(Xiaomi) POCO M3 teszt – Új ár/érték arány bajnok!

0

A Xiaomi POCO M3 számos olyan funkciót kínál, amelyek nem elvártak és megszokottak ebben az ársavban. A telefon papíron igen meggyőző paramétereket vonultat fel, de vajon ez mire lesz elég a mindennapi felhasználás során?

Kuponokkal most némileg csökkenthető a készülék ára:

Az árak a szállítás és a biztosítás díját nem tartalmazzák. Vámmentes szállítás: EU Priority Line – kb. 3 dollárba kerül. Emellett szállítási biztosítást is érdemes kérni, ez általában már alapból be van jelölve. A pontos végső árak az árfolyam függvényében változhatnak!

A kínai technológiai óriás szárnyai alatt bemutatott okostelefon, a POCO M3 is próbálja folytatni a márka számára kijelölt irányvonalat. A Xiaomi immáron a világ harmadik legnagyobb mobiltelefon gyártójaként a globális piac meghódítását tűzte ki célul új almárkájának. Az eddig megjelent és általunk is tesztelt POCO telefonok sikert-sikerre halmoztak, a feladat tehát adott az új reménység számára is.

A POCO F2 Pro a flagship telefonok ellen indult harcba és szinte mindent tudott, sőt olyat is, amit a legjobb telefonok sem, és „csak” 500 dollárba (150 ezer forint) került. A következő nagy dobás, a POCO X3 NFC egy olyan komplett csomagot kínált, amellyel egyetlen más gyártó sem tudott versenyezni a középosztályban 270 dollárig (80 ezer forint) bezárólag.

A POCO M3 esetében 100 dollárral lejjebb vitték az árat, ezáltal az 50 ezer forint alatt elérhető mobilok piacát célozta meg a gyártó. Márkától függetlenül ennyi pénzért borítékolható, hogy igen sok kompromisszumot kell kötnünk a felhasználói élmények terén. Vagy mégsem? A POCO M3 specifikációi mindenesetre ígéretesnek tűnnek, nézzük hát meg közelebbről is.

A telefon dobozának színe nem véletlen, ami a keleti kultúrákban jártasaknak fel is tűnhet. A sárgát a császár színeként tartják számon. A Huawei-t fricskázó ,,with easy access to the Google apps you use most” sem véletlenül került a tárolóegységen feltüntetésre. A pakkban lévő Type-C kábel, SIM-tű, szilikon tok és a felesleges papírhalom nem okoz meglepetést. A 22,5 wattos töltőfej azonban igen, mert a telefon ,,csak” 18 wattos gyorstöltésre képes. Az erősebb hálózati töltő kedves gesztus, ahogyan az előre felhelyezett kijelzővédő fólia is dicséretet érdemel.

Külső, kijelző

A 162,3 x 77,3 x 9,6 milliméteres dimenziókkal és 198 grammos tömeggel rendelkező telefon teljes egészében műanyagból készült. A POCO profitál a Xiaomi szakértelméből, így egyáltalán nem meglepő a remek összeszerelési minőség. A polikarbonát készüléktest fogásérzete jó, nem érezni a spórolást és komolyabb szorongatásra se recseg-ropog kezünkben a mobil.

A jobb oldalon találjuk a hangerő szabályozó és a bekapcsoló gombokat, amelyek közül az utóbbi az ujjlenyomat-érzékelő szerepét is betölti. A gombok fogásváltás nélküli is könnyen elérhetőek, nem lötyögnek, jó a nyomáspontjuk. Jobbkezesnek a biometrikus azonosító használatával nem lesz különösebb problémájuk, a 10/10-es találati arányát hozza a készülék. A balkezeseknek azonban nem biztos, hogy ideális ez a bekapcsoló gomba integrált megoldás. A 2D-s arcalapú feloldás is opció lehet a telefon képernyőzárának feloldására.

A baloldalon lévő SIM tálcába két nanoSIM-et és egy microSD kártyát is bepasszíroztunk, tehát tárhely bővítés esetén sem kell lemondanunk a dual SIM nyújtotta előnyökről.

