Elephone A5 teszt – 5 kamera egy olcsó, divatos telefonban

0

Az Elephone A5 egy meglepően jó ajánlatnak tűnik, hiszen erős hardvert, korrekt kijelzőt, prémium, mutatós külsőt, méretes aksit, és összesen nem kevesebb, mint 5 kamerát kínál durván 57 ezer Ft-ért. A lényeg persze csak használat közben derül ki, éppen ezért alaposan leteszteltük a készüléket, hogy kiderüljön, megéri-e beruházni rá.

Doboz, tartozékok

Az Elephone A5 egy viszonylag egyszerű, letisztult, fehér dobozban érkezik, amit kibontva egyből a készülék tárul elénk, alatta pedig a tartozékokat találjuk.

A mobilhoz jár egy EU szabványos 5V/2A-es töltő, egy USB-C kábel, egy SIM-tű, némi leírás, és kapunk hozzá egy átlátszó szilikon tokot, illetve kijelzővédő fóliát is, ami már gyárilag fel van helyezve.

Külső

Az Elephone A5 tulajdonképpen a szokásos notch-os dizájnt kapta, de ez nem feltétlenül baj, hiszen elég mutatós lett összességében. A kijelzőt vékony keret veszi körbe, ami csak alul vastagszik meg (és persze fent a szenzorszigetnél), így sikerült egy viszonylag kompakt házba belezsúfolni a 6,18 colos panelt.

Maga a mobil egyébként 155×75,5×8,1 mm-es dimenziókkal bír, a tömege pedig 200 gramm, vagyis kicsit nehezebb az átlagnál.

A szenzorsziget nagyrészt a megszokott dolgokat rejti, van itt beszédhangszóró, fény- és közelségérzékelő, illetve nem is csak egy, hanem mindjárt két darab szelfikamera. Értesítési LED azonban nincs, kár érte. A vezérlőgombok a kijelzőn jelennek meg, így az alsó keret teljesen üres.

A keret fémből van, és a bekapcsoló, valamint a hangerő gombok jobb oldalra kerültek. Ezekre sem lehet panasz, minőséginek tűnnek, és egyáltalán nem lötyögnek. Alattuk találjuk az oldalsó ujjlenyomat-olvasót, ami pont kézre (pontosabban ujjra) esik, tehát kényelmes a használata.

A bal oldalt van a SIM tálcát, ami két Nano SIM-et fogad, de az egyik helyre akár memóriakártyát is tehetünk szükség esetén.

A felső oldalra került a 3.5 mm-es jack csatlakozó (hatalmas piros pont érte!), alul pedig az USB-C portot találjuk, amit közrefog a multimédiás hangszóró és a beszédmikrofon (az egyik oldalon tehát csak ez van, nincs sztereó hangszóró a látszat ellenére).

A hátlap nem mindennapi, leginkább a Huawei P20 Prót idézi a tripla kamera miatt, és a színátmenet sem maradt el, bár ez elég egyedi lett, hiszen oldal irányba változik a szín (lila, fekete, majd kék). Az ujjlenyomatot nagyon vonzza, de ez a mai telefonok többségére igaz. A három kamera a bal felső sarokban található, és alattuk van még egy dupla LED villanó is.

Összességében szerintem meglehetősen mutatós lett az Elephone A5, egész vékony a káva, és a hátlap festése kifejezetten egyedi. Az összeszerelés hibátlan, erősebb fogásra, szorításra nem recseg-ropog a ház, és valószínűleg meghajlani sem fog egykönnyen, ha netán ráülnénk. A mobil kicsit nehezebb az átlagnál, amitől még minőségibbnek érződik.

Kijelző

Az előlapot egy 6,18 colos megjelenítő uralja, ami 18.7:9-es képarányú a notch miatt, a felbontás pedig 2246×1080 képpont, vagyis Full HD+.

A panel IPS technológiát használ, és kifejezetten szép, minőségi kijelzőt kapunk. A színek gyönyörűek, a kép kellően éles, a betekintési szögek pedig szinte tökéletesek. A maximális fényerő egész nagy, így napsütésben is jól látható a megjelenítő, extraként pedig kapunk éjszakai módot, ami tulajdonképpen egy kékfény szűrő, ez jól jöhet az esti órákban.

