A távol-keleti gyártó az új Asus ZenFone 5-tel jó eséllyel pályázhat arra, hogy a mobilos piacon is hasonló sikereket érjen, mint PC-s területen.
- Az Asus Zenfone 5-öt itt tudod megvásárolni vámmentes Priority line/EU Express szállítással.
Bevezető, doboz, tartozékok
Az 1989-ben Tajpejben alapított cég a számítógépes piacon elért sikerek miatt komoly ismertségnek örvend. Az ASUS a világ 3. legnagyobb gyártója az általános felhasználású noteszgépek szegmensében és az első számú alaplapgyártó, minden harmadik számítógépben ASUS alaplap dolgozik. A cég neve a görög mitológia bölcsességet és tudást szimbolizáló szárnyas lovának, Pegazusnak a nevéből származik, jelképezve azt, hogy minden egyes új termékével egyre magasabbra és magasabbra száll.
A tajvani multinacionális vállalat termékpalettája igen széles és innovatív, elég csak a Transformer Book, vagy az Eee PC sorozatára gondolni, amely forradalmasította a modern számítógépipart. Mobilos fronton is próbált egyedi maradni, az Intel lapkakészlettel szerelt, bőséges rendszermemóriával felturbózott telefonok ugyan különlegesek voltak, de igazi sikert nem hoztak.
A 2018-as a barcelonai Mobile World Congress (MWC) legvégén bemutatott, három tagot számláló ZenFone család nem titkolt célja, hogy a gyártó a mobilos piacon is hasonló sikereket érjen, mint PC-s területen. Tanulva a hibákból, az új ZenFone mobilok árcímkéjét nem a számítógépes piacon elért sikerek alapján lőtték be.
Az Asus ZenFone 5 széria középső versenyzője egy egyszerű, sötétkék dobozban érkezett. Az oldalán lévő “WE PHOTO” feliratból már sejthető néhány izgalmas dolog a telefonnal kapcsolatban. A pakk tartalma korrekt, kapunk egy gyorstöltésre képes 2 Amperes töltőfejet, egy Type-C USB kábelt és egy SIM-tűt. Extraként jár még egy mikrofonnal rendelkező nagy felbontású ASUS ZenEar S sztereó fülhallgató cserélhető gumiharangokkal és egy átlátszó, lágy védőtok.
Jó lett volna még egy kijelzővédő fólia, de ez sajnos nem része a csomagnak. Az angol nyelvű felhasználói útmutatót érdemes átnézni, még a fajlagos elnyelési tényezőt (SAR) is feltüntették, amely itt jócskán a határérték alatt van. A SAR-érték egyébként azt jelzi, hogy az emberi szervezet mennyi rádiófrekvenciás energiát nyel el mobiltelefon-használat közben.
Külső, kijelző
A külső megjelenés tekintetében jogos “a láttuk már valahol” kifejezés. Az Asus azonban figyelembe vette az iPhone X-re érkező kritikákat, ezért sokkal kisebb és elegánsabb a belógó rész, ezáltal kevésbé zavaró. Érdemes megnézni az Asus, a Huawei, vagy a Xiaomi megoldását, hogy a nagyobb képernyőt miként próbálják minél kisebb készülékházba bepasszírozni. Mind a három “keretmentes kijelző” kivitelezés nagyon látványos, ahogy a mondás tartja, ízlésekről nem lehet vitatkozni, az egyénenként változó, hogy kinek mi tetszik, s mi nem.
A repülőgépgyártásnál használt alumíniumból készült, cirkon-homokfúvott technológiával polírozott unibody készülékház és az elő- és hátlapot védő Gorilla Glass üveg, a prémium kategóriába repíti az Asus büszkeségét. A külső méretek tekintetében a viszonylag egy kézzel jól kezelhető 153×75,6×8,7 milliméteres dimenziókhoz 155 grammos tömeg társul.
