Realme 5i teszt – Középkategóriás üzemidőbajnok 50 ezer Ft alatt!

0

Elképesztően jó üzemidő, minőségi összeszerelés, erős hardver, remekül optimalizált szoftver, jó kamerás képességek és mindez pofátlanul olcsón. Vajon a Realme 5i a tökéletes középkategóriás telefon? Erre keressük a választ a tesztünkben!

Bevezető, tartozékok

A világon jelenleg 35 millió ember használja a Realme termékeit. Ez egy lenyűgöző szám, ha megnézzük a márka meglehetősen rövid történetét. Annak ellenére, hogy a Realme márkanevet az Oppo 2010-ben indította el, a valós telefongyártásra 2018-ban került sor. A Realme hasonló funkciót tölt be, mint a Huawei égisze alatt a Honor, vagy a Xiaominál a Redmi. Először Indiában és az ázsiai piacokon voltak jelen, de mostanára már Európában is egyre komolyabb a jelenlétük.

A BBK Electronics óriásvállalat elég komoly szereplő a mobilpiacon. E cégcsoport kezében van az Oppo, a Vivo, a OnePlus, a Realme és a Vivo égisze alá tartozó iQOO. A BBK Electronics teljes mobilos eladásait összesítve csak a Samsung előzi meg őket. Szóval elég komoly háttér áll a Realme mögött. Jelen tesztalanyunk a Realme 5i, a sorozat negyedik modellje az 5, az 5s és az 5 Pro után.

A telefon egy apró, figyelemfelkeltő citromsárga dobozkában érkezett. A pakk tartalma valószínűleg nem kelti fel a vásárlók figyelmét. A 2 amperes EU-s töltőfej, a microUSB kábel, a SIM-tű és a garanciajegy a felhasználói útmutatóval karöltve elég átlagos. Egy szilikon tok elkelt volna a csomagban, jó hír azonban, hogy a védő fóliát már gyárilag felvarázsolták a kijelzőre.

Külső, kijelző

Az 5i nem rendelkezik IP tanúsítvánnyal, de az esőben való telefonálást, pár órát egy átázott hátizsákban, esetleg egy kiborult pohár vizet jó eséllyel kibír. Erről a vízcseppeknek ellenálló polikarbonát ház, illetve a belső légmentesen záró gumiszigetelés gondoskodik a csatlakozók és a gombok körül. A 164,4 x 75 x 9 milliméteres méretekkel és 195 grammos tömeggel rendelkező telefon összeszerelési minősége hibátlan. A lekerekített íveknek hála a fogásérzet is egész jó, az egykezes használat azonban felejtős. Szerencsére az egykezes mód bekapcsolható, ami jól jöhet.

A Realme 5i bal oldalán a hangerőszabályzó gombok és a SIM-kártya tálca kapott helyet. A tálcába a két nanoSIM-kártya mellé egy microSD-kártyát is bepattinthatunk. A jobb oldalon a bekapcsoló gomb ücsörög. A nagyon patent módon működő gombok szinte belesimulnak a házba.

A telefon felső részén felesleges keresgélnünk bármit is. Lent a 3,5 mm-es jack csatlakozó, a beszélgetési mikrofon és a hangszórórács között kapott helyet a telefon első negatívuma, a microUSB csatlakozó. Illene 2020-ban már áttérni a USB Type-C port használatára. Persze a régebbi szabványnak is van előnye, ebből a kábelből a pincétől a padlásig szinte mindenhol és mindenkinek van legalább egy tucat.

A kijelző felett a fény- és távolságérzékelő szenzorok és a beszédhangszóró mellett a vízcsepp alakú bevágásban elhelyezett kamera játssza a főszerepet. A kávák vékonyak, a notch sem zavaró, így a 89%-os képernyő-test arány egész jó érték. Az értesítési LED kimaradt sajnos, ami ismét egy hibapont. A LED beépítése 1 dolláros tétel, így joggal merül fel a kérdés, miért kell lehagyni? A válasz egyszerű: a Realme 5-ös sorozatából eddig 5,5 millió darab fogyott és még dupla ennyi eladással számolnak. Vagyis a darabontként 1 dolláros spórolással 11 millió dollár a zsebükben marad, ezen meg nincs mit magyarázni.

