Samsung Galaxy S7 edge teszt

5

Kipróbáltuk a Samsung új zászlóshajóját, a Galaxy S7 edge-et, ami az egyik legjobb, legerősebb ma kapható csúcsmobil. Nézzük pontosan mit is tud a készülék, és hogyan teljesít a mindennapi használat során!

Csomagolás, tartozékok

A készüléket sajnos nem az eredeti dobozában kaptuk (pedig a képeken nagyon jól mutat), így erről nem tudok első kézből nyilatkozni, a tartozékok viszont teljesen rendben vannak: gyorstöltésre alkalmas töltőfej, microUSB kábel, SIM tű, OTG csatlakozó, némi papír, és egy remek minőségű Samsung headset jár a mobilhoz.

galaxy-s7-doboz

Galaxy S7 doboza

Külső

Sokan panaszkodtak a Galaxy S7 modellek debütálása után, hogy külsőleg szinte alig változott valami az S6 szériához képest. Nos, a képeken ez talán így tűnik, de valójában hatalmas a különbség, ami azonnal érződik, ha az ember kézbe fogja mondjuk a Galaxy S7 edge-et. A mobil elődje (a sima S6 edge és a Plus is) szinte vágta az ember kezét az éles széleivel, az újdonság viszont rendkívül ergonomikus lett, minden oldalról gömbölyded, és így nagyon kényelmes a fogása.

Samsung-Galaxy-S7-edge-NapiDroid-01

Az előlapot az 5.5 colos kijelző uralja, ami két oldalra lehajlik, ráadásul az ezt borító üveg egy kicsit alul és felül is ívelt, ami egy kifejezetten érdekes megjelenést ad a mobilnak. Érdemes még kiemelni a 76.1%-os kijelző/előlap arányt, ami a rendkívül vékony káváknak köszönhető.

Samsung-Galaxy-S7-edge-NapiDroid-02

A megjelenítő fölött találjuk az értesítési LED-et, a fény- és távolságérzékelő szenzorokat, a beszédhangszórót, a méretes frontkamerát, valamint egy Samsung logót, alulra pedig egy ujjlenyomat-olvasós Home gomb került, két oldalán a kapacitív Alkalmazásváltó és Vissza gombokkal, amik természetesen háttérvilágítást is kaptak.

Samsung-Galaxy-S7-edge-NapiDroid-03

A mobilt fém keret veszi körbe, ami két oldalt teljesen elvékonyodik. A bekapcsoló gomb jobbra került, a hangerő gombok pedig balra.

Samsung-Galaxy-S7-edge-NapiDroid-05

A készülék tetején a SIM tálcát találunk, ami egy microSD kártyát is fogad a nano SIM mellett, illetve van még itt egy mikrofon. Alulra pedig a 3.5 mm-es jack csatlakozó került egy microUSB port, egy másik mikrofon és egy hangszóró társaságában.

Samsung-Galaxy-S7-edge-NapiDroid-04

Az előlaphoz hasonlóan a hátlapot is egy hajlított, 2.5D-s Gorilla Glass 4 üveg borítja, ami eléggé gyűjti az ujjlenyomatot, de ez azért várható volt.

Samsung-Galaxy-S7-edge-NapiDroid-17

Fent, középen találjuk a kamerát, ami még mindig kiáll a hátlapból, de most már csak minimálisan, nem úgy, mint a tavalyi modellek esetében. Van még itt egy LED segédfény, ami akár zseblámpaként is jól jön, illetve más szenzorok, például a pulzusmérő.

Samsung-Galaxy-S7-edge-NapiDroid-15

Nem esett még szó a Galaxy S7 edge dimenzióiról. A 157 grammos mobil 150.9 x 72.6 x 7.7 mm-es, azaz vastagabb az elődöknél, de azért így is elég karcsú, és cserébe nagyobb akksit és vízálló kivitelt kapunk. Egész pontosan IP68-as tanúsítványról van szó, ami azt jelenti, hogy a készülék porálló, és akár 30 percet is kibír 1.5 méter mély édesvízben. Ezt ugyan nem próbáltam, de rengeteg videó található róla a neten.

