Ha az ember több százezer forintért megvásárol egy okostelefont, akkor azt érthető módon szeretné is sokáig használni, de ez még akkor is érvényes, ha egy olcsóbb, belépőszintű készülékről van szó. Vannak olyan strapamobilok, amiket tok nélkül sem kell félteni, de a legtöbb, hagyományos modellnél azért ajánlott valamilyen telefontok beszerzése a hosszú távú, gondtalan felhasználás érdekében. Az alábbiakban a legtöbbet használt és legnépszerűbb fajtákat fogjuk bemutatni.
Tokokat névtelen kínai cégek és a legnagyobb gyártók is készítenek, léteznek gyári telefontokok, illetve olyan minőségi konstrukciók, amelyek nagy nevű márkák jóvoltából kerülnek forgalomba – gondoljunk itt a Spigenre, a Nillkinre, az Urban Armor Gearre stb. Az alábbiakban viszont nem gyártók, hanem típusok szerint fogjuk csoportosítani a tokokat, amelyek kedvenc készülékünk megóvására hivatottak.
Kemény tokok
A kemény tokok általában merev műanyagból, polikarbonátból (PC) vagy akrilnitril-butadién-sztirolból (ABS) készülnek. Ezek leginkább a karcoktól és az ütésektől tudják megvédeni a készülékeket, de merev mivoltuk miatt a zuhanások és pottyanások elleni oltalmuk korlátozott. Az viszont mindenképpen mellettük szól, hogy a legtöbb esetben vékony kialakításúak, így nem növelik jelentősen a telefon méretét vagy súlyát.
A kemény tokok felülete lehet sima, texturált vagy akár mintás is, így gyakorlatilag a legkülönfélébb variációkban is elérhetőek. Szintén hátrányuk, hogy egy erősebb ütés hatására akár a tok maga is eltörhet, és kevésbé nyelik el az ütődési energiát, mint a rugalmasabb anyagok. Ezek a tokok általában a hátlapot és az oldalakat védik, vagyis ha a kijelzőt is szeretnénk biztonságban tudni, akkor érdemes valamilyen edzett üveget applikálni.
Szilikon tokok
A szilikon tokok általában rugalmas, puha tapintású anyagból készülnek, amely kiválóan elnyeli az ütődéseket és rezgéseket. Ezek többek között azért népszerűek, mert jó fogást biztosítanak, nem annyira csúszósak, arról nem is beszélve, hogy könnyen felhelyezhetőek és levehetők, és az adott készülék minden gombjához és csatlakozójához pontos kivágásokat kapnak. Ezek a tokok por- és szennyeződéstaszító tulajdonságokkal is bírhatnak, hátrányuk viszont az, hogy idővel, főleg az olcsóbb megoldások, hajlamosabbak lehetnek a sárgulásra vagy a zsírosodásra.
Mellettük szól viszont, hogy széles szín- és mintaválasztékban kaphatóak, így könnyen személyre szabható velük az általunk birtokolt készülék. Védenek a karcolásokkal és az esésekkel szemben is, általában jobban, mint a már említett kemény tokok, de extrém körülmények között nem biztosítanak akkora oltalmat, mint a különböző strapabíró megoldások.
Strapabíró tokok
A strapabíró telefontokokat arra tervezték, hogy maximális védelmet nyújtsanak akár a legextrémebb körülmények között is. Felhelyezésüket követően gyakorlatilag bármilyen mobilból lehet strapatelefon, köszönhetően a kemény külső héjnak, a belső ütéselnyelő rétegnek, illetve ezek kombinációjának. Sok strapabíró tok rendelkezik megerősített sarkokkal, amelyek különösen jól védik a telefont a keményebb felületeken véget érő zuhanásoktól.
