Jumper EZbook X1 teszt – Kompakt hibrid ultrabook megfizethető áron

0

Rendhagyó módon ezúttal nem egy okostelefon vagy más androidos kütyü, hanem egy meglehetősen kedvező árú kompakt ultrabook (vagy inkább 2 az 1-ben hibrid gép) járt nálunk 360 fokban forgatható IPS érintőkijelzővel és SSD-vel. A kütyüt már használom egy ideje, és igyekszem részletesen bemutatni, de ez most nem egy benchmark eredményekkel telezsúfolt részletes teszt lesz, hanem inkább egy rövidebb beszámoló a mindennapi tapasztalatokról, illetve tudnivalókról.

Csomagolás, tartozékok

Egy kifejezetten olcsó masináról van szó, és ennek megfelelően a doboz elég puritán, de legalább kifejezetten jól meg volt védve a kütyü a szállítás viszontagságaitól (belül vastag szivacsos kialakítás, kívül buborékos zsák). Nincs tehát csili-vili doboz, de úgyis sokkal többet számít magának a készüléknek a minősége.

Az Jumper EZbook X1-hez jár egy USB-C-s töltő, amihez kapunk EU-s hálózati átalakítót, illetve van egy angolul és más nyelveken megírt használati útmutatónk. Jó hír, hogy a kijelzőn alapból van egy védőfólia, így már csak valami tokra lesz szükségünk, amiben majd hurcoljuk a masinát.

Külső

Az olcsó ára ellenére az EZbook X1 meglehetősen prémium kivitelt kapott. A külsőt alumínium ötvözet borítja, kellemes a tapintása, az összeszerelés pedig kiváló, semmi kotyogás vagy recsegés nem tapasztalható, még akkor sem, ha határozottabban fogjuk kézbe.

A kijelző képátlója 11,6 col, ami egy kellemes átmenet a 10 colos netbookok és a 13,3 colos ultrabookok között. Ez már egész használható méret, de mégis egy igen kompakt eszközről van szó. A szerkezet durván 1 kilogrammot nyom, és 27,5×18,8×1,4 cm-es dimenziókkal rendelkezik összezárt állapotban.

Jumper EZbook X1, egy 13,3 colos ultrabook és egy átlagos 15,6 colos laptop

Az egyik legnagyobb szenzáció mindenképpen a 360 fokban forgatható kijelző, így számos felhasználási lehetőséget kapunk. Van ugyebár laptop és tablet mód, illetve a köztes állásokban támasztékként funkcionál az alsó rész, ami jól jöhet mondjuk filmezésnél. (Értelemszerűen a billentyűzet kikapcsol tablet módban.)

Ez a forgatható kivitel persze rögtön fel is veti a kérdést, hogy vajon mennyire időtálló ez a megoldás. Nekem kifejezetten masszívnak tűnnek a zsanérok, szépen forog a kijelző, teljesen hangtalan az egész, és nincs lötyögés. Kis negatívum, hogy egy kézzel nem lehet kinyitni a készüléket, meg kell támasztani az alsó részt, hogy ne emelkedjen fel, de ez még drágább laptopoknál is megesik.

Ejtsünk még szót az oldalsó szekcióról. Bal oldalra került a 3.5 mm-es jack csatlakozó, a bekapcsoló és hangerő gombok, valamint az egyik hangszóró és az egyik mikrofon. Jobb oldalt pedig a memóriakártya foglalatot, egy micro USB-t, egy micro HDMI 2.0-t és egy USB-C 3.1 portot találunk, és ide került a sztereó hangszórópár másik fele, valamint a második mikrofon. Normál USB sajnos nincs, de átalakítóval ez könnyen orvosolható, és ezt leszámítva egész jó a felhozatal portok terén.

Az EZbook X1 alján találunk 4 fekete gumitalpat, amik meggátolják a csúszkálást, illetve van egy leszedhető csavaros rész, ami mögött az M.2-es csatlakozású SSD-t találjuk. Egyébként szükség esetén az egész alsó rész könnyedén leszedhető (jól látszanak körben a csavarok), így minden fontos alkatrészhez hozzáférhetünk.

Kijelző, billentyűzet, touchpad

A Jumper laptopjának ékessége a 11,6 colos kijelző, ami Full HD (1920×1080) felbontásával szinte minden igényt kielégít. A panel IPS (fényes típusú), vagyis szép színeket, illetve szinte tökéletes betekintési szöget kapunk, és a fényerő is rendben van. Elég alacsonyra lehet állítani, a maximum érték pedig egy erős közepes. Beltérben bőven elég, és kint sem lesz vele gond, maximum nagyon erős napsütésben, de ilyenkor sokszor még jóval drágább laptopok is elvéreznek.

Egyébként egy kapacitív érintőkijelzőről van szó multi-touch támogatással, vagyis bármikor vezérelhetjük ujjal is a masinát, akár tablet, akár laptop módban használjuk. Az érzékenység és a pontosság rendben van, és szerencsére a Windows 10-et már elég jól optimalizálták az érintéses használatra.

