(Xiaomi) POCO X3 NFC teszt – így kell ezt csinálni!

0

A Xiaomi feladja a leckét a konkurenciának. A POCO X3 NFC egy olyan IP védelemmel ellátott telefon, amely egy vadonatúj Snapdragon processzort kapott 120 Hz-es kijelzővel, értesítési LED-del, 5160 mAh kapacitású akkumulátorral, 64 megapixeles kamerával, NFC-vel, infrával, sztereó hangszóróval, FM-rádióval, valamint 3,5 milliméteres jack csatlakozóval, és csak 220 dollárba kerül!

POCO X3 NFC most a BGSDPX3 kuponkóddal 219 USA dolláros áron vásárolható meg. A biztosítással és a vámmentes EU Priority Line szállítás díjával megnövelt végső ár 227 dollár, ez valamivel kevesebb, mint 70 ezer forint. További részletek és rendelés ezen a linken.

Bevezető, tartozékok

A Xiaomi almárkájának első telefonja a Pocophone F1 elég rendesen felkavarta az állóvizet 2018-ban. A létező legerősebb hardvert belepakolták egy 300 dolláros mobilba, ami abszolút sikernek bizonyult. Ez valami olyasmi volt, mint amikor egy Trabantba raknak egy szuper sport motort, ami 200 km/h felett kirakja az indexet és ráelőz a sok-sok milliós autócsodákra. Csúcs teljesítmény fillérekért, ez kell szinte mindenkinek.

Azonban 2020-ra már mindenki megtanulta a Xiaomi nevét, hiszen a világ harmadik legnagyobb mobiltelefon gyártója lett. Az óriási üzleti siker egyik oka a jelentős európai terjeszkedés, és az a tény, hogy valós alternatívát tudnak nyújtani a konkurencia eszement összegekért kínált zászlóshajó telefonjai ellen. Erre nagyon jó példa a korábban általunk is tesztelt Poco F2 Pro.

A POCO X3 NFC esetében más recept alapján főzött a gyártó, itt a középkategória ellen indít támadást. A Xiaomi a háborút a világ első számú mobilgyártója címért komolyan gondolja, éppen ezért fricskázza is a riválisokat rendesen. A POCO dobozán feltüntetett ,,with easy access to the Google apps you use most” bizony nem a véletlen műve. Mert bizony az első számú kínai ellenféllel szemben a Xiaomi telefonokon könnyű a hozzáférés a legtöbbet használt Google alkalmazásokhoz. Azért a Huawei ettől nem fog kétségbe esni, hiszen tudjuk, hogy van élet a rólunk mindent tudó keresőóriáson kívül is.

A fekete doboz tartalma már nem annyira érdekes, csak a kötelező tartozékokat kapjuk. Bár a kötelező kifejezés manapság nem annyira helytálló, mert töltőfejet nem minden gyártó ad a telefon mellé. A POCO-nál kapunk egy 33 wattos hálózati adaptert, egy Type-C kábelt, SIM-tűt és felesleges papírhalmot is. Ezek mellé jár még egy passzentos, egész jó védelmet biztosító, antibakteriális bevonattal ellátott szilikon tok is egy előre felhelyezett kijelzővédő fóliával egyetemben.

Külső, kijelző

A Poco X3 súlya 215 gramm, ami nem kevés, de legalább kompenzálnak érte minket egy tiszteséges méretű akkumulátorral. Az érzetre műanyag, de valójában fém keretet műanyag házzal és hátlappal burkolták. A stabilitást nem befolyásolja a polikarbonát, a hajlítási tesztben a drágább alapanyagokból építkező társaihoz hasonló a feeling.

A kobaltkék vagy árnyékszürke színekben megvásárolható készülék 165,3 x 76,8 x 9,4 milliméteres méretekkel rendelkezik. A Xiaomi még egy hivatalos IP53 tanúsítványt is ad a Poco-nak, amely védi a készüléket a por és a fröccsenő víz ellen. Fogásérzet is teljesen rendben van, a lekerekített széleknek hála egész jól belesimul az ember kezébe a telefon.

A fémből készült bekapcsológomb, amely az ujjlenyomat-érzékelőt is tartalmazza, a keret jobb oldalán található. A nagyon jól kézre álló biometrikus azonosító 10/10-es találati arányát nem lehet már hova fokozni. Aktiválható a 2D-s arcalapú feloldás is, amellyel szintén nincs gond. Ezen az oldalon kapott helyet a passzentosan illesztett hangerőszabályzó is.

A bal oldalon a SIM-tálca árválkodik, amely két darab NanoSIM, vagy egy NanoSIM és egy Micro SD-kártya kombinációban funkcionálhat.