Egyes strapabíró tokok nemcsak az ütésekkel, de a porral és vízzel szemben is védelmet biztosíthatnak. Nem nehéz kitalálni, hogy mi velük a baj: alaposan megvastagítják az adott készüléket, és a súlyához is rendesen hozzáadnak. Ha viszont durvább körülmények között dolgozol, vagy rendszeresen űzöl szabadtéri sportokat, jól jöhet az általuk biztosított védelem.
Vízálló tokok
Mi van akkor, ha a készülékünket szeretnénk védetté tenni a víztől és a portól, de azt nem akarjuk, hogy egy brutális strapa tok a többszörösére növelje a méretét és a súlyát? Ilyenkor jönnek képbe a vízálló tokok, amelyek teljes védelmet nyújthatnak víz alá merítés esetén is. Hermetikusan záródó konstrukciókról van szó, amelyek megakadályozzák a víz, a por, a hó és a sár bejutását a készülék finom elektronikájába.
Ezek a tokok hasznosak lehetnek vízisportok űzése során, strandoláskor vagy olyan munkakörnyezetben, ahol fokozottan ki vannak téve különböző folyadékoknak. Ha ilyet applikálunk, érdemes pontosan követni a gyártó utasításait a telefontok felhelyezésével, illetve a maximális merülési mélységgel kapcsolatban. Ezek a tokok legtöbbször a teljes készüléket beborítják, beleértve a kijelzőt is, amelyet egy átlátszó, érintésérzékeny réteggel vonnak be.
Flip és oldalra nyíló tokok
A flip és oldalra nyíló, vagy más néven könyvtokok a telefon teljes testét védik, beleértve a kijelzőt is, egy lefelé vagy oldalra nyíló fedél segítségével. Ezeket a legkülönfélébb anyagokból készítik, de a leggyakrabban bőrből, műbőrből vagy textilből vannak, ami elegáns megjelenést kölcsönöz a bennük lévő készüléknek. Az ilyen tokokat egyébként azért is lehet szeretni, mert plusz zsebeket és kártyatartó füleket adnak hozzájuk, vagyis egy pénztárcát is ki tudnak váltani: az összes bankkártyát, igazolványt és még egy kis aprót is bele lehet tenni ezekbe a mobilon kívül. Szintén klassz, hogy kitámasztót is szerelhetnek ezekre a tokokra, így aztán ha a telefont lerakjuk az asztalra, már mehet is a mozizás, miközben falatozunk, iszogatunk.
Az igazsághoz hozzátartozik, hogy a különböző merev, kemény tokokon is lehet valamilyen kitámasztó, tehát ez nemcsak a könyvtokok kiváltsága. A flip/könyvtokoknak két nagy hátránya van: az egyik az, hogy nincs azonnali hozzáférésünk a kijelzőhöz, szóval ha hívnak, akkor nemcsak a zsebünkből kell kipiszkálni a készüléket, de még az ajtót (fedelet) is ki kell nyitni, mire azt fogadni tudjuk, bár nem annyira, mint a strapabíró tokok, ezek is hozzáadnak a mobilok méretéhez és súlyához, illetve ha elfelejtjük a kijelzőt valamilyen védelemmel ellátni, nyitott állapotban továbbra is sérülékeny maradhat a bennük lévő okostelefon.
Bumper tokok
A bumper tokok vagy ütközőkeretek lényegében csak az okostelefon széleit és sarkait védik. Anyaguk lehet fém, például alumínium, kemény műanyag vagy rugalmas TPU is. A lényeg ugyanaz: hogy a mobil legérzékenyebb részeit védjék eséskor, miközben a hátlap és a kijelző szabadon marad, vagyis nem rejtik el a telefon dizájnját. És éppen ez velük a probléma is: sem a megjelenítő, sem a hátlap nincs védve, így azok továbbra is ki vannak téve a karcolásoknak és más behatásoknak.