Kijelző

Az S7 edge egy 5.5 colos, QHD felbontású Super AMOLED kijelzővel bír, és talán nem túlzás azt állítani, hogy jelenleg ez a legjobb megjelenítő a piacon. A képpontsűrűség 534 ppi, azaz rendkívül éles a kép, a színek élénkek, a fekete pedig teljes mértékben sötét, egybeolvad az előlappal.

Samsung-Galaxy-S7-edge-NapiDroid-08

A betekintési szögek hibátlanok, és a fényerőt sem érheti kifogás. A minimális érték nagyon alacsony, a maximális pedig magas, egyáltalán nem jelent gondot a napfényben való láthatóság. Természetesen van automata mód is, ami jól működik.

Samsung-Galaxy-S7-edge-NapiDroid-07

Persze van azért negatívum is, a kijelző széleit könnyű akaratlanul is megérinteni, miközben fogjuk a mobilt, néha pedig nem veszi az érintéseket oldalt, ez például szövegírásnál lehet zavaró. Valószínűleg csak szoftveres hibáról van szó az utóbbinál, remélhetőleg hamar jön rá javítás.

Hatalmas pozitívum viszont az Always-on kijelző. Ha ezt aktiváljuk, akkor kikapcsolt képernyőnél is mutatja a készülék az időt, a dátumot, a töltöttséget, illetve hogy volt-e nem fogadott hívásunk vagy SMS-ünk. Őszintén szólva első hallásra egyáltalán nem fogott meg a dolog, nem láttam túlzottan sok értelmét, a kipróbálás után viszont teljesen megváltozott a véleményem. Alig fogyaszt többet a mobil (AMOLED panelnél a fekete képpontok inaktívak, csak az kapcsol be, amelyikre szükség van), és ha mondjuk az asztalon van, hozzá sem kell érnünk, bármikor megnézhetjük az időt. Ez jól jöhet nappal, vagy akár éjszaka is. Az óra helyzete ráadásul időnként változik, így beégéstől sem kell tartanunk.

Samsung-Galaxy-S7-edge-NapiDroid-13

Az Always-on funkció a sima S7-en is megtalálható, az S7 edge-en viszont van pluszban egy éjjeli óra lehetőség. Beállíthatjuk, hogy az esti, éjszakai órákban az oldalsó kijelzőrészen (kikapcsolt képernyőnél) automatikusan megjelenjen a pontos idő és a dátum. Ez azért jó, mert így kevésbé kell feltápászkodnunk éjszaka, ha meg akarjuk nézni az időt.

Hardver

A Galaxy S7 modelleket kétféle hardverrel dobta piacra a Samsung, van Snapdragon 820 hajtotta variáns is, ám Európába a gyártó saját fejlesztésű egységével, az Exynos 8890-nel érkezett a készülék. Ez utóbbi egy 8 magos, 64 bites processzort (4 db 2.3 GHz-es Mongoose és 4 db 1.6 GHz-es Cortex-A53 mag), valamint egy 12 magos Mali-T880MP12 GPU-t jelent, amihez nem kevesebb, mint 4 GB DDR4 RAM-ot kapunk. A belső térhely 32 GB-os (UFS 2.0), ez rendkívül gyors adatátvitelt tesz lehetővé, és ezúttal a bővítési lehetőség sem maradt ki, a mobil microSD kártyát fogad.

Galaxy-S7-edge-screen-01

A hardver rendkívül erős, bármilyen feladattal könnyedén megbirkózik. A rendszer villámgyors, az alkalmazások többsége egy pillanat alatt betöltődik, és a komolyabb 3D-s játékokkal is simán elbír a készülék. A 14 nm-es gyártástechnológiának hála ráadásul a fogyasztás is egész alacsony, és túlmelegedéstől sem kell tartanunk, hiszen a mobil hőcsöves hűtőrendszert kapott, ami hatékonyan teszi a dolgát.

