Nagyjából egy hónappal ezelőtt szavazta meg az Európai Parlament azt a jogszabálycsomagot, amely többek között kötelezné a gyártókat arra, hogy házilag cserélhetővé tegyék az okostelefonok akkumulátorát, most pedig az Európai Tanács is elfogadta a javaslatot, így gyakorlatilag minden akadály elhárult.
Nem olyan régen az USB-C port kötelezővé tételét szavazták meg az EU-s döntéshozók, aminek köszönhetően néhány éven belül egységes töltőcsatlakozó lesz nem csak a telefonokon, hanem szinte minden egyéb műszaki cikken. Itt azonban nem álltak meg, a következő nagy reform az akkumulátorokat érinti, és úgy néz ki, hogy itt is megszületett a végleges döntés.
A most elfogadott szabályzatcsomag is főként környezetvédelmi és újrahasznosítási szempontok alapján készült, és számos követelményt tartalmaz a gyártókkal szemben, ami viszont ezek közül számunkra talán a legfontosabb, az a házilagos javítás kérdése. Régebben elég volt csak lepattintani egy telefon hátlapját, és máris ki tudtuk cserélni az elromlott akkumulátort egy másikra, manapság azonban ilyesmire nincs lehetőség. Ha valaki nem szakember, akkor szervizbe kell vinni a készüléket, ami elég macerás, és persze költséges is. Emiatt sokan inkább leselejtezik, kidobják a problémás mobilt, és pontosan ez az, amit az EU fel szeretne számolni.
Az új szabályok szerint, amelyek 2027-ben lépnek életbe, csak olyan okostelefont lehet majd forgalomba hozni, aminek otthon is könnyen cserélhető az akkumulátora.
Egyébként ez nem csak a mobilokra vonatkozik majd, hanem más hordozható eszközökre is (tabletek, laptopok, elektromos bicajok, stb.).
Azt is előírják, hogy a házilagos akkucserét mindenféle speciális segédeszköz nélkül végre kell tudni hajtani, ha pedig esetleg valami miatt ez nem valósítható meg, akkor a gyártónak kérésre ingyenesen biztosítania kell a szükséges szerszámokat.
Nagyon úgy néz ki tehát, hogy hamarosan véget ér a ragasztott hátlapok kora, a telefonok ezen része lepattintható vagy lecsavarozható lesz.