A bumperek gyakran enyhén megemelt peremmel rendelkeznek a kijelző és a hátlapi kamera körül, hogy sík felületre helyezve azok ne érintkezzenek közvetlenül az asztallappal. Ezek a megoldások minimalista védelmet nyújtanak, így leginkább azoknak lehet ajánlani, akik szeretnék megmutatni telefonjuk dizájnját, de azért némi extra védelmet is szeretnének a széleknek.
Akkumulátoros telefontokok
Ezek a tokok beépített teleppel rendelkeznek, amelyek segítségével meghosszabbítható az okostelefon üzemideje. Ideálisak lehetnek olyan felhasználóknak, akik sokat utaznak, vagy a szokottnál intenzívebben használják készüléküket, és nincs mindig lehetőségük töltőhöz csatlakozni. Az akksis tokoknak az a hátránya, hogy vastagabbak és nehezebbek a hagyományos társaiknál a beépített telep miatt.
A tok töltése és a mobil táplálása a tokon keresztül általában egyetlen kábellel megoldható. Érdemes észben tartani, hogy az adott tokban mekkora kapacitású akkumulátor található, ez alapján ki tudjuk matekolni, hogy nagyjából hányszor vagy mennyivel tudja meghosszabbítani az adott készülék akkumulátoros üzemidejét. Ami a külalakjukat illeti, ezek általában a kemény vagy szilikon tokok dizájnját hozzák.
MagSafe tokok
A MagSafe tokokat kifejezetten az Apple által kifejlesztett MagSafe technológiával kompatibilis iPhone modellekhez tervezték, de a koncepció más gyártóknál is megjelenhet mágneses töltés vagy valamilyen hasonló néven. Ezek a telefontokok beépített mágnesekkel vannak felszerelve, amelyek tökéletes illeszkedést biztosítanak, így lehetővé teszik a MagSafe kompatibilis kiegészítők, például vezeték nélküli töltők, pénztárcák, autós tartók és egyéb modulok egyszerű, pontos és stabil csatlakoztatását.
A mágnesek biztosítják az optimális pozicionálást a vezeték nélküli töltéshez, így maximalizálva a táplálási sebességet és a folyamat hatékonyságát. A MagSafe tokok különböző anyagokból készülhetnek, a gyártás során szilikont, bőrt vagy akár átlátszó polikarbonátot is alkalmazhatnak, és a védelem szintje is változó lehet az alapvető karcolásvédelemtől a komolyabb ütésállóságig.
Övre csatolható tokok
A szóban forgó tokok praktikus megoldást kínálhatnak azoknak, akik nem szeretnék a zsebükben vagy táskájukban hordani a készüléküket. Ezek általában egy keményebb tokból és egy ahhoz csatlakoztatható övcsipeszes tartóból állnak. Ha ilyen tokot használunk, a telefon könnyen elérhető marad, miközben biztonságosan van rögzítve.
Az övre csatolható tokokat gyakran használják munkavégzés során (futárok, építőipari dolgozók) vagy olyan tevékenységeknél, ahol fontos a gyors hozzáférés. Egyes megoldások forgatható csipesszel vannak felszerelve, amelyeknek hála kényelmesen beállítható a viselési szög. A védelem szintje magától a toktól függ, ami lehet egyszerűbb vagy akár strapabíróbb kialakítású is.
Dizájn vagy divat tokok
A dizájn tokok esetében az elsődleges szempont az esztétika, illetve az egyedi megjelenés. Ami az anyaghasználatot illeti, a legkülönfélébb anyagokból készülhetnek ezek: a műanyag, a szilikon és a bőr mellett fát vagy akár fémet is használhatnak a gyártás során, díszítőelemként pedig gyakran csillogó köveket, egyedi mintákat is alkalmaznak.
A dizájn tokok nyújthatnak valamilyen minimális védelmet a karcolásokkal vagy az esésekkel szemben, ám a hangsúly ezúttal nem az ellenálló képességen van. A cél az, hogy az adott készüléket valódi divatkiegészítővé varázsolják, és kifejezzék a tulajdonos stílusát.
NapiDroid.hu