Kétségtelen, hogy a OnePlus 9 Pro a legjobb és legdrágább telefon, amelyet a OnePlus valaha készített. Az az idő már elmúlt, amikor a OnePlusokra ,,zászlóshajó-gyilkos” okostelefonként hivatkozhatunk. A gyártó a 9 Próval a 2021-es év legjobb telefonja címért indul csatába.
- A OnePlus 9 Pro most a BGOP9P86 kuponkóddal 899 USA dolláros áron vásárolható meg. A biztosítással és a vámmentes EU Priority Line szállítás díjával megnövelt végső ár 923,14 dollár, ez valamivel kevesebb, mint 265 ezer forint.
Bevezető, tartozékok
A lázadóknak gyakran az a sorsuk, hogy azok helyébe lépjenek, akiket meg akartak buktatni. A OnePlus most pont ezt az utat járja. Tavaly a 8 Próval megmutatták, hogy néz ki egy „igazi” OnePlus zászlóshajó, amikor már nem kell figyelni az árra. Az eredmény 2020 egyik legjobb okostelefonja lett, ha nem is a legjobb. Most erre a sikerre akarnak építeni a OnePlus 9 Pro segítségével, és fellépni a csúcsra.
Az idei évben az élvonal elit ligájában az Ultrák, azaz a Samsung Galaxy S21 Ultra és a Xiaomi Mi 11 Ultra, valamint a külön utakon járó iPhone 12 Pro Max játszik. Nem véletlen, hogy a Samsung, az Apple és a Xiaomi hármas a legnagyobb mobilgyártók a világon. Azonban tesztalanyunk is jó nevű családból származik, hiszen a BBK Electronics óriásvállalat égisze alá tartozik. E cégcsoport kezében van az Oppo, a Vivo, a Realme és az iQOO. A BBK Electronics teljes mobilos eladásait összesítve felérnek a Samsunggal. Szóval elég komoly háttér áll a OnePlus mögött ahhoz, hogy beleszóljon a nagyok igencsak drága sportjába.
A gyártó első terméke a OnePlus One volt, amelyben az akkor elérhető legerősebb hardverhez a legnevesebb főzött ROM-okat készítő csapat, a Cyanogen terméke szolgáltatta a szoftveres alapot. A CyanogenMod és a OnePlus fúziója valami olyasmi volt az androidos telefonok esetében, mint például az autógyártóknál a Mercedes és AMG kapcsolata. A szalonból kihozott vadiúj prémium kategóriás Merci jó, de rengeteg kihasználatlan potenciál van benne, amelyen egy gyári AMG tuning segíthet. A dobozból kivett új telefonoknál is ez volt a helyzet, lehetne jobb is.
A OnePlus és az Android non plus ultrájának számitó, azóta LineageOS néven futó CyanogenMod együttműködése az indiai jogi viták miatt megszűnt. Ezután 2015-ben a CyanogenMod újraértelmezésének tekinthető saját rendszerük, az OxygenOS és a kínai piacra tervezett verzió, a HydrogenOS az alapértelmezett a telefonjaikon.
A OnePlus sokáig az egyik legjobb ár-érték arányú zászlóshajó-gyilkos telefon volt a piacon. A legjobbak közé kerüléséhez azonban mindig hiányzott valami. Kezdetben az NFC, majd az IP tanúsítvány, vagy éppen a vezeték nélküli töltés lehetősége. A Vasember, azaz Robert Downey Jr által promotált OnePlus 8 szériában már majdnem minden klappolt, kivéve a kamerás képeségeket, amelyben a cég mindig az élmezőny mögött járt.
A csorba kiküszöbölésének érdekében hároméves partnerséget jelentett be a OnePlus a svéd Hasselblad fényképezőgépgyártóval. Az Apollo 11 küldetés során, 1969-ben Neil Armstrong ennek a gyártónak a gépével örökítette meg a holdra szállást. Szóval, ha valaki, akkor a Hasselblad tudja, hogy mi kell egy jó fénykép elkészítéséhez.