Alul középen az USB Type-C port, jobbra tőle a hangszóró, balra pedig a mikrofonnyílás található. A telefon felső élén a 3,5 mm-es jack csatlakozó és az infraport – két olyan dolog, aminek 2021-ben örülünk –, a zajcsökkentéshez használt másodlagos mikrofon, valamint a sztereó hangzás érdekében egy mási zajkeltő lakik.

A POCO M3 hátlapján a kamerahármas és a LED villanó egy hatalmas fekete ,,műanyag szigeten” fekszik, ami egész karakteres dizájnt eredményez. A markáns POCO felirat tovább erősíti az egyedi megjelenést. Ez a fényes felület hajlamos a karcolásokra és lelkesen gyűjti az ujjlenyomatokat is. A hátoldal többi részét bőrszerű textúra védi, ami maszatolódás és csúszásmentes.

Az előlapon a csepp alakú notch szerénykedik, benne a 8 megapixeles szelfikamerával. Felette a beszédhangszóró és a szokásos szenzorok lapulnak meg észrevétlenül. A megjelenítő fölé elhelyezett fény- és távolságérzékelő szenzorok, valamint a beszédhangszóró mellől sajnos hiányzik az értesítési LED, ez már nem fért bele a gyártó költségvetésébe.

A Poco M3 2340 x 1080 pixel (FHD+) felbontással lep meg minket. Az alacsony költségvetésű szektorban szinte az összes okostelefon gyengébb HD megjelenítést használ. A Gorilla Glass 3 üveg által védett, 6,53 hüvelykes kijelzőt 19,5:9 képarány, 395 ppi pixelsűrűség és 1500:1 kontrasztarány jellemzi. Az utóbbi értékből egyértelműen kiderül, hogy IPS panelről van szó. A két abszolút kategóriaidegen extra mellett sem lehet elmenni szó nélkül. Egyik a Widevine DRM L1-támogatás, ezáltal FULL HD-ban nézhetjük a streamingtartalmakat például a Netflixen. Ennél is fontosabb az, hogy szemünk védelmére is gondoltak, hiszen a TÜV Rheinland szemvédelmi tanúsítványt is megkapta a készülék. Bravó POCO!

A betekintési szögek nagyon tágak, inverzió vagy torzulás nem észlelhető. A maximális fényerő kézi és automatikus üzemmódban 400 nit, ami azt jelenti, hogy a kijelző láthatósága a szabadban erős napsütésben már korlátozott.

Hardver, szoftver

Belépő szintű telefonban egy alsó-középkategóriás CPU elégedettségre adhat okot. A POCO M3 meghajtását az egy osztállyal feljebb lévő mobilokban használatos, 11 nanométeres csíkszélességen gyártott, Qualcomm Snapdragon 662 lapkakészlet végzi. Az amerikai félvezető-gyártó harmadik generációs AI-motorral felvértezett processzorában négy Cortex-A73 dolgozik a teljesítményre optimalizálva 2 gigahertzen, valamint ugyanennyi Cortex-A53 mag ketyeg 1,8 gigahertzen a jobb energia hatékonyságra kihegyezve.

A grafikus gyorsító szerepét az Adreno 610 tölti be, amely már támogatja az OpenGL ES 3.2, az OpenCL 2.0 és a Vulkan 1.1 API-kat is. Rendszermemória fronton 4 gigabájt LPDDR4X kétcsatornás RAM-ot kapunk, 1866 MHz-es tempóval (6 GB/s), ami nem éppen a leggyorsabb. A belső tárhely tekintetében azonban szerencsénk van. Száműzték az elavult eMMC 5.1-et és a 64 gigabájtos verzió esetében UFS 2.1, a 128 gigabájtos tesztkészülék esetében pedig UFS 2.2-es tároló jár, nagyon stabil olvasási és írási sebességgel (505/266 MB/s).

