Fémházas kivitel, 11. generációs Intel Core i7 processzor, 16 GB RAM, fél TB-os M.2 SSD, 180 fokban nyitható, 15,6 colos IPS-panel, előre telepített Windows 10 Pro és billentyűzet feletti Touch Bar – ezek a főbb ismérvei az ismeretlen gyártó vadonatúj laptopjának. A szemtelenül alacsony áron kínált gép vajon jó vétel, vagy maradjunk az ismert márkáknál jóval több pénzért?
- A Dere TBook T11 most a BGHUT11 kuponkód felhasználásával 831.51 dollárba kerül, ez nagyságrendileg 264 ezer forintnak felel meg. Ez az ár már tartalmazza a biztosítás, valamint a vám- és áfamentes EU Priority Line szállítás költségét.
Bevezető, tartozékok
A fentebb írt paraméterekkel próbáltam új notebookot keresni az árukereső oldalon, természetesen a Touch Bar nem volt kitétel. Az ajánlatok 400 ezer forinttól kezdődtek, előretelepített Windows 10 Home rendszerrel. Ennél olcsóbban csak műanyagházzal és zsanérral szerelt, régebbi generációs i7, vagy újabb, de gyengébb i5 processzorral szerelt rettenetekkel van teli a piac. Egy picit olcsóbbak a némileg gyengébb AMD Ryzen 7 5800H processzorral szerelt gépek, de az általam használt Rayzen-es asztali pc mellé csak Intel-es notebook jöhetett szóba.
A másik lehetőség a használt üzleti gép vásárlása, mert azok elpusztíthatatlan konstrukciók, nem ezek a manapság kapható plasztik „nyekenyókák”. A vásárlásra a 2021-es magyar nettó átlagfizetés (284 700 forint) környéki összeg állt rendelkezésre. Ne már, ennyi pénzért használt cuccot venni, azt már nem! Inkább nézzünk szét egy megbízható kínai webáruházban.
A kiválasztott egy 2009-ben, Kínában alapított high-tech vállalat, a Dere terméke lett, amelyet egy hónappal ezelőtt mutattak be. Pont ugyanaz a feeling a Dere TBook T11 név kimondásakor, mint 2013-ban, amikor megkérdezték, hogy milyen telefonom van. A Xiaomi Mi2 válasz hallatán akkortájt meglehetősen furcsán néztek kis-hazánkban az emberfiára. 2022-ben azonban már az 5 éves kisgyermekek is ismerik a távol-keleti gyártó mobiljait, sőt naponta többször is mondják – apa, kérem a „xiamiau” telefonodat –, de tényleg.
Nem megerősített források szerint a Dere ezt a népszerűséget pontosan akkor fogja elérni, amikor Svájcban bevezetik a magyar forintot hivatalos fizetőeszköznek. Fordítsuk komolyra a szót és derítsük ki, hogy hatalmas bukta, vagy jó ötlet a Dere TBook T11 megvásárlása.
Tesztalanyunk jellegtelen dobozába, a szépen lefóliázott és védőzacsiba helyezett T11 alá egy 65 wattos hálózati töltőt, valamint egy használati utasítást csomagoltak a szorgos kínai kezecskék.
Külső, belső
Körbe nézve és megtapogatva a hazai notebook kínálatot 300 ezer forintig bezárólag, botrányos anyagminőségű műanyag konstrukciókkal találkoztam. Ezzel szemben, a teljes egészében alumínium-magnézium ötvözetű házzal ellátott TBook T11 más ligában játszik.
A CNC vágással készült, eloxált felületkezelésen átesett, matt felületű készülékházon nem látszanak meg az ujjlenyomatok. A sírógörcs kerülget, amikor meglátok egy páréves laptopot, ami a tapipad körül szanaszét van kopva. A T11-nél a burkolat nem fog megkopni, az anyaghasználatban nincs hiba. De vajon az összeszerelési minőség is jó?
Érzetre és látványra rendben van a történet, de ahhoz, hogy megtudjuk, miféle szerkezet a TBook T1, gyorsan szét is kaptuk. Hiú reményeket nem tápláltam, ha egy 735 ezer forintól induló ASUS ROG Zephyrus M16 hátlapját is 13 csavar fogja, valamint a 32-ből 16 GB RAM az alaplapra van forrasztva. Csak félve jegyzem meg, hogy anno a HP EliteBook-nál két gyorszár oldásával a komplett hátlap és az akkumulátor is egy mozdulattal eltávolítható volt.
