A legfrissebb hírek szerint akadnak néhányan az amerikai Demokrata Pártban, akik a Biden-kabinetet arra szeretnék ösztönözni, hogy állítsák le az amerikai technológiai export korlátozását, illetve az azzal kapcsolatos további terveket Kínára vonatkozóan. Ezek a politikusok úgy vélik, hogy az ilyen vagy ehhez hasonló intézkedések megkárosítják az amerikai vállalatokat, miközben előnyben hozzák a külföldi versenytársakat.
Az USA a közelmúltban széles körű korlátozásokat vezetett be a chipek, illetve a chipgyártó berendezések kínai exportjára, mivel a kormányzati szervek úgy vélik, hogy Kína ezeket a felszereléseket katonai fejlesztésekre használná titokban. Az amerikaiakon kívül a hollandok és a japánok is bevezettek bizonyos exportkorlátozásokat, de ezek közel sem olyan szigorúak, mint az Egyesült Államok intézkedései.
Vannak olyan értesülések, melyek szerint a Kereskedelmi Minisztérium egy új szabály bevezetését fontolgatja, ami kibővítené az Egyesült Államok hatáskörét a félvezetőgyártó berendezések kínai exportjának blokkolására bizonyos országokból, akkor is, ha Japánt és Hollandiát kivételként kezelik. Ez a két ország egyébként azért bír kiemelt fontossággal a témában, mert otthonául szolgálnak a legnagyobb nem-amerikai chipgyártó berendezés előállítóknak, az ASML-nek és a Tokyo Electronnak.
Alex Padilla szenátor és Zoe Lofgren képviselő augusztus 13-i levelében arról ír, hogy a további ellenőrzések károsíthatják a nagy múltú amerikai vállalatokat, és azt is hozzáteszik, hogy a szövetségesek sem vezettek be hasonlóan szigorú exportkorlátozásokat. A levelet Alan Esteveznek, a Kereskedelmi Minisztérium munkatársának címezték, ő felügyeli az export ellenőrzését.
A Trump-kabinet által megkezdett, majd a Biden-kormányzat által folytatott kereskedelmi intézkedések szemlátomást a Demokrata frakción belül sem nyerték el mindenki tetszését. Ezek a hangok úgy vélik, hogy az olyan chipgyártó berendezéseket előállító cégek, mint a kaliforniai LAM, az Applied Materials és a KLA, hátrányba kerülhetnek az eljárások miatt.
Persze az, hogy néhányan szeretnének enyhíteni az exportszankciókon, még nem feltétlenül jelenti azt, hogy a Huawei helyzete jobbra fordul, ugyanakkor megindulhat egy olyan folyamat, amiből a kínai gyártó is profitálhat. Persze a cég köszöni szépen, tiltások ide vagy oda, piacvezető szerepet töltenek be a távol-keleti régióban, de azért Richard Yu és vállalata minden bizonnyal örömmel venné, ha az amerikaiak enyhítenének az őket, illetve hazájukat sújtó intézkedéseken.
Forrás: PhoneArena