Xiaomi Mi 5 teszt – Szinte mindenből jeles

11

Eljutott hozzánk tesztelésre a Xiaomi nemrég bemutatott csúcsmobilja, a Mi 5, amit minden bizonnyal már sokan vártak, hiszen a készülék elődje már több, mint másfél éves. Nézzük, mit tud a feltörekvő kínai vállalat friss zászlóshajója!

Csomagolás, tartozékok

A készülék egy egyszerű, fehér színű dobozban érkezett hozzánk a puremobile.hu jóvoltából, amin csak a mobil képe, és némi felirat látható. A fedelet leemelve egyből a mobil tárul elénk, alatta pedig a tartozékokat találjuk.

Xiaomi-Mi5-NapiDroid-01

A Xiaomi nem esett túlzásba, csak a legszükségesebb dolgok vannak a dobozban: egy gyorstöltésre alkalmas töltőfej, egy USB-C adatkábel, egy SIM tű és némi papír.

Külső

A szűkös tartozéklistát hamar feledteti maga a készülék, ami egy igazi gyöngyszem. Kézbe véve meglepően könnyű a mobil, mindössze 129 grammos, és meglehetősen kompakt, illetve karcsú is a maga 144.6 x 69.2 x 7.3 mm-es dimenzióival. Ez egyébként egy 5.15 colos képernyőt takar, amivel 73.1%-os megjelenítő/előlap arányt kapunk. A kávák egész vékonyak, főleg két oldalt, kikapcsolt kijelzővel vagy sötét háttérrel pedig olyan a mobil, mintha nem is lenne kerete.

Xiaomi-Mi5-NapiDroid-03

A kijelző fölött a gyártó ezüst színű logóját, a fény- és közelségérzékelő szenzorokat, a beszédhangszórót, a frontkamerát és az értesítési LED-et találjuk, utóbbi 7-féle színben tud világítani. A kijelző alá egy Home gomb került, amibe ujjlenyomat-olvasót is rejtettek, ennek a két oldalán pedig van egy-egy kapacitív gomb, az Alkalmazásváltó és a Vissza, ezek háttérvilágítottak, de mindkettőt csak egy pont jelzi.

Xiaomi-Mi5-NapiDroid-04

Xiaomi-Mi5-NapiDroid-05

A Xiaomi Mi 5-öt egy fémkeret veszi körbe, ami két oldalt elkeskenyedik. A 3.5 mm-es Jack csatlakozó fentre került, egy infraport és egy mikrofon társaságában, lent pedig egy reverzibilis USB-C portot találunk, illetve két hangszórónyílást, ám csak a jobb oldaliból jön hang, a másikban minden bizonnyal egy mikrofon van.

Xiaomi-Mi5-NapiDroid-07

A bekapcsoló és hangerő gomb jobb oldalt található, ezek szintén fémből vannak, jó a nyomáspontjuk, és teljes mértékben kézre állnak. Bal oldalra pedig a dupla SIM foglalat került, ami két nano SIM-et fogad (javítva). Memóriabővítési lehetőség nincs.

Xiaomi-Mi5-NapiDroid-09

A mobil hátlapját karcálló üveg borítja (Gorilla Glass 4), ami a széleken lehajlik, és ugyanezt az ívet viszi tovább az oldalkeret csiszolása, ami egy viszonylag kellemes, kézbeillő fogást biztosít. A mobil legerősebb változata, a Mi 5 Pro egyébként üveg helyett kerámia hátlappal érkezik.

Xiaomi-Mi5-NapiDroid-11

A kamerát a bal felső sarokban találjuk, ennek az érdekessége, hogy egyáltalán nem áll ki, teljesen belesimul a hátlapba. LED villanóból pedig kettő is van, amik különböző színtónusban világítanak.

Kijelző

A Xiaomi Mi 5 egy 5.15 colos IPS kijelzőt kapott, ami a jelenlegi csúcsmobilok többségével ellentétben “csak” Full HD felbontású. Azonban ezen a méreten ez is rendkívül éles képet jelent, 428 ppi pixelsűrűségnél nem igazán kívánhatunk többet, így szerintem egyáltalán nem baj, hogy hanyagolták a QHD-t.