A síkból kiálló, négy kamerával szerelt műanyag hátlap kapott egy ujjlenyomat-taszító réteget, így nehezebben koszolódik. Két színben választható a telefon, ezek az Aqua Blue és Forest Green. Mindkét szín nagyon szép, főleg a kis optikai effektust miatt. A színek olyanok, mint napkeltekor a ragyogó fénysugarak. Egy kicsit magasan elhelyezett, 9/10-es találati aránnyal dolgozó ujjlenyomat-szenzor és egy LED villanó is található még ezen a dögös hátsón. Az arc alapú feloldás is remekül működik, a szemüveg viselése sem okozott problémát.

A Gorilla Glass 3 üveggel borított, 6,5 hüvelykes, HD+ felbontású, 2,5D-s IPS-kijelző betekintési szögei jók. A 480 cd/m² fényerővel rendelkező megjelenítő napfényben is jól látható. Az érzékenységgel is minden rendben van, egyszerre 10 ujjat is le tud kezelni. A kijelző a ColorOS rendszerben szemünk védelme érdekében jól paraméterezhető. Kimondottan tetszett a „Night Shield” fantázianevű, személyre szabható kékfényszűrő megoldás.

Hardver, szoftver

A meghajtásról a 11 nm-en gyártott Qualcomm Snapdragon 665 lapkakészlet gondoskodik, AI Engine támogatással. A SoC nyolc darab 64 bites Kryo 260-as rendszermagot tartalmaz, ezekből négy 2 gigahertzen, négy pedig 1,8 gigahertzen ketyeg.

A grafikus gyorsító szerepét az Adreno 610 tölti be, amely már támogatja a Vulkan 1.1-es API-t, amit egyre több játék fog kihasználni kisebb energiafogyasztás mellett. A 4 gigabájt LPDDR4X RAM rendszermemória és a tovább bővíthető, 64 gigabájtos belső tároló szintén nem elhanyagolandó tényező.

Az alkalmazások gyorsan megnyílnak és több app egyidejű futtatása sem okoz problémát. Játékok közül a Call of Duty: Mobile volt próbálva, Very High grafika / Very High frame rate beállítással. A kezdő hőmérsékletek az akkumulátornál 25,6, a CPU esetében pedig 34,6 Celsius-fok volt. Húsz perc játékidő után 10, illetve 14 Celsius-fokkal emelkedtek meg a mért értékek. A játék hibamentesen futott, az alapértelmezetten ajánlott magas beállítások mellett még kevésbé melegedett.

A telefonon Android 9 alapokon futó ColorOS V6.01 eszméletlenül jó. A MIUI, az EMUI és a stock Android felületének fejlődését 2011 óta kísérem figyelemmel, ekkor még a CyanogenMod volt az Android non plus ultrája. A 2013 szeptemberében indult Oppo féle ColorOS-t egy rövid ideig volt szerencsém csak használni 2015 környékén. Szóval az emlékek már megkoptak, így végre volt újdonság egy telefon szoftveres részének tesztelésekor.

Jelenleg a szintén e cégcsoport gyermeke, a OnePlus OxygenOS rendszere van a topon véleményem szerint, amely a CyanogenMod újraértelmezésének is tekinthető. A Realme-féle szoftver azonban abszolút partiban van vele. Természetesen a komplett Google pakk és az alapvető rendszerprogramok rendelkezésre állnak. A színes rendszerben felesleges alkalmazások nincsenek. Az Eszközök mappában kapunk egy csomó hasznos és igen jól szuperáló appot. Őszeségében egy nagyon jól finomhangolható, tökéletesre csiszolt, maximális felhasználói élményt nyújtó rendszerfelületről beszélhetünk. Egyedül csak a MIUI végletekig személyre szabható témázhatósága hiányzik.

