A Google Pixel modellek meghajtásáért felelős Tensor lapkakészletek eddig Exynos chipeken alapultak, és gyártásukért a Samsung felelt. Ez jövőre megváltozhat a Tensor G5 lapkával, amely már a TSMC műhelyéből gördülhet le. Az Android Authority közzétett egy jelentést, amely a Google chipfejlesztő részlegétől származik, és ebben kifejtik, hogy milyen jellemzőkkel érkezhet a G5-ös és a G6-os Tensor modell.
A Google Tensor G5 a fejlesztési ideje alatt a “laguna” kódot viseli. Ez a lapka fogja hajtani a Pixel 10 széria tagjait. A chipet a TSMC 3 nanométeres N3E gyártási eljárásával fogják előállítani, ami ugyanaz a metódus, amelyet az Apple A18 Pro chipjéhez használnak. A chip az iPhone 16 Pro modellekben teljesít szolgálatot, és a technológia, amivel készül, jelenleg a csúcsok csúcsát jelenti a gyártási folyamatok között.
A Tensor G5 esetében egy frissített CPU-kiépítést fognak alkalmazni, amely egy darab Cortex-X4 fő számítóegységből, öt Cortex-A725 teljesítménymagból és két darab Cortex-A520 energiatakarékos magból fog állni. Frissítik a grafikus vezérlőt is, amely egy kétmagos Imagination Technologies (IMG) DXT-48-1536 egység lesz 1,1 GHz-es órajellel.
A Google Tensor G5 grafikus vezérlője támogatni fogja a sugárkövetést, elsőként a Tensor chipsetek történetében. Ezeken kívül GPU-virtualizációt is biztosít a virtuális gépekben. A Google várhatóan 14%-kal tudja majd javítani a mesterséges intelligencia feladatok végrehajtását egy új neurális feldolgozó egységnek köszönhetően.
Habár a Google Tensor G6 még később fog debütálni, már zajlik a fejlesztése, és belső körökben a “malibu” kódnevet használják rá. A chipset várhatóan a TSMC jelenleg is fejlesztés alatt álló, új N3P gyártási eljárásával fog készülni. Ez még mindig egy 3 nanométeres folyamat lesz, de jelentős előrelépést biztosít teljesítmény, méret és energiahatékonyság tekintetében. Egy kiszivárgott dokumentum alapján az N3P metódus 5%-os frekvencianövekedést tesz lehetővé az N3E-hez viszonyítva, miközben 7%-kal kevesebb energiára van szüksége, és 4%-kal kisebb területet foglal el.
Forrás: Android Authority