Az általános vélekedés szerint a túlzott okostelefonozás vagy a mentális állapot romlásához vezet, vagy már eleve annak a jele, hogy valami nem stimmel. Annak ellenére, hogy ez a feltételezés sokszor egyáltalán nem alaptalan, van egy friss tanulmány, amelyet a Clinical Psychological Science szaklapban publikáltak, és ez azt sugallja, hogy a mentális kondíció és az okostelefon nyomkodásával eltöltött idő között nem feltétlenül van összefüggés.
A tanulmány az okostelefon-használatot elemezte, beleértve a közösségi médiát, illetve azt, hogy mindeközben az illető közérzete miként változik. A szakemberek a kutatásba bevont egyetemisták válaszai alapján egyáltalán nem gondolják úgy, hogy minden esetben lenne összefüggés a negatív közérzet és aközött, hogy a megkérdezettek olykor többet szerették volna nyomkodni az okostelefonjukat.
Sokan gondolják úgy, hogy az okostelefon afféle pótcselekvés azok számára, akik valójában valamilyen mentális teherrel küzdenek, de a tanulmány egyáltalán nem látszik ezt megerősíteni. Ugyanakkor az sem tagadták, hogy létezhet összefüggés az okostelefonok túlzott használata és a mentális egészség romlása között. De ha valakinek éppen rossz napja van, az nem feltétlenül vezet ahhoz, hogy aznap többet bújja a mobilját.
Ugyanakkor ha túlzásba visszük az okostelefonokkal töltött időt, az már okozhat rossz közérzetet, mivel ez a tevékenység a szerotonin receptorokat ingerli és túl is pörgetheti azokat. Ezek több biológiai és neurológiai folyamatot befolyásolnak, függ tőlük az alany agresszivitása, szorongása, érzelmi állapota, tanulási képessége (!), alvási minősége.
A publikáció szerint leginkább a szórakoztató applikációk túlzott használata vezethet ingerlékeny lelkiállapothoz, ebbe a kategóriába sorolhatók a különböző kompetitív játékok, illetve egyes streaming szolgáltatások is. Mindenesetre a kutatásban részt vevő egyetemisták átlagosan napi hét órát használják az okostelefonjaikat, és ez az időtartam nem a legendásan stresszes vizsgaidőszakban nőtt meg a leginkább.
Zárásként azért meg kell jegyezni, hogy ez a tanulmány az első, ami a témát alaposabban kutatja, és vélhetően rengeteg hasonló fog érkezni a jövőben. Ez azt jelenti, hogy az itt olvasott megállapítások nem feltétlenül jelentenek általános alapigazságot, további elemzésekre van szükség, hogy azokat megerősíthessék. Ami pedig az okostelefonok használatát és a mentális egészséget illeti, talán közhely, de érdemes a mértékletesség és az arany középút elvét követni.
Forrás: DigitalInformationWorld