Végre megérkezett Európába is a Redmi Note 13 széria, ráadásul meglehetősen sok taggal. Az 5G-s Redmi Note 13, 13 Pro és 13 Pro+ mellé kaptunk két 4G-s modellt is (Redmi Note 13 és Redmi Note 13 Pro). Az utóbbit volt szerencsénk kipróbálni, és bár nem ez a sorozat legütősebb tagja, azért egész korrekt jellemzőket sorakoztat fel, mint a 120 Hz-es AMOLED kijelző, a 200 MP-es kamera vagy a 67 W-tal tölthető 5000 mAh-s akku.
A telefon már megvásárolható az Aliexpress oldalán, a bevezető akció január 30-ig tart:
További részletek a teszt végén.
Csomagolás, tartozékok
A telefon egy egyszerű, letisztult, fehér dobozban érkezik, amin maga a készülék képe és neve látható. Az angol feliratokból egyből kiderült, hogy ez már egy nemzetközi modell.
Más gyártókkal ellentétben a Xiaomi nem spórol a tartozékokon, egész sok mindent találunk a doboz belsejében. Kezdjük azzal, hogy a telefonon már gyárilag van egy tökéletesen felhelyezett kijelzővédő fólia, kapunk továbbá egy teljesen korrekt, szürke színű szilikon tokot, egy SIM-tűt, egy 67 W-os EU-s töltőfejet, egy Type-C töltőkábelt, valamint különböző papírokat, leírásokat.
Külső
A Redmi Note 13 Pro egy meglehetősen könnyű és vékony telefon, de mindenképpen a nagyobb méretű készülékek közé sorolható a 6,67 colos képátlója miatt. A méretei 161,1 x 74,95 x 7,98 mm-esek, és 188 grammot nyom a mérlegen. A keret műanyagból készült, a hátlap és az előlap pedig üveg. Az összeszerelés kiváló, az anyaghasználat is rendben van, és összességében egész jól néz ki a telefon.
A keret a legújabb trendeknek megfelelően lapos, a kijelző körüli káva kellően vékony, és a hátlap is modern. Bár teljes vízállóság nincs, ez egyedül a Note 13 Pro+ 5G-nél jár, azért ez az olcsóbb modell is kapott egy IP54-es cseppálló minősítést.
Az előlap nagy részét természetesen a 6,67 colos, teljesen lapos kialakítású panel foglalja el, amelyen egy apró kameralyuk található középre igazítva. A keret két oldalt nagyon vékony, és alul, illetve felül is csak minimálisan vastagszik meg, így összességében kiváló a képernyő/előlap arány. Fent van még egy alig látható beszédhangszóró, alul pedig a kijelzőbe építve találjuk az optikai ujjlenyomat-olvasót, ami egyébként gyorsan és pontosan teszi a dolgát.
A felső keretre egész sok minden került, van itt egy 3,5 mm-es jack csatlakozó, a sztereó multimédiás hangszóró pár egyik fele, egy infraport, valamint egy mikrofon. Alulra pedig szintén egy hangszóró, egy USB-C port, illetve egy második mikrofon került.
A hangerőszabályzó gombokat és a bekapcsoló gombot a jobb oldalon találjuk, ezek megfelelő minőségűek, nem lötyögnek, és jó a nyomáspontjuk. A másik oldalra került a hibrid duál SIM foglalat, ami annyit jelent, hogy a második slotba vagy egy másik SIM-et, vagy pedig memóriakártyát helyezhetünk (vagyis nem lehet egyszerre két SIM-et és microSD kártyát is használni).
A hátlapot a két méretes kameragyűrű uralja, a fentibe egy elég komoly, 200 MP-es szenzor került, a lentibe pedig egy gyengébb, de azért egyáltalán nem haszontalan ultraszéles látószögű megoldás. Van még itt egy makró egység, illetve egy LED villanó is.
A több árnyalatból álló hátlap egyébként egész mutatós, hozzánk a “levendula lila” színben érkezett a telefon.
Kijelző
Annak ellenére, hogy a Redmi Note 13 Pro 4G-s kiadása a széria egyik olcsóbb tagja, a kijelzőn egyáltalán nem spórolt a gyártó. Egy nagyon korrekt, 6,67 colos, 120 Hz-es AMOLED panelt kapunk 20:9 képaránnyal és Full HD+ (2400×1080 pixel) felbontással, a pixelsűrűség így 395 ppi. A képfrissítést manuálisan 60 és 120 Hz-re lehet állítani, illetve van automata mód is (1 Hz-re nem tud lemenni, de több fokozatban igazodik a tartalomhoz).
