A legújabb érdekesség a Google Pixel 8 okostelefonokkal kapcsolatban az, hogy egyes vásárlók arról számolnak be, hogy az általuk beszerzett készülék bootloadere nyitva van. Ennek lehetnek előnyös oldalai, például rendszerszinten lehet módosítani az adott készülék szoftverét, ugyanakkor megvannak a maga árnyoldalai is.
Még nem tudni, hogy mennyire közkeletű ez a jelenség, de egyelőre úgy tűnik, hogy csupán keveseket érint a dolog. Amennyiben egy Google Pixel 8 modellnek nyitott a bootloadere, az alábbi figyelmeztetést látják a felhasználók akkor, amikor az okostelefon bekapcsol:
Nyitva van a bootloader, és a szoftver integritása nincs garantálva. Minden adat, amit ezen a készüléken tárolnak, ki van téve az (esetleges) támadóknak. Ne tároljon érzékeny adatokat ezen az eszközön.
Egy nyitott bootlader önmagában még nem feltétlenül jelent nagy problémát, de okozhat adatvédelmi aggályokat. Az egyik legnagyobb hátránya ennek az állapotnak az lehet, hogy többek között egyes pénzügyi alkalmazások nem hajlandók futni egy ilyen készüléken. Példának okáért az NFC-s fizetési metódusok, mint amilyen a Google Tárca, egyáltalán nem működnek olyan mobilon, aminek kinyitották a bootloaderét.
Ha netán most találkozol ezzel a kifejezéssel először, a bootloader egy olyan szoftveres összetevő, ami egy adott készülék bekapcsolását menedzseli, illetve felel az operációs rendszer betöltéséért, ez ugye jelen esetben az Android. Ha valaki rendszerszinten szeretné módosítani a készülékét, új ROM-ot telepítene rá, vagy nem hivatalos patcheket, akkor nyitott bootloaderre van szüksége.
Ha a felhasználónak nincsenek ilyen igényei és/vagy nem akarja vállalni az ezzel járó kockázatokat, akkor egy számítógép és hibakereső (ADB) összeköttetés révén maga is orvosolni tudja ezt az állapotot. Persze egy olyan cég, mint a Google, nem várhatja el minden vásárlójától, hogy képben legyen az ilyen ügyekkel kapcsolatban, így sokkal valószínűbb, hogy az érintetteknek felajánlja majd a készülék cseréjét.
Forrás: GSMArena