Lenovo K3 Note teszt

14

Egy igazi ár-érték arány bajnok phablet érkezett hozzánk tesztelésre, név szerint a Lenovo K3 Note, ami meglepően jó hardveres összetevőket vonultat fel az 50 ezer Ft alatti árához képest. Persze a száraz adatok önmagukban nem mondanak sokat, ezért alaposabban is megvizsgáltuk ezt a szemrevaló “kis” készüléket.

Csomagolás, tartozékok

A készülék egy egyszerű, bézs színű dobozban érkezik (akárcsak a Xiaomi termékei), amin kizárólag a Lenovo felirat virít, illetve alul néhány specifikációs részlet, nagyrészt kínaiul.

Lenovo-K3-Note-doboz

A tetőt leemelve egyből a telefon tárul elénk, ami alatt mindössze a legszükségesebb dolgokat találjuk. Van itt egy 2 Amperes Lenovo töltőfej (EU-s átalakítóval), egy adatkábel, illetve némi papír (garancia és leírás). Sok extrát tehát nem kapunk, persze a lényeg inkább maga a mobil.

Külső

A K3 Note nem egy prémium mobil, de nem is annak szánták. A borítása műanyag, ennek ellenére nincs gond a minőséggel, rendesen össze van szerelve, és fogásra is kellemes. Jó pont a szétszedhető kivitel, és ami még jobb, hogy a hátlap egybe van öntve az oldalakkal, és így egyben is jön le az egész. Ez jóval masszívabbá teszi a készüléket.

Lenovo-K3-Note-hatlap-4

Méretileg egy vérbeli phabletről beszélhetünk, hiszen az 5.5 colos kijelző 152.6 x 76.2 x 7.99 mm-es dimenziókkal párosul. A mobil egész vékonynak hat az oldalt enyhén lehajló hátlap miatt, a súlya pedig pehelykönnyű, mindössze 144 gramm.

Lenovo-K3-Note-1

A méretes kijelző felett találjuk a fény- és távolságérzékelő szenzorokat, a beszédhangszórót, az 5 megapixeles frontkamerát, valamint az értesítési LED-et. Alulra pedig a kapacitív érintőgombok kerültek, amik így nem a kijelzőből veszik el a helyet. Háttérvilágítást sajnos nem kaptak, de végül is nem olyan nehéz megjegyezni a Menü, Home, Vissza sorrendet.

Lenovo-K3-Note-5

A mobil bal oldalára semmi sem került, a hangerő és a bekapcsoló gombokat is jobb oldalt találjuk. Ezek teljesen rendben vannak, nem zörögnek, jó a nyomáspontjuk és kézre is esnek.

Lenovo-K3-Note-6

Alul csak egy apró mikrofonnyílást találunk, mivel a 3.5 mm-es Jack csatlakozó és a microUSB port is fentre került. Ez utóbbi kicsit szokatlan, de egyáltalán nem jelent problémát, sőt, bizonyos esetekben még kényelmesebb is.

Lenovo-K3-Note-fent-4

A hátlap teljesen egyszerű, a sarokban egy apró kamerát találunk, ami nemhogy kiállna a hátlapból, egy egészen minimálisan még be is süllyesztették. Alatta két LED villanó van, amik nagyon-nagyon erősen világítanak, szinte öröm zseblámpaként használni a mobilt. Van még hátul egy szimpla hangszóró is, ami átlagos minőségű, egy mikrofonnyílás, illetve egy egyszerű Lenovo logó.

Lenovo-K3-Note-hatlap

A K3 Note dizájnja meglehetősen minimalista, de egyébként elég tetszetős, szerintem kifejezetten szép lett. Leginkább a Xiaomi Mi4i-re, illetve a Mi4c-re hasonlít a mobil. A prémium hatás persze elmarad, de azért nem is tűnik gagyinak/olcsónak a Lenovo készüléke, inkább csak fiatalosnak. Egyébként három színben érhető el, fehérben, feketében és sárgában. Nálunk az első járt, de a sárga sokkal jellegzetesebb, feltűnőbb lett.