A telefon alsó élén a 3,5 mm-es jack csatlakozó megléte örömteli. Itt találjuk még az USB Type-C portot, a beszélgetési mikrofont és a sztereó hangszórót. A felső részén az infra és a másodlagos mikrofon került elhelyezésre.

Ritkán láthattuk eddig, hogy az okostelefon-gyártók ilyen hangsúlyosan integrálják a nevüket a terméktervbe. A színes, de fény hatására finoman irizáló, textúrában elhelyezett POCO logó jól illeszkedik a dizájnba, mérete és szembetűnősége ellenére sem tűnik túlzónak. A köralakú elemből kiemelkedő, lekerekített sarkú, négyzetet formázó kamerasziget is kifejezetten egyedi megoldás.

A kameralyukkal ellátott kijelző, művésznevén DotDisplay, nem annyira egyéni megoldás, láttunk ennél már szebb és jobb szelfikamera elhelyezést. A megjelenítő fölé elhelyezett fény- és távolságérzékelő szenzorok, valamint a beszédhangszóró felett egy egészen apró értesítési LED is helyet kapott, ami igencsak jó dolog.

A POCO X3 NFC 6,7 hüvelykes, 2400 x 1080 pixel felbontású kijelzője a legjobb, amit a középkategória kínál jelenleg. A HDR 10+ támogatással rendelkező, 120 Hz-es frissítési és 240 Hz-es mintavételezési frekvenciájú IPS panel azonnal reagál minden érintésre és egyenletes görgetést, valamint nagy pontosságot tesz lehetővé a játékokban. A képfrissítést dinamikusan változtatja, ahol nincs értelme a 120 Hz-nek, ott visszaveszi 50, illetve 60 Hz-re az energiafogyasztás csökkentése érdekében.

A kiváló betekintési szögekkel rendelkező, 20:9 képarányú megjelenítő védelméről Gorilla Glass 5 üveg gondoskodik. A szemünk védelme is biztosított, hiszen a TÜV Rheinland szemvédelmi tanúsítványt is megkapta a készülék.

Hardver, szoftver

A POCO X3 NFC az első okostelefon az új Qualcomm Snapdragon 732G processzorral, amely a Snapdragon 730G átdogozott, feltunigolt verziója. Valójában a 8 nm-en gyártott SoC alapjai változatlanok, csak a teljesítmény tekintetében kapunk némi többletet. A teljesítményért felelős 2 darab Cortex-A76 (Kryo 470 Gold) mag órajelét 100 MHz-cel megemelték, így 2,3 gigahertzes órajel elérésére képes teljes terhelés esetén. A hat darab Cortex A55 (Kryo 470 Silver) mag továbbra is 1,8 GHz gigahertzen ketyeghet.

A grafikus vezérlő terén is történt előrelépés. Az Adreno 618 IGP nem változott, de a teljesítménye 15 százalékkal magasabb. Az erős grafikai feldolgozási kapacitás mellett fejlett AI-számítási képességek is jellemzik a negyedik generációs AI Engine támogatással rendelkező processzort. Az UFS 2.1 tovább bővíthető belső tárhely 64, illetve 128 gigabájtos kivitelben elérhető. Ami a rendszermemóriát illeti, 6 gigabájt LPDDR4X kétcsatornás RAM-ot kapunk, amely kellemesen gyors, 21 GB/s feletti átviteli sebességgel rendelkezik.

A szintetikus teljesítménytesztek lefuttatása után jól látható, hogy a MediaTek játékosokra fókuszáló Helio G90T gamer megoldása a fő ellenfél. A 120 Hz-es kijelzőnek köszönhetően pedig még gyorsabbnak érződik a Poco működése. A rendszerben történő navigálás, videók nézése vagy böngészés tökéletesen zökkenőmentes, a különbség a Snapdragon 865-ös csúcskategóriás készülékkel szemben szinte észrevehetetlen. Csak az alkalmazások betöltési idejében észlelhető minimális hátrány.

A Snapdragon 732G és a telefon mókusvakitó sajtóanyagaiban erőteljesen kihangsúlyozásra kerül, hogy ez egy jóárasított gamer motyó, ezért kötelező lecsekkolni a valós erőviszonyokat. Sajnos rettentő béna vagyok az online gamer világban, ezért a játékos képességek felmérését másra bíztam. A tesztelőmnek van bőven játék tapasztalata a Snapdragon mindenkori aktuális csúcslapkáival, és ahhoz az új generációhoz tartozik, akik már mobiltelefonnal a kezükben születettek.