Sajnos az olcsó gépek – 300 ezer környékén baromira nem olcsó -, kívül-belül hulladékok, ahogyan a prémium laptopoknál is a tervező mérnökök első számú feladat az, hogy a 2-3 éves garanciális időszakot kibírjak a kütyük. Esetünkben, 14 csavar – amelyből 6 darab a felső, vékony gumitalp alatt van -, eltávolítása után kezdhetjük meg az ismerkedést a T11 belvilágával. Hűtés és szerelhetőség szempontjából egészen jó az elrendezés odabent. Alaplapra forrasztva csak a hálózati kártya van – nehogy már ki tudja cserélni a Misi Mókus -, ami nem lenne gáz, ha a Wi-Fi 6 kompatibilis Intel AX200 kártya lenne. A konzumer gépekre jellemző „műanyag pántba műanyag zsanért” kombinációtól megkíméltek minket. Szóval pozitívan csalódtunk, bepattintottunk az NVM Express 1.3 csatlakozóba egy Kingston M. 2 PCIe SSD-t és vissza zártuk az alumínium-magnézium ötvözetből készült fedéllel a kicsikét.
A vékony, 1,74 kg-os tömeggel rendelkező gépház oldalain kifejezetten szimpatikus csatlakozókínálatot találunk. A jobb oldalon a DC töltő port, egy USB 3.1 port, egy HDMI kivezetés és egy Type-C csatlakozó található, amely a notebook töltésére vagy dokkoló állomás csatlakoztatására is használható.
Bal oldalon Gigabit Ethernet csatlakozó, kombinált hangcsatlakozó, USB 3.1 port és microSD kártyaolvasó sorakozik.
A készülékház hátsó, illetve az alsó részén jól megoldott a működés során keletkező hő elvezetése. Ez csak azért érdekes, mert a prémium kategóriában is találkozhatunk olyan agyament megoldással, mikor is a kilépő forró levegő a kijelző felé áramlik.
Kijelző, bevitel
Az oldalanként mindössze 5 mm széles kerettel körbevett, két mágnessel rögzített, 15,6 hüvelykes IPS panel Full HD (1920 x 1080) felbontással és 16:9-es képaránnyal rendelkezik. A megjelenítő betekintési szögei kiválóak, ám színtere igen szűkre szabott, így grafikus munkára nem való. Ugyanezzel a BOE097D típusú panellel találkozhatunk a műanyagházas Dell Inspiron 15-5502 laptopokban is, aminek a 8 GB RAM-mal szerelt verziója 320 ezer forint. A kontrasztarány remek, a maximális fényerő csekély, kültéren használva nem lesz ideális a történet. Szerencsére a fényerősség állítása nem PWM-mel történik, így hosszabb távon sem fárasztó a nézése.
A plasztik házas riválisoknál nem megvalósítható ficsőr, a T11-nél alap és minden nap használt opció. Vagyis a kijelző maximális nyitási szöge 180 fok, így a képen látható több monitoros munkavégzés, vagy az ágyban való filmnézés remekül kivitelezhető. Esetemben csak így oldható meg a notebook használata a másik 4 monitor mellett.
Az angol kiosztású billentyűzeten a háttérvilágítás két fokozatban állítható. Az extra méretű gombok (18 × 18 mm) kellemes, határozott visszajelzéssel működnek. Útjuk ugyan nem valami hosszú (1,4 mm), de elfogadható, és a rugóerő is rendben van. Mindegy 1500 karakter leütése után meg is szoktam a gépelést rajta. A billentyűzet alatti rész merevsége jó, nem hajlik jobban az átlagnál, gépelés közben nem okoz kellemetlen élményt. Ha zavar az, hogy nem magyar kiosztású a klaviatúra, akkor javaslom a Tigertech TTKS-1 fehér-fekete alap magyar billentyűzet matrica beszerzését, ami 339 forintba kerül és tök jól passzol hozzá.
A touchpadekkel nem igazán vagyok kibékülve, például az Acer Nitro 5-nél, de mondhatnám a Lenovo ThinkBook 15-öt is, ezeket biztosan kisbaba kezekhez tervezték méretügyileg. Tesztalanyunknál nincs ilyen probléma, a 135 × 80 milliméteres dimenziókkal operáló touchpad egészen jól használható, kellőképpen reszponzív, támogatja a gesztusvezérlést és a több ujjas érintést.