Kijelző

A tesztalanyunk egy 5.5 colos IPS kijelzőt kapott, ami minőségben hozza a kategóriában elvárható szintet. A színek rendben vannak, szépek és élénkek, és a betekintési szögek is egész jók, bár azért nem tökéletesek, tudunk találni olyan pozíciót, aminél kicsit torzulnak színek.

Lenovo-K3-Note-kezben

A felbontás 1920×1080 képpont, ami 401 ppi pixelsűrűséget jelent, azaz a kép tűéles, erre egyáltalán nem lehet panaszunk. A maximális fényerő nem túl erős, ennek esetleg komolyabb napsütésben érezhetjük a hátrányát, de nem annyira vészes a dolog, és legalább kapunk automata beállítási lehetőséget.

Lenovo-K3-Note-6

Összességében azért rendben van a K3 Note megjelenítője. Természetesen nem hozza a csúcsmobilok szintjét, de ár-érték arányban kiváló.

Hardver

Elérkeztünk a mobil legnagyobb erősségéhez. A K3 Note-ot ugyanis a 8 magos, 64 bites MediaTek MT6752-es egység hajtja, ami a Snapdragon 615-tel játszik egy ligában. Ez egész pontosan 8 darab 1.7 GHz-es Cortex-A53-as processzormagot és egy Mali-T760MP2 grafikus chipet takar. Ehhez ráadásul 2 GB RAM és 16 GB bővíthető belső tárhely társul.

K3-Note-screen-AnTuTu-1

A készülék hardvere tehát kifejezetten jól teljesít, az AnTuTu tesztjén simán 45 ezer fölötti pontot ért el, ami megközelíti a felsőkategóriás mobilok szintjét. Ennek megfelelően a legtöbb játék szépen fut, simán ment például a Real Racing 3 és az Asphalt 8 is.

K3-Note-screen-AnTuTu

Kapcsolódási lehetőségek terén sincs nagy gond. A mobil dual SIM-es, az egyik foglalat támogatja az LTE hálózatokat is. míg a másik csak 2G-s. Nálunk Miskolcon jól működött a 4G-s mobilnet a telefonnal. Ezen kívül van még Wi-Fi 802.11 b/g/n, Bluetooth 4.1, GPS és FM rádió is.

Külön említést érdemel a készülék hangrendszere. A Lenovo K3 Note ugyanis támogatja a Dolby ATMOS hangzást. Azt már említettem, hogy a hátlapi hangszóró átlagos minőséget produkál, fülhallgatóval viszont tényleg kiváló a hangminőség, messze átlag feletti.

Szoftver

A K3 Note a Lenovo saját fejlesztésű Vibe UI felületével érkezik, ami Android 5.0 Lollipopra épül. Az alap kinézet szerintem elég ronda, de szerencsére a gyártó ezernyi ingyenes témát kínál a készülékhez, amiket egy pillanat alatt letölthetünk és aktiválhatunk a Témaközpont nevű alkalmazás segítségével. Van olyan, ami a stock Androidra hajaz, de nekem a személyes kedvencem a MIUI-s téma, ez nagyon szép és letisztult. A kinézet tehát könnyen orvosolható.

K3-Note-screen-tema-alapK3-Note-screen-tema-MIUIK3-Note-screen-tema-Android

A Vibe UI egyik fő jellegzetessége, hogy nem tartalmaz alkalmazástálcát, azaz minden ikon a főképernyőkre kerül. Ezt hamar meg lehet szokni, és a mappáknak köszönhetően egész gyorsan rendet vághatunk az alkalmazások között. A feloldóképernyő stílusa a beállított témától függ, ami viszont nagyon jó, hogy dupla koppintásra is feléleszthető a kikapcsolt kijelző, akárcsak az LG mobiljainál. Ráadásul hasonló dupla érintésre le is zárható a képernyő.