Galaxy-S7-edge-screen-02

Adatkapcsolati téren is el vagyunk látva minden jóval. Van kétcsatornás Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, Wi-Fi Direct, hotspot, Bluetooth 4.2 és GPS (+GLONASS és BDS) is, utóbbi egy pillanat alatt megtalálja a pontos helyzetünket. Az LTE modem rendkívül gyors (Cat. 9, azaz 450/50 Mbps), és kapunk NFC-t is, az infraport azonban kimaradt.

A hangminőség kiemelkedő telefonálás közben, a mikrofon remekül szűri a zajt, és azok is meg lesznek elégedve a mobillal, akik előszeretettel hallgatnak zenét. Fülhallgatóval nagyon szépen szól a készülék, és az alsó mono hangszóróra sem lehet panasz, viszonylag hangos, és a minősége is megfelelő.

Szoftver

A Galaxy S7 edge Android 6.0.1-es rendszerrel érkezik, amin a Samsung legújabb felülete fut. A kinézet elég sokat változott a korábbiakhoz képest, ez leginkább az ikonoknál és a gyorskapcsolóknál szembetűnő, de akadnak egyéb újítások is. Az optimalizálás szerencsére jól sikerült, egyáltalán nem akad a rendszer, villámgyors minden művelet.

Samsung-Galaxy-S7-edge-NapiDroid-09

Az alap dolgokon most nem megyek végig, de mutatok pár screenshotot a jellemzőbb részekről:

Galaxy-S7-edge-screen-03Galaxy-S7-edge-screen-07Galaxy-S7-edge-screen-08

Extrákból nincs hiány, rengeteg érdekességet kínál a Samsung rendszere, nézzük a fontosabbakat, a teljesség igénye nélkül!

Galaxy-S7-edge-screen-09

Megkapjuk a szokásos osztott képernyő módot, illetve az ablakos alkalmazásfuttatási lehetőséget, ezek jelentősen megnövelik a multitaszking hatékonyságát. Van témaválasztó, ha esetleg nem lennénk megelégedve a gyári kinézettel, és jól jöhet az Intelligens kezelő nevű app is, ami a Samsung saját takarító és optimalizáló programja.

Galaxy-S7-edge-screen-10

Előre telepítve érkezik az S Health nevű applikáció is, ami segítséget nyújt az egészségünk megőrzésében azzal, hogy követi, illetve számon tartja a mozgásunkat, a táplálkozásunkat, valamint az alvást. A hátlapi szenzoroknak hála a vérnyomásunkat és a véroxigén-szintünket is bármikor megmérhetjük, meglehetősen nagy pontossággal.

Galaxy-S7-edge-screen-11

Említést érdemel még az ujjlenyomat-olvasó, ez viszonylag gyorsan teszi a dolgát, szinte azonnal felismeri az ujjunkat, amint hozzáérünk, de azért akadnak már ennél is gyorsabb megoldások a felső-, illetve csúcskategóriában. A szenzor egyébként 360 fokban érzékel, azaz az irány nem számít.

Edge funkciók

Az eddig említett dolgok a sima Galaxy S7-ben is megtalálhatók. Most nézzük, milyen funkciókat kínál az S7 edge oldalsó kijelzőrésze.

Samsung-Galaxy-S7-edge-NapiDroid-12

Ha be van kapcsolva az oldalsó Edge-panel, akkor megjelenik egy kis fül a képernyő szélén, ezzel hozhatjuk elő az extra funkciókat, amik között oldalra simítva válthatunk. Elérhetjük itt a leggyakrabban használt alkalmazásokat, különböző előre beállított feladatokat, a fontosabb ismerősök névjegyeit, illetve a legfrissebb híreket. Ez utóbbi sajnos nem testreszabható, a Yahoo! hírei jelennek meg angolul.

Galaxy-S7-edge-screen-05

Ez persze csak a kezdet, további panelek is bekapcsolhatók: árfolyamok, sporteredmények, időjárás, S Tervező, gyors eszközök, stb.

