A PhoneArena ismét készített egy érdekes gyűjtést: ezúttal tíz olyan készüléket sorolnak fel, amiben a tajvani székhelyű MediaTek cég processzorai ketyegnek. A most következő felsorolás is igazolni fogja azt, hogy nem érdemes lebecsülni a távol-keleti gyártókat, és bár egy Qualcomm SoC-al nem feltétlenül egyenértékűek ezek a lapkák, sok felhasználó számára jelenthetnek alternatívát a mindennapi életben.
Az 1997-es alapítású tajvani cég a a tavalyi évben 220 millió okostelefonnal kapcsolatos megoldást értékesített, amiből 920 millió dolláros nettó bevétele származott. Látszik, hogy itt nem kis számokról van szó, és érdemes komolyan venni a MediaTek-et. Megoldásaik belekerültek ismert és kevésbé ismert telefongyártók eszközeibe is, ezek közül lássuk tehát a tíz legfigyelemreméltóbbat – legalábbis a PhoneArena szerint. A sorrend nem fontossági, hanem betűrendi.
1. Alcatel One Touch Idol X+
Az idén januárban bejelentett, majd nem sokra rá piacra dobott készülék lelke egy nyolcmagos MediaTek MT6592 processzor, aminek a magjai 2.0 GHz-en ketyegnek. Ehhez társul be egy ARM Mali450-es grafikus gyorsító, 2GB operatív memória és 16GB – nem bővíthető – belső tárhely. A kijelző 5 hüvelykes és Full HD felbontású, a hátlapi kamera 13 megapixeles, az előlapi pedig 2 megapixelen jelenít meg minket selfie készítésekor, vagy videotelefonálás közben. A mobil energiaéhségét egy 2500 mAh-s akkumulátor igyekszik fedezni, és mindennel együtt a készülék nem vastagabb 7.9 mm-nél. Megjelenésekor a telefonon Jelly Bean volt installálva, de azóta kapott Kitkat frissítést is egy pár hónappal ezelőtt. Jelen pillanatban a nemzetközi piacon 360 dollár körül mozog az ára.
2. Alcatel One Touch Hero 2
Ismét egy Alcatel kerül terítékre, amiben ugyanaz a nyolcmagos MT6592-es chipset tesz szolgálatot, mint a fent említett Idol X esetében. Ám ezúttal egy hatalmas kijelzőjű készülékről, azaz phabletről beszélünk. A szóban forgó panel Full HD felbontású, és hat hüvelykes. Szintén fontos megemlíteni, hogy a telefon egy kapacitív stylus-szal érkezik, így – legalábbis elméletben – rá foghatjuk, hogy a Samsung Galaxy Note 4 kihívója. A mobil már megjelenésekor KitKat-et futtatott, 13 megapixeles hátlapi, és 5 megapixeles előlapi kamerával szerelték fel, kapott egy 16 GB-os bővíthető memóriát, 2GB RAM-ot és egy méretes 3100 mAh-s akkumulátort. A masina szeptemberben került a boltokba, a nemzetközi ára jelenleg 400 dollár körül van.
3. Gionee Elife S5.5 / BLU Vivo IV
Megjelenésének pillanatában (ennek az évnek az első felében) a Gionee Elife S5.5 a világ legvékonyabb telefonja volt a maga 145.1 x 70.2 x 5.55 mm-es paramétereivel. Azóta persze vannak újabb és vékonyabb készülékek, de ennek ellenére az Elife S5.5 ott van a piac leglégiesebb termékei között. A megjelenítője egy 5 hüvelykes 1080p-s AMOLED Plus panel, a lelke egy nyolcmagos MT6592 processzor 1.7 GHz-re skálázott magokkal, a feladatok akadásmentes végrehajtásáért 2GB RAM felel, a dolgaink tárolásáért pedig egy nem bővíthető 16 GB-os belső tárhely. A hátlapon egy 13 megapixeles kamera várja, hogy rögzítse életünk fontos pillanatait, míg az előlapon egy 5 megapixeles kamera lehet segítségünkre Skype hívásoknál, önarcképkészítésnél. A telefon ezen felül még egy 2300 mAh-s akkut is kapott. A készülék Ázsián kívül már Európában és az Egyesült Államokban is elérhető, de nem az eredeti nevén. Nemzetközi ára 300 dollárr, és mindegyik variánson 4.4-es KitKat fut.
4. HTC Desire 616
Eddig az évig a HTC-nek nem volt MediaTek-kel szerelt telefonja, ám 2014-ben bemutatásra került a Desire 310, és a Desire 616. Utóbbit júniusban mutatták be, mint a gyártó első nyolcmagos készülékét, belsejében egy MT6592-vel, 1.4 GHz-es órajellel. Azt leszámítva, hogy a processzor nyolcmagos, a Desire 616 valójában egy középkategóriás telefon. Egy 5 hüvelykes 720p-s kijelzője van, BoomSound hangszórói, képes kezelni két SIM kártyát (dual standby módban, azaz ha az egyikkel telefonálunk, a másik eltűnik a hálózatról), és csupán 1GB operatív memóriával bír. A hátlapon egy 8 megapixeles kamera található, alatta pedig egy 2000 mAh-s akkumulátor. A mobilon Jelly Bean fut, és nem tudni hivatalos frissítésről. A készülék elsősorban az ázsiai piacokra készült, de meg lehet rendelni más országokból is, ebben az esetben 230 dolláros árral kell számolni.
