A Doogee S98 Pro egy vérbeli strapatelefon, amely Európa egyik legrangosabb formatervezési díját is elnyerte, valamint a világon elsőként egyszerre hőkamerával és éjjellátó infrakamerával is ellátták.
Frissítés 2023.04.07! A termék ismét kapható!
- A Doogee S98 Pro megvásárlásához a BGXIFD509 kuponkód használatával csak 452,79 dollárra lesz szükségünk, ami 156 ezer forint.
- A terméket kínai raktárból küldik, a rendelést követően 10-15 munkanapon belül megérkezik. Nincs további szállítási díj, VÁM, ÁFA és egyéb hercehurca, annyit fizetünk, amennyi fentebb írva van!
Bevezető, tartozékok
A Doogee S98 Pro nem a most trendi “kihasználhatatlanul erős, melegedési gondokkal küzdő, összetörök, ha csúnyán rám nézel, estére úgyis töltened kell” kategória játékosa. Minden bizonnyal nem is ezekkel a fentebb írt, itt nem is létező tulajdonsággal fogja meghódítani a vásárlókat ez a mobil, ezzel szemben, lehet ütni-verni, vízbe dobni, és az extrém hőmérsékleten is működőképes, hiszen a legmagasabb védelmi minősítésekkel rendelkezik.
A június 8-án kereskedelmi forgalomba került Doogee S98 Pro két olyan dolgot is megvillant a specifikációiban, amelyeket eddig még nem láthattunk egyetlenegy mobiltelefontól sem. Elsőként kiemelendő, hogy a földönkívüliek által ihletett dizájnnal elnyerte a European Good Design Bronze Award díjat, ami a legismertebb formatervezési díj Európában. A második az valami olyasmi, melyre androidos csúcsmodellek vagy éppen az iPhone-ok tulajdonosai legfeljebb csak csendben vágyakozhatnak. Új tesztalanyunkban ugyanis egy olyan kamera triumvirátust dolgozik, melyben a fő kamera mellett egy éjjellátó és egy hőképérzékelő szenzor is segédkezik, vagyis az éjszakai látás mindent érzékel, ami visszaveri az infravörös fényt, míg a hőlátás mindent, ami hőt bocsát ki. Annak, aki látta a Predator franchise filmjei közül bármelyiket, ismerős lesz ez a technológia.
A telefon egy szép nagy fekete dobozban érkezett. A pakkban egy 33 wattos gyorstöltő fej, egy Type-C-Type-C kábel, egy SIM tálca kiszedő szerszám, egy kijelzővédő fólia – amelyből gyárilag is van egy az előlapon –, egy kis papír alapú olvasnivaló, valamint egy extra védőtok volt. A gyártó a kamera dudorjának formájával és a borító hátoldalán található vékony, karcsú vonalakkal kombinálva illusztrálja a földönkívüliek alakját.
Külső, kijelző
Első ránézésre látszik, hogy az S98 Pro az úgynevezett „rugged smartphone” kategóriát, vagyis az olyan megerősített kialakítással rendelkező telefonokat képviseli, amelyek nagyon jól bírják a szélsőséges körülményeket. Az oldalaként 3-3 csavarral rögzített alumíniumötvözet váz és a TPU műanyaggal borított szélek is azt mutatják, hogy itt bizony nem a kecsességé a főszerep. A 172 × 82 × 15,5 milliméteres méretek és 320 grammos tömeg is ezt támasztja alá.
Vicces lenne a laza illesztésekről vagy a készülék csavargatásakor hallható recsegésről, meghajlásokról írni, ez nem az a kategória. A 360 fokos, teljes körű védelemmel ellátott készülék IP68, IP69K és MIL-STD-810H minősítésekkel rendelkezik, vagyis nem kell kesztyűs kézzel bánni vele.
A telefon jobb oldalán a hangerőszabályzó és a bekapcsoló gombpáros alatt kapott helyet az ujjlenyomat-szenzor. Érintésre gyorsabban felold, mint a kijelző alá épített megoldások, de az érzékelő nem minden felhasználónak fog kézre, pontosabban az ujjára állni.