Az általános rendszersebesség bőven túlszárnyalja a hasonló árkategóriás eszközök által megszokottakat. Az UFS tárhely szignifikáns eredményt hoz az alkalmazások indításának sebességfaktorában és 4 gigabájt RAM miatt a multitasking is nagyjából rendben van. Nincsenek zavaró akadások, lassulások és komolyabb megtorpanások sem. A POCO M3 nem gamer telefon, de azért a komolyabb 3D-s játékok a Game Turbo bekapcsolásával és alacsony grafikai beállításokkal szépen elfutnak.

A Poco M3 MIUI 12-vel fut Android 10 alapon, amely számos testre szabási lehetőséget kínál. A rendszerben számos beépített, a kényelmet és a biztonságos felhasználást elősegítő extra megtalálható. Szót érdemel a hihetetlenül alacsony készenléti fogyasztás is, amely a lenti képen is látható (8 mA). A Xiaomi telefonoknál megszokott MIUI kezdőképernyő helyett a stock Androidra emlékeztető POCO Launcher-t kapjuk, amely egyébként a Play Áruházból is letölthető. Ez gyakorlatilag egy továbbfejlesztett MIUI Launcher, amely automatikusan kategóriákba rendezi az alkalmazásokat. A kategóriák természetesen általunk is szerkeszthetőek, de akár le is tilthatóak.

A költségcsökkentés érdekében a MIUI rendszerében a telefon használata közben találkozhatunk reklámokkal. Leggyakrabban a Biztonság, a Témák és a MIUI saját böngészőjében bukkannak fel hirdetések, de ezek kikapcsolhatók az alkalmazások beállításaiban. Van pár előre telepített játék és alkalmazás is, ezek is szívfájdalom nélkül törölhetők. A MIUI saját megoldásai, mint a Galéria, a Zene, a Számológép, a Képernyővideó-felvevő, a Szkenner, az Iránytűt, a Mi Távirányító, a Fájlkezelő, az Időjárást, vagy a Jegyzetek nagyon is szerethető és jól működő appok.

Kamerák, multimédia

A POCO M3 esetében a processzor után a kamera tekintetében is megjátszották azt, hogy a legolcsóbb kategóriába versenyző telefonba egy magasabb polcról levett motyót pakoltak. Mert bizony ugyanezt a 48 megapixeles Samsung S5KGM1 szenzort kapta meg a Redmi Note 8T és sokkal-sokkal drágább Samsung Galaxy A90 5G is. Szóval ez az f/1.79 apertúrával és 6 tagú lencserendszerrel operáló főkamera egész komoly kamerás képességeket vetít előre.

Telefont piacra dobni egy kamerával 2020-ban nagy blődség lenne, ezért minden gyártó megtűzdeli kamera modulokkal a mobilok hátlapját. Sajnos 100-140 ezer forint alatt ezek inkább csak dizájn elemek, gyártótól függetlenül. A POCO csinos hátsóján feltüntetett ,,SUPER TRIPLE CAMERA” felirat értelem szerűen három kamerás rendszert takar. A Hynix HI-259 makroérzékelő és az Omnivision OV02B10 mélységérzékelő modul is 2 megapixeles, amelyhez mindkét esetben f/2.4 rekeszérték tartozik.

Nagyon fontos megemlíteni azt is, hogy SoC szinten is támogatást élvez a triplalencsés hátlapi kamerarendszer. Elsőként a 6xx szériában a Snapdragon 662 chipset kapta meg a Spectra 340T ISP-t, amely már támogatja a 48 megapixeles kamerákat, illetve tripla kamerás rendszerek érzékelői közötti gyors váltást is.

Természetesen a szelfikamera sem maradt le, amely 8 megapixeles. Videózásnál Full HD felbontással lehet kalkulálni 30 FPS mellett, jó kép- és hangminőséggel.

A jó fotók készítéséhez a 48 megapixeles szenzor mit sem érne egy jól megírt szoftveres algoritmussal rendelkező kamera alkalmazás nélkül. Szerencsére a Xiaomi mérnökei a hosszú évek alatt egész jól kitanulták ezt a mesterséget is és egész frankó kamera appot kalapáltak össze. A szoftverben a Camera2 API támogatás teljes körű, így Pro módban a fehéregyensúly, az expozíció, a fókusz, az ISO-érték és a zársebesség manuális beállításával még jobb képek születhetnek.