A 2.5 D-s lekerekített képernyő alatt megbúvó, 6,2 hüvelykes, FHD+ (2160×1080 pixel) felbontású, 19:9 képarányú, Super IPS panel megjelenítési minősége kifogástalan. Gyönyörűek a színei, hibátlanok a betekintési szögek, az érzékenysége pedig szintén tökéletes.
Az előlap 90%-át elfoglaló intelligens megjelenítő fényérzékeny szem esetén igazi jó barátunk lesz. Az időzítés szerint bekapcsoló kékfényszűrő és az intelligens szenzorok által automatikusan történő színhőmérséklet állítás a színskála beszabályozásával engem maximálisan lenyűgözött. Szenzációsan jó az Okos aktív kijelző funkció, amikor is felismeri a képernyő felé forduló arcot és nem kapcsolja ki a kijelzőt. A kijelzőbe belógó szenzorsáv (notch) igény esetén szoftveresen elrejthető, ami véleményem szerint itt teljesen felesleges.
A kijelző felett a fény- és távolságérzékelő szenzorok, a beszédhangszóró, a két színben villogó értesítési LED és az előlapi kamera kapott helyet. Lent a változtatható sorrendű és akár el is rejthető virtuális billentyűk pihennek. A szoftveres androidos gombok helyett talán egy praktikusabb gesztusvezérlés jobb lett volna.
A készülék jobb oldalán lévő hangerőszabályzó és bekapcsoló gombpárosba, ha minden áron hibát akarunk találni, bele lehet kötni. A nyomáspont ugyan tökéletes a fém gombok alatti speciális, hőre lágyuló poliuretán rétegnek köszönthetően, de egy hangyányit lötyögnek a gombok. Ez egyáltalán nem zavaró, csak ront a szinte tökéletes összképen, a hiba egyébként könnyedén orvosolható a mellékelt tok használatával. Az alsó részen a hangszórórácsok, a beszélgetési mikrofon, az USB Type-C csatlakozó és sokak örömére a 3,5 mm-es jack csatlakozó található.
Bal oldalon a SIM tálca, amely két kártyát fogad, hibrid dualSIM megoldással és az egyik zajcsökkentő mikrofon látható, amelyből a felső élre is került egy darab.
A hátlapon lévő kameraelrendezés nem túl egyedi, ez tény. A dizájnt azért feldobja az üveg alatti lakkbevonat a jellegzetes Zen-inspirált koncentrikus körös mintázattal. Tok használata ajánlott az iszonyatosan csúszó hátlap és a síkból kilógó kamerák miatt is.
Hardver, szoftver
A gépházban egy 14 nanométeres csíkszélességen gyártott Qualcomm Snapdragon 636-as lapka duruzsol. A FinFET LPP (Low Power Plus) energiatakarékos technológiával készült SoC nyolc darab, 64 bites Kryo 260-as rendszermagot tartalmaz, a maximális órajel 1,8 gigahertz az összes magra vonatkozóan.
A grafikus feladatok felelőse az Adreno 509 IGP, amely az OpenGL ES 3.2-től az OpenCL 2.0-n és a DirectX 12-n át a Vulkanig minden fontosabb API-t támogat. Rendszermemóriából 4 gigabájt LPDDR4x típusú kétcsatornás RAM található a fedélzeten, a belső tárhely pedig 64 gigabájt. A háttértár tovább bővíthető: a második SIM foglalat beáldozásával akár 2 terabyte-os SD kártyát is lekezel a gépsárkány.
A Snapdragon 636 mobil platform egy hatékony középkategóriás opció, amely még mesterséges intelligenciával is fel lett turbózva. A (nem) hiányzó lóerőket a “többet ésszel, mint erővel” elv alapján pótolja. AI tanulást alkalmaz, hogy a felhasználói szokásaink alapján megbecsülje, melyik alkalmazást fogjuk a legnagyobb valószínűséggel használni következőként. Az OptiFlex technológia pedig, már eleve felgyorsítja az általunk kiválasztott négy alkalmazást, de választhatjuk az automatikus üzemmódot is rábízva magunkat gépbarátunkra. Abban az esetben, ha szükségünk van egy kis plusz teljesítményre, húzzuk le az állapotsávot és kapcsoljuk be az Al-alapú gyorsítást. A jutalmunk 40%-kal nagyobb teljesítmény és 10%-kal gyorsabb grafika lesz, ezért a magasabb pontszámok miatt a szintetikus tesztek indítása előtt felhívja a figyelmünket az Al Boost bekapcsolására.
