéskor engedélyt kér a mikrofon használatához, de ez önmagában még nem bizonyíték. Erre szükség lehet például akkor, amikor videót rögzítünk egy poszthoz.
A hírt egy éve és most is sok weboldal átvette, de mindenképpen érdemes az ilyesmit fenntartásokkal olvasni, még akkor is, ha egy elsőre megbízhatónak tűnő hírportál hozza le…
napidroid.hu