A kamerát érdekes módon a kijelző alatt találjuk (akárcsak a Dell XPS notebookoknál), ami nem túl ideális hely, hiszen így alulról látja az arcunkat. A felbontás 720p, de a minőség igen gyenge, videóchatelésre érdemes beszerezni egy jobb webkamerát a készülékhez.

A billentyűzet természetesen angol kiosztású, de kisebb kompromisszumokkal azért simán használható (át lehet címkézni magyarra, ha valaki szükségét érzi). Ezt leszámítva igazából teljesen rendben van a klaviatúra, az én ízlésemnek pont jó a gombok elhelyezése (gondolok itt a például a nyilakra és a Shift-re), szerintem jól ki van használva a szűkös hely. A gombok minőségre is rendben vannak, nyilván nem egy sok százezres csúcskészülékről beszélünk, de átlagos használatra megfelel. Háttérvilágítás sajnos nincs, de legalább egész csendes a billentyűzet.

A touchpad jól működik, csak minimális a késleltetés, támogatja a különféle gesztusokat, és rendben van a kattintás is, szépen funkcionál a jobb és a bal egérgomb helyett.

Hardver

A Jumper EZbook X1-ben egy 14 nm-es Intel Celeron Gemini Lake N4100 chipset dolgozik négymagos processzorral. Az alap órajel 1.1 GHz, de akár 2.4 GHz-re is fel tud pörögni szükség esetén, a grafikai feladatokat pedig egy Intel UHD Graphics 600 chip végzi. Nyilván ez nem egy teljesítményorientált hardver, de normál használat esetén megállja a helyét, ráadásul kifejezetten jó hatással van a sebességre a 4 GB-os DDR4L memória, valamint a 64 GB-os szupergyors SSD, ami mellé egy 64 GB-os eMMC háttértár is került. Bővíteni pedig számos módon tudunk (memóriakártya, pendrive, külső meghajtó).

Vezetéknélküli csatlakozási lehetőségekből sem szenvedünk hiányt, kezdve a kétsávos WiFi-vel (2.4GHz/5.0GHz), de van Bluetooth 4.0 is a repertoárban. A hatótávot is rendben találtam, a szomszédos szobákban nagyrészt 3-as erősségű Wifi jelet mutatott a notebook.

Szoftver, használat

A Jumper EZbook X1 egy (elvileg) jogtiszta Windows 10-es rendszerrel érkezik, nem kér semmi aktiválást, gond nélkül használható. Alapból angol nyelv van rajta, de pillanatok alatt le lehet rá szedni a magyart.

A hardver bár nem túlzottan izmos, azért átlag felhasználásra teljesen megfelel, sőt, egész gyorsan működik a masina, amíg nem indítunk rajta el egy rakat alkalmazást. Irodai programokkal, böngészéssel, egyszerűbb képszerkesztéssel nincs gond, és régebbi játékok is elfutnak a készüléken. Komolyabb feladatokra (videóvágás, újabb játékok, sok alkalmazás futtatása egyszerre) persze nyilván már erősebb hardver kell és több memória.

A hűtés teljesen passzív, nincs semmi ventilátor, így hangtalan a készülék, ennek ellenére nincs gond a melegedéssel normál használat mellett. A sztereó hangszóró pedig nem szól rosszul, de lehetne kicsit hangosabb is akár.

Üzemidő

Minden hordozható eszköznél fontos kérdés az üzemidő, az ilyen ultrabookok és hibrid masinák esetében pedig ez különösen lényeges. Azt már az elején szögezzük le, hogy a Jumper készüléke nem veszi fel a versenyt a sok százezres ultrabookokkal, amelyek akár 8-10 órás használati időre is képesek. Az EZbook olyan 4-5 órát megy el egy feltöltéssel vegyes használat esetén, ha pedig csak filmezel, akkor meglehet az 5,5-6 óra repülési üzemmódban, 40-50%-os fényerőn. Ez nem annyira rossz egyébként, sok mindenre jó lehet így is az eszköz, de sajnos egy teljes munkanapot nem bír ki töltés nélkül. (A rendszer egyébként túlbecsüli a várható üzemidőt, tehát ha kiírja, hogy még 7 óra van hátra, ne higgyünk neki.)

Az aksi 26 Wh-s, és bő 2 óra alatt tölthető fel 0-ról 100%-ra a gyári adapterrel.

Összegzés

Az EZbook X1 alapvetően egy jó kis hibrid eszköz lett. Minőségi kivitel jellemzi, szép a kijelzője, és a hardver is korrekt a saját kategóriájában. Ha nem komolyabb játékra, hanem filmezésre, egyszerűbb irodai munkára vagy böngészésre akarod használni, akkor simán elég lehet. A hátrányok között a középszerű üzemidőt, a gyenge kamerát és a normál USB port hiányát lehet említeni.

A Jumper EZbook X1 most akciósan 279,99 dollárba kerül, és ingyenes rá a vámmentes Priority Line szállítás, így cirka 81 ezer Ft-ból kijön a masina. Részletek és rendelés ezen a linken.

Hasonló termékek (ezek normál laptopok, ultrabookok):

Napidroid.hu

Kövesd te is a NapiDroid.hu-t a legfrissebb androidos hírekért!
Megosztás

About Author

A Napidroid.hu alapítója.

NapiDroid