Hardver

Az Elephone A5-öt egy MediaTek lapka hajtja, de nem egy átlagos középkategóriás típus, hanem egy viszonylag friss és erős egység. A Helio P60 modern, 12 nm-es gyártástechnológiával készült, ami hatékony és energiatakarékos működést garantál, a számításokért pedig négy darab masszív Cortex-A73-as, és szintén négy, kisebb fogyasztású Cortex-A53-as mag felel (a maximális órajel mindkét klaszternél 2.0 GHz). A grafikai számítások egy Mali-G72 MP3 GPU végzi, és a modern igényeknek megfelelően dedikált AI chip is van a mesterséges intelligenciával kapcsolatos feladatokhoz.

A Helio P60 a Snapdragon 660 legnagyobb ellenfele lett, és simán képes megszorongatni a Qualcomm felső-középkategóriás egységét, tehát egy ígéretes hardverről van szó. A 4 GB RAM és a 64 GB tárhely a legtöbb felhasználónak bőven elég (de létezik 6+128 GB-os verzió is), ráadásul microSD kártyát is fogad a mobil. Ahogy az egy ilyen hardvertől várható, a nyers erővel egyáltalán nincs gond, még a komolyabb játékok is szépen futnak az Elephone A5-ön, a szoftveres optimalizáción azonban van még mit javítani, gyakran meg-megakad a rendszer (erről bővebben a szoftveres résznél lesz szó).

Adatkapcsolat terén minden földi jót megkapunk, kezdve a teljes körű LTE támogatással (B20 is van) mindkét SIM foglalat esetében. Van még kétsávos WiFi (802.11 a/b/g/n/ac), Bluetooth 4.2, GPS és GLONASS is. Ami kimaradt, az az infraport és az NFC, de előbbi már elég ritka, utóbbi pedig egyelőre csak drágább mobilokba szokott bekerülni.

Hívás közben a hangminőség átlagos, nincs gond egyik félnél sem, a szimpla multimédiás hangszóró pedig kifejezetten hangos, és a minősége közepes.

Szoftver

Az Elephone A5 egy szinte teljesen alap, gyári Android 8.1 Oreo rendszerrel érkezik, annyi változtatással, hogy a gyártó lecserélte az ikonokat, és hozzáadott pár extra funkciót, mint például a témaválasztási lehetőség. Nekem mondjuk az alapértelmezett kinézet kevésbé jött be, de az 5 gyári téma között találtam több jót is.

Néhány képernyőmentés (alapértelmezett téma):

A menü szerencsére magyar nyelvű, de van pár menüpont, amit nem fordítottak le, ezek angolul olvashatók.

A szoftver legnagyobb problémája az optimalizálatlanság. Van egy kifejezetten erős hardverünk, kellő mennyiségű memória, és sajnos a rendszer nem annyira folyamatos, mint az elvárható lenne. Sajnos gyakoriak a kisebb megakadások a menürendszerben, amik teljesen véletlenszerűen jönnek elő, például amikor kilövünk egy értesítést, váltunk két alkalmazás között vagy éppen visszalépünk a kezdőképernyőre. Persze azt is figyelembe kell venni, hogy egy olcsó mobilról van szó, ami csak mostanában jelent meg, és ha szerencsénk van, akkor a gyártó javítja majd ezt frissítéssel. Komolyabb problémát egyébként nem tapasztaltam a szoftverrel (lefagyás, appok leállása, stb.).

Említést érdemel még az ujjlenyomat-olvasó, ami gyorsan és pontosan teszi a dolgát, általában fél másodperc sem kell a feloldáshoz, és meglehetősen kényelmes, hogy oldalt van a szenzor (egy kis megszokást mondjuk igényel). Ezen kívül van arcfelismerő is, ami szintén szépen teszi a dolgát, de ne feledjük, hogy ez nem egy bombabiztos megoldás, amire a rendszer figyelmeztet is a beállítás előtt. Jó hír, hogy egyszerre is be lehet kapcsolva az arcfelismerő és az ujjlenyomat-olvasó, tehát úgy oldhatod fel a mobilt, ahogy az adott helyzetben épp kényelmesebb.

Kamera

Az Elephone A5 egyik érdekessége, hogy összesen nem kevesebb, mint 5 darab kamerája van. A hátlapi egység egy 12, egy 5 és egy 0,3 MP-es szenzorból áll, míg az előlapon egy 20 és egy 2 MP-es érzékelőt találunk. A plusz kamerák elvileg a mélységérzékelésben játszanak szerepet, de pontosabb részleteket nem árult el a gyártó.