A fényerő 500 nitre mehet fel manuális beállítással, automata módban viszont 1000 nitnél is többre képes. Jó hír, hogy van Widevine L1 DRM támogatás, tehát mehet a nagy felbontású streaming (Netflix, HBO Max, stb.), a HDR viszont kimaradt, szerencsére ez nem túl nagy hátrány. A védelemről pedig Gorilla Glass 5 gondoskodik.
Összességében tehát kiváló a kijelző, gyönyörűek a színek, a feketék ténylegesen sötétek (így egybeolvadnak a kerettel), hibátlanok a betekintési szögek, és a napfényben való láthatósággal sincs gond.
Hardver
A telefont a Mediatek Helio G99-Ultra nevű chipset hajtja. Maga az alap Helio G99 nem egy friss megoldás (2022-ben jelentették be), és nem igazán világos, hogy az Ultra jelölés jelent-e bármi pluszt (talán a 200 MP-es kamerák támogatását adták hozzá), de egyébként egy elfogadható teljesítményű és alacsony fogyasztású, 6 nm-es eljárással gyártott, 4G-s lapkakészletről van szó. A 8 magos CPU két klaszterből áll, az egyik két Cortex-A76 magot tartalmaz 2,2 GHz-es órajellel, illetve ezen kívül rendelkezésre áll még hat darab 2 GHz-es Cortex-A55 egység. A grafikus feladatokat pedig egy Mali-G57 MC2 GPU végzi. RAM-ból 8 GB-ot kapunk (LPDDR4X), a belső tárhely pedig 256 GB-os (UFS 2.2), és bővíthető microSD kártyával. (A telefonból egyébként létezik 12+512 GB-os kivitel is.)
Annak ellenére, hogy nem egy felsőkategóriás hardverről van szó, a Helio G99-Ultra tisztességesen teszi a dolgát. A telefon kellően pörgős, az appok gyorsan elindulnak, a böngészés és a közösségi oldalak görgetése folyamatos. Meglepő módon a játékok többsége is szépen fut, játszható a PUBG Mobile, az Asphalt 9 és a Genshin Impact is. Persze ha valaki elsődlegesen játékra keres telefont, és fontos neki a magas FPS szám, akkor érdemes ennél erősebb modellt választani, de vegyes felhasználásra simán elég lehet a Redmi Note 13 Pro. Jó hír, hogy számottevő melegedést nem tapasztaltunk, és a teljesítmény hirtelen csökkenésétől (throttling) sem kell tartani.
Van egy úgynevezett Game Turbo funkció is, ami játékok közben kínál extra lehetőségeket, egyrészt a teljesítményt lehet növelni, optimalizálni, másrészt különféle egyéb opciókat elérni, mint a képernyőkép vagy képernyővideó készítése.
Egyébként ha el kellene helyezni a Helio G99-Ultrát, akkor nagyjából a Snapdragon 695 szintjén van, GPU-ban kicsit az előbbi, CPU-ban pedig az utóbbi erősebb minimálisan, de alapvetően egy kategória a kettő.
Adatkapcsolat terén vegyes a kép, nyilván 5G támogatás nincs, de minden hazai 4G frekvencia támogatott, a B20 (800 Mhz) is. Ezen kívül van még kétsávos WiFi 5 (802.11a/b/g/n/ac), Bluetooth 5.2, NFC, infraport, valamint a szokásos navigációs rendszerek (GPS, GLONASS, BDS, Galileo). Nem minden szabvány a legújabb, de igazából minden adott, amire a legtöbb felhasználónak szüksége lehet.
Hívás közben a hangminőség mindkét félnél jó, és a Dolby Atmos minősítéssel ellátott sztereó multimédiás hangszóró is egész szépen szól, ha pedig komolyabb hangzást szeretnénk, akkor használhatunk vezeték nélküli eszközöket (fülesek, hangszórók), illetve rendelkezésre áll a hagyományos 3,5 mm-es jack csatlakozó is.
Szoftver
A Redmi Note 13 Pro egy Android 13-ra épülő MIUI 14-es felülettel érkezik, sajnos egyelőre nem HyperOS fut rajta, de meg fogja kapni a frissítést. Természetesen adott a magyar menü, és semmiféle regionális probléma nincs, már gyárilag fent vannak a Google-szolgáltatások is.