Az átlag felhasználói szokásokat sokszorosan túlteljesítő hardvernek a grafikailag nagyon igényes játékok, mint az Asphalt 8 vagy a Modern Kombat 5 nem jelentenek kihívást. Melegedés gyakorlatilag nincs, minden zökkenőmentesen és villámgyorsan történik.
Szoftveres téren sem érheti szó a ház elejét, a ZenUI 5 köntösbe bújtatott 8.0-s verziószámú Android abszolút naprakész. Bekapcsolás óta négy darab rendszerfrissítés érkezett, az androidos biztonsági csomagot közvetlenül a Google frissíti, így természetesen az is friss és ropogós. Legnagyobb meglepetés a telefon használatba vételekor az Asus-féle ZenUI megoldás volt. Megkopott emlékeim szerint még az Intel Atom korszakban piacra dobott Asus Zenfone 2 esetében az átdolgozott felhasználói interfész szép volt, de messze volt a jótól. Tele volt pakolva mindenféle alkalmazással, olyan volt, mint 2012-ben a Windows 8 és az azzal érkező Metro felület, amely finoman szólva is megosztotta a felhasználókat.
Ezzel szemben a ZenUI 5 egy átgondolt, letisztult, felesleges dolgoktól mentes és jól optimalizált, egyedi felület, amely hasonlít a MIUI 9 féle újragondolt Android rendszerhez. A Témák segítségével itt is egy szempillantás alatt lecserélhetjük a telefon teljes kinézetét. A Mobilkezelő névre hallgató app, amelyben az adathasználat, az akkumulátorral kapcsolatos beállítások, memóriatisztító, értesítések és az alkalmazások engedélyei kezelhetők, nagyban hasonlít a MIUI Biztonság nevű telefonkezelő megoldásához.
A pluszban beépített okosságok listája nagyon hosszú, nézzük meg a legjobbakat! A 10/10-es találati aránnyal dolgozó ujjlenyomat-szenzor megérintésével történő, egy kézzel megvalósítható hívásfogadás és az ujjunkat az érzékelőn lefelé húzva történő értesítések megtekintése a képernyő összetapicskolása nélkül a telefon egyik fénypontja számomra. A Speciális menüpontban, azon belül a ZenMotion fül alatt lévő dupla érintéssel történő képernyő-felébresztést és lezárást, valamint a lefelé fordítással való hívásnémítást alapértelmezetten kellene minden telefonnak tudnia. Van gesztusvezérlés is, amikor is a lezárt képernyőre betűket rajzolva az általuk kiválasztott alkalmazás indítható.
A Page Maker teljes weboldalak lementését és elolvasását teszi lehetővé kapcsolat nélküli módban. Két fiók használatakor közösségi oldalakat lehet megduplázni a Twin Apps pontban. A Játékmágus a mobilon játszó felhasználóknak jöhet jól. A ZeniMoji az Apple Animojia koppintása, amelynek sok értelme nincs, de el lehet vele bohóckodni. A Gyermek, az Egyszerű és a Kesztyű mód magyarázatot nem igényel. A ZenUI Védelmezőre soha ne legyen szükségünk, baj esetén egy SOS-üzenetet tud küldeni a GPS koordinátáinkkal. Az arcalapú feloldás jól és gyorsan működik, de egy egyszerű fényképpel is sikerült feloldani a készüléket, ezért inkább hanyagoljuk ezt a megoldást.
