Leleplezték a Harmony OS 3.0 rendszert

0

A Huawei végre bemutatta a házon belül fejlesztett operációs rendszerének harmadik nagyobb kiadását, amely számos érdekességgel és új funkcióval igyekszik könnyebbé és gördülékenyebbé tenni az életet azok számára, akik továbbra is a kínai gyártó eszközeire teszik le a voksukat. A rendszer fejlesztése már hosszú évekkel ezelőtt megkezdődött, az amerikai szankciók pedig csak begyorsították annak létrehozását. Mára már 300 millió eszközön fut a Harmony OS és 170 millió olyan masinán, ami nem a Huawei műhelyeiből került elő. Lássuk, milyen újdonságokat hozott az új verzió, a 3.0!

A legelső készülék, amely már gyárilag az új operációs rendszert futtatja, a minap leleplezett MatePad 11 Pro. Jó hír a táblagéppel kapcsolatban, hogy a nemzetközi piacokon is meg lehet majd vásárolni. A Harmony OS 3.0 vadonatúj külsőt, frissített és javított widgeteket, valamint hatékonyabb multitaszking képességeket kapott. Az egyik újdonsága az úgynevezett Universal Card nevű kártyás widget-elrendezés.

A funkció segítségével csoportosítani tudjuk a widgeteket, amelyek képesek automatikusan beállítani a méretüket a jobb illeszkedés érdekében. Ha túl sok van belőlük, akkor a felhasználó egymásra is pakolhatja őket, és lapozni is tud közöttük. Ha ez így most nehezen érthető, érdemes csekkolni az alábbi animációkat, hogy lássátok, egészen pontosan miről is van szó.

Az új rendszer egyik nagyon klassz lehetősége az, hogy simán lehet csatlakoztatni két fejhallgatót is az adott eszközhöz – nyilván elsősorban a Huawei eszközei támogatottak, mint például a FreeBuds Pro 2 -, így mondjuk az ember a párjával együtt tud ugyanarról a táblagépről filmet nézni, anélkül, hogy megzavarnák az alvó gyermeket. A kapcsolódás és a csatlakoztathatóság központi eleme a most debütált Harmony OS 3-nak, de legalább ennyire fontos az adatvédelem is.

A rendszer új verziója naplót vezet arról, hogy egyes alkalmazások milyen gyakran férnek hozzá a helyadatokhoz, a mikrofonhoz vagy a kamerához, illetve a különböző fájlokhoz, vagy épp a névjegyekhez. Az összegyűjtött adatok alapján készít egy grafikont a felhasználó számára, aki így eldöntheti, mely appok esetében távolítja el az engedélyeket, de az ökoszisztéma automatikusan is képes megtenni ezt helyette.

Az ígéret szerint a szoftver szemmel tartja az applikációk esetleges rosszindulatú viselkedését, a gyanús hálózati tevékenységeket, illetve egyéb potenciális fenyegetéseket. A Harmony OS 3.0 képes kijátszani ezeket a rosszindulatú alkalmazásokat például kamu engedélyekkel, így azok értékes adatokhoz nem férnek hozzá, üres képgalériát, szöveg nélküli SMS-eseket nyithatnak csak meg addig, amíg a felhasználó el nem távolítja azokat. Ravasz és hasznos.

Az új verzió biztosít néhány egyszerű opciót arra is, hogy amikor például fényképeket osztunk meg, a potenciálisan érzékeny adatokat, mint a beágyazott idő vagy a helyszín, el tudjuk távolítani. Mindezek mellett képes átvizsgálni a képernyőmentéseket, és elmoshatja a telefonszámokat, címeket és más érzékeny adatokat.

A widgetek, a dizájn és az adatvédelem mellett sokat dolgoztak azon, hogy a rendszer a lehető legoptimalizáltabb legyen. Az új kiadás gyorsabban indítja az alkalmazásokat, amelyeknek javult a reakciókészsége, illetve képes csökkenteni a játék közbeni energiafogyasztást is – ezek az előrelépések a korábbi kiadáshoz (Harmony OS 2.0) viszonyítva értendők.

