Nemrég megkaptuk tesztelésre az Ulefone MIX-et, amely egy olcsó, szinte keret nélküli kijelzővel szerelt mobil. A telefon papíron igen jónak tűnik, de nézzük hogyan teljesít a mindennapokban!
Doboz, tartozékok
A mobil egy kisméretű, egyszerű, fehér dobozban érkezik, amelyen a készülék dizájnja köszön vissza. A fedőt leemelve egyből a telefont láthatjuk, alatta pedig számos tartozék lapul.
Az Ulefone MIX-hez jár egy 5V/1.5A-es töltőfej, egy microUSB kábel, egy SIM-tű és némi papír, kijelzővédő fólia pedig gyárilag volt a mobilon, de a rendes kínaiak betettek még egyet tartalékba. Ezeken kívül ajándékba kapunk még egy átlátszó szilikontokot és egy gyűrűs támasztékot, amit a hátlapra lehet ragasztani.
Külső
Az Ulefone MIX is követi a manapság egyre divatosabb “keret nélküli” dizájnt, amit a Sharp kezdett alkalmazni, majd a Xiaomi tette népszerűvé. A gyakorlatban ez azt jelenti, hogy a kijelző két oldalán és fent minimális a káva, csak alul van egy vastagabb keret.
A kijelző esetében maradt a megszokott 16:9-es képarány, és a már említett alsó kávára kerültek a lényegi dolgok. Van itt egy ujjlenyomat-olvasó, ami vissza gombként is szolgál, és ide került a szelfikamera, a fényérzékelő, valamint az értesítési LED, ami csak pirosan tud világítani, de legalább van. Közelségérzékelő nincs (vagy csak nem működik, mert a helye látszik), ezt más módon próbálta pótolni a gyártó, vegyes sikerrel (lentebb bővebben is kifejtem).
Ami nagyon pozitív, hogy a vékony felső keretbe sikerült beépíteni a beszédhangszórót, ami így a megszokott módon funkcionál.
A mobilt fém keret veszi körbe, ami kék festést kapott a nálunk járt kék színű változat esetében. Ezen kívül még feketében kapható a telefon, aminél természetesen a keret is fekete. Sok készüléknél meghagyják a fémes színt oldalt, ami szintén jól mutat, de ez a megoldás is kifejezetten szép lett szerintem.
Jobb oldalt csak a duál SIM tálcát találjuk, ami vagy egy Micro és egy Nano SIM kártyát, vagy egy Nano SIM-et és egy microSD-t fogad. Kicsit szokatlan módon a bekapcsoló gomb és a hangerőszabályozó is a bal oldalra került, ez megszokást igényel.
Fent csak a 3.5 mm-es jack csatlakozót találjuk, alul pedig van egy mikrofon, egy mono multimédiás hangszóró (a bal oldali rács csak dísz), valamint egy hagyományos microUSB port.
A hátlap elvileg üvegből készült, és kifejezetten mutatós lett, de megérintve kicsit műanyagszerű, és elképesztően gyűjti az ujjlenyomatokat. Jó hír, hogy lekerekített a hátsó borítás, így vékonyabbnak érződik a mobil, és kényelmesebb a fogása. Egyébként egész pontosan 143x75x8.7 mm-es dimenziókat és 173 grammos tömeget kapunk.
Az összeszerelésre nem lehet panaszunk, elég masszív a ház, nem recseg-ropog.
Kijelző
Az Ulefone MIX egy 5.5 colos, HD felbontású kijelzőt kapott, ami igazából átlagosnak mondható az árkategóriában.
A használt technológia IPS, azaz szép színeket és nagy betekintési szögeket kapunk. Az 1280×720 képpont már viszonylag éles képet nyújt, de azért nem túl izmos ez a felbontás manapság. A fényerő elég érdekes, mivel a maximális szint megfelelő, így napfényben is látható a megjelenítő, a minimális szint viszont lehetne alacsonyabb is, sötétben én kicsit soknak éreztem.
A védelemről Gorilla Glass 3 gondoskodik, ami jól állja a karcolást, de a gyárilag felhelyezett védőfóliát azért ajánlott megtartani.
Hardver
Az Ulefone mobilját az alsó-középkategóriás MT6750T chipset hajtja, ami egy 8 magos, 1.5 GHz-es processzort és egy Mali-T860MP2 grafikus egységet jelent. Ehhez 4 GB RAM-ot kapunk, a belső tárhely pedig 64 GB-os, és szerencsére bővíthető.
Az árcédulához képest ez a hardver még elfogadható, sok kínai telefonban található meg ez a lapka, és igazából elég a mindennapi felhasználásra, de komoly teljesítményre nem érdemes számítani. A rendszer alapvetően gyors és stabil, ami részben a letisztult, gyári Androidnak is köszönhető, de azért néha előfordulhatnak kisebb megakadások, és játékok termén is kell némi kompromisszumot kötnünk. A legtöbb persze elfut, még az Asphalt 8 is szépen ment, de lesznek olyanok, amiknek már kevés ez a hardver.
Adatkapcsolati téren simán hozza az elvárható szintet a mobil. Van nemzetközi LTE támogatás, az itthoni B20-as sáv sem maradt ki, de a Wifre sem lehet panasz (802.11 a/b/g/n 2.4G/5G), és a 4.1-es Bluetooth sem annyira elavult még. A GPS is megfelelően működik, viszont nincs infraport és NFC, bár ezek egyike sem komoly gond a felhasználók nagy többségének.