A hosszúra nyúlt bevezetés után nézzük meg, hogy mit tartogat számunkra a 9 Pro doboza. A pakkban egy 65 wattos gyorstöltőt, egy Type-C-Type-C kábelt, SIM-tűt, rengeteg felesleges papírt, matricákat és egy egész jó védelmet biztosító, szürke színű, szilikon tokot találunk. A kijelzővédő fóliát pedig már előre felapplikálták nekünk. Mivel a töltőfej a tesztelt modell esetében kínai szabvány, ezért szükség van egy jó minőségű adapterre is. Jó szívvel ajánlom a földelt és földelés nélküli készülékekhez egyaránt alkalmas Skross univerzális utazóadaptert.
Külső, kijelző
A telefon a 163,2 x 73,6 x 8,7 mm méretekkel természetesen nem éppen kicsi, de legalább keskenyebb és 197 grammos tömegével könnyebb a közvetlen vetélytársaknál. Prémium kategóriában az alumínium készülékház, a fém keret és az elől-hátul üveg borítás megléte nem lehet kérdéses. Esetünkben is így van ez, de Gorilla Glass 5 helyett, a legújabb Victus védelemnek jobban örültünk volna. Mindenesetre az IP68 védelmi minősítéssel rendelkező készülék kiválóan ellenál JerryRigEverything által elvégzett teszteknek. Masszív lett az egyébként jó fogásérzettel rendelkező kicsike.
A telefon jobb oldalán a bekapcsológomb felett egy OnePlustól megszokott extra gombot is kapunk. Ez a háromállású profilkapcsoló, amely lehetővé teszi az általános, a rezgés és a néma profilok közötti gyors váltást. Apróság, de ez egy baromi jó funkció.
A bal oldalon a hangerőszabályzó árválkodik. A fémből készült gombok tökéletes nyomásponttal és elhelyezkedéssel rendelkeznek, mint ahogyan az a nagy könyvben meg van írva.
A telefon alsó élén a SIM-tálca, a beszélgetési mikrofon, az USB Type-C port és a hangszóró, a felső részén pedig a másodlagos mikrofon került elhelyezésre. A sztereó hangzást a kijelző fölé elhelyezett beszédhangszóró segítségével valósítja meg a 9 Pro. A 3,5 mm-es jack csatlakozót hiába keressük, ez a prémium kategóriában nem divat. Azonban az USB Type-C 3.1 GEN1 szabványú, és az eszköz DAC-je csodálatos munkát végzett. Szóval a vezetékes füles átalakítóval igen-igen jól szól.
A tükörszerű hátlapon a OnePlus logó középre költözött, azonban a hangsúly a téglalap alakú kameraszigeten és a HASSELBLAD feliraton van. A legfelső az ultraszéles, alatta a főkamera, balra a monokróm szenzor, az utolsó pedig a teleobjektív kamera. Ezen a klaszteren a lézeres fókuszsegéd, a video mikrofon és a dupla tónusú LED villanó is felfedezhető.
Amikor a Samsung elhagyja a hajlított kijelzőket, akkor a OnePlus szembe megy az árral, ami bátor, de jó húzás. A hosszanti élek minimális lekerekítése a használhatóságot egyáltalán nem rontja, éltorzulás nincs. A kijelző alá épített, 10/10-es találati aránnyal dolgozó ujjlenyomat-szenzor elhelyezését szokni kell, egy kicsit alacsonyan van. Az arcalapú feloldás tökéletes, szemüvegben is felismer, és villámgyorsan felold a készülék.
