Most vasárnap a legfelsőbb bíróság határozatának megfelelően leállt a TikTok alkalmazás az Egyesült Államokban, mivel a ByteDance, a rövid videós platform tulajdonosa, egyelőre nem adta el az amerikai részleget egy helyi tulajdonosnak. A hatóságok érvényesítették a tiltást, az alkalmazás pedig eltűnt a mobilos app boltokból. A jó hír az, hogy az amerikai felhasználóknak csak fél napig kellett nélkülözniük a szolgáltatást.
A TikTokot nemzetbiztonsági aggályok miatt tiltották be, ugyanis a ByteDance-ben többségi részvényes a kínai kormány, és félő, hogy az alkalmazás érzékeny adatokat oszt meg a felhasználókról, azok tudtán kívül. Ezeket a félelmeket egyébként először Trump elnök vetette fel 2020-ban, aki most meglepő módon mégis elnöki rendeletet adott ki az applikáció visszaállítására, és a működését segítő vállalatok védelmére. Összesen nagyjából 13 órán át volt elérhetetlen a szolgáltatás az USA-ban.
Nyilván a rendszeres felhasználók is örülnek ennek, de főleg az a nagyjából 7 millió “tartalomgyártó”, akiknek egy jó része megélhetési forrásként tekint a rövid videós felületre. A visszaállítás ellenére az Egyesült Államok kormánya továbbra is nyomást gyakorol a ByteDance-re, hogy az vagy különítse el amerikai tevékenységét, vagy hagyja abba az érzékeny adatok gyűjtését és továbbítását az amerikai felhasználókról.
Az utóbbi kivitelezése akár évekig is eltarthat. Az értékesítés útjában az is ott áll, hogy a ByteDance nem szeretné, ha a TikTokot működtető algoritmusok külső kézbe kerülnének, hiszen ezek biztosítják a platform sikerességét, legalábbis a tulajdonosok szerint. A TikTok kálváriája tehát korántsem ért még véget, csupán haladékot kaptak. Más piacokon a platform továbbra is elérhető marad, kivéve az olyan országokat, mint India, Irán és Oroszország, illetve ott van Kína, ahol a helyi változatot, a Douyin-t pörgetik a népek.
Forrás: GSMArena