A szinte tökéletesen optimalizált rendszerben az Intelligens szolgáltatásokról, a Navigációs gombok variálhatóságáról, a kézmozdulatokkal történő vezérlésről, a kikapcsolt kijelzős mozdulatokról és még sok-sok extráról oldalakat lehetne írni. A lényeg az, hogy maximálisra van járatva a felhasználói élmény. A Biztonsági menüpont szintén megér egy misét. Itt a Személyes adatok védelme, a Fizetés védelem, a Blokkolás és szűrés, a Gyermeksarok, a Személyes széf, vagy akár a Biztonságos billentyűzet akár egy külön cikket is megérne. Engem lenyűgözött a ColorOS úgy, ahogy van. Az Android 10 frissítés pedig hamarosan érkezik. Perfekt!

Kamerák, multimédia

A Realme 5i-nek összesen öt kamerája van, ami jól hangzik, de hátast azért ne dobjunk tőle. A főkamera egy 12 megapixeles Sony IMX386 szenzor, f/1,79 rekesszel, PDAF-autofókusszal. Az f/2,25 apertúrájú, 120°-os látószöggel rendelkező ultraszéles látószögű kamera 8 megapixeles. A 2 megapixeles mélységérzékelő a portrékhoz vethető be. A szintén ekkora felbontással rendelkező makrószenzorral pedig 4 centiméteres távolságból készíthetünk képeket.

Szelfiket a 8 megapixeles, f/2,0 rekeszértékkel rendelkező előlapi kamerával lőhetünk. Videofelvétel a fő kamerával 4K 30 FPS mellett is történhet, az ultraszéles módban Full HD sajtolható ki, 30 FPS-el. Optikai képstabilizálást ne várjunk, de az elektronikus képstabilizálás és az AI nagyszerű munkát végez.

A gyári kameraszoftverrel teljesen meg voltam elégedve, eszembe sem jutott alternatíva után nézni, mint a legtöbb telefon esetében általában.

Az alábbi tesztképek születtek a gyári kameraalkalmazással, automata módban, AI használatával.

A nappali felvételeknél a részletek és a színek nagyon szépen megjelennek, ezen felül a dinamikatartomány is kiváló, így szépen elkülönülnek a kontrasztok. Van egy bekapcsolható Chroma Boost mód is, ami élénkebbé teszi a színeket és javítja a dinamikatartományt. Érdemes ezt a lehetőséget is próbálgatni. AI barátunk itt is jól dolgozik, bár a kutyussal és a fűvel sikerült azért zavarba hozni. A blökit a jelenetfelismerésnek nem igazán sikerült felismerni, így túltolta egy kicsit a zöldet a képen.

Az ultraszéles lencsét használva szélesebb a látómező, de a képminőség enyhén csökken, amit nagyításkor a képek szélein lehet leginkább felfedezni.

A makróegység akkor hasznos, ha nagyon közeli felvételeket szeretnénk készíteni, jó megvilágítás mellett, például egy virágról, tűző napsütésben. A képen a zöld levélen lévő apró szőröcskék egész jól megfigyelhetőek.

A mélységérzékelő kamera segít természetes megjelenésű bokeh készítésében álló módban. A portrék éleinek érzékelése meglehetősen pontos, képes elválasztani a témát a háttértől, de a háttér elmosódása nem teljesen meggyőző.

Gyenge fényviszonyok között azonban már érződnek a korlátok, zajosodás és elmosódás is megfigyelhető, de mindenképpen vállalható a produktum. Például a közel sem ideális fényviszonyok mellett készített kép a Bronto Skylift emelőkosaras magasból mentő gépjárműről egészen rendben van. Van egy Nightscape (éjjeli jelenet) mód is, amit csak állvány használatakor érdemes bekapcsolni a 7 másodperces exponálási idő miatt.

