A Google egyik kutatócsoportja olyan technológiát fejlesztett ki, ami bármilyen zajszűrésre képes fülhallgatót átalakíthat szívmonitorrá. Az APG nevű metódus semmilyen hardveres átalakítást nem igényel, mindössze egy szoftverfrissítés szükséges az aktiválásához. A keresőóriás szerint az akusztikus érzékelő rendszer csak minimális hatással van az akkumulátoros üzemidőre, és akkor is működik, ha a füles nem jól illeszkedik.
A Google egy kutatási tanulmányban részletezi új fejlesztését, egy kísérleti technológiát, amely egy szoftverfrissítés révén képes bármilyen meglévő, aktív zajszűrésre képes fülhallgatót szívmonitorrá alakítani. A nem mindennapi metódus extra hardverek, egészségkövető szenzorok nélkül is alkalmassá teszi a fülhallgatókat arra, hogy monitorozzák a pulzusszámot és a szívritmus-változékonyságot.
A tanulmányban Audiopletizmográfia néven illetik ezt a megoldást, a Google szerint ez egy akusztikus érzékelő rendszer, ami az aktív zajszűrős fülhallgatók és fejhallgatók hangszórói és mikrofonjai révén működik. A hangszórók kis intenzitású ultrahangos szondázó jelet küldenek ki, és a visszhangokat a beépített mikrofonok rögzítik. Egy matematikai modell képes elemezni ezeket a visszhangokat, majd átalakítja azokat biometrikus adatokká.
Mivel a fülcsatornák térfogata az erek deformációjával kissé megváltozik, a szívverések módosítják ezeket visszhangokat – derül ki a Google tanulmányából. Az egészben az a durva, hogy a technológia akkor is működik, ha közben zenét hallgatnak a fülessel, vagy ha a test mozgásban van, például futás közben. A Google szerint az APG működését nem befolyásolja az eltérő bőrtónus vagy a hallójárat mérete. A cég azt is hozzáteszi, hogy a technológia elhanyagolható hatással van az aktív zajszűrős fülhallgatók és fejhallgatók működési idejére.
A technológia nem csupán elméletben létezik, a Google 153 résztvevővel nyolc hónapon át a gyakorlatban is tesztelte az ötletet, a cél az volt, hogy különböző környezetekben és helyzetekben is próbára tegyék az APG hatékonyságát és pontosságát. A technológia nagyfokú pontosságot mutatott, pulzusszám mérésekor a hibák arányának mediánja 3,21 százalékos volt, szívritmus-változékonyság követésekor pedig 2,70 százalék. A kutatócsoport mérési eredményeit a Google belsős egészségügyi csapata, egy termékcsapat, illetve szoftveres és jogi szakemberek is megvizsgálták.
Természetesen a végcél az, hogy a felhasználók részére bocsássák ezt a funkciót, de előtte még további teszteket fognak végezni. Többféle mozgásformával is ki fogják próbálni az APG-t, súlyemeléssel, bokszolással, túrázással, illetve nagy intenzitású intervallum edzésekkel, hogy javítsanak annak hatékonyságán. Hogy mikor jut el hozzánk, egyelőre remek kérdés, mindenesetre a technológia létezik, működik, már csak csiszolni kell rajta. Ha ismét hallunk róla, mindenképpen beszámolunk majd a fejleményekről!
Forrás: Android Authority