Maga a rendszer kellően pörgős, az appok gyorsan indulnak, ahogy azt már említettük, alapvetően tehát szépen teszi a dolgát a hardver, és az optimalizálással sincs probléma.
Ami az extrákat illeti, rengeteg beállítási lehetőséget és plusz funkciót kapunk, de most nem vesszük mindent sorra, hiszen a MIUI nagyjából ugyanazt nyújtja minden mobilnál. Van többek között osztott képernyős mód, kis ablakos alkalmazásfuttatás, sötét mód, egykezes mód, témaválasztási lehetőség és sok minden más.
Amit még érdemes megemlíteni, hogy az “Always-on kijelző” csak 10 másodpercig működik, ennek így nem túl sok értelme van.
Kamera
A hátlapi tripla kamerarendszer fő eleme egy egész komoly, 200 MP-es, 1/1,4″-os Samsung ISOCELL HP3 szenzor, ami f/1,7-es lencsével, fázisdetekciós autofókusszal és OIS-szel bír. A fizikai pixelméret 0,56 µm, de alapesetben a rendszer 16-osával (4×4) összevonja a képpontokat, így 2,24 µm-es effektív pixeleket kapunk, az így lőtt fotók pedig 12,5 MP-esek lesznek. Persze van arra is van lehetőség, hogy valódi 200 MP-es képeket készítsünk. Videót viszont legfeljebb Full HD-ben tudunk felvenni, 30 vagy 60 fps-sel. A 8 MP-es ultraszéles látószögű egység 120 fokos látómezővel és f/2,2-es rekeszértékkel bír, illetve kapunk még egy 2 MP-es makró kamerát. Dedikált telefotó kamera nincs, de a nagy felbontású fő érzékelővel lehet 2x és 4x fotókat lőni, a maximális digitális zoom pedig 10x. Az előlapra egy 16 MP-es megoldás került széles látószöggel és f/2,4-es rekeszértékkel.
A kamera menüje ugyanaz, mint a többi Xiaomi telefonon, egy jól átlátható, egyszerű felületet kapunk sok extra beállítással és lehetőséggel. Ezeket most nem vesszük sorra, de mindenképp meg kell említeni a Pro módot, amellyel manuálisan állítható a fókusz, a záridő, az ISO érték és hasonlók.
Tesztfotók:
A fotók át lettek méretezve, az eredeti képeket itt tudod megnézni.
A 200 MP-es fő kamera nem csak parasztvakítás, jól teljesít az árkategóriához képest, egyértelműen ez a Redmi Note 13 Pro egyik nagy erőssége. Nappal remek fotókat lehet vele lőni kellően nagy dinamikatartománnyal és sok részlettel, illetve az éjszakai felvételek is kifejezetten szépek. A fotók gyakorlatilag azonnal elkészülnek, alig van késleltetés, nem kell sokat várni a feldolgozásra. A 200 MP-es mód használatának leginkább csak jó fényviszonyok mellett van értelme. Egyébként ténylegesen több részletet kapunk, jobban bele lehet nagyítani a képbe, de a fájlméret durván 10-szeres lesz.
A zoom is egész jól használható annak ellenére, hogy nincs külön telefotó kamera. Csodákra persze nem kell számítani, de a szenzoros nagyításnak köszönhetően több lesz a részlet, mintha egy normál 12,5 MP-es fotóba nagyítanánk bele.
A 8 MP-es ultraszéles kamera is teszi a dolgát, de főként jó fényviszonyok között érdemes használni. A képek egész korrektek, megfelelő a részletesség a felbontáshoz képest, és a zajszint sem vészes. A képek sarkainál romlik le a minőség, van némi torzulás, de ez természetes a nagy látószögnél. Éjszaka viszont sokat romlik a minőség, zajosabbak lesznek a képek (a beépített éjszakai mód ezen segít valamennyit, kivilágosodnak a sötét részek). A 2 MP-es makró kamera működik, a minősége nem túl jó, és a felbontás is kicsi, bizonyos esetekben jól jöhet, de sokat ne várjunk tőle.
A szelfikamera szépen teljesít, remek képeket készít, jó a dinamikatartománya, és még gyengébb fényviszonyoknál is használható, igaz, ilyenkor már jelentkezik némi zajosodás.