Kamerák, multimédia
Az Asus ZenFone 5 legnagyobb szenzációja a reklámanyag szerint a mesterséges intelligenciával (AI) felvértezett dupla-kamera rendszer, amely helyetted gondolkodik. A 12 megapixeles Sony IMX363 dual-pixel képérzékelő 1/2,55 hüvelykes szenzor mérettel, 1 µm-es pixelmérettel és f/1.8 rekeszértékkel közel csúcskategóriás megoldás. A másodlagos 120°-os széles látószögű, 8 megapixeles kamera egy Omnivision 8856 érzékelőt kapott, az előlapi kamerában is ilyen szenzor dolgozik, plusz még egy Selfi Mester nevű alkalmazás is segíti önarcképeinket szebbé varázsolni.
Videókat akár 4K UHD (3840×2160) felbontás mellett 30 képkocka/másodperc sebességgel rögzíthetünk a fő hátlapi kamerával, kiváló hang- és képminőséggel. A szuper-lassított videók HD minőségben 240 fps-sel, FHD-ben pedig 120 fps-sel készülnek. A tesztképek automata módban, alapbeállításokkal készültek.
A fényképek teljes felbontásban itt láthatóak. A kamera képességeit megállapító DxOMark tesztjén 93 pontot ért el az Asus Zenfone 5.
Az elkészült képeknél a vonalélesség és a dinamikatartomány teljesen rendben van, a részletességgel nincs baj, lencsetorzulás és kromatikus aberráció sem fedezhető fel. A fázisérzékelő autofókusz remekül dolgozik, és a 4-tengelyes, 4 állású optikai képstabilizálás jótékony hatása is érződik fotózás közben. A helyzet éjjel is egész jó, mobilos fronton elfogadható a képminőség, ebben a PixelMaster technológia is közreműködik, amely a gyenge fényviszonyok melletti fényképezést hivatott segíteni.
Lehetőség van a rendkívüli nagy felbontást használva akár 49 megapixeles képeket lőni, de ezt az ostobaságot ne kövessük el. Sokkal hasznosabb a teljes körű Camera2 API támogatás, RAW mentéssel, így a hozzáértők a fehéregyensúly, az expozíció, a fókusz, az ISO-érték, valamint a zársebesség babrálásával igazán jó alkotásokat hozhatnak össze.
A fotózáshoz kevésbé értők a képtanulási funkcióval és kompozíció felismeréssel kiokosított “AI” barátunkban bízhatnak. Az algoritmusba 16 különböző témát tápláltak be, ami alapján a kamera optimalizálja a beállításokat a legjobb, vagy inkább a leglátványosabb fotók készítéséhez. Azért eleinte volt némi zavar az erőben, például a kutya fényképezésekor többször is macskának azonosította az Asus gépagya a kutyust. Szerencsére a blöki erről nem szerzett tudomást, mert azon nyomban kettéharapta volna a technikát.
A kameraszoftver egyszerű és jól kezelhető, pont annyi beállítást és opciót tartalmaz, ami a mindennapok során hasznos és elegendő lehet. Az Asus programozói ezen a téren is jó munkát végeztek.
A ZenFone sorozat egyik erőssége, a magával ragadó sztereó hangzás is megmaradt, sőt, komolyan rágyúrtak a történetre. Az NXP 9874 erősítővel megtámogatott, két darab továbbfejlesztett, ötmágneses sztereó hangszóró, melyek fém hangtekercsekkel és gondosan tervezett hangkamrákkal rendelkeznek, kifejezetten gazdag audioélményt nyújtanak. A zenei élményt tovább fokozza a DTS (Digital Theater System) Headphone:X 7.1-es virtuális surround hangzást biztosító ZenEar S fülhallgató, amely a pakk része. Meglehetősen sok telefon megfordult a kezemben, de zenei téren fasorban sem voltak attól a minőségtől, amit az Asus képvisel.