A bal oldalon fedezhetjük fel a SIM tálcát, amelybe 2 darab nanoSIM, plusz egy SD-kártya helyezhető. Találunk itt még egy programozható gombot, amelyhez különböző funkciók, SOS hívás vagy alkalmazások társíthatóak.
A felső élet üresen hagyták, lent pedig mikrofont, és a gumírozott védőborítás alatt az USB-C portot, mellette a hangszórót találjuk.
A Doogee S98 Pro meghatározó eleme a hátlap, melynek formatervét nagyban befolyásolták az űrből érkező fiktív látogatók. A kameradudor az idegenek fejeként, a kamerák az idegenek szemeként szolgálnak, a tok vonalai pedig az idegenek együttesét egészítik ki.
Az előlapon a vízcsepp alakú notch, a fény- és távolságérzékelő szenzorok és a beszédhangszóró mellől nem maradt le a három színben jelezni képes értesítési LED sem, ami kiváltképpen dicséretes.
A 6,3 hüvelykes, FHD+ felbontású IPS kijelző védelméről Gorilla Glass üveg gondoskodik, melynek a pontos verziószámról nincs információ. A 60 Hz-es képfrissítéssel, 19:9 képaránnyal, 409 ppi pixelsűrűséggel és 1500:1 kontrasztaránnyal bíró, remek fényerejű panelnek a láthatósági szögei szélesek. Természetesen kültéren is jól látható, ahogyan azt egy mostoha körülmények elviselésére tervezett mobiltól el is várhatjuk. Örültünk volna egy 90 Hz-es képfrissítésnek is.
Hardver, szoftver
A gépházban a MediaTek második legerősebb 4G mobilplatformja, a TSMC 12 nanométeres eljárásával készült Helio G96 lapkakészlet dolgozik. A 2021 harmadik negyedévében piacra dobott SoC-ban két Cortex-A76 mag a teljesítmény érdekében 2,05 gigahertzes órajelen képes működni, a maradék hat Cortex-A55 mag pedig az energiahatékonyságra van kihegyezve, ezek 2 gigahertz maximális órajelen ketyeghetnek.
A grafikus gyorsító szerepét a Mali-G57 MC2 tölti be, amely már a Valhall architektúrát használja. A 256 gigabájtos, UFS 2.2-s belső tárhely tovább bővíthető a dual SIM képességek feláldozása nélkül. Ami a rendszermemóriát illeti, 8 gigabájt LPDDR4X kétcsatornás RAM-ot kapunk, amely kellemesen gyors, 22,5 GB/s feletti átviteli sebességgel rendelkezik. Adott a HyperEngine 2.0 Lite is, amely a MediaTek rendkívül alacsony késleltetéssel és megszakítások nélküli kapcsolattal kecsegtető, gamingre kiélezett optimalizálási technológiája.
Szoftver tekintetében Android 12 rendszer fut a telefonon, melyre még 3 év frissítést ígér a gyártó, ez nehezen hihető, mindenesetre jött pár OTA update a tesztidőszakban. A teszt lezárása után megjött a legfrissebb verzió, szeptemberi biztonsági csomaggal és októberi Google Play-rendszerfrissítéssel, szóval le a kalappal, abszolúte friss minden. Bravóóó!
Meglepően jól összehangolta a gyártó a hardver-szoftver párost, így gördülékenyen fut minden. Harmadik féltől származó jó vagy rosszindulatú alkalmazástól mentes a platform. A Google szoftvercsomagjából nem maradt ki semmi, amire nincs szükségünk, azt akár le is tilthatjuk. Az alapértelmezett Launcher jól témázható és testre szabható, választhatunk alkalmazásmenüs megoldást, vagy rakhatjuk az alkalmazásokat közvetlenül a főképernyőre is.