A 6,7 hüvelykes, QHD+ (3216×1440 pixel) felbontású, 20,1:9 képarányú, 525 ppi képpontsűrűséggel rendelkező, 1300 nit maximális fényerőre képes Fluid2 AMOLED megjelenítő képe tűéles, szinte lemászik róla a tartalom. Energiamegtakarítás céljából lehetőségünk van a FHD+ (2340 x 1080 pixel) érték beállítására is, 385 PPI pixelsűrűség mellett. A HDR10+ támogatás, a 10 bites színmélység és az sRGB, DCI P3, Adobe RGB paletták közel 100%-os színvisszaadása miatt valódi élmény a tartalomfogyasztás. A hole-punch kamerakivágással ,,elcsúfított” kijelző egy viszonylag új technológiát, az úgynevezett alacsony hőmérsékletű polikristályos oxidot (LTPO) használ, amely csökkenti az energiafogyasztást. Az LTPO panel dinamikusan képes változtatni a frissítési frekvenciáját 120 Hz és 1 Hz között, hogy energiát takarítson meg. Az érintőképernyő a 240 Hz-es mintavételi frekvenciával működik, de a Hyper Touch funkció bekapcsolásával ez az érték 360 Hz-re növelhető.
Hardver, szoftver
A pokoli erőt az 5 nanométeres gyártástechnológiájú Qualcomm Snapdragon 888 chipkészlet biztosítja. A nyolcmagos SoC belsejében a teljesítményt 1 darab Cortex-X1 mag 2,84 gigahertzen és 3 Cortex-A78-as mag 2,42 gigahertzen szállítja. Az energiatakarékos klaszterben négy 1,8 gigahertzre állított Cortex-A55 egység párosul a kisebb étvágyú feladatokhoz. Ez CPU teljesítményben 25 százalékkal múlja felül a Snapdragon 865-öt.
A grafikus feladatok ellátását az Adreno 660 GPU végzi, amely 35 százalékkal erősebb, mint az előd Adreno 650, mindezt 20 százalékkal jobb energiahatékonyság mellett. A hatodik generációs AI engine motor teljesítménye és energiafogyasztás is jelentősen javult.
A koronát a konfigurációra 8 gigabájt LPDDR5 RAM rendszermemória és a 256 gigabájtos, UFS 3.1-es belső tárhely teszi fel. Jelenleg nincs olyan alkalmazás, amely teljes mértékben kihasználja a rendszer képességeit, és ez jó dolog.
Ahogyan az várható volt, a szintetikus tesztekben elérhető brutális pontszámok alapján ez egy igazi vadállat. Azt, hogy mennyire forrófejű, azaz a hőelvezető képeséget egy jó kis gamer partival teszteltük. A fizikát azonban nem lehet meghazudtolni, a nagy teljesítmény nagy hőképződéssel jár.
Jelenleg a League of Legends, a Brawl Stars, a PUBG Mobile és a Call of Duty támogatja a 360 Hz-es érintéses mintavételi frekvenciát, ezért az utóbbi kettővel próbáltuk ki a sárkány valós teljesítményét. Hyper Touch és Pro Gaming mód bekapcsol, Extreme, illetve Very High grafikai beállítások kiválasztva, QHD+ felbontás és 120 Hz-es képfrissítés aktiválva. A virtuális háború magával ragadó játékélményt a haptikus vibrációs motor, valamint a térhatású Dolby Atmos sztereó hangszórók teszik teljessé. Az első képernyőmentésen láthatóan a telefon akkumulátora 100%-ra volt feltöltve, a kezdő hőmérsékletek az akkumulátornál 29,9, a CPU esetében pedig 34,3 Celsius-fok volt.
