A Bloomberg egy nemrég publikált cikkében azt állítja, hogy a Google anyavállalatát, az Alphabetet, különálló cégekre bonthatja az Egyesült Államok Igazságügyi Minisztériuma. Állítólag azt tervezik, hogy leválasztják az Androidot és a Chrome-ot a Google-től, de tárgyalások folynak a hirdetéseket kezelő AdWords részleg önállóvá válásáról is.
A bevezetőben említett intézkedések a legdurvábbak, amelyek a Google-re várhatnak. Ennél enyhébb beavatkozások eszközölését is vizsgálják annak érdekében, hogy csökkentsék a Google monopóliumát, illetve arra kényszerítsék a vállalatot, hogy több adatot osszon meg a versenytársaival, meggátolva, hogy visszaéljen a piaci pozíciójával.
A dolgok akkor kezdtek igazán komolyra fordulni, amikor augusztus elején az Igazságügyi Minisztérium, Amit Mehta bíró vezetésével úgy határozott, hogy a Google illegálisan monopolizálja a keresőmotor-piacot, és 2,5 milliárd dollárt fizetett olyan vállalatoknak, mint az Apple és a Samsung azért, hogy a cég online keresőjét és szöveges hirdetéseit alkalmazzák saját eszközeiken.
A bírói döntésnek az ad történelmi jelentőséget, hogy ez volt az első alkalom az elmúlt 40 évben, amikor egy amerikai vállalatot amerikai bíróság bűnösnek talált ezekben a súlyos vádakban. Hasonló utoljára az 1980-as években történt, amikor az AT&T szolgáltatót azzal vádolták, hogy illegális előnyt szerzett a vezetékes telefon üzletágban. 1984-ben az amerikai hatóságok elrendelték, hogy egyes szolgáltatásait válassza le magáról, majd ezek külön vállalatokként folytatták tevékenységüket.
Két évtizeddel ezelőtt a Microsoftot is közrefogták az amerikai hivatalos szervek, de törekvéseik akkor kudarcot vallottak. A technológiai világ most visszafojtott lélegzettel várja, mi lesz ennek az ügynek a vége. Vajon a Google-nek valóban meg kell majd válnia legjövedelmezőbb üzletágaitól és részlegeitől, mint amilyen a Chrome, az Android vagy az AdWords?
Forrás: GSMArena