Egy top zenei képességekkel megáldott mobil esetében hatalmas szarvashibát követett el a gyártó. Nem kínlódtak egy, az Asus nevéhez méltó zenealkalmazással, hanem a Google Play-féle zenelejátszót behegesztették rendszer-alkalmazásnak. Sebaj, érjük be ezzel, vagy szerezzünk be a Play Áruházból egy jobbat. Az RDS információk megjelenítésére is képes, látványos felületű FM-rádió nem maradt ki, azonban külön alkalmazásikon nem jár hozzá, csak az állapotsávot lehúzva tudjuk bekapcsolni – füles csatlakoztatása után.
Adatkommunikáció, üzemidő, végszó
Kicsit ugyan háttérbe szorult napjainkban, de még mindig az a legfontosabb egy mobiltelefonnál, hogy a vonal két végén milyen a beszélgetési hangminőség. Az Asus ZenFone 5 (ZE620KL) élvonalbeli teljesítményt nyújt ezen a téren. A két zajcsökkentő mikrofon az AI technológia felügyeletével intelligensen kiszűri a környezeti zajokat, javítja és erősíti a halk hívások minőségét, valóban kristálytiszta hangminőséget eredményezve. A hívásokat rögzíteni is lehet hasonlóan parádés minőségben. De ez még semmi, mert AI koma a környezeti zajszinthez igazítja a csengetés hangerejét. Ezt nagyon jól abszolválta nálam, egy zajos gépházban maximális hangerővel, este otthon az éjjeli szekrényre téve szolidan lökte a beállított csengőhangot – mit ne mondjak, ez zseniális –, csak így tovább.
A SIM tálcába két nanoSIM, vagy egy nanoSIM és egy microSD kártyát helyezhetünk. A telefon active standby módban használható, adott a Dual VoLTE (DSDV) képesség és a 4G LTE alapú HD hanghívások is lehetségesek, de hazánkban ezek még gyerekcipőben járnak, így kipróbálni nem volt lehetőségem.
Sajnos a B20-as 800 MHz-es LTE sávot nem ismeri, mit is jelent ez? Telekom SIM kártyával a B3-as 1800 MHz-es LTE sávot használva nálam mindenhol volt 4G. A másik foglalatba lévő Vodafone SIM kártyával 3G kapcsolat nem volt gond, a szolgáltató lefedettsége országosan 99%-os. Ahogyan a képernyőmentésen látható, a nagyobb városokban a piros szolgáltatónál fullos volt a 4G. Telenor kártyával nincs tapasztalatom.
A Wi-Fi teljesítményével nem voltam kezdetben megelégedve, de érkezett rá egy frissítés, utána már tökéletes lett. Az 5.0-s Bluetooth kapcsolat minden általam használt eszközzel hibátlan volt. A navigációs képességeket a jól bevált iGO Navigation segítségével teszteltem, minden rendben ment a 160 kilométeres utazás során. Szenzorokból is bőséges a kínálat, kapunk NFC-t is, gyakorlatilag csak az infra hiányzik.
A hátlap alá egy 3300 mAh kapacitású Lithium-Polymer akkumulátor került beépítésre. Az én használati szokásaimmal, közel 5 órás kijelzőidővel, kicsivel több, mint másfél nap után merült 20%-ra. Kétórányi YouTube videónézés alatt 15%-ot merült a telefon. A feltöltéshez 20-ról 100%-ra 1 óra 41 percre volt szükség az AI által hajtott, komoly védelemmel ellátott BoostMaster technológiás töltésnek.
Mit kapunk a pénzünkért?
Az Asus ZenFone 5 esetében az AI képességek, melyek az AI Display, az AI Boost, az AI Ringtone és az Al Charging, nagyon hasznosak és jól is működnek. A mesterséges intelligencia lényege a gépi tanulás azonban csak a kamerák (Al Camera) esetében valósul meg (Al Pohoto Learning).
Az Asus ZenFone 5 ZE620KL Global Version Éjfél kék és Meteor ezüst színben vásárolható meg. A vámmentes Priority line/EU Express szállítással megnövelt ár jelenleg 436 dollár, ami 118 ezer forint, további plusz költségek nélkül. Részletek és vásárlás az alábbi linken:
A teszthez a készüléket a GearBest biztosította.