A fentebb lévő, jobb oldali képen az 1-1 óra folyamatos játékidő utáni állapot látható. A legkisebb megakadás nélkül, tökéletesen futott a játék. A töltöttség 55%-on, a befejező hőmérsékletek az akkumulátornál 37,7, a CPU esetében pedig 47,6 Celsius-fok. Az akkumulátor hőmérséklete beragadt 29,9-en, így arra rá kellett frissíteni, hogy látszódjon a helyes eredmény. A OnePlus egy Cool Play fantázianevű, dedikált, többrétegű hűtőrendszert használ a hőelvezetés maximalizálására. Az egyedi tervezésű hűtőborda, az akkumulátort és az alaplapot takaró grafitrétegek és az extra nagy gőzkamrát magában foglaló technológia a fenti eredmények elérésére képes. A két órán át tartó csaták eredménye ezzel a technikával nem lehet kérdéses, 1/100 és VICTORY.
Március végén, mikor kijött a telefon, és az első nemzetközi tesztek megjelentek, mindegyikben a melegedésre panaszkodtak. Azóta a gyártó 3 frissítést adott ki, a hőelvezetési problémák megszűntek. Ezt a játéktesztek és a szintetikus Stress Test is bizonyítja, szóval emelem virtuális kalapom a OnePlus szoftverfejlesztői előtt. A teszt lezárása után befutott a 11.2.2.7-es frissítés is. Az energiafogyasztás csökkentését és egy új HDR opciót hozott a videófelvételek készítése közben. Pacsi érte!
A OnePlus a hatalmas rajongótáborát az aktuális csúcshardver felhasználása mellett a remek szoftverének köszöntheti. Az OxygenOS a legjobb Android-interfész jelenleg, ami egyszerűen és nagyon tisztán fut, nem tartalmaz felesleges alkalmazásokat, opciókat, de sokféle funkcióval rendelkezik. A telefonon Android 11–re épülő, OxygenOS 11.2.4.4 Global verzió fut. A gyártó egyébként még két főverzió frissítést igért, tehát Android 13-ig jók vagyunk.
Az OxygenOS egy abszolút logikusan felépített rendszer, amelyben minden ott van, ahol a felhasználó keresi. Nem annyira testre szabható, mint a MIUI, de mégis sok a felhasználói élményt növelő okosság van benne. Azonban az európai terjeszkedés és a GDPR szabályzás miatt folyamatosan veszíti el az egyéniségét a gyártó szoftveres fronton. A hívásrögzítést nélkülöző, szörnyűséges Google Telefon alkalmazást szerencsére két perc alatt le lehet cserélni. A művelethez root hozzáférés nem kell, csak 4 adb parancs kiadása és egy jOnePlus Tools nevű applikáció. A gyári OnePlus Phone app remekül működik!
Kamerák, multimédia
A Hasselblad kooperáció mellett a OnePlus bejelentette, hogy a következő három évben 150 millió dollárt fektet be a kamerák fejlesztésébe. A 180 éves svéd fényképezőgép-gyártóval való együttműködés egyelőre a kameraszoftvert és a szín kalibrálás algoritmusát érinti.
A fő kamerához használt hardver a Sony-val közösen kifejlesztett IMX789 szenzor, amely egy meglehetősen nagy (1/1,43″-os) 48 megapixeles érzékelő, 1,12 μm pixelekkel. A 7 tagú lencsekészlet f/1,8 rekesszel, optikai képstabilizátorral (OIS), elektronikus képstabilizátorral (EIS), valamint a Sony új DOL-HDR technológiájával, hát nem tudom szebben mondani, de odaba..ós kombináció.
Az ultraszéles látószögű kamerák esetében általában a képek szélein elmosodás tapasztalható. A OnePlus azonban nem bízta a véletlenre a dolgot. Az 1/1,56” méretű, 50 megapixeles Sony IMX766 ultraszéles látószögű objektív nem fog csalódást okozni. Az f/2,2 apertúrával rendelkező Freeform lencsés kamera csak éjszakai felvételeknél ütközik korlátokba. Mivel csúcs hardverrel dolgozik a gépben, ezért makró módban is fényképezhetünk a fő kamera mellett az ultra széles látószögű kamerával. Az érzékelő csakúgy, mint a fő kamera, 4 képpontot egyesít egy eggyé, így 12,5 megapixeles fényképek jönnek létre.
