A minap leplezték le az eggyel korábbi csúcskategóriás hardverrel szerelt, ám emiatt kedvezőbb áron forgalomba kerülő Asus ROG Phone 9 FE-t, és most újabb Asus okostelefonnak örülhetünk a Zenfone 12 Ultra képében. A tajvani gyártó hagyományos dizájnnal felvértezett zászlóshajója a szokottnál korábban érkezik: július helyett most, februárban. A telefon alapjául a ROG Phone 9 Pro szolgál, elődjéhez képest túl sokat nem hoz az asztalhoz, de azért akadnak megsüvegelendő vonásai.
Az Asus Zenfone 12 Ultra előlapjára egy 6,78 hüvelykes Samsung E6 OLED panelt szereltek, amely egy LTPO konstrukció 1 és 120 Hz közötti képfrissítési frekvenciával, illetve bizonyos játékok esetében a 144 Hz is elérhető. A kijelző maximális fényereje elérheti a 2500 nitet, karcok elleni oltalmát pedig Gorilla Glass Victus 2 biztosítja. A megjelenítő mögött Snapdragon 8 Elite lapkakészlet dolgozik, amelyhez akár 16 GB LPDDR5X RAM és akár 512 GB UFS 4.0 háttértár is becsatlakozhat a választott kiszereléstől függően.
Az új lapkakészlet a korábbiakhoz képest 45%-kal jobb CPU-teljesítményt és 40%-kal gyorsabb grafikus feldolgozást ígér, és a neurális feldolgozóegység szintén 40%-kal teljesíthet jobban, mint korábban. Utóbbi már csak azért is fontos, mert rengeteg mesterséges intelligencia funkcióval vértezték fel a Zenfone 12 Ultrát. Ezek kétféleképpen működhetnek: egyrészt az eszközön, másfelől pedig a felhőben.
A Zenfone 12 Ultrát a Meta Llama 3 8B modelljével látták el, amely közvetlenül a készüléken fut, és egyebek mellett kiválóan használható szöveges tartalmak összefoglalására. Az AI Call Translator 2.0, amit a korábbi reklámokban is lehetett látni, szintén az eszközön fut, és a nevéből már ki is lehet találni, hogy mit csinál: valós idejű hívás fordítást végez az alapértelmezett telefon applikáció használata közben, de egyébként használható külsős felek által fejlesztett applikációkhoz is, ha támogatják a VoIP-hívásokat.
A Recorder alkalmazás AI Transcript 2.0 funkcióval rendelkezik, amely képes a beszélő felek azonosítására és azok mondandójának összefoglalására, illetve fordítására, hogyha nem ugyanazon a nyelven kommunikálunk. Ez egyébként cikkeket és dokumentumokat is összegezhet, hogyha szeretnénk.
Az okostelefon hátoldalán lévő elsődleges képrögzítő egység 50 megapixeles Sony Lytia-700 szenzorral lett felszerelve az IMX890 helyett. Az egyik említésre érdemes új fejlesztés a hattengelyes hibrid gimbal stabilizátor, amely plusz-mínusz 5 fokos mozgást képes korrigálni, ezáltal pedig 66%-kal javítja a képek minőségét a Zenfone 11 Ultra szintén gimbalos stabilizátorához képest.
A kamerakészlethez tartozik a 32 megapixeles telefotó modul is, amely szintén optikai képstabilizátorral lett kiegészítve, bár ennek a teljesítményét a gyártó nem részletezte. Ez tudja a 3x optikai és a 10-30x HyperClarity zoomot. A képrögzítő rendszer utolsó tagja a környezetét 120 fokban érzékelő ultraszéles látószögű kamera, amely 13 megapixeles felbontással bír.
Az előlapra 32 megapixeles szelfikamerát szereltek. Az okostelefon energiaellátását egy 5500 mAh kapacitású, kétcellás akkumulátor biztosítja. A telepet táplálhatjuk 65 wattos vezetékes és 15 wattos indukciós töltéssel, a Qi 1.3 is támogatott.
Ha a kábeles gyorstöltést alkalmazzuk, akkor az akkumulátor 39 perc alatt visszanyerheti teljes töltöttségét a megfelelő adapterrel. Egy ilyen teljes töltés egyébként állítólag akár 26 órányi használatot is lehetővé tehet, legalábbis ezt állítja a gyártó. Az Asus Zenfone 12 Ultra másik különlegessége a fülhallgató kimenet, amely gyakorlatilag eltűnt a csúcskategóriás okostelefonok világából.
A telefont Dirac Virtuo for Headphones technológiával is felvértezték, amely kompatibilis a kábeles és a vezeték nélküli fejhallgatókkal. De ha nem szeretjük a füleseket, használhatjuk magát a telefont is zenehallgatásra vagy tartalomfogyasztásra, mert több mágneses sztereó hangszórópárossal is felvértezték.
Az Asus egyébként előszeretettel dicsekszik azzal, hogy a keretet 100%-ban újrahasznosított alumíniumból öntötte, a megjelenítőt oltalmazó üveg esetében pedig 22%-ban újrahasznosított üveget alkalmaztak. Az Asus Zenfone 12 Ultra zöld, fekete és fehér árnyalatokban kerül forgalomba, de bármelyiket is választjuk, megkapjuk az IP68 minősítésnek megfelelő kialakítást, vagyis a készülékünk víz- és porálló.
A mobil egyébként képes két nano-SIM kártya egyidejű fogadására, támogatja az 5G hálózatokat (ez mindkét SIM-re érvényes), illetve van eSIM is. Az Asus Zenfone 12 Ultra forgalmazása már megkezdődött Európában, Tajvanon és Hongkongban. Európában a javasolt fogyasztói ár 1100 euró, ami nagyjából 445 ezer forintot jelent. A készüléket Magyarországon hivatalosan nem fogják forgalmazni, mivel a gyártó országunkban inkább a gamer vonalas ROG Phone 9 mobilok értékesítésére fog koncentrálni.
Forrás: GSMArena