Ha igazi szerelmese vagy a fotózásnak, videózásnak, és értesz is hozzá, akkor tudod, hogy egy kompakt géppel nem sokra megy az ember. A telefonok kamerái is kompaktok, vagy Bridge-esek, így ha eddig nem tetted, már biztos megfordult a fejedben egy tükörreflexes vagy MILC-es fényképezőgép vásárlása. Sajnos egy valamire való ilyen gép alsó hangon is elég sokat kóstál. Szerencsére van megoldás, hiszen az okostelefonok kamerája is egyre fejlettebb és fejlettebb lesz. A kérdés csak az, hogy versenyképesek-e.
A következőkben összehasonlítottuk nektek azokat az androidos telefonokat, amik jelenleg a legjobb kamerával rendelkeznek a piacon. A táblázatok utolsó oszlopában pedig árban megközelítő, legjobb ár/érték arányú fényképezőgépeket láthattok.
Samsung Galaxy S4 Zoom: Első ránézésre meg se tudnám mondani, hogy pontosan mivel állunk szemben: egy telefonnal vagy egy kamerával. Érdekes koncepció. A készülék egy tiszteletreméltó optikát kapott, ami a mozgó lencséknek köszönhetően akár tízszeres optikai zoomra képes. Emiatt persze egy igen robosztus eszközről beszélhetünk. Nagy piros pont még a beépített xenon vaku a szokásos LED villanó helyett, továbbá akár 16 másodperces expót is lőhetünk.
Sony Xperia Z1 Compact: Ami nagyon nagy plusz, hogy ebben már végre IPS panel kapott helyet a korábbi TFT kijelző helyett. A 20.7 MP-es kamera nem hagy elveszni egyetlen részletet sem. Persze erre szükség is van, hiszen itt már csak a digitális zoom operál. Nagy előny a vízállóság, és így akár víz alatt is készíthetünk fotókat vagy Full HD-s videókat. Az f/2.0-ás rekesz pedig tényleg nem semmi egy telefonban. Az Xperia Z sorozathoz kaphatóak külső objektívek is, melyek között világszínvonalú Carl Zeiss lencsék is szerepelnek. A Wi-Fi / NFC kombóval működő objektívekben már kisebb optikai zoom is van. Azt hozzáteszem, hogy ezek a lencsék korántsem olcsók, és így mindjárt nem éri meg fotózás céljából ezt a megoldást választani.
Samsung Galaxy S4: Hardver terén az S4 sokkal jobb, ám fényképezés szempontjából az S4 Zoom jobban megéri, még ha a Samsung hozza is a tőle megszokott nagyszerű képminőséget.
Ajánlott: Samsung Galaxy S4 Zoom. Ha nem zavar, hogy a telefon úgy néz ki, mint egy kompakt gép, akkor ez neked való. Az ára nagyon kedvező, tényleg a fotózás szerelmeseinek lett kitalálva.
Huawei Ascend P7: Egyszerűen nem lehet elmenni amellett, hogy milyen elegáns ez a készülék. Érdekes, hogy a kamera Sony Exmor szenzort használ, ami ugyanúgy f/2.0-s, a felbontás azonban csak 13 MP. Nagyobb a kijelzője, mint a Z1 Compact-nak, de nem vízálló. Mivel jóval drágább, fotózásra nem igazán éri meg.
LG G3: Nem különbözik sem megapixelben, sem szenzorban a G2-től. Az f/2.4 nem nevezhető a legjobbnak, de azért kapunk egy OIS+ optikai képstablizálót, így kiküszöbölve a kisebb berengéseket/elmosódásokat. A lézeres távolságmérőnek köszönhetően rendkívül gyorsan (akár 0,27 mp alatt) készíthetünk képeket, de kicsit sok a szoftveres élesítés, ami a 13 megapixeles képnél hatásos, de harsány kontúrokat eredményez a videóban.
Samsung Galaxy Note 3: Azt gondolom, további töprengés nélkül kimondhatjuk: ha videózásra kell telefon, akkor a Note 3 az egyik legjobb. Tűéles 4K felvétel, ami nagy szó. Egy hasonló minőséget produkáló videokamera akár több százezer, fényképezőgépként pedig több millió forintra is rúghat. A phablet egyébként a hatalmas 5,7 hüvelykes képernyőjével már egyes zsebekben nehezebben fér el.
Ajánlott: Videózásra a Samsung Galaxy Note 3, ami a filmművészet szerelmeseinek remek darabnak bizonyulhat. Éjszaka is viszonylag éles képet ad, még ha szemcsés is. Akár timelapse videók készítésére is alkalmas. Fotózásnál hasonlóan jó az LG G3 és a Note 3, mindkét telefon jó vétel.
Oppo Find 7: Jelenleg ez a kínai telefongyártó zászlóshajója. A már alapjáraton is erős mobilt megspékelték egy 13 megapixeles, 1/3.06-os szenzorú, f/2.0-ás kamerával, amivel ráadásul még RAW-ban is tudunk képet készíteni. Ez egy hatalmas extra, aminek a segítségével a szokásos JPEG tömörítés nélkül menthetjük le közvetlenül az optikába érkező adatokat. Ez azért jó, mert utólag (például Adobe Lightroom-ban) több beállítást is módosíthatunk (EV, kontraszt…) veszteség nélkül. Ehhez még hozzájön a 2 darab LED és a 4K-s videofelvétel, ami olyan mint az álom, 720p-ben pedig akár 120 FPS-es lassított felvételt is készíthetünk.