Játékokból a népszerű PUBG volt kipróbálva, 60 perc lövöldözés után, maximális grafikai beállításokkal az akkumulátor 7, a CPU hőmérséklete mindössze 5 Celsius fokkal emelkedett. A 120 Hz-es képfrissítésnek, a 240 Hz-es mintavételi frekvenciának, a sztereó hangszórónak, valamint a 4D rezgéseknek itt van igazán értelme. Junior tesztelőm elmondása alapján a játék során előbb észrevesszük az ellenséget, gyorsabban lehet tüzelni a fegyverrel és haljuk azt is, hogy merről jönnek a rossz fiúk, tisztára olyan, mint egy játékkonzol. A virtuális háborúban ezeken az életünk múlhat, szóval 120 Hz-es képfrissítés, a 240 Hz-es érintéses mintavételi frekvencia és térhatású sztereó hangszórók nélkül öngyilkosság csatába indulni. A rutin és a remek vas eredménye a lenti képen látható. Winner #1/100, azaz 100 játékosból az első hely.

A komolytalanságat mellőzve egyértelműen megállapítható, hogy a jó eredmények elérésében a LiquidCool Technology 1.0 Plus hűtési eljárás nagymértékben közrejátszik. A technológia egyszerű, gyakorlatilag egy megnagyobbított réz hőelvezető csövet több grafit réteggel kombinál, amelyek együttesen csökkentik a telefon processzorának a hőjét. Játékoknál a Game Turbo 3.0 is besegít, ez optimalizálja a képfrissítést, az érintés érzékenységet, valamint javítja a hálózati sávszélességet és csökkenti a késleltetést.

A telefonon Android 10 alapokra húzott MIUI 12-es rendszerfelület fut. A jól optimalizált, végletekig személyre szabható szoftver kezdőképernyője a brandnek megfelelően az alkalmazás listát is tartalmazó POCO Launcher. Régóta köztudott tény, hogy a Xiaomi telefonok használata közben találkozhatunk reklámokkal. Ezek természetesen kikapcsolhatónak, ha megkérdezzük Google barátunkat, akkor mikéntjét is elmondja nekünk. A mindenki által ,,szeretett” GDPR szabályzás miatt sajnos ugrott a hívásrögzítés lehetősége. Kétféle megoldás létezik ennek az áthidalására. A legegyszerűbb, ha ezt az alkalmazást használjuk, itt a saját hangunk tökéletesen felveszi, a hívott félé pedig jelentősen lehalkítva, de rögzítve lesz. A másik a POCO X3 NFC India ROM Fastboot Update, amelynek a felrakása már bőven meghaladja az átlag felhasználói szintet.

Kapunk pár előre telepített butácska játékot, ezeket kukázhatjuk nyugodtan. A Facebook, a WPS Office és a Netflix is előre van telepítve, ezek is selejtezhetőek, bár én nem tettem, hiszen használom mindhárom appot. A kis Pocokfon rendelkezik Widevine DRM L1-támogatással, így nem gond a Full HD-s streamingtartalmak lejátszása a Netflixről és más platformokról.

Azért rengeteg hasznos és jó alkalmazás is képezi a rendszer részét. A teljesség igénye nélkül érdemes megemlíteni a Számológépet, a Képernyővideó-felvevőt, a Szkennert, az Iránytűt, a Mi Távirányítót, a Fájlkezelőt, az Időjárást, vagy a Jegyzeteket. Nem lehet szó nélkül elmenni a Biztonság app, a Második asztal, vagy a klónozott alkalmazások létrehozása mellett sem.

Kamerák, multimédia

A négy kamerás elrendezés kötelező látványelem manapság a középkategóriában. A fő érzékelő a Sony IMX682 szenzor 64 megapixeles felbontással és f/1,89 rekesszel. A jelenlegi Sony csúcs szenzorhoz, az IMX686-hoz képest az egyetlen különbség abban rejlik, hogy 4K felvételeket 60 helyett csak 30 FPS-el rögzíthetünk. Van még egy 13 megapixeles, Hynix hi1337 ultraszéles látószögű kamera ƒ/2,2 rekesszel, valamint egy 2 megapixeles makroérzékelő és egy 2 megapixeles mélységérzékelő modul is. Az előlapon egy 20 megapixeles, Samsung s5k3t2 szenzor felelős a menő és egészen kiváló minőségű szelfik készítésért.