A „világszenzációt” azonban – amely a legtöbb gyártó esetében az Apple majmolásában merül ki -, a billentyűzet felett elhelyezett Touch Bar jelenti. Csak halkan súgom meg a Dere mérnökei számára, hogy az almás gyártó a 2021-es MacBook Pro-ból eltüntette a Touch Bar-t, szóval ez ma már nem menő. A gúnyolódás ellenére egészen jól funkcionál az érintésérzékeny menüsor, amely gyors elérést biztosít a hang és fényerő szabályzáshoz, az Xbox Game Bar-hoz, a Windows konfigurációs panelhez, a projekt képernyő módhoz, a képmetszőhöz, a főképernyőre való visszatéréshez vagy a képernyőlezáráshoz. Kár, hogy világítást nem kapott ez az érintősáv.
Hardver, szoftver, felhasználói élmény
Mint ahogyan a jó bornak, úgy az Intel Core-i7-nek sem kell cégér, mindig is felsőkategóriás megoldás volt. A Dere TBook T11 ultrakarcsú fém háza egy igazi tigrist, az Intel Core-i7 1165G7 négymagos processzort (Tiger Lake) rejtegeti. A 10 nanométeres gyártási technológiával készülő CPU, 2,8 GHz-es alap órajelen működik, ami Turbón keresztül 4,1 GHz-re (négy mag) vagy 4,7 GHz-re (egy mag) növelhető, 28 wattos TDP-érték mellett. A Hyper-Threading (magonként két szál) értelemszerűen támogatott.
Az Intel az 11. generációs processzorokban továbbfejlesztette a memóriavezérlőt, ami így támogatja a 3200 MHz-es effektív órajelű DDR4-es memóriákat. Ennek ellenére a Dere-nél valamelyik zseni kitalálta, hogy elég lesz a T11-be 2666 MHz-es, 16 GB-os, Single-Channel RAM modul, bár ez könnyedén cserélhető, akár egy 64 GB-os modulra is. Ne aggódjunk, más gyártó is elköveti ezt a galádságot, például a Dell DDR4-3200 RAM-mal szereli fel az Inspiron 15-3501-et, de az csak 2666 MHz-es memória órajelen működik. Mit is jelent ez? Az átlag felhasználó ezt normál felhasználás során nem fogja észrevenni, a benchmark programok igen, valamint játékok közben 5-10 fps-el kevesebbet kapunk, ami azért érezhető.
Az integrált Intel Iris Xe grafikus vezérlő az AAA címeket minimum grafikán, Full HD felbontás mellett képes legalább 30 képkocka/másodperc sebességgel futtatni. A PUBG nálunk Very Low beállítással átlagban 40-50 fps értékkel futott, a Prey 20 fps-t hozott High beállításokkal, a jó öreg World of Tanks pedig még jobb eredményt tudott közepes grafikán. Le kell szögeznünk, ez nem egy gamer notebook, tehát ez így rendjén is van.
A háttértár szerepét pedig egy 512 GB-os M.2-es SSD tölti be, amely SATA 6 Gbps interfészt használ. Az 554 MB/s-os szekvenciális olvasási sebesség gördülékeny élményt nyújt, az alkalmazások villámgyorsan megnyílnak. Nyilvánvalóan nem nyújtja az NVM Express 1.3 csatlakozóba utólagosan behelyezett M. 2 PCIe SSD sebességét, de ezt csak a benchmark progik fogják észrevenni – na jó, az átlag felhasználó is, ha több gigabájtos fájlokat másolgat -, szóval ez sem deal breaker.
A réz hűtőcsővel és radiátorral egészen jól megoldotta a hőelvezetést a gyártó, ami mindig sarkalatos pont az ilyen karcsú gépek esetében. Nálam munka közben, amikor is két böngészőben 20-25 oldal van megnyitva, emellett a levelezés és a közösségi média, valamint az Office programcsomag is fut, 48-50 °C-os tartományban mozog a CPU hőmérséklete. Általában teljesen hangtalanul, nulla zajkibocsájtással dolgozik, mintha egy passzív hűtésű masina lenne. Maximális terhelésnél sem vészes a ventilátor által keltett hang, ilyenkor játékokban, illetve az AIDA64 stressztesztben 92 °C volt a legnagyobb hőmérsékleteket, amit mértünk, CPU Throttling nélkül.