Szelfiknél a portré mód teszi a dolgát, az élérzékelés jó, elkülönül a célszemély a háttértől.

A képek teljes méretben itt láthatóak.

Zenék lejátszására a Realme Zene szolgál, amely igényes kezelőfelületet kapott. Dalok, előadók, albumok és listák szerint rendszerezhetjük a helyben tárolt fájlokat.

A multimédiás hangszóró hangereje és a hangminősége jó, mélyekből is jut egy kevés, és maximum hangerőn sem torzít túlzottan. A 3,5 mm-es jack kimenet nem maradt le, így fejhallgató csatlakoztatásával a helyzet még jobb. A bekapcsolható Realme Real HD Sound hangzás igénybevételekor még kellemesebb a történet.

Adatkommunikáció, üzemidő, végszó

A Realme 5i SIM tálcájába két nanoSIM és egy microSD kártyát helyezhetünk. Természetesen adott a teljes hazai frekvenciatámogatás, így a B20-as 800 MHz-es LTE sávot is ismeri. A beszélgetési hangminőség a vonal mindkét oldalán kifogástalan.

A telefon a 2,4 GHz-es WiFi hálózatokat stabilan tartja, de az 5 GHz-et már nem ismeri. A Bluetooth verziószáma ellenben 5.0-s, nem is tapasztaltam ez ügyben hibát. A GPS-képességekkel is elégedett voltam, a szokásos 100 kilométeres távon az iGO Navigationt használva minden perfektül működött. Szenzorokkal is jól el vagyunk látva, minden megvan, ami kell, csak az a fránya NFC hiányzik.

Az 5i fénypontja az 5000 mAh kapacitású Lithium-Ion akkumulátor, amely egészen elképesztő üzemidőt hozott. A tesztelés időszakában 64 óra 19 perc alatt, 10 óra 4 perc kijelzőidővel merült 20%-ra. A szokásos YouTube videónézős teszt során 2 óra alatt csökkent a töltöttség 7%-ot. A PCMark Battery Life teszt valamiért többszöri próbálkozás ellenére sem futott végig. A harmadik próbálkozásnál 13 óra aktív képernyő-használati idő után kilépett, ekkor még 40% volt az akkumulátorban.

Az akkumulátor feltöltéséhez a mellékelt 10 Wattos töltővel 161 percre volt szükség. A telefon tudja a fordított töltést is, vagyis lehet vele más készülékeket táplálni szükség esetén.

A Realme 5i egy jó vétel, mert többet nyújt annál, mint amennyit fizetünk érte. A kellemes kialakítású, tökéletes összeszerelésű, fröccsenő víznek ellenálló telefont könnyű volt megszeretni. A hardveres teljesítmény bőséges, a ColorOS rendszer igencsak top kategóriás, fotózás és multimédia téren is árához képest túlteljesít. A SIM-kártyák feláldozása nélkül tovább bővíthető háttértár, valamint a 3,5 mm-es jack csatlakozó szintén komoly fegyvertény. Az üzemidő parádés, a Bluetooth, a GPS és a szenzoros felhozatal szintén remek.

Azért a hiányosságok mellet sem lehet elmenni szó nélkül. Válaszolva a bevezetésben feltett kérdésre, a Realme 5i nem egy tökéletes telefon, de ott van a legjobbak között a kategóriában. A microUSB használata, az NFC, és az 5 GHz-es WiFi támogatásának hiánya, valamint az értesítési LED kihagyása fájó pont lehet.

A Realme 5i most 140 USA dolláros áron vásárolható meg. A biztosítással és a vámmentes EU Priority Line szállítás díjával megnövelt végső ár 148,9 dollár, ez valamivel kevesebb, mint 50 ezer forint.

NapiDroid.hu

Kövesd te is a NapiDroid.hu-t a legfrissebb androidos hírekért!
Megosztás

About Author

Kastély Béla

A jövő mindig attól függ, hogy mit teszünk meg a jelenben.

NapiDroid