Galaxy-S7-edge-screen-06

Kikapcsolt kijelzőnél is hasznát vehetjük az oldalsó panelnek. Beállítható például a már említett éjjeli óra funkció, de előhozhatjuk az értesítéseket és a friss hírek címeit is a képernyő felélesztése nélkül.

Kamera

A tavalyi csúcsmodellek 16 megapixeles hátlapi kameráját egy 12 megapixeles egységre cserélte a Samsung, de a felbontást leszámítva történt pár előrelépés. Nőtt például az egyes pixelek mérete (1.12 µm-ről 1.4 µm-re), valamint a rekesznyílás is, egész pontosan f/1.7-re, azaz a szenzor rengeteg fény beengedésére képes. Említést érdemel még az optikai képstabilizátor, valamint a Dual Pixel autofókusz. Utóbbi azt jelenti, hogy az összes képpont részt vesz a fókuszálásban, ami rendkívül gyors működést takar. A maximális felbontás 4:3 képaránynál érhető el, ekkor 4032×3024 pixeles (12 MP) fotókat készíthetünk. Az előlapi kamera maradt 5 megapixeles, de már ez is egy f/1.7-es szenzort rejt.

S7-edge-screen-kamera-01

A kamera szoftvere rengeteg beállítási lehetőséget kínál, és van jó pár kameramód is, de a legérdekesebb mindenképpen a Professzionális mód, amivel manuálisan vezérelhetjük a kamerát.

S7-edge-screen-kamera-02

A Profi módon belül állítható többek között a záridő (1/24000 és 10 másodperc között), az ISO érték, illetve a fehéregyensúly is, és természetesen nem maradt ki a RAW formátumban történő mentés lehetősége.

S7-edge-screen-kamera-03
A kamera villámgyorsan elindítható a Home gomb dupla megnyomásával, akár kikapcsolt képernyőnél is, azaz biztosan nem mulasztjuk el a fontos pillanatokat. A fókuszálás is rettentően gyors, szemmel szinte már alig látható, ebben nem igazán akad vetélytársa az S7 modelleknek, és a képek is egy pillanat alatt elkészülnek, ahogy megnyomjuk az exponáló gombot.

Az alábbi tesztfotókat készítettük:

s7-edge-kamera-01s7-edge-kamera-02s7-edge-kamera-03s7-edge-kamera-04s7-edge-kamera-05s7-edge-kamera-06s7-edge-kamera-07s7-edge-kamera-08s7-edge-kamera-09s7-edge-kamera-10

A képek át lettek méretezve, teljes méretű fotók itt.

Az Galaxy S7 kamerája valóban lenyűgöző. Bármilyen helyzetben gyönyörű fotókat készíthetünk vele, és gyenge fényviszonyoknál is remekel az f/1.7-es szenzor. A dinamikatartomány kiemelkedő, a zajosodás elenyésző, és a részletesség is kiváló a legtöbb esetben.

A szelfikamera is remek képeket készít, és kevés fénynél sem mond csődöt. Az önfotókat pedig akár a hátlapi érzékelők megérintésével is elsüthetjük, ami pont kézre áll a mutatóujjunkkal. Az előlapi lencse meglehetősen széles látószöggel bír, de ha ez is kevés lenne, akkor készíthetünk vele panoráma szelfit, így például egy nagyobb csoport is befér a képbe. A kijelző pedig használható vakuként szükség esetén, azaz felvillan egy pillanatra a fotó készítésekor.

Videózás terén szintén a legjobbat kapjuk, hiszen akár 4K-ban is rögzíthetünk, kifejezetten jó kép- és hangminőséggel, és az optikai képstabilizátor is szépen teszi a dolgát. Full HD felbontásnál akár 60 fps-es videókat is készíthetünk, de ha igazán komoly lassításra vágyunk, akkor válasszuk a 240fps-t, ami lenyűgöző 720p-s videókat eredményez.