A MIUI 12-vel a Xiaomi átdolgozta a kamera alkalmazást, így átláthatóbb és könnyebben kezelhető. A gyors hozzáférés a különböző funkciókhoz nagyon jól működik. Természetesen a hozzáértők számára pro mód is rendelkezésre áll. A Xiaomi kameraalkalmazása automatikusan felismeri a QR-kódokat és a RAW felvételek módja is szerepel a POCO X3-ban. A Level_3 hardveres támogatás adott, így a kamera API teljes mértékben kihasználható. További remek hír, hogy a gyári kamera szoftver helyett a GCam app is tökéletesen szuperál, amivel még jobb képek készíthetőek.

Az alábbi tesztképek születtek a gyári kameraalkalmazással, automata módban, AI használatával.

A 16 megapixelen készített képek tökéletes élességet mutatnak anélkül, hogy mesterségesen túl élesek lennének, sőt a távoli részletek reprodukálása is nagyon jó. Képzaj akkor sem látható, ha borult az ég. A kamera nemcsak nagyon jó színvisszaadást nyújt, hanem kiváló dinamikatartományt is.

A 64 megapixeles képek esetében négy pixel van elhelyezve a Bayer színszűrő egyes cellái alatt (1 helyett). Az érzékelő a 4 apró képpont adatait gyúrja egybe és ez egy nagyobb pixelt eredményez, amely viszonylag jobb részleteket és szélesebb dinamikatartományt képes elállítani. Ez egészen jól működik a Poco X3 NFC-vel és jelentős hozzáadott értéket ad. Gyenge megvilágítás mellett a 64 MP mód természetesen hátrányt jelent, mivel a szenzor ekkor elveszíti érzékenységét.

Ez a telefon nem rendelkezik optikai zoommal, az a sokkal-sokkal drágább versenyzők privilégiuma. A nagy felbontású főkamera viszont olyan kétszeres digitális zoomot tesz lehetővé, amely nem rosszabb a legtöbb optikai zoom kameránál. A minőség lenyűgöző, a digitális zoomot nem veszi észre senki.

A 13MP-es széles látószögű kamera kellemes meglepetést okozott. A középosztálybeli okostelefonoknak gyakran meg kell küzdeniük a kép elmosódásával a széleken. A Poco X3 NFC nagylátószögű felvételei élesek, a színvisszaadás pedig jó.

A Xiaomi telefonokkal általában jó portré fotókat készíthetünk. A POCO is tartja ezt a jó szokást, bár ez nem a 2 megapixeles Omnivision ov02b1b_I mélységérzékelő érdeme. A főkamera élfelismerése pontos, a bokeh-effektus természetes. Azért AI barátunk erőteljesen vakarta a ,,digitális buksiját” a célszemély hajának a háttértől való elválasztásakor, de sikeresen megoldotta.

Az f/1,89 rekesz zökkenőmentes felvételeket biztosít az ideálisnál rosszabb fényviszonyok mellett is. Elegendő részletgazdagsággal, elég jó színábrázolással és alacsony zajszinttel készülnek a képek. Az X3 NFC éjszakai felvételei egyértelműen felülmúlják a jelenlegi középosztályban megszokottakat.

A 2 megapixeles Hynix hi259 fix fókuszos modullal 4 centiméter távolságról fotózhatunk. Ahogyan a fenti képen is látható, tökéletesen szuperál nagyítóként, másra nem igazán jó.

A képek teljes méretben itt láthatóak.

Ebben az árkategóriában az OIS (optikai képstabilizátor) hiú ábránd, de a meglévő EIS (elektronikus képstabilizátor) problémamentesen stabilizálja a videókat. A Poco X3 NFC 4K-ban 30fps sebességgel rögzítheti a videókat. A 60 kép/mp csak Full HD módban érhető el, de itt az autofókusz nem igazán jó. A felvételek ennek ellenére jó kép és hang minőséggel rendelkeznek. Örömteli, hogy a nagylátószögű kamerával 4K-ban is lehet filmezni. Itt is nagyon jó képminőséget és stabilizációt kapunk.

Multimédiás téren minden okunk megvan az örömre. A már említett sztereó hangszórók és a 3,5 mm-es jack cimboránk mellett Hi-Res Audio tanúsítvány és az FM-rádió is a tarsolyban van. Az RDS-információk megjelenítésére is képes rádióval az elhangzott műsorokat fel is vehetjük, sőt a helyi, erős jelerősségű adók a füles csatlakoztatása nélkül is szólnak.

Adatkommunikáció, üzemidő, végszó

A teljes körű 4G LTE hálózati kapcsolatot továbbra a Snapdragon X15 modem biztosítja, ami egyébként szerénynek egyáltalán nem nevezhető, 800 Mbps-os letöltési sebesség elérést támogatja, a feltöltés pedig 150 Mbps lehet. A B20-as 800 MHz-es LTE sávot is ismeri természetesen. A beszélgetési hangminőség kifogástalan, mind fogadó, mind a hívott fél részéről egyaránt.