Telefonálás közben megfelelő a hangminőség mindkét oldalon, és a közelségérzékelő hiányát úgy oldották meg, hogy ha hívás közben nagyjából függőlegesen tartjuk a telefont, akkor elsötétül a képernyő. Ez általában egész jól működik, viszont Messenger hívásnál valamiért nem megy, így itt nekünk kell kikapcsolni a kijelzőt az oldalsó gombbal.
A multimédiás hangszóró nem annyira minőségi, de hozza az átlagos szintet, fülhallgatón keresztül viszont kifejezetten jó a hangzás a mobil árához képest, köszönhetően a dedikált Hi-Fi chipnek (AW8737S).
Szoftver
Az mobil egy szinte teljesen gyári Android 7.0 Nougat rendszerrel érkezik, mindenféle fölösleges sallang nélkül. A kinézet egyszerű, letisztult, és csak a legszükségesebb appokat kapjuk előre telepítve, a többit le tudjuk szedni a Play Áruházból.
A vezérlőgombok a kijelző alján vannak, és testre tudjuk őket szabni. Jó lett volna, ha az ujjlenyomat-olvasó többféle funkciót is betölt (pl. hosszú, vagy dupla érintésre), de csak visszalépésre alkalmas, minden másra a szoftveres gombokat kell használni. A ujjlenyomat felismerése nagyon gyors és pontos, egy szempillantás alatt megtörténik az azonosítás, a kijelző feloldásánál viszont van egy rövid, fél-1 másodperces késlekedés, részben az animáció miatt.
Magyar nyelv természetesen van, mindössze néhány rész maradt angol, de ez nem annyira zavaró. A rendszer alapvetően gördülékeny, és stabilan működik, fagyást nem tapasztaltam, de azért ne számítsunk egy csúcsmobil sebességére. Kisebb megakadások előfordulhatnak, de ez bármelyik androidos telefonnál megesik. Összességében szerintem jól használható a rendszer, nem lehet rá komoly panaszunk.
Kamera
Az Ulefone MIX hátlapján egy 13+5 MP-es duál kamerát találunk, amelyből a fő szenzor egy f/2.2-es Sony IMX258. Ehhez duál LED villanót is kapunk. Az előlapon pedig egy 8 MP-es egység található, ami szintén f/2.2-es, és 13 MP-re van interpolálva.
A kamera menüje teljesen alap, de van egész sok beállítási lehetőség. A főképernyőn elérhető a vaku, a HDR, a panormáma, az arcszépítés és a háttér elhomályosítása (bokeh), a további opciókat pedig a beállítások ikonra kattintva láthatjuk.
A következő tesztképek készültek:
A fotók át lettek méretezve, teljes felbontásban itt találod őket.
A mobil árához képest nem olyan vészes a kamera, persze túl sokat azért ne várjunk tőle. Lehet vele elfogadható képeket lőni, főleg jó fényviszonyoknál, de a dinamikatartomány nem a legjobb, és belenagyítva azért már látszanak a hibák. Gyengébb fénynél pedig elég zajosak lesznek a fotók. Arra is figyelni kell, hogy stabilan tartsuk a telefont, ugyanis könnyen bemozdul a kép.
A második hátlapi kamera semmire se jó igazából, a bokeh effekt (háttér elhomályosítása) csak egy szoftveres trükközés, és nem működik valami jól. Az előlapi kamerát pedig úgy kell használni, hogy fejjel lefelé fordítjuk a mobilt (mivel alul van a szenzor), viszont érdekes módon ilyenkor nem kerül át alulra az exponáló gomb, így kicsit nehezebb elsütni a szelfiket.
Üzemidő
Az Ulefone MIX egy átlagos méretű, 3300 mAh-s aksit kapott, ami megfelelően teljesít. Egy napot aktívabb használattal is kibír a telefon, de akár 1.5-2 nap is kihozható belőle, ami abszolút korrekt.
Gyorstöltést sajnos nem kapunk, és gyárilag csak egy 5V/1.5A-es töltőfej jár a mobilhoz, amivel kb. 100 perc alatt tölt 100%-ra. Egy 2A-es töltővel ezen azért lehet gyorsítani. A csatlakozó pedig hagyományos microUSB.
Összegzés
Az Ulefone MIX összességében egy egész korrekt mobil lett az árához képest. Olcsón kapunk egy három oldalon szinte keret nélküli IPS kijelzőt, egy átlagos processzort átlagon felüli memóriával (4 GB RAM és 64 GB bővíthető tárhely), megfelelő üzemidőt és úgy összességében szép dizájnt. A jól optimalizált gyári Android pedig szintén pozitívum.
Persze van néhány hátulütő is, a kamera például nem nagy szám, a kijelző “csak” HD felbontású, a szelfizés elég körülményes, és akadnak még apróbb hiányosságok.
A készülék jelenleg nettó 139.99 dollárba kerül a Banggood weboldalán, amivel abszolút jónak mondható az ár/érték aránya.
- További részletek és vásárlás ezen a linken.
Frissítés: A Banggood épp leakciózott pár Doogee telefont, érdeme megnézni ezeket is.
Az Ulefone MIX készüléket a Banggood biztosította tesztelésre, köszönjük!