A rendszer teljes mértékben támogatja hazánk nyelvét, de az extra menüpontokban minimális mennyiségben találkozhatunk angol nyelvű szöveggel. Rengeteg hasznos extrát integráltak a beállításokba, melyeket az Okos segítség és Okos érintés pontokban gyűjtöttek össze nekünk. Van beépített kesztyű mód, egykezes mód, képernyő felébresztése felemelésre, némítás a telefon elfordításával, alkalmazás klónozás, és az ujjlenyomat-szenzorhoz is egy csomó funkciót rendelhetünk hozzá. A gyárilag telepített alkalmazások közül nagyon hasznos az OutDoor Toolbox gyűjtő alkalmazás, amely tele van jól használható dolgokkal, mint a hangmérő, az iránytű, a zseblámpa, a szögmérő, a vízmérték vagy a légnyomásmérő. A Security néven megtalálható biztonsági app szintén hasznos kiegészítés.
Rendszerszinten az egyedüli hiba talán csak annyi, hogy hiányzik a Widevine DRM L1-támogatás, így az olyan streaming szolgáltatások, mint a Netflix vagy a Disney+, csak SD felbontásban játszanak le.
Kamerák, multimédia
A Doogee S98 Pro a földönkívüliek által ihletett dizájn mellett még egy olyan extrával rendelkezik, amely igazán egyedivé teszi ezt a mobilt. Az általánossá vált normális főkamera, csökkentett képeségű ultraszéles látószögű és semmitérő makró, illetve mélységérzékelő kamerák helyett egészen más kombinációt kapunk.
Teljesen rendben van a fő érzékelő, ami egy a 48 megapixeles, f/1.8 apertúrájú Sony IMX582 szenzor, PDAF-autofókusszal és 90 fokos látószöggel. Alapértelmezetten 12 megapixelben fotóz, négyes pixelösszevonással (quad-bayer technológia), de készíthetünk 48 megapixeles képeket is.
Az infravörös éjjellátó kamera szerepét egy 90 fokos látószöggel és f/1,8-as blendével funkcionáló, 20 megapixeles Sony IMX350 szenzorra bízták.
A 3 az 1-ben kamera összeállítás legérdekesebb szereplője az InfiRay hőérzékelő. A gyártó szerint a 256×192-es hőfelbontással több mint kétszer annyi termikus képpontot hoz létre, mint más érzékelők, ráadásul ezt még 25 Hz-es képfrissítési sebességgel is kombinálják. Egy halk megjegyzés, hogy az agyon hype-olt CAT telefonokban lévő FLIR hőkamera felbontása csak 160 x 120 pixel. Viszonyításképpen, az általunk használt – 21 éve vagyok hivatásos tűzoltó – profi és természetesen kereskedelmi forgalomban nem kapható Dräger UCF 8000 hőkamera 384 x 288 képpontos felbontást, 50 Hz-es képfrissítést, valamint kétszeres zoomot tud (és még sok minden mást), mindezt 1,8 millió forint plusz áfa összegért.
Videókat rögzíteni maximum 4K-ban, 30 képkocka/másodperc sebességgel, (EIS) képstabilizálással lehetséges, az utóbbi kihasználásához az Open Camera alkalmazás javasolt. Az előlapon egy 16 megapixeles Samsung S5K3P9SP dolgozik, amely olyan funkciókkal rendelkezik, mint a szépítés, a portrék és még sok más, amelyek kiemelik az önarcképeket.
A fő kamerával készített 16 megapixeles képek kissé telítettek, nem túl részletgazdagok és elég sok a zaj is. A kamera néha megküzd a textúrákkal, van egy kis részleges elmosódás, amelyet az AI mód egész jól kiküszöböl. A HDR módban a képek minimálisan kontrasztosabbak és kissé melegebbek, érdemes az automata AI és HDR funkciókat bekapcsolni.
Az alap felvételekhez képest a 48 megapixeles képek kontrasztja sokkal nagyobb és a színük is természetesebb.
Az infravörös kamerával teljes sötétségben is készíthetők képek. Sajnos a fényképezőgép nem mindig megfelelően fókuszál, ezért a képek gyakran homályosak.
Az esti képek elégé zajosak, a részletek elvesznek, ami nem is meglepő.