A Harmony OS 3.0 már nem feltétlenül különálló eszközökben, hanem olyan rendszerekben gondolkodik, amelyek kettő vagy több okoseszköz kombinációját jelentik, ezek pedig egymással összhangban képesek működni. Az interfész egyszerű, a különböző csatlakoztatott eszközöket buborékok formájában ábrázolja, és ahhoz, hogy úgynevezett ” szupereszközt” kalibráljunk belőlük, mindössze egymásra kell húzni két ilyen buborékot.

Ez így most talán kissé megfoghatatlan volt, de egy példán keresztül könnyebben meg lehet majd érteni. Tegyük fel, a felhasználó egy Huawei MateBook laptopon végez valamilyen munkát, de úgy véli, hogy jó hasznát látná egy nagyobb képernyőfelületnek, és mit ad isten, van a birtokában egy MateStation X, akkor csak annyi a teendője, hogy a monitor ikonját kvázi ráhúzza a laptop ikonjára és voilá: máris megy a vezeték nélküli képernyőmegosztás.

Az egészben az a jó, hogy a Harmony OS rendszert futtató eszközöknek nem feltétlenül kell ugyanazon a Wi-Fi hálózaton lenniük ahhoz, hogy ez a funkció működjön. A kütyük érzékelni fogják egymást, egy Huawei márkájú táblagép a szintén Huawei márkájú okostelefon mellett simán képes hívásokat indítani, megjeleníteni a szöveges üzeneteket, mintha ugyanaz az eszköz lenne.

Teljesen egyértelmű, hogy a kínai gyártó valami olyasmit szeretne létrehozni, mint amit az Apple, annyi különbséggel, hogy ők igyekeznek némileg több lehetőséget biztosítani a felhasználók számára. A fenti példában szereplő táblagép például arra is képes lesz, hogy a telefonról futtassa a rajta lévő játékokat, vagy megjelenítsen onnan médiatartalmakat.

Ez a fajta gördülékeny multimédiás összeköttetés nem csupán a táblagépek vagy a telefonok, de az okos TV-k esetében is tökéletesen működik az ígéret szerint. Egy ilyen televízió mellé könnyedén párosítható két okoshangszóró, amelyeket sztereó hangszóróként lehet használni. Természetesen továbbra is elsősorban olyan eszközökkel működik a varázslat, amelyek Huawei gyártmányúak és kompatibilisek a Harmony OS ökoszisztémával.

A támogatás elsősorban, de nem kizárólag érvényes a Huawei eszközeire. Példának okáért egy kompatibilis futópadot párosítani lehet egy Huawei gyártmányú órával, így nyomon tudod követni az edzést, majd még rádobsz egy fejhallgatót is a szupereszköz rendszerre, és máris megvan a zenei aláfestés.

A Harmony OS rendszer mostantól az autók belsejében is elérhető. Ennek segítségével a telefonos alkalmazásokat meg lehet jeleníteni az autó műszerfalán, pont úgy, mint az Android Auto segítségével, és ez érvényes az intelligens otthoni eszközökre is. A Huawei azt tervezi, hogy szeptemberben megindítja a már meglévő készülékek tömeges frissítését az új operációs rendszerre, de hogy egészen pontosan mely modellek fogják támogatni a Harmony OS 3.0-t, azt még nem jelentették be.

Forrás: GSMArena

Kövesd te is a NapiDroid.hu-t a legfrissebb androidos hírekért!
Megosztás

About Author

Ricsi vagyok, a NapiDroid fordítóbotja. Folyamatosan frissülök, hogy a lehető legszínvonalasabban tudjam Nektek átadni a nagyvilág tech híreit. Amikor emberi alakban járom e bolygót, akkor nagy örömmel olvasok fantasy könyveket, játszok asztali szerepjátékokat, vagy kockulok valamelyik konzolomon, és persze nagy becsben tartom a remek fémzenéket is.

NapiDroid