Az értesítési sáv nagyon hasonlít a megszokott Lollipopos kinézetre, egy lehúzásra az értesítések jönnek elő (ha van ilyen), másodszorra pedig a gyorskapcsolók is megjelennek. Egyszerre látszik az összes kapcsoló, nem kell köztük keresgélni, alattuk pedig a fényerő csúszkáját találjuk.

K3-Note-screen-ertesites

Az alkalmazásváltó a Home gomb hosszú érintésére jön elő, és egyébként elég érdekes lett, egyáltalán nem a megszokott kinézetet kapta. Jobbra-balra tudjuk görgetni az éppen aktív appok képét mutató kártyákat, és ezek alatt az ikonok is megjelennek, ezeket megfogva gyorsabb a görgetés (jól jöhet, ha sok az aktív alkalmazás). A kártyákat felfelé húzva zárható be 1-1 feladat, az alsó seprű ikonnal pedig az összes eltüntethető.

K3-Note-screen-alkalmazasvalto

Most nem sorolnék fel mindent, de akad még jó pár érdekes szoftveres extra, illetve beállítási lehetőség, ilyen szempontból tehát egész jó a készülék rendszere. A sebesség is rendben van, a menürendszer a legtöbbször gyorsan pörög, bár bizonyos műveleteknél (pl. a feladatok bezárása az alkalmazásváltóban) azért hajlamos megakadni, ami azt jelzi, hogy még nem tökéletes az optimalizáció.

Ami viszont kifejezetten zavaró, hogy a készülék rengeteg bloatware-rel, azaz kéretlen alkalmazással érkezik, ilyen SpeedBooster és CleanMaster jellegű dolgokra kell gondolni, amiknek semmi valódi haszna nincs, viszont rendszeresen értesítenek minket arról, hogy a mobilunk gyorsításra, vagy éppen takarításra szorul, és hogy tegyük meg a szükséges lépéseket. A legnagyobb baj pedig az, hogy mivel ezek gyári appok, így törölni vagy letiltani sem lehet őket alaphelyzetben. Minimális utánajárással persze megoldható a dolog, a Kingroot nevű alkalmazás segítségével egyetlen kattintással rootolható a mobil, és ezután már bármit törölhetünk vagy tilthatunk (pl. a Root App Deleter nevű programmal). Csak úgy mellékesen jegyzem meg, hogy malware is volt a nálunk járt készüléken, ami néha hirdetéseket dobál fel, de rootolás után ez is hasonlóképpen hatástalanítható.

Van tehát egy elég komoly hátulütője a K3 Note-nak, de ha azt vesszük alapul, hogy milyen áron kapjuk meg ezt a felső-középkategóriás készüléket, akkor szerintem még belefér ez a negatívum. Aki egyébként kicsit jártasabb a témában (vagy nem rest utánaolvasni), az könnyedén feltehet egy másik ROM-ot a mobilra, nem nagy kunszt, még YouTube videók is vannak ennek a menetéről.

Kamera

Lenovo-K3-Note-hatlap-5

A készülék kamerái papíron elég jók, hátul egy 13 megapixeles, f/2.0-s szenzor található, elöl pedig egy 5 megapixeles egység. Elvileg mindkettőt az OmniVision gyártja (bár az hátlapira Exmor RS-t ír az AnTuTu), és a hátlapon egy rendkívül erős dupla LED villanó is segíti a fotózást.

K3-Note-screen-kamera-1K3-Note-screen-kamera-2K3-Note-screen-kamera-3

A kamera kezelőfelülete egyszerű és logikus, mégis elég sok beállítási lehetőséget kapunk. Van HDR, éjszakai mód, ISO állítás, panoráma, és ez csak néhány példa. A lényeg persze maga a minőség, amiről az alábbi tesztfotók tanúskodnak.

