Egy amerikai szövetségi esküdtszék hétfő este döntésre jutott az Epic Games kontra Google perben, úgy határoztak, hogy a Play Áruház megsértette a trösztellenes törvényeket. A bíróság kimondta, hogy azzal, ahogyan a Google menedzseli az alkalmazáson belüli fizetési folyamatokat, és ahogyan terjeszti az Android rendszerű alkalmazásokat, kvázi monopóliumként működik. Tim Sweeny, az Epic Games vezérigazgatója ünnepelte a győzelmet, ami korábban az Apple-lel szemben nem jött össze neki egy ugyanilyen jogi csörtében.
Az Epic Games első embere az X-en ezt posztolta:
Győzelem a Google felett! Négy hét alapos bírósági tanúskodás után a kaliforniai esküdtszék minden monopóliummal kapcsolatos vádpontban a Google ellen döntött.
A Google kiadott egy közleményt, hogy fellebbeznek a bírósági ítélet ellen. Wilson White, a vállalat kormányzati ügyekért és közpolitikáért felelős alelnöke így nyilatkozott:
Az Android (rendszer) és a Google Play (Áruház) nagyobb választékot és nyitottságot biztosít, mint bármely más nagy mobilplatform. A tárgyalás világossá tette, hogy kemény versenyben vagyunk az Apple-lel és annak App Store-jával, valamint az androidos eszközökön és játékkonzolokon működő alkalmazásboltokkal. Továbbra is védeni fogjuk az Android üzleti modelljét, és ezentúl is szilárdan elkötelezzük magunkat felhasználóink, partnereink és a szélesebb körű Android ökoszisztéma mellett.
A perrel kapcsolatos következő nagy mozzanatra jövőre kerül sor, amikor egy külön eljárás keretében azt fogják vizsgálni, milyen intézkedésekkel lehetne a Google-t, illetve a Play Áruházat arra sarkallni, hogy másként szedjen díjakat a fejlesztőktől. Alternatívaként arra is kényszeríthetik a keresőóriást, hogy az eddiginél is könnyebbé tegye a harmadik fél által működtetett alkalmazásboltok elérését a felhasználók számára. Mondjuk a zöld robotos ökoszisztéma az iOS-szel ellentétben most is lehetőséget biztosít arra, hogy külsős forrásból telepítsünk alkalmazásokat.
Az Epic Games harca a Google és az Apple ellen 2020-ban kezdődött, amikor a Fortnite játékosainak felajánlották, hogy vásároljanak közvetlenül az Epictől játékon belüli valutát kedvezményesebb áron. Ezzel pedig megsértették az Apple és a Google szabályait, hiszen megkerülték azt a 30 százalékos sápot, amelyet a platformjaikon történő tranzakciók során vonnak le a fejlesztők bevételeiből. Emiatt az Apple és a Google is eltávolította a alkalmazásboltjából a Fortnite-ot. Ezt követően fordult az Epic Games a bírósághoz, és harcra hívta az Apple-t, és a Google-t is.
Az almás cég elleni perben, amelyben a végső szót nem esküdtszék, hanem egy bíró mondta ki, nem ítélték úgy, hogy az Apple monopolhelyzetben lenne, mint ahogyan most tették a Google-lel. Yvonne Gonzalez Rogers bírónő a döntése után a következőket írta:
A bíróság a tárgyalási jegyzőkönyv alapján végső soron nem tudja azt (egyértelműen) kijelenteni, hogy az Apple monopóliumra törekedne, akár a szövetségi, akár az állami trösztellenes törvények szerint.
Akárcsak az Apple, a Google is azt kifogásolja, hogy az Epic hasznot húzott a platform óriási látogatottságából, de közben nem akart hozzájárulni annak fenntartási költségeihez. Szerintetek kinek van igaza?
Forrás: PhoneArena