A Wi-Fi következő generációja, vagyis a Wi-Fi 7 hamarosan megjelenik, a technológiával kompatibilis routerek forgalomba kerülésére valamikor az idei év során lehet számítani. Ugyanakkor a vezeték nélküli adatátvitel jövője talán mégsem a Wi-Fi 7, vagy esetleges utódai lesznek, hanem egy fényalapú kommunikációs technológia, ami a Li-Fi névre hallgat.
A Li-Fi a “Light Fidelity” angol kifejezés rövidítése, ami egy vezeték nélküli, optikai alapú hálózati technológia. Li-Fi alkalmazásakor rádiójelek helyett infravörös fényt használnak az adatok átviteléhez. A technológiához egy új, IEEE 802.11bb elnevezésű fényalapú kommunikációs szabványt vezettek be. Ez azért lényeges, mert egy világszerte elismert keretrendszert biztosít a gyártók számára, amelyek így egymással kompatibilis Li-Fi eszközöket állíthatnak elő.
A mobil és optikai kommunikációs hálózatok fejlesztésével foglalkozó Fraunhofer HHI egy videóban ismertette az új technológia lehetséges előnyeit. Az egyik például az, hogy a Li-Fi adóvevőket akár lámpákba is bele lehetne építeni, egy másik előny pedig az lehet, hogy mivel a Li-Fi a Wi-Fi-vel ellentétben nem képes átjutni a falakon, sokkal biztonságosabb lehet, mint bármilyen rádiófrekvenciás megoldás.
Jelen pillanatban nem sok minden támogatja a Li-Fi szabványt. Az első kompatibilis eszköz, amit mi is megvásárolhatunk, a Light Antenna ONE lesz, ez valamikor idén fog megjelenni. Habár egyelőre nincsenek a technológiát támogató, kereskedelmi forgalomban beszerezhető eszközök, a Li-Fi egy nagyon ígéretes szabvány.
A beszámolók szerint a Li-Fi akár 224 GB/másodperces adatátviteli sebességet is elérhet, ehhez képest a Wi-Fi 7 legnagyobb sebessége 40 Gbps (5 GB/másodperc), a Wi-Fi 6 elméleti maximuma pedig 9,6 Gbps (1,2 GB/másodperc). A brutális sávszélesség jól jöhet a virtuális és/vagy kiterjesztett valóságra épülő alkalmazások, illetve játékok futtatásakor egyaránt, persze a lehetőségek sora ezzel egyáltalán nem ér véget.
Érdemes észben tartani, hogy a technológia jelen pillanatban még gyerekcipőben jár, és egyelőre nem tudni, hogy milyen negatívumokkal járhat a technológia használata. Ráadásul a felhasználókat is meg kell majd győzni, hogy Wi-Fi helyett inkább Li-Fi-t alkalmazzanak otthonaikban. Akárhogy is, az új, IEEE 802.11bb szabvány megjelenése óriási előrelépést jelent az adatkommunikáció világában.
Forrás: Android Authority