Valamikor a Huawei egyike volt azoknak a gyártóknak, amelyek többféle házon belül fejlesztett processzorral rendelkeztek. Ezeket náluk a HiSilicon részleg állította elő, és a Kirin névre hallgattak. Miután a gyártóra zúdultak az amerikai kereskedelmi tiltások, a házon belüli lapkakészleteknek bealkonyult, leállították ezeknek chipeknek a gyártását és fejlesztését. Nemrég azonban elkezdtek keringeni olyan pletykák, hogy a Kirin lapkakészletek jövőre visszatérhetnek, ám ezeket az optimista szóbeszédeket a gyártó hivatalosan is cáfolta.
A kínai közösségi médiában, egészen pontosan a Weibo oldalán kezdtek el keringeni olyan szóbeszédek, amelyek szerint a Kirin chipek 2023-ban ismét meg fognak jelenni a Huawei mobilok borítása alatt. Az igazsághoz hozzátartozik, hogy teljesen azért nem tűntek el ezek a lapkák, néhány középkategóriás készülékben még szolgál a Kirin 710A elnevezésű lapkakészlet, de az amerikai szankciók lényegében tönkrezúzták a HiSilicon részleget.
A friss pletykák és jelentések mégis arról szóltak, hogy a fejlesztés újraindult, illetve hogy hamarosan láthatjuk majd a Kirin chipek visszatérését.
Sajnos ezeket az értesüléseket a Huawei most egy hivatalos közleményben cáfolta.
A Kirin lapkák fejlesztését és gyártását leginkább az akadályozza, hogy képtelenek olyan chipgyártót találni, amely egyáltalán nem használ amerikai technológiát az üzemeiben. A gyártó ugyebár el van tiltva az amerikai szabadalmaktól, amelyek nélkül a lapkák előállítása – jelenleg legalábbis – kvázi lehetetlen.
Azt nem lehet tudni, hogy mit hoz a jövő, de kívülről tényleg úgy tűnik, hogy a Huawei egyelőre feladta a megoldás keresését és azzal igyekszik boldogulni, amije van. Bizonyos partnerek, külön engedéllyel, adhatnak el komponenseket a Huawei részére, így lehetséges az is például, hogy bizonyos készülékek belsejében Qualcomm chipek végzik a számításokat, igaz, 5G támogatás nélkül.
Ugyanakkor elképesztő naivitás lenne azt gondolni, hogy a Huawei nem szeretne egyszer és mindenkorra megszabadulni az amerikai technológiáktól való függéstől, és hogy nincsenek fejlesztések a háttérben. Igen nagy a valószínűsége annak, hogy dolgoznak bizonyos alternatívák létrehozásán, még ha csigalassúsággal is, ám hogy ennek a munkának mikor lesz kézzelfogható eredménye, azt még megtippelni sem lehet.
Forrás: GSMArena