További jó hír, hogy a Google által fejlesztett GCam kameraalkalmazás is kiválóan szuperál a POCO legolcsóbb telefonján. Fényképezéskor alapbeállításokkal észrevehető javulást tapasztaltam a gyenge fényviszonyú fotózásban, a fehéregyensúlyban és a dinamikatartományban. Egy kicsit beletúrva a GCam beállításaiba működésre bírható a Full HD felvételeknél a 60 FPS és az EIS videóstabilizáció vagy akár az Astrofotózás is.

Az alábbi tesztképek születtek a gyári kameraalkalmazással, automata módban.

A PDAF-autofókusszal megtámogatott fő kamera alapértelmezetten 12 megapixeles fotókat készít, sok részletességgel. A dinamikatartomány jó, a zajosodás nagyon minimális, a színek élethűek, összességében igencsak elégedettek lehetünk a végeredménnyel. Az AI kamera opció is bekapcsolható, ez felismerni a jeleneteket és ennek megfelelően módosít néhány paramétert. Azonban digitális segítségünk mesterségesen intelligens, de nem annyira tehetséges, én nem javaslom az AI barátunk használatát jó fényviszonyok mellett.

A fotók minősége nappal nagyon jó. Ami meglepő, hogy gyenge megvilágítás mellett az Éjszakai módot használó fényképek is nagyon jók. Rossz fényviszonyoknál van értelme az AI használatának is, mert növeli a kontrasztot és a színeket is javítja.

A 48 megapixeles módban a szenzor négyesével gyúrja egybe a pixeleket (4:1-es pixel binning feldolgozás). Ez bizonyos esetekben jobb részletességet hozhat, de igazából a nagy megapixel szám csak egy jól hangzó marketingfogás. A képeken így agresszívebb a zajcsökkentés és kissé elmosódott kontúrok figyelhetők meg, és a fájlméret is jócskán megnövekszik.

Alapvetően a Xiaomi jó kameraszoftvere elegendő lenne egy szép bokeh-effektus varázslásához, de van nekünk erre a célra egy 2 megapixeles mélységérzékelőnk is. A Portré mód nagyon jó élfelismeréssel dolgozik, szépen elkülönül a fókuszban lévő személy a háttértől.

A széles látószögű és a telefotó kamera nem képezi a kínálat részét. Márkától független, de a nagylátószögű felvételek ebben az árkategóriában amúgy is kritikán aluliak, szóval ezért nem kár. Az optika zoomra képes kamerák meg a felső kategóriás telefonok kiváltsága. Azért ne búsuljunk, mert a 2 megapixeles makrókamera kiválóan betölti fő funkcióját, azaz remekül használható nagyítónak.

A képek teljes méretben itt láthatók.

Hangminőség terén POCO barátunk torony magasan osztályelső. A két sztereó hangszóró nemcsak tisztán és hangosan szól, de érezhető és hallható basszust is biztosít. A kiváló hangzást megfejeli még egy Hi-Res Audio tanúsítvánnyal, 3,5 mm-es jack kimenettel és FM-rádióval is. Külön öröm, hogy a rádióval füles csatlakoztatása nélkül is tudjuk hallgatni a helyi adókat!

Adatkommunikáció, üzemidő, végszó

Az integrált Snapdragon X11 LTA hálózati modem teljes körű 4G LTE hálózati kapcsolatot biztosít, valamint 390 Mbps-os letöltési sebesség elérését teszi lehetővé, miközben a feltöltés tempója 150 Mbps lehet. Természetesen a B20-as 800 MHz-es sáv ismerete sem marad ki a repertoárból. A beszélgetési hangminőség mindkét oldalon kifogástalan.