Összességében elmondható, hogy kamerák tekintetében alig akad vetélytársa a Samsung új csúcsmobiljainak, főleg a hátlapi egység esetében. A többi, mostanában debütált zászlóshajót (pl. LG G5, Xperia X Performance vagy Huawei P9) még nem teszteltük huzamosabb ideig, de az eddigi beszámolók alapján egyik sem tudja megszorítani az S7 modelleket, főleg gyenge fényviszonyoknál látványos a Samsung előnye.

Üzemidő

Az S6 edge viszonylag kisméretű akksija (2600 mAh) után valószínűleg sokan fellélegeztek, amikor az S7 edge egy hatalmas, 3600 mAh-s telepet kapott. Ez értelemszerűen nem cserélhető házilag a fém/üveg kivitel és a vízállóság miatt, de az üzemidőre biztosan nem lehet panaszunk. Átlagos használattal simán hozható a két nap, és ehhez nem is kell túlzottan visszafogni magunkat. A kijelzőidő a legtöbbször 5-6 óra körül volt, ami szintén remek, folyamatos YouTube-videózással pedig durván 12 órát bírt a mobil közepes fényerőn.

Galaxy-S7-edge-screen-04

Természetesen kapunk gyorstöltést, 30 perc alatt 60%-ig tölthető az akksi, és a vezetéknélküli megoldásokat is támogatja a mobil. Ha esetleg már fogyna az energia, és nincs a közelben konnektor vagy töltő, akkor bekapcsolhatjuk az energiatakarékos módot, vagy végszükség esetén az ultratakarékos módot, amivel csak az alapfunkciók maradnak elérhetők és monokrómmá válik a kijelző.

Összegzés

A Galaxy S7 modelleket nagyon eltalálta a Samsung, mivel hallgattak a felhasználók szavára, és rengeteg kisebb-nagyobb hiányosságot javítottak a tavalyi szériához képest. Jelentősen nőtt az akksik mérete (és ezzel együtt az üzemidő is), bővíthető lett a memória, por- és vízálló a burkolat (zárósapkák nélkül), ráadásul az ergonómia is sokat javult az ívelt hátlap miatt.

Galaxy S7-edge-NapiDroid-15

Hardveres téren a legjobbat kapjuk, a kijelzőből szintén, a kamera pedig egész egyszerűen páratlan, hiszen minden eddiginél gyorsabban fókuszál, és sötétben is kiemelkedően teljesít, nem csak nappal. És persze az S7 edge esetében ott a hajlított kijelző, aminek a valódi haszna megkérdőjelezhető, de annyira különlegessé teszi a mobilt, hogy emiatt (illetve a nagyobb méret miatt) simán megérheti a felárat a sima S7-hez képest.

Galaxy S7-edge-NapiDroid-10

Hátrányok? Nem sok van, hiszen az S7 edge (és a sima S7 is) nagyon közel áll a tökéleteshez. Persze azért fel lehet hozni pár dolgot, például hogy nem cserélhető az akksi, nincs infraport, és az egész mobil egy ujjlenyomat-mágnes, de ezek egyikét sem mondanám komoly problémának.

Galaxy S7-edge-NapiDroid-13

Nem marad más hátra, mint a mobil legnagyobb hátulütője, az ára. A tesztalanyunk 270 ezer forintos hazai áron nyitott, aminél jóval kevesebbért is lehet elfogadható mobilt venni, de aki a legjobbat akarja, az bátran gondolkozzon el egy S7 edge beszerzésén. Ha pedig valaki nem esett hanyatt a hajlított kijelzőtől, és a kompaktabb méretet részesíti előnyben, az nagyjából 30 ezer forinttal olcsóbban megkapja a sima Galaxy S7-et.

Mit gondolsz a Samsung Galaxy S7 modellekről?

Kövesd te is a NapiDroid.hu-t a legfrissebb androidos hírekért!
Megosztás

About Author

A Napidroid.hu alapítója.

NapiDroid