A Trendforce piackutató cég közzétett nemrégiben egy előrejelzést, ami a hajlítható kijelzős okostelefonok piacát vizsgálja az elkövetkezendő 5 évre vonatkozóan, beleértve az idei év hátralévő részét is. A szakemberek szerint az eladott példányszám globális szinten még az idén eléri a 18,3 millió darabot, ami 1,6 százalékos piaci részesedést jelent, de 2027-ben már 70 millió értékesített készülékre lehet számítani, ami a nemzetközi okostelefon-piac 5 százaléka lesz.
Ha a hajlítható kijelzős okostelefonok gyártási költsége csökken, illetve ha több ázsiai gyártó készüléke is elérhetővé válik szélesebb körben, akkor ennek a szegmensnek is növekednie kell – vélik a szakértők. Ha az olyan fontos komponensek, mint a zsanérok vagy a hajlítható kijelzők olcsóbbá válnak, akkor a mobilok kiskereskedelmi ára is csökkenni fog. Ez azt jelenti, hogy a hajlítható mobilok már 1000 dollár alatt is beszerezhetők lesznek. Minél elérhetőbb árú egy készülék, annál többen kaphatnak kedvet a megvásárlásához, ez tiszta sor.
A Trendforce előrejelzései szerint a Samsung idén 12,5 millió hajlítható okostelefont értékesíthet, ami a piac kétharmadát teszi ki. Ez egyébként visszaesést jelent (arány tekintetében) a 2022-es állapotokhoz viszonyítva, amikor a dél-koreai gyártó birtokolta a hajlítható mobilok szegmensének 82 százalékát. A Samsung legnagyobb riválisai nyilván a kínai vállalatok. A becslések szerint a Huawei 2,5 millió készülékkel 14 százalékos részesedést érhet el idén, az Oppo és a Xiaomi pedig 5, valamint 4 százalékkal rendelkezhet.
A Samsung miattuk veszít valamennyit a dominanciájából, ám egyelőre mégis toronymagasan vezet a kategórián belül. Ez azért lehetséges, mert a kínai gyártók konzervatívan állnak készülékeik tengerentúli értékesítéséhez. Ha ők is elkezdik globálisan forgalmazni hajlítható okostelefonjaikat, akkor a teljes nemzetközi piacnak is növekednie kell.
A Trendforce az elemzésében megemlítette az Apple-t is, holott Tim Cookék még nem dobtak piacra semmilyen hajlítható eszközt. A szakértők szerint erre addig nem is kerül sor, amíg az alkatrész-beszállítók nem javítják ki az olyan problémákat, mint a panelek gyűrődése, illetve amíg tovább nem tökéletesítik a zsanérmechanikákat.
Forrás: GSMArena