5. Huawei Honor 3X Pro
A Honor 3X Pro egy viszonylag felsőkategóriás készülék, ami csupán 240 dollárba kerül (ám balszerencsénkre csak Kínában kapható). Az Android KitKat-et futtató mobil érdekessége a bőrhatású hátlap, ami hasonló ahhoz, amit mostanában Samsung telefonoknál láthattunk. A gép belsejében egy nyolcmagos, 1.7 GHz-es MediaTek processzor dolgozik, a kijelzője 5.5 colos és Full HD felbontást kínál. Előlapi kamerája 5, a hátlapi pedig 13 megapixeles, a telefonba még került 2 GB RAM, DTS hangrendszer, bővíthető belső memória, és egy 3000 mAh-s telep is.
6. Huawei Honor Holly
Ezt a telefont az előző hónapban dobták piacra Indiában, és nagyon úgy néz ki, nem egyéb, mint egy átnevezett Honor 3C Play (egy szintén kizárólag Kínában elérhető mobil). Az okostelefon ára 115 dollár körüli, és ezért a pénzért elég sok mindent kínál, beleértve egy 5 hüvelykes 720p-s kijelzőt, egy 8 megapixeles hátlapi kamerát, dual SIM képességeket, 1 GB RAM-ot, illetve egy 16 GB-os belső tárhelyet. Az eszközben egy négymagos MediaTek MT6582-es ketyeg 1.3 GHz-en.
7. Lenovo Vibe X2
A Vibe X2 határozottan az egyik legérdekesebb a jelenlegi Lenovo okostelefonok közül. A mobil csupán 7.3 mm vastag, és többrétegű fémkonstrukcióval rendelkezik, ezen felül pedig egy rakás high-end funkcióval bír. A Vibe X2-ben az egyik legfrissebb MediaTek processzor teljesít szolgálatot: a nyolcmagos MT6g95M 2GHz-es magokkal. A mobilon 4.4-es KitKat fut. Továbbá van neki egy 5 inches Full HD kijelzője, képes LTE hálózatokon száguldozni, 13 megapixeles a hátlapi kamerája, az előlapon pedig 5 megapixeles található. Operatív memóriából 2 GB-nyit kapunk, a belső tárhely pedig 32 GB-os. Az telefon működéséhez szükséges energiát egy 2300 mAh akku biztosítja. A készüléket előző hónapban dobták piacra bizonyos ázsiai országokban, és kb. 400 dollárt kérnek el érte.
8. Meizu MX4
A Kínában szeptemberben piacra dobott MX4 a Meizu legújabb zászlóshajója, és a meghajtásáért egy nyolcmagos MediaTek MT6595 CPU felel. A készüléken KitKat fut, de a gyártó saját, Flyme 4.0 felhasználói felületével, amit egy 5.4 hüvelykes, nem megszokott felbontású 1152×1920-as panelen kezelhetünk. Említésre méltó még az LTE képesség, a 20.7 megapixeles hátoldali kamera, a 2GB RAM, a 16 GB-os belső tárhely, valamint a 3100 mAh-s akkumulátor. Az MX 4 nemzetközi forgalmazásban 449 dollárért kapható.
9. Xiaomi Hongmi
A tavalyi év végén jelent meg Kínában kb. 130 dolláros áron a Xiaomi egyik legsikeresebb mobilja, a Hongmi. A készüléknek fontos szerepe volt abban, hogy a Xiaomi legyen a világon a harmadik legnagyobb mobiltelefongyártó. Az ominózus eszközben egy négymagos MediaTek MT6589T processzor ketyeg 1.5 GHz-en, ami egy 4.7 colos HD kijelző meghajtásáért felel. Kapunk továbbá 1 GB RAM-ot, 8 GB bővíthető memóriát, és egy 8 megapixeles hátlapi kamerát. A telefonnak van egy nemzetközi variánsa is (Xiaomi Redmi 1S), de abban nem MediaTek chipset van, hanem Snapdragon 400.
10. Xiaomi Redmi Note
A Xiaomi másik legkapósabb telefonja a Redmi Note. A máricusban bemutatott okostelefon kb. 150 dollárba kerül, és az 1.7 GHz-es MediaTek MT6592 hajtja a masinát, vagy ugyenennek az 1.4 GHz-re skálázott variánsa. Mindkét verzió természetesen nyolc maggal rendelkezik. Amit még érdemes tudni a Redmi Note-ról, hogy egy 720p-s, 5.5 hüvelykes kijelzője van, ehhez társul egy 13 megapixeles hátoldali, valamint egy 5 megapixeles előlapi kamera. Variánstól függően 1 vagy 2 GB operatív memóriával látták el, valamint 8 GB belső tárhellyel, ami tovább bővíthető microSD kártya segítségével. A méretes 3200 mAh-s akkumulátor pedig hosszú üzemidővel kecsegtet.
Nektek van olyan telefonotok amit egy MediaTek processzor hajt meg? Mennyire vagytok vele elégedettek? Ha még nincs ilyen mobilotok, akkor vennétek? Bármi is legyen a véleményetek, ne felejtsétek el tudatni velünk egy komment formájában!