Videókat 1080p-ben rögzíthetünk, nincs 4K opció, mondjuk a középkategóriában ez nem akkora probléma. A felvételek korrekt minőségűek, jól működik az optikai képstabilizátor, tehát használható a végeredmény, de azért ne várjunk csúcsminőséget. A fő kamerával éjszaka is elfogadható videókat lehet készíteni, illetve zoomolás közben sem romlik sokat a minőség. Az ultraszéles szenzor viszont már gyengébben teljesít videózásnál is.
Akkumulátor, üzemidő
A Redmi Note 13 Pro hátlapja alatt egy tisztességes méretű, 5000 mAh-s aksi található, ami a takarékos hardverrel párosítva igen korrekt üzemidőre képes. Moderáltabb használattal 2-3 nap is kihozható belőle, és ha sokat nyomkodjuk, jó eséllyel akkor is kibír 1-1,5 napot. Folyamatos böngészéssel durván 10 óra alatt, videónézéssel pedig 13 óra alatt lehet lemeríteni, de még játékkal is elmegy akár 7 órát.
A telefon 67 W-tal tölthető, ami már kifejezetten gyors, ráadásul a szükséges adapter benne van a dobozban. Durván 17-18 perc alatt érhető el az 50%-os szint, egy teljes feltöltés pedig megvan 50 perc alatt. Vezeték nélküli töltési lehetőség sajnos nincs, de ebben a kategóriában ez nem is jellemző.
Összegzés, ár és vásárlás
A Redmi Note 13 széria meglehetősen sok opciót kínál az európai vásárlók számára, a nálunk járt 4G-s Pro modell pedig azzal igyekszik kitűnni ezek közül, hogy relatív jó áron kínál minél több prémium jellemzőt, néhány kisebb kompromisszumért cserébe.
A külső és a kivitel maximálisan rendben van, a telefon nagyon jól néz ki, és a 120 Hz-es AMOLED kijelzővel is elégedettek lehetünk. A 200 MP-es kamera remek fotókat lő nappal és éjszakai is, az üzemidő és a töltési sebesség pedig szintén példás. Aztán van néhány hasznos extra, mint az IP54-es cseppállóság, a sztereó hangszórópár, a 3,5 mm-es jack csatlakozó, az infraport és hasonlók.
Az első és legfontosabb hiányosság természetesen az, hogy kimaradt az 5G támogatás, de nyilván akinek ez fontos, az megveheti az 5G-s verziót. A felhasználók 99%-ának egyébként még most sincs semmi szüksége az 5G-re, túl sok valódi haszna egyelőre nem igazán van (főként a szolgáltatók és a vállalatok erőltetik), a 4G is kifejezetten gyors tud lenni, ha megfelelő a lefedettség. Egy jó 4G kapcsolattal (és korlátlan mobilnettel) simán mehet az online játék vagy a nagy felbontású streaming is. A másik fontos tényező nyilván a hardver, ami egy alsó-középkategóriás megoldás, és bár nagyon sok mindenkit ki tud szolgálni a Helio G99-Ultra, lesznek olyanok, akik már kicsit kevésnek érzik, nekik szintén valamelyik drágább modell ajánlott.
A Redmi Note 13 Pro (4G) január 24-től 30-ig bevezető akcióban rendelhető az Aliexpress oldalán. A bevezető kedvezménnyel és az oldalon található kuponnal a 8+256 GB-os modell kb. nettó 92.200 Ft-ra jön ki, a 12+512 GB-os pedig nettó 107.200 Ft-ra. (Ezek az árak nem tartalmazzák az áfát, és mivel Kínából jön a csomag, lehet számítani a vámolásra. Ez a kisebb modellnél 25-30, a nagyobbnál pedig 30-35 ezer Ft-os plusz költséget jelenthet, tehát olyan 120 és 140 ezer Ft körül alakulhat majd a végső ár.) További részletek és rendelés:
Mivel közeledik a kínai újév, lesz egy hosszabb szünet, így a csomag feladása csak később várható, lehetséges, hogy csak márciusban kapod meg a telefont.
Magyarországon egyébként pont ez az egy modell nem jelent meg hivatalosan, csak a széria többi tagja. A sima Redmi Note 13 4G például 90-100 ezer Ft-os árat kapott nálunk, a Pro 5G pedig 160 ezer Ft-ba kerül.
NapiDroid.hu