A legérdekesebb azonban az InfiRay hőérzékelő a kettős spektrumú fúziós technológiával (Dual Spectrum Fusion algoritmus), ami a három kamerából származó képeket egybe kombinálja. A hőérzékelő „leolvassa” a tárgyak által kibocsátott infravörös sugarakat, az éjszakai látás infravörös fény kibocsátásával világítja meg a sötétséget, ezt használja a kamera a sötétben való látáshoz, a főkamera pedig színessé varázsolja a történetet. A fenti képen – amely egy olyan rockzenész koncertjén készült, aki sokat beszél az UFO-król – jól látható a végeredmény. A Doogee S98 Pro – aminek szintén van kötődése a földönkívüliekhez – termikus képalkotó kamerája szépen megmutatja a levegő, illetve a színpadon lévő legmelegebb pont hőmérsékletét.
Szépen kirajzolódik a hőkép a koromsötét pincében, ahol csak 1 darab gyertya világít, illetve 170 Celsius-fokos hőt bocsájt ki, a mellette lévő (hűtőből kivett) borosüveg pedig 9,6ºC hőmérsékletű. A pontosságot tekintve, az InfiRay ±2℃ eltérést ad meg, saját mérések szerint a profi több milliós hőkamera is ugyanazokat az értékeket méri, szóval ez nagyon tuti. A lenti fotókon a sima színes RGB és a három kamera együttes hőképe látható, pár perc eltéréssel készítve a képeket.
Fontos kiemelni, bár egy civilnek soha ne legyen rá szüksége, a hőkamerával egy tök sötét, füsttel telített helységben – amin a lámpafény nem hatol át – is lehet látni, akár életet is menthet ezáltal a telefon. A Doogee itt szépen bemutatja, hogy mire is jó egy hőkamera. Ezek közül csak a Gas Detection (gázérzékelés) részt felejtsük el, robbanásveszélyes környezetben meg se próbáljuk a használatát, mert kirobbanó élményben lesz részünk.
A hőképeket az InfiRay alkalmazással készíthetjük el. Négyféle mód van, ezek az infra, az RGB (színes) a kép-a képben és a MIX, vagyis amikor a három kamerából származó képeket kombináljuk egybe. A mérnöki módban mérhetünk egyenes vonalban, vagy egy kijelölt terület minimum, maximum és átlag hőmérsékletét is megnézhetjük. Van noninvazív lázmérő funkció, vagyis érintésmentes hőmérsékletmérés, ami Covid időszakában különösen hasznos, de bármely élőlény hőmérsékletét megmérhetjük, a képen pont a kutyusét néztük meg. A hőkamerával ezenkívül videózni is lehet, érdekes az is.
A képek teljes méretben itt láthatók.
A multimédiás mono hangszóró nem túl hangos és nem is különösebben jó, cserébe viszont nem torzít. Kapunk RDS-információk megjelenítésére képes FM-rádiót is, de 3,5 mm-es jack csatlakozót nem, ezért USB Type-C – jack átalakítóra szükségünk lesz, mert anélkül a rádió nem fog üzemelni.
Adatkommunikáció, üzemidő, végszó
A Doogee S98 Pro minden hazai LTE hálózatot támogat, így természetesen a B20-as 800 MHz-es sávot is, az 5G azonban nem opció. A beszélgetési hangminőség kiváló, panasz egyik oldalon sem volt, zajos környezetben is érteni lehetett a másikat. A VoLTE (voice over LTE) és a VoWIFI (Voice over Wi-Fi) hanghívás Wi-Fi hálózaton keresztül tökéletesen funkcionál.
A kétcsatornás Wi-Fi átlag feletti érzékenységgel rendelkezik. Bluetooth kapcsolaton keresztül a több órás zenehallgatás minden esetben problémamentes volt. Szenzorokból sem szenved hiányt a készülék, az infra és a barométer azonban jól jött volna. Az NFC-s fizetés a Google Wallet alkalmazáson keresztül hibátlanul funkcionált.