Samsung Galaxy K Zoom: A nagytestvér hasonló, mint az S4 zoom, de szinte mindenben jobb. A tízszeres optikai zoom megmaradt, a magok megkétszereződtek, jobb felbontás és a videós képességek is. Sajnos a 4K videóra még várnunk kell, de helyette kapunk egy folyékony Full HD 60 FPS-t. A készülék gyors záridőt használ, így a xenon vakuval is takarékos.
Samsung Galaxy Alpha: Habár a vadiúj Galaxy Alpha nyolc magos processzora és minőségi kinézete igen kecsegtetően hangzik, nyugodtan maradhatunk egy olcsóbb társánál is, ha fotózásról beszélünk. A Samsung palettáján is találunk jobbat és olcsóbbat.
Ajánlott: Samsung Galaxy K Zoom. Fényképezés terén jobb a társainál, a négymagos processzora pedig fotózáson kívül akár már játékra is elég.
Samsung Galaxy S5: Úgy néz ki, elérkeztünk a vízálló telefonok világába. Az S5-nek IP67-es értékelése van, azaz egy zivatarban remekül bírja. Ennyi pénzért már elvárnék egy kicsit nagyobb felbontást, de azért az 1/2.6-os érzékelő rendesen helyre teszi a dolgokat. Szép összhangban van a zaj/élesség.
Sony Xperia Z3 Compact: A Sony mindig is jeleskedett a kitűnő kamerák terén. Erre jó példa még a Sony Ericsson idején a Cyber-Shot széria, vagy a számtalan fél-profi és profi stúdióberendezés, amit fejleszt a cég. Nem kell a szomszédba menni optikáért. Androidos téren jelenleg a legnagyobb szenzort használják. A díjnyertes G-lens objektív és BIONZ képfeldolgozó rendszer (ami egyébként az összes fényképezőgépében is megtalálható a cégnek) együttesen lehengerlő minőséget képviselnek. A képekben nincsenek zavaró élkontúrok, ám rázoomolva kicsit zajosak (ezen lehet utólag szűrni). Az ISO kiemelkedően magas, 12800-as beállításra is képes. Az IP68-as szabványnak köszönhetően pedig akár nyomás alatt is videózhatunk 4K-ban.
Sony Xperia Z2: Kis eltérésekkel, de megkockáztatom, hogy ugyanaz az optika van ebben, mint ami a Z3-ban is megtalálható. Vagy pont fordítva, mert az újabb. Ez a telefon akkor jobb választás, mint a Compact társak, ha szeretnénk nagyobb kijelzőt, több RAM-ot, és persze az ezzel járó nagyobb aksit.
Ajánlott: Sony Xperia Z3 Compact. Kiváló fényképezési élmény, nagyszerű kamera alkalmazással és objektívvel. A kijelző is végre fejlődött a Sony-nál, és jelenleg a saját fejlesztésű Triluminos IPS panelra esküszik a japán gyártó, ami már kifejezetten szépnek mondható. A hardver egyébként elég mindenre, aki pedig nagyobb kijelzőre vágyik, az választhatja a nagyobb és drágább Z3-at is.
Összegzés
A telefonok kamerái sosem fognak felérni a valódi fényképezőgépek szintjére (kivéve a 20-50 ezer Ft-os kompakt gépekét). Persze egyszer biztosan eljutunk oda, hogy egy köröm nagyságú objektíven át is DSLR minőséget lőhetünk, de addigra már a fényképezőgépek is tovább fejlődnek. A probléma a szenzor méretében gyökerezik, ami egy telefonban azért nem lehet olyan nagy, a kisebb szenzor pedig gyengébb minőséghez vagy felbontáshoz vezet. A gyártók ezért szoftveresen próbálják javítani a kép minőségét.
Ha esetleg nem rendelkeznénk még okostelefonnal, és szeretnénk beújítani egy viszonylag erős darabot, amit hobbi szintű fotózásra használnánk, akkor megfelelő lehet egy olcsóbb telefon is, mint például a Sony Xperia M2. Ha csak szimplán szerezünk fotózni, de már nem csak hobbi szinten, akkor egy K Zoom lehet a nyerő választás. Ennél feljebb én a Note 3-at (főleg videósoknak) ajánlom, ami nagyon megéri az árát. Ha pedig ennél is tovább akarunk lépni, akkor vehetünk egy Xperia Z3-at vagy a kompakt társát, és ezek mellé már tényleg nem igazán kell fényképezőgép. Akárhogy is dönt az ember, előtte legyen tisztában azzal a témával, amit fotózni/videózni szeretne, és fontossági sorrendben hasonlítsa össze az igényeit a specifikációkkal. Reméljük, ezzel a kis összehasonlítással megkönnyítettük a döntésedet!