A Wi-Fi modul támogatja az AC szabványt 2X2 MIMO-val, megbízhatóan működik a 2,4 és 5 GHz-es hálózatokban. A Bluetooth verziószáma 5.1, amely a legújabb és legjobb verzió. A GPS és az iránytű is hibamentesen teszi a dolgát navigáció során. Az NFC a készülék nevében is szerepel, csúnya vicc lenne, ha nem tudnánk vele érintésmentesen fizetni. Szenzoros téren is pazar a felhozatal, személyes kedvencem, a távvezérléshez (TV, klíma, beltéri egység) használható infra sem maradt le.

Az 5160 mAh kapacitású Lithium-Ion-Polimer akkumulátor előre vetíti azt a tényt, hogy az üzemidő miatt sem fog fájni a fejünk. Az én használati szokásaimmal 2 nap alatt, 7 óra aktív képernyőidővel sikerült 20%-ra meríteni a telefont. A 33 W-os töltővel nem kell sok időt pazarolnunk a töltésre, hiszen 20-ról 100%-ra feltölteni 58 perc alatt lehet a kicsikét.

Mint tudjuk, a legnagyobb fogyasztó a kijelző, különösen magas képfrissítés frekvencián használva. Egy kicsivel tovább bírja szusszal a mobil akkor, ha fixen 60 Hz-en hagyjuk, de ne sóherkodjuk, bízzuk rá magunkat a mesterséges intelligencia dinamikus szabályozására. A szokásos YouTube videónézős teszten 2 óra alatt csökkent a töltöttség 7%-ot. A Work 2.0 battery life tesztben 24 óra 13 perces eredményt produkált a mobil, ez valami egészen elképesztő érték!

A POCO X3 NFC értékelésekor nagyon könnyű meghozni a végső ítéletet. Hátrányként az ujjlenyomatmágnes műanyag ház, valamint a különösebb értéket nem képviselő mélységérzékelő és makro kamera említhető.

Próbáltam olyan telefont keresni amely maximum 80 ezer forint és az alábbi paramétereket tudja:

  • Snapdragon 732G processzor (új fejlesztés, játékra és teljesítményre tervezve)
  • IP védelem (egy kisebb esőt, vagy pár órát egy átázott hátizsákban kibír)
  • 120 Hz-es a frissítési és 240 Hz mintavételezési frekvenciájú kijelző (komoly optikai tuning a megjelenítésben)
  • Értesítési LED
  • Z tengelyű lineáris motor (4D rezgések játék közben)
  • Widevine DRM L1-támogatás (Full HD-s streamingtartalmak lejátszása)
  • 64 megapixeles kamera (top képminőség a kategóriában)
  • Opcionális lehetőség a Gcam alkalmazás
  • Sztereó hangszórók, Hi-Res Audio tanúsítvány (nagyon jó hangminőség)
  • 3,5 mm-es jack csatlakozó
  • FM-rádió
  • NFC támogatás, infra, Bluetooth 5.1
  • 5160 mAh kapacitású akkumulátor 33 W-os töltéssel (több, mint 24 órás aktív képernyőidő!)

Házon belül a Xiaomi, a Huawei, a Samsung és a Realme kínálatában is vannak életképes ellenfelek, de mindből hiányzik a felsorolt paraméterek közül valami. Egyszerűen a POCO X3 NFC olyan erő a középosztály számára, amellyel jelenleg egyetlen más gyártó sem tud versenyezni.

 

POCO X3 NFC 6+64 GB most a BGSDPX3 kuponkóddal 219 USA dolláros áron vásárolható meg. A biztosítással és a vámmentes EU Priority Line szállítás díjával megnövelt végső ár 227 dollár, ez valamivel kevesebb, mint 70 ezer forint.

A POCO X3 NFC 6+128 GB-os verzióban a BGSDPX3128 kuponkód használatával 259 dolláros áron vásárolható meg. A biztosítással és a vámmentes EU Priority Line szállítás díjával megnövelt végső ár 267,28 dollár, ez valamivel kevesebb, mint 82 ezer forint.

  • További részletek és rendelés a 6+64-es verzióról ezen a linken.
  • További részletek és rendelés a 6+128-as verzióról ezen a linken.

 

NapiDroid.hu

Kövesd te is a NapiDroid.hu-t a legfrissebb androidos hírekért!
Megosztás

About Author

Kastély Béla

A jövő mindig attól függ, hogy mit teszünk meg a jelenben.

NapiDroid