Xiaomi-Mi5-NapiDroid-12

Maga a panel nagyon jó, gyönyörűek a színei, és a betekintési szögek is hibátlanok, azaz nem lehet semmi panaszunk a látványra. A fényerő ráadásul extra erős, a 600 nitet is eléri, ami annak köszönhető, hogy a szokványos 12 LED-es háttérvilágítást 16 LED-esre cserélte a gyártó. A napfényben való láthatóságot tovább növeli a Sunlight Display technológia, ami pixelszinten növeli a kontrasztot, ez tulajdonképpen egy HDR módot takar a megjelenítő esetében. A fényerő egyébként egészen kis fokozatra is levehető, ami jól jöhet, ha például egy sötét szobában mobilozunk. Temészetesen az automata fényerő-szabályozás sem maradt ki, ez remekül működik.

Xiaomi-Mi5-NapiDroid-13

A kijelző védelméről egy Gorilla Glass 4 borítás gondoskodik, ami hatékonyan ellenáll a karcoknak.

Hardver

A Xiaomi Mi 5-öt nem más hajtja, mint a Snapdragon 820, ami az egyik legjobb jelenlegi csúcslapka. Ez konkrétan négy darab 64 bites Kryo processzormagot jelent, amik 1.8 GHz-en pörögnek (a Pro verziónál 2.15 GHz-en), a grafikai számításokért pedig egy Adreno 530 felel, ami jelenleg a legerősebb GPU a mobilos szegmensben. RAM-ból 3 GB (LPDDR4) került az általunk tesztelt modellbe, belső tárhelyből 32 vagy 64 GB-os opciók vannak, a Mi5 Pro esetében pedig 4 GB RAM társul 128 GB-os háttértárral. A belső memória minden esetben UFS 2.0-s, ami rendkívül gyors adatátvitelt tesz lehetővé, simán lekörözi a felsőkategóriás microSD kártyákat is.

Xiaomi-Mi5-screen-NapiDroid-01

A hardver tehát nagyon erős, minden alkotóelem csúcsmodellhez méltó, és ennek megfelelően a teljesítménnyel nincs is probléma. A rendszer gyorsan pörög, semmi akadozás nem tapasztalható, még a komolyabb 3D-s játékok sem tudnak kifogni a Mi 5-ön. Túlzott melegedés nem jellemző, emiatt sem kell aggódni.

Adatkapcsolati téren is minden fontos dolgot megkapunk. Van természetesen LTE modem, ami a legtöbb hazánkban használt sávot támogatja (B1, B2 és B7). Nálam gond nélkül ment a 4G, de egyes helyeken, szolgáltatótól függően előfordulhat, hogy csak a 3G fog működni (inkább vidéken). A sebesség Cat. 12-es, azaz akár 600 Mbps is elérhető letöltésnél és 150 Mbps feltöltésnél. Emellett van még kétcsatornás Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot, Bluetooth 4.2 és GPS is (A-GPS, GLONASS, BDS). Ez utóbbi remekül működik, szinte azonnal megtalálja a pontos helyzetünket. Nem maradt el az infraport sem, ezáltal távirányítónak is alkalmas a mobil, és NFC is van.

Xiaomi-Mi5-NapiDroid-08

Külön említést érdemel a reverzibilis USB-C port, ami most még nem annyira elterjedt, de sokkal kényelmesebb a használata, mivel fordítva is rá tudjuk dugni a csatlakozót.

A hívás hangminősége kiváló, és az alsó hangszóró is viszonylag szépen szól. Egyébként Hi-Fi hangrendszert kapunk, amit a Qualcomm saját, WCD9335 DAC-ja biztosít.

Szoftver

A Xiaomi Mi 5 friss, Android 6.0-s szoftverrel érkezik, amin a gyártó saját MIUI 7 felülete fut. Ez sokban hasonlít az iOS-re, és szerencsére nem csak a dizájnban, hanem a gyors, akadásmentes működésben is.