K3-Note kamera-1K3-Note kamera-2K3-Note kamera-4K3-Note kamera-6 K3-Note kamera-5K3-Note kamera-7K3-Note kamera-9 K3-Note kamera-8

A fenti képek át lettek méretezve, a teljes felbontású tesztfotókat itt találod.

Be kell, hogy valljam, sokkal kevesebbet vártam a készülék kamerájától, ilyen szempontból mindenképpen pozitív csalódás a K3 Note. A nappali képek teljesen jók lettek, és beltérben, illetve éjszaka sem mondott csődöt a szenzor, köszönhetően a nagy rekesznyílásnak. Természetesen vannak ennél sokkal komolyabb kamerával szerelt mobilok is, de a középkategóriás árazáshoz képest jó a minőség.

Az 5 megapixeles szelfikamera is okozott egy kis meglepetést, hiszen egész szép, részletgazdag képek készíthetők vele, és itt is van pár extra, például az arcszépítés, vagy a különböző elsütési módok.

Videót mindkét kamera Full HD-ben rögzít, a hátlapi egység közepes minőségben, az előlapi kamerával azonban kifejezetten gyenge mozgóképet tudunk lőni. Szelfivideózáshoz tehát érdemes más mobilt keresni.

Üzemidő

A Lenovo K3 Note egy kereken 3000 mAh-s cserélhető akkumulátort kapott, ami az energiatakarékos hardverrel párosítva korrekt üzemidőt vetít előre. Nincs is gond ezen a téren a mobillal, még erős használattal is kibírja az 1 napot, amibe kb. 4 óra átlagos kijelzőidő fér bele. Ha pedig nem nyomkodjuk sokat a készüléket, akkor 2 nap is kihozható egy töltéssel. Folyamatos YouTube videózással pedig valamivel több, mint 6 órát bírt nálunk a K3 Note.

K3-Note-screen-energiatakarekos

Többféle szoftveres segítséget is kapunk az üzemidő növelésére. A Készenléti energiatakarékosság menüpont alatt például beállíthatjuk, hogy mely alkalmazások futhassanak kikapcsolt képernyő mellett, és van egy Abszolút energiatakarékos mód is, ami teljesen lekorlátozza a készülék funkcionalitását a hívásokra és az üzenetekre.

Összegzés

A Lenovo K3 Note egy kifejezetten jól sikerült készülék lett, amit a hatalmas eladási számok is alátámasztanak. A hardver friss és erős, a kijelző hozza az elvárható szintet, a kamerák egész jók, és az üzemidővel sincs probléma. Hasonló tudású mobilokat általában 70 ezer Ft fölötti áron találunk, de a K3 Note már 50 ezer Ft alatt is megvehető, ami egy nagyon jó ajánlatnak tűnik. Az egyetlen komoly probléma a készülék szoftvere, amire ráfér még egy kis optimalizálás, illetve egy komolyabb “nagytakarítás”.

A mobilt a TinyDeal-től kaptuk tesztelésre, akiknél nagyon jó áron szerezhető be a K3 Note. Azért is érdemes őket választani, mert van európai raktáruk Németországban, ahonnan akár 4-5 nap alatt megérkezik a mobil, ráadásul még ÁFA-t sem kell fizetnünk utána. Csak arra figyeljünk, hogy a Shipping from” résznél “Germany” legyen kiválasztva. Pár napja fekete modell is van a kínálatban, de ez egyelőre nincs az EU raktárban. Mondjuk nem érdemes a színen variálni, hiszen elég olcsón tudunk extra hátlapot rendelni a neten.

A rendelés menete roppant egyszerű, de ha valaki nem igazodna el az oldalon, akkor segítségére lehet a TinyDeal magyar nyelvű útmutatója.

Neked elnyerte a tetszésed a Lenovo mobilja?

Kövesd te is a NapiDroid.hu-t a legfrissebb androidos hírekért!
Megosztás

About Author

A Napidroid.hu alapítója.

NapiDroid