A Dere TBook T11 előre telepített, aktivált, angol nyelvű Windows 10 Pro operációs rendszerrel érkezik. A Windows Gépház Idő és nyelv beállítás menüjében a nyelvi csomag letöltése és egy újraindítás után már magyarul kommunikál velünk a szerkentyű. Mondanom sem kell, a rendmondiak szoftverét könnyedén frissíthetjük Windows 11-re.
A hangszórók tekintetében bőven hozza az átlagot a T11, a két alulra szerelt sztereó hangsugárzó limitált frekvenciatartományban, közepes dinamikával és jó nagy maximális hangerővel dolgozik. A vékony felső keretbe szerelt HD felbontású kamera működését a mellette lévő fehér LED jelzi vissza. A kis kukucskáló echte pont azt a minőséget hozza, amit ezért az árért megszokhattunk. Az egyik hölgy ismerősöm szerint ez tök jó, legalább nem kell sminkelni online meeting előtt, mert úgysem látszik a kamerában sok minden.
Üzemidő, garancia, összegzés
Üzemidő a T11 Achilles-sarka, a gyártó 7 órát ad meg vegyes használatban, de ez nem valós érték. Nálam, a fentebb írt módon, munkára használva 4 óra jött össze. Szolidabb használattal, pár weboldal böngészésével 5 óra volt kivitelezhető töltés nélkül. Kétórányi YouTube videónézés alatt, Full HD felbontásban, 30%-ot csökkent a töltöttség.
A modern hardverek elég jól tudnak takarékoskodni az energiával, ahogyan a gyártó az akkumulátor méretével. A beépített Lithium-Polimer energiaforrás csak 45,6 Wh-s, bőven elfért volna egy nagyobb is. A 65 Wattos gyári töltővel, 20-ról 100%-ra feltölteni 91 perc alatt lehetséges, a telefonom 2 wattal nagyobb töltőjével is ugyanaz az eredmény.
A termékre 1 éves garancia van. Nyilván, a Kínába való visszaküldés nagyon keveseknél járható út, marad a hazai, márkafüggetlen szervíz. Egy fémházas, Windows 10 Home rendszerrel előretelepített új notebook, 11. generációs Intel i7 processzorral, 16 GB RAM-al, fél TB-os M.2 SSD-vel 400 ezer forintos kezdőártól érhető el. A Dere TBook T11 ennél 136 ezer forinttal olcsóbb, szóval ennyi pénzből gazdálkodhatunk esetleges hiba esetén.
Az árat figyelembe véve igazából csak az alaplapra forrasztott, Intel Wireless-AC 9462 hálózati kártya miatt lehetünk szomorúak, mert ez nem Wi-Fi 6 képes. A memória kapcsán már említett Dell a 450 ezres Vostro 3510-et ugyanezzel a processzorral, szintén 2666Mhz-es órajelen ketyegő RAM modulokkal szereli. Akkor mit várunk el az olcsóbb kategóriában?
A Dere TBook T11 a prémium laptopok kinézetét adja vissza olyan tulajdonsággal, mint a fém ház, az egyedi érintősáv és a 180 fokos szögben nyitható kijelző. Bőven hozza azt az erőt, minőséget és tartósságot, amit a jóval drágább társai, bár az utóbbi kettő tulajdonság soha nem volt és nem is lesz jellemző a konzumer kategóriára, legyen az bármelyik gyártó terméke. Gyenge párhuzam húzható a régi Xiaomi telefonok és tesztalanyunk között. Sokkal kevesebb pénzért ugyanazt, vagy esetenként jobbat és többet kapunk.
A Dere TBook T11 most a BGHUT11 kuponkód felhasználásával 831.51 dollárba kerül, ez nagyságrendileg 264 ezer forintnak felel meg. Ez az ár már tartalmazza a biztosítás, valamint a vám- és áfamentes EU Priority Line szállítás költségét.
- További részletek és rendelés ezen a linken.
Tudnivalók:
- Vámmentes szállítás: EU Priority Line. Emellett szállítási biztosítást (Shipping Insurance) is érdemes kérni, ez általában már alapból be van jelölve (a Broken Screen Service opció viszont kikapcsolható).
- Az “Inclusive of VAT” feliratot keresd, ezek a termékek már tartalmazzák az áfát.
NapiDroid.hu