A telefotó kamera 3,3-szoros optikai nagyításra képes, OIS stabilizálás mellett. Ezen a téren a Samsung és a Xiaomi ultrái többet adnak. A OnePlus szerint a teleobjektív kamerát nem használják olyan gyakran a felhasználók, mint az ultraszéles fényképezőgépet, amivel azért nem mindenki ért egyet.
Kapunk még egy 2 megapixeles monokróm kamerát is, amelynek csak marketing értéke van, de valós szerepe édeskévés.
Az előlapon egy 16 megapixeles Sony IMX471 szenzor EIS stabilizálással felelős a menő és egészen kiváló minőségű szelfik készítésért.
A képalkotásért jelentős részben felelős az új generációs Spectra 580 képfeldolgozó egység, amely 35 százalékkal erősebb elődjénél. Egészen megdöbbentő az, hogy 12 megapixeles fotóból egyetlen másodperc alatt 120-at képes a létrehozni a technika.
A kameraalkalmazás nagyon intuitív és könnyen használható. Menő és tetszetős a Hasselblad fényképezőknél megszokott, narancssárga exponáló gomb is. A képek készítésekor hallható zárhang is a klasszikus Hasselblad redőnyhangot adja ki, ami szintén tetszik. Pro módban beállíthatjuk az ISO értéket, az élesség expozíciós idejét, a fehéregyensúlyt és még sok minden mást is. Lehetőségünk van 12 bites RAW formátumban történő fényképezésre is, amely más zászlóshajókon elérhető 10 bites RAW színadatainak 64-szeresét kínálja.
Az alábbi tesztképek születtek a gyári kameraalkalmazással, automata módban, AI használatával.
A képek teljes méretben itt láthatóak.
A megszokottól eltérően a kamerás teljesítményt ezúttal nem értékelem képenként. Az ország egyik legnépszerűbb YouTube csatornája, amely 384 ezer feliratkozóval rendelkezik, készített egy összehasonlítást az iPhone 12 Pro Max és a 9 Pro képalkotási képességeiről. A OnePlus meglepő fölénnyel nyert. Szóval nem fogunk csalódni kamerás fronton sem a telefonban.
Videofelvételeket akár 8K 30 kép / mp sebességgel, vagy 4K-ban akár 120 FPS-sel is rögzíthetünk, csak legyen min visszanézni. A 4K 60 FPS sebességgel készített videóknak sokkal több értelme van, pláne, hogy itt kiválóan működik a stabilizátor, hatékonyan csökkentve a képremegést. A felvett anyagok nagyon jó részletességgel, nagy éleséggel rendelkeznek, valamint a hang minőségével szemben sincs kifogásom. Rendkívül élvezetes.
Adatkommunikáció, üzemidő, végszó
A OnePlus 9 Pro SIM tálcájába két nanoSIM helyezhető, a microSD kártyás tárhely bővítés nem opció sajnos. Természetesen adott a teljes hazai frekvenciatámogatás, így a B20-as 800 MHz-es LTE sávot is ismeri. A chip része a harmadik generációs Snapdragon X60 5G-s modem, ami a világ bármely részén elérhetővé teszi a legújabb mobilhálózatokat. A mobil a telefonhívásokhoz a jelenleg elérhető legjobb hangkodeket, az EVS-sel ellátott HD hangot használja. Mondanom sem kell, hogy a hívás minősége a vonal mindkét oldalán kiváló.
A vezetékmentes technológiákból is a legmodernebbeket kapjuk a Wi-Fi 6 szabvány és a Bluetooth 5.2 képében. Az utóbbi aptX HD, valamint az LDAC támogatással is rendelkezik. A navigációhoz kettős GPS, Dual Galileo, GLONASS és BDS támogatott. Szenzorokból a Google Pay NFC-je természetesen be van építve, csak az infra és a barométer maradt ki.