A kamera menüje viszonylag egyszerű, és nagyjából a szokásos extra funkciókat kapjuk. Van többek között HDR, portrémód, panoráma, készíthetünk továbbá monokróm fotókat is, és akad egy manuális (Advanced) mód is, ahol állítható a fehéregyensúly, az ISO és az expozíció, de sajnos manuális fókusz és záridő állítási lehetőség nincs.

Az autofókusz sebessége átlagos, de a legtöbbször megbízhatóan működik, a képek pedig egy pillanat alatt elkészülnek az exponáló gomb megnyomása után.

Az alábbi tesztfotók készültek:

A képek át lettek méretezve, az eredeti fotókat itt tudod megnézni teljes felbontásban.

Fotózás terén meglepően jól teljesít az Elephone A5, nappal szép, éles, részletgazdag képek készültek, és a dinamikatartomány is rendben volt. Ráadásul kevés fénynél sem vérzik el a kamera, az árkategóriához képest egész jók az éjszakai fotók. A részletesség persze csökken, de viszonylag alacsony a zajszint, és összességében szép a végeredmény a legtöbb esetben.

Videókat 1080p-ben vehetünk fel, és rendben van a kép és a hang is, az autofókusz viszont valamiért nem működik videózás közben, ami elég kellemetlen. Ezt reméljük javítani fogják szoftverfrissítéssel, addig is egy külső kamera alkalmazással kiküszöbölhető a hiba.

A szelfikamerának alapvetően korrekt a minősége, de azért a 20 megapixeles felbontás túlzásnak tűnik, nem lesznek ennyire részletgazdagok a képek, inkább egy átlagos középkategóriás mobil szintjét hozza az A5 szelfizésnél. Érdemes még azt is megjegyezni, hogy a második kamera ellenére itt nincs portréfotó (bokeh) opció.

A kamera tehát akár nagyon jó is lehetne, a hardver (szenzorok) szépen teszi a dolgát, és jó minőséget produkál, de a befejezetlen szoftver kicsit beárnyékolja a képet. A jó hír, hogy ezen frissítéssel lehet javítani, arra viszont nincs garancia, hogy ezt meg is teszi a gyártó.

Üzemidő

Az Elephone A5 egy tisztességes méretű, 4000 mAh-s aksit kapott, ami miatt nehezebb is az átlagnál. Az üzemidővel ennek megfelelően nincs is gond, de azért nagyon kiemelkedőnek sem mondanám. Egy napot még erősebb használattal is kibír a mobil, de kettő is simán kihozható belőle 4-5 óra kijelzőidővel.

A készülék támogatja a gyorstöltést USB-C porton keresztül, a gyári adatok szerint 9V/2A-rel lehet tölteni, de csak egy 5V/2A-es töltőt kapunk hozzá, amivel bő 2 óra alatt érhető el a 100%-os szint. Vezetéknélküli töltési lehetőség pedig nincs, de ez nem is meglepő ezen az áron.

Összegzés, ár

Az Elephone A5 egy nagyon ígéretes telefonnak indult, hiszen minőségi kivitelt, szép kijelzőt, jó kamerákat, méretes aksit és nagyon erős hardvert kapott. Alapvetően nem is lett egy rossz készülék, de sajnos a szoftveres gondok beárnyékolják az összképet. A menürendszerben gyakoriak a kisebb-nagyobb megakadások, és a kamera is megérdemelne egy javított szoftvert.

A mobil egyébként kifejezetten olcsó a tudásához képet, most mindössze 199,99 dolláros áron lehet megrendelni vámmentes Priority Line szállítással, és ha a gyártó kiad rá egy frissítést, ami javítja az említett gondokat, akkor egy igazi ár/érték arány bajnok lesz az Elephone A5.

Addig viszont talán érdemesebb megnézni a Xiaomi kínálatát, hasonló áron beszerezhető a Redmi Note 6 Pro (most akár EU raktárról is!), aminek ugyan kicsit gyengébb a hardvere, de a Snapdragon 636-ra sem lehet panasz (és sokan amúgy sem preferálják a MediaTek procikat). Cserébe pedig egy jóval megbízhatóbb MIUI 10 rendszert kapunk, ami villámgyors, és folyamatosan frissül.

Napidroid.hu

Kövesd te is a NapiDroid.hu-t a legfrissebb androidos hírekért!
82% Tetszett
  • Külső 90 %
  • Kijelző 85 %
  • Hardver 95 %
  • Szoftver 70 %
  • Kamera 75 %
  • Üzemidő 80 %
  • Át/érték arány 80 %
  • User Ratings (4 Votes) 77 %
Megosztás

About Author

A Napidroid.hu alapítója.

NapiDroid