Az AC szabványú WLAN (kétsávos: 2,4 és 5 GHz-es hálózat) nagyon jó érzékenységet és átviteli sebességet biztosít. A Bluetooth verziószáma 5.0, minden általam használt eszközzel problémamentesen kommunikált. A navigációs modul is remekel, a pozíció szerzés villámgyors és a jelet is stabilan tartja. Szenzorokból bőséges a kínálat, csak az NFC hiányzik. Személyes kedvencem, a távvezérléshez (TV, klíma, beltéri egység) használható infra sem maradt le.

A POCO M3 legnagyobb ütőkártyája kétségtelenül a 6000 mAh kapacitású Lithium-Ion-Polimer akkumulátor. Komoly fegyvertény az is, hogy OTG kábellel akár más eszközöket is tudunk tölteni a POCO-ról. Az üzemidő parádés, közel 3 nap használat után, 8 órás kijelzőidővel merült 20%-ra. A szokásos YouTube videónézős teszten 2 óra alatt csökkent a töltöttség 6%-ot. A Work 2.0 battery life tesztben 23 óra 23 perces eredményt produkált a mobil. Az akkumulátort feltölteni a mellékelt hálózati adapterrel, 20-ról 100%-ra 147 perc alatt lehet, ami nem éppen gyors, de hát az akkumulátor sem aprócska.

A POCO M3 értékelésekor három dolgot hozhatunk fel hiba, vagy inkább hátrányként. Az első az értesítési LED kihagyása, ez azért beleférhetett volna az M3 költségvetésébe. A második az NFC hiánya, ha azonban jobban belegondolunk, ez a szenzor ebben a kategóriában egyáltalán nem elvárás. A harmadik a kissé alacsony fényerő, amely nyáron tűző napsütésben kevés lehet.

Próbáltam olyan telefont keresni, amely maximum 50 ezer forint és az alábbi paramétereket tudja:

  • SIM-kártyák feláldozása nélkül tovább bővíthető háttértár
  • A kijelző felbontása 2340 x 1080 pixel (FHD+), TÜV Rheinland szemvédelmi tanúsítvány
  • Widevine DRM L1-támogatás (Full HD-s streamingtartalmak lejátszása)
  • Snapdragon 662 processzor, UFS 2.2 tárhely, 4 gigabájt RAM
  • 48 megapixeles kamera (top képminőség a kategóriában)
  • Opcionális lehetőség a Gcam alkalmazás
  • 3,5 mm-es jack csatlakozó
  • Sztereó hangszórók, Hi-Res Audio tanúsítvány (kiváló hangminőség)
  • FM-rádió
  • Kétsávos WiFi, Bluetooth 5.0, infra
  • 6000 mAh kapacitású akkumulátor 18 W-os töltéssel (2-3 nap egy feltöltéssel!), Power Bank funkció

A POCO esetében már lassan kezdjük megszokni, hogy olyan csomagot rak össze az adott árkategóriában, amelyre a konkurenciának nincs válasza. Opció lehet a Redmi 9-es család, akár NFC támogatással, de ott le kell mondanunk a remek sztereó hangszórókról és az üzemidő is gyengébb. A Realme kínálatában van akár 90 Hz-es kijelzővel szerelt telefon is, de ott is hiányzik a fentebb felsoroltkából pár dolog.

A POCO M3 a belépő szintű okostelefonok császára, ezt nyugodtan kijelenthetjük! Abban az estben, ha a telefonvásárlása maximum 50 ezer forintot szánunk nem fogunk ennél jobb ajánlatot kapni.

Poco M3 árak és vásárlás

Kuponokkal most némileg csökkenthető a készülék ára:

Az árak a szállítás és a biztosítás díját nem tartalmazzák. Vámmentes szállítás: EU Priority Line – kb. 3 dollárba kerül. Emellett szállítási biztosítást is érdemes kérni, ez általában már alapból be van jelölve. A pontos végső árak az árfolyam függvényében változhatnak!

NapiDroid.hu

Kövesd te is a NapiDroid.hu-t a legfrissebb androidos hírekért!
Megosztás

About Author

Kastély Béla

A jövő mindig attól függ, hogy mit teszünk meg a jelenben.

NapiDroid