Xiaomi-Mi5-screen-NapiDroid-02

A MIUI egyik fő jellegzetessége, hogy nincs alkalmazásmenü, az összes ikon a főképernyőkön helyezkedik el, ezeket mappákba rendezhetjük. A felső sávot lehúzva szokás szerint az értesítések jelennek meg, ám a gyorskapcsolókat egy külön fülön találjuk, ezek között oldalra történő ujjhúzással tudunk váltani.

Xiaomi-Mi5-screen-NapiDroid-03

A rendszer rengeteg extrát kínál, ezeket naphosszat lehetne sorolni. Van egykezes mód, gyerek mód, témázási lehetőség, hívásrögzítés, testreszabható alkalmazásengedélyek, többféle energiatakarékossági opció és sok hasznos gyári eszköz, illetve alkalmazás.

Említést érdemel még az ujjlenyomat-olvasó, ami rendkívül gyors és pontos, annak ellenére, hogy elég vékony a Home gomb. Ha be van állítva az ujjlenyomat-azonosítás, akkor is egy szempillantás alatt feloldható a mobil. A szenzor érintés alapon működik (nem kell végighúzni rajta az ujjunkat), és bármilyen irányból felismeri az ujjunkat.

A Xiaomi Mi 5-ről tudni kell, hogy hivatalosan csak Ázsiában forgalmazzák, és a gyári szoftver is ehhez van igazítva. Alapértelmezetten csak angol és kínai nyelv van a mobilon, és hiányoznak a Google-szolgáltatások. Utóbbi könnyedén megoldható, és a puremobile.hu-tól azt az információt kaptuk, hogy a náluk vásárolt mobilokra ráteszik a Play Áruházat, valamint ha lesz magyar nyelvet támogató ROM, akkor azt is.

Kamera

Xiaomi-Mi-5-08

A Xiaomi Mi 5 hátlapján egy 16 megapixeles, f/2.0-s Sony IMX298 szenzort találunk, ami egy úgynevezett DTI technológiával bír. Ez az egyes pixelek izolációját jelenti, azaz nem szivárog át a fény az egyikből a másikba. Van még egy 4 tengelyű képstabilizátor, ami nem csak a függőleges és az oldalirányú mozgatást igyekszik szűrni, hanem a különböző döntéseket is. Gyenge fénynél nagy hasznát vehetjük a kéttónusú LED villanónak, és ami az igazán nagy szenzáció, hogy egyáltalán nem lóg ki kamera a hátlapból.

Xiaomi-Mi5-screen-NapiDroid-04Xiaomi-Mi5-screen-NapiDroid-05

A kamera kezelőfelülete egyszerű, és egész sok beállítási lehetőséget, illetve kameramódot kapunk. Van többek között arcszépítés, HDR, panoráma, és manuális mód is. Utóbbi mindent tud, amire szükségünk lehet: fehéregyensúly, manuális fókusz, záridő (1/1000 és 32 másodperc között) és ISO (100 és 3200 között).

Xiaomi-Mi5-screen-NapiDroid-06

A Mi 5 hátlapi kamerája fázisdetekciós autofókuszt használ, ami pontosan működik, és a sebességére sem lehet panasz, bár azért nem rekorder, vannak már gyorsabb megoldások is a piacon. A képek egy pillanat alatt elkészülnek, a 4 tengelyes optikai képstabilizátor pedig jól működik, főleg fotózásnál.

Most pedig nézzük a lényeget, a fotókat:

9-Xiaomi-Mi5-foto-NapiDroid-033-Xiaomi-Mi5-foto-NapiDroid-02-HDR5-Xiaomi-Mi5-foto-NapiDroid-054-Xiaomi-Mi5-foto-NapiDroid-041-Xiaomi-Mi5-foto-NapiDroid-066-Xiaomi-Mi5-foto-NapiDroid-078-Xiaomi-Mi5-foto-NapiDroid-09

A képek le lettek kicsinyítve, itt nézheted meg őket teljes méretben.