A 6000 mAh kapacitású, Lithium-Ion akkumulátor a kellemesen alacsony készenléti fogyasztással sokáig képes mellőzni a hálózati áramforrást. A tesztidőszakban 20%-ra merítéshez kerek két napra volt szükség, 11,5 óra bekapcsolt kijelzővel. A szokásos YouTube videónézős teszten 2 óra alatt csökkent a töltöttség 8%-ot. A Work 2.0 battery life tesztben 17 óra 56 perces eredményt produkált a mobil. A gyári 33 wattos töltőfejjel 96 perc alatt lehetett 20%-ról 100%-ra feltölteni energiával az S98 Pro-t. A 15 wattos Qi vezeték nélküli töltés is adott, ami szintén hasznos dolog.
A Doogee S98 Pro a legmagasabb védelmi minősítésekkel és díjnyertes, földönkívüliek által ihletett dizájnnal rendelkező strapatelefon, amely extrém körülmények közepette sem fog cserbenhagyni bennünket. A hardveres konfiguráció bőséges erőtartalékkal rendelkezik, lehet nyüstölni bátran, a szoftver optimalizáció pedig egész jó, amelyet az üzemidő is bizonyít. További jó hír, hogy az S98 Pro bemutatásakor a gyártó három éves operációs rendszer és biztonsági frissítést ígért, és jött is pár update a teszt alatt.
A „speckó” hőkamerás rendszert az élet számos egyéb más területén is fel lehet használni. Jól jöhet például ingatlanosoknak, lakásfelújítóknak az épület hőveszteségeit feltérképezni, elektronikai, mechanikai eszközök javításánál a melegedési, hűtési problémák feltárására, vagy egyszerűen csak megmérni bárminek és bárkinek a hőmérsékletét.
Hátrányként, illetve vásárlást megakadályozó tényezőként négy dolgot lehet felsorolni. Jó lett volna a magasabb, 90-120 Hz-es képfrissítés. A streaming szolgáltatások Full HD-ban való nézéséhez a Widevine DRM L1-támogatás hiányzik, ahogyan az 5G szolgáltatás is. A telefon hagyományos kamerája sem hagy mély nyomot, középszerűen teljesít.
A Doogee S98 Pro hozzánk a Banggood áruházból érkezett, 339,99 dolláros áron, ami 140 ezer forintnak felel meg. A megrendelést után 15 nap elteltével hozta a GLS a csomagot, termesztésen vám- és áfamentesen. Jelenleg sajnos itt pont kifogyott.
Frissítés 2023.04.07! Ismét kapható!
Kárpótlásul hoztunk pár hasonló kategóriás telefont kuponnal jóárasítva, amelyek jelenleg raktáron vannak:
- Doogee S97 Pro most a BGXIFD032 kuponkóddal 300,60 dollár (126 ezer Ft)
- Doogee S61 most a BGXIFD034 kuponkóddal 157,49 dollár (66 ezer Ft)
- Oukitel WP20 most a BGXIFD035 kuponkóddal 136,61 dollár (57 ezer Ft)
- Hotwav Cyber 7 5G most a BGXIFD036 kuponkóddal 341,40 dollár (143 ezer Ft)
- Hotwav T5 Pro most a BGXIFD037 kuponkóddal 136,26 dollár (56 ezer Ft)
- Doogee v20 most kuponkód nélkül, EU (CZ) raktárból 421,59 dollár (176 ezer Ft)
Ezek az árak már tartalmazzák a biztosítás, valamint a vám- és áfamentes EU Priority Line szállítás díját, nincs egyéb hercehurca, annyit fizetünk, amennyi fentebb írva van!
Tudnivalók:
- 2021. július 1-től új vámolási szabályok érvényesek, a kis értékű kínai rendelésekre is kell áfát és ügyintézési díjat fizetni. DE! Európai raktárról (CZ, PL) továbbra is bátran lehet rendelni, garantáltan nem lesz plusz költség!
- További vámmentes szállítás: EU Priority Line – kb. 3-5 dollárba kerül. Emellett szállítási biztosítást (Shipping Insurance) is érdemes kérni, ez általában már alapból be van jelölve (a Broken Screen Service opció viszont kikapcsolható).
NapiDroid.hu