A OnePlus 9 Pro készülékben két, összesen 4500 mAh kapacitású Lithium-Ion cella biztosítja az energiát. Az én használati szokásaimmal, FHD+ felbontás és adaptív 120 Hertzes képfrissítés mellett, 5 óra 31 perc kijelzőidővel, 25 óra 01 perc működési idővel merült 19%-ra. Kétórányi YouTube videónézés alatt 13%-ot csökkent a töltöttség. A Work 3.0 battery life tesztben FHD+ felbontásban 11 óra 43 perc, QHD+ esetében pedig 11 óra 08 perces eredményt produkált a mobil.
A nem túl kiemelkedő üzemidőt az elképesztő akkumulátor feltöltési sebesség kompenzálja. A 65 wattos hálózati töltővel 19-ról 100%-ra 32 perc alatt töltött fel. Az 50 wattos Qi vezeték nélküli töltés is egészen káprázatos. Az 5 wattos fordított vezeték nélküli töltés is lehetséges, így például a fülhallgatót vezeték nélkül, a mobiltelefonunkkal is feltölthetjük. A gyors töltési technológia ellenére van ,,Optimalizált töltés” funkció is. Ha például mindig reggel 6-kor kelünk fel, a mobiltelefon ezt megtanulja és csak reggel 6-ra tölt fel 100% -ra, így egész éjszaka töltőn lehet a mobil. Ez hozzájárulhat az akkumulátor élettartamának meghosszabbításához.
A 2021-es év legjobb telefonjainak versenyében a 9 Pro AMOLED kijelzője a legjobb a piacon. A fő és az ultraszéles látószögű kamerák szintén a legjobbak közé tartoznak, amelyeket jelenleg egy okostelefontól kaphatunk. Ami a töltést illeti, a 65 wattos vezetékes és 50 wattos Qi töltési sebességet csak a Xiaomi tudja überelni. Szoftveres részről az OxygenOS-nél nincs jobb Android fronton.
Hátrányként egy kis elmaradást lehet felróni a telefotó és a szelfikamera teljesítményét illetően. Az üzemidő sem parádés, de ezen a téren a riválisok sem brillíroznak.
Természetesen a prémium anyaghasználat, a legmodernebb mobilkommunikációs szabványok ismerete, az optikai képstabilizálás, a vezeték nélküli töltés és az IP68-as védelem meglétét mondani sem kell, ez alapértelmezettnek számít a prémium kategóriában. A nagy kérdés már csak az, hogy a OnePlus 9 Pro a legjobb telefon jelenleg? A válasz egyszerű. Nem, de a top 5-ben benne van!
A tesztben szereplő OnePlus 9 Pro komoly árelőnnyel rendelkezik, bár ez a kínai piacra szánt verzió, amelyen alapból magyar nyelvet is tartalmazó, Global Rom fut. A különbség az EU piacra szánt verzió és e közöttt a töltőfej és pár, itthon amúgy sem használt 5G hálózati frekvencia hiányában merül ki.
A OnePlus 9 Pro most a BGOP9P86 kuponkóddal 899 USA dolláros áron vásárolható meg. A biztosítással és a vámmentes EU Priority Line szállítás díjával megnövelt végső ár 923,14 dollár, ez valamivel kevesebb, mint 265 ezer forint.
- További részletek és rendelés ezen a linken.
Fontos tudnivalók: A kupont (ha van) a rendelés során tudod beírni, csak utána csökken le a termék ára. Fizetni mindenképpen PayPallel ajánlott külföldi oldalakon, mert ez védi a vásárlót, vagyis Téged.
További hasznos linkek:
- Kínából rendelés alapok: 10 hasznos tipp
- Új vámolási szabályok 2021. július 1-től
- Vámmentes rendelési módok Kínából
- EU raktár tudnivalók
- Reklamáció és garancia kínai webshopoknál
- Kínai kuponkereső
Napidroid.hu