A nappali képek kifejetetten jók lettek, magas a dinamikatartomány, szépek a színek, és nem vesznek el a részletek. Gyengébb fényviszonyoknál azonban már nem veheti fel a versenyt a mobil az olyan top készülékekkel, mint mondjuk a Galaxy S7. Persze ilyenkor is bőven kielégítő az eredmény, de belenagyítva a fotókba már előjönnek a kisebb hibák, gyengeségek, sokszor erős a zajosodás. Az árat figyelembe véve azonban semmi okunk nem lehet a panaszra, összességében jól teljesít a kamera.

Videót akár 4K-ban is rögzíthetünk, kiváló minőségben. Nagy segítségünkre lehet az optikai képstabilizátor, ami hatékonyan szűri a kézremegést amikor egy helyben állunk, járkálás közben viszont már kevesebbet segít. A hang is jó, de azért nem kiemelkedő.

Az előlapra egy 4 megapixeles, f/2.0-s UltraPixel szenzor került, amivel kiváló képeket lőhetünk. Jók a színek, magas a dinamikatartomány és a részletek sem vesznek el. A fontkamerával 1080p-ben rögzíthetünk mozgóképet.

Üzemidő

A mobil kompakt, karcsú méretei és pehelykönnyű súlya ellenére egy méretes, 3000 mAh-s telepet szereltek bele a Xiaomi mérnökei. A kijelző 17%-kal energiatakarékosabb az előző generációnál és a Snapdragon 820 sem fogyaszt túl sokat, így szerencsére nem kell gyakran a töltőért szaladnunk. Normál használattal hozható a két napos üzemidő durván 4 óra kijelzőidővel, ami dicséretre méltó. Folyamatos YouTube-videózással Wifin keresztül pedig 9-10 órát bír a mobil közepes fényerőn.

Ha pedig lemerül a készülék, akkor rendkívül gyorsan tölthető, ugyanis támogatja a Quick Charge 3.0-t. Egy óra alatt 90%-ra húzhatjuk fel az akksit a gyári töltőfejjel.

Összegzés

A Xiaomi Mi 5 szinte minden téren hozza azt, amit egy csúcsmobiltól várunk. A teljesítménye elsőrangú, a kijelző gyönyörű, és az üzemidő is rendben van. A külsőre sem lehet panaszunk, minőségi az anyaghasználat, amihez pehelykönnyű súly társul.

A kamera is jó, bár kicsit elmarad az élvonaltól, de ez nem róható fel a Xiaominak, hiszen a mobilt nagyon kedvező áron kínálják. A szoftver gyors, sok extra funkcióval rendelkezik, és heti rendszerességgel frissül. Ha elkészül rá egy magyar nyelvet is támogató ROM, akkor ezen a téren sem lehet majd panaszunk.

Xiaomi-Mi5-NapiDroid-14

Most pedig nézzük a lényeget, ami nem más, mint az ár! A Xiaomi Mi 5 Standard Edition (3GB RAM, 32 GB ROM, 1.8 GHz) 129.900 Ft-ért vásárolható meg a puremobile.hu-n magyarországi garanciával és támogatással. Ez egyáltalán nem sok egy Snapdragon 820-as készülékért, jóval drágábban mennek más gyártók hasonló képességű mobiljai. Az Xiaomi Mi 5 Plus (3GB RAM, 64 GB ROM és 2.15 GHz-es órajel) ára 149.900 Ft, és lesz majd egy 4 GB RAM-os Pro verzió is, ez azonban még nem érhető el.

Az említett két Xiaomi Mi 5 változat már most is megvásárolható a puremobile.hu weboldalán.

Hogy tetszik a Xiaomi új csúcsmobilja?

Kövesd te is a NapiDroid.hu-t a legfrissebb androidos hírekért!
Megosztás

About Author

A Napidroid.hu alapítója.

NapiDroid