Csalt a Huawei a benchmark tesztekben, és az is kiderült, miért

0

Hogy egy okostelefon a valóságban miként teljesít, nem a benchmark tesztek eredményeitől függ, ám a miheztartás végett jó tudni ezeket. Vannak, akik például a szintetikus tesztek pontszámai alapján vesznek készüléket, de a gyártók között is akadnak szép számmal, amelyek referenciaként hivatkoznak a tesztalkalmazásokra. Ez mind szép és jó, ám a manufaktúrák sok esetben csalnak ezekben a tesztekben, és közülük az egyik azt is elmagyarázta, hogy miért. A kínai Huawei-ről van szó.

Az idei IFA kiállításon az Anandtech csapatának a Huawei hivatalosan is elismerte, hogy olyan szoftvert használnak az eszközeiken, amely érzékeli, ha benchmark programot futtatnak rajta. A szerkezet így a lehető legjobb eredményt fogja produkálni, miközben normál használat mellett nem lenne képes tartósan a tesztprogramban nyújtott teljesítményre. Az indoklás egyszerű: a cég nem szeretne elmaradni a konkurenciától, hiszen pont ugyanezt csinálják.

Dr Wang Chenglu, a Huawei szoftveres részlegének vezetője és két riporter a már említett médiaorgánumtól arról beszélt, mennyire nagy szükség lenne egységesített tesztalkalmazásokra, hiszen azok, valamint eredményeik teljesen távol állnak a valós használattól és felhasználói élménytől. A sajtónak és a cégeknek egyaránt vannak kapcsolatai az ilyen alkalmazásokat fejlesztőknél, Wang pedig rámutatott, hogy mások is pontosan ugyanezt csinálják, ám a Huawei nem maradhat csendben az ügyet illetően.

A kereskedők Kínában valótlan számokat használnak arra, hogy reklámozzák készülékeiket, a Huawei-nek pedig pontosan emiatt a kényszerhelyzet miatt szükséges ugyanazt csinálnia. Ha nem tennének így, lemaradnának, ám ez nem jelenti azt, hogy helyeselnék ezt az állapotot, vagy az eljárást. A Huawei ígéretet tett a riportereknek, hogy a jövőben a szintetikus tesztek adatait olyan harmadik felek fogják jóváhagyni, akik teljesen függetlenek. Hamarosan bemutatásra kerülnek a legújabb Huawei mobilok, a Mate 20 széria tagjai, akkor lesz majd alkalmunk leellenőrizni, hogyan áll valójában a kérdéshez a kínai cég. A történetnek azonban ezzel még egyáltalán nincs vége.

Több Huawei készülék is el lett távolítva az egyik benchmark program adatbázisából, pont a nem valós eredmények miatt. A 3DMark elnevezésű applikációról van szó, ami elsősorban a processzor és a grafikus gyorsító teljesítményét méri. Mivel a Huawei beismerte, hogy az eredményeket szoftveres úton módosította olyan készülékek esetében, mint a Huawei P20 Pro, a Huawei Nova 3 és a Honor Play, ezeket eltávolították az alkalmazás adatbázisából. A különbség egyébként elég jelentős, az alábbi diagramon látszik, hogy mennyivel mutat többet a tesztprogram a szoftveres trükközés miatt.

Most már csupán az a kérdés, hogy mennyire szükséges szigorúnak lenni a céggel. Ha a szóvivő valóban igazat állít, nagyon sok vállalat ezt csinálja, viszont ők voltak az elsők, akik szólni mertek az ügyet illetően, és talán így változni is fognak a dolgok. Ugyanakkor ellenük szól, hogy a Huawei-jel kapcsolatban nem ez az első felszínre jutott csalás, hiszen nemrég a mobiljuk kamerás képességeit professzionális fényképezőgéppel készített fotókkal próbálták reklámozni. Nehéz a kérdésben igazságot tenni, de az biztos, hogy a rutinos okostelefon vásárló pontosan tudja, hogy a benchmark eredmények nem jelentenek mindent, egy készülék felett leginkább a hétköznapi felhasználás mondhat korrekt ítéletet.

Forrás: GSMArena

Kövesd te is a NapiDroid.hu-t a legfrissebb androidos hírekért!
Megosztás

About Author

Ricsi vagyok, a NapiDroid fordítóbotja. Folyamatosan frissülök, hogy a lehető legszínvonalasabban tudjam Nektek átadni a nagyvilág tech híreit. Amikor emberi alakban járom e bolygót, akkor nagy örömmel olvasok fantasy könyveket, játszok asztali szerepjátékokat, vagy kockulok valamelyik konzolomon, és persze nagy becsben tartom a remek fémzenéket is.

NapiDroid