LeTV Le 1s teszt – LeHengerlő egyéniség

0

Legújabb tesztalanyunk egy kifejezetten erős középkategóriás masina, a LeTV 1S, ami kedvező ára ellenére gyönyörű Full HD kijelzőt, prémium fémházat és ujjlenyomat-olvasót kapott. Aki 50-60 ezer Ft körül keres készüléket, de nem szeretné beérni valami gyenge tucatmobillal, annak mindenképpen érdemes tovább olvasnia a tesztet.

Előszó: mi az a LeTV?

A Leshi Internet Information & Technology, azaz LeEco (korábbi nevén LeTV) egy kínai technológiai vállalat, és az egyik legnagyobb online videós cég hazájában. A 2004-ben alapított vállalat a “Le Ökoszisztéma” kiépítésén dolgozik (Le Ecosystem, azaz LeEco), ami egy online platformot, illetve az ehhez kapcsolódó eszközöket és alkalmazásokat takarja. A mobiltelefonos piacra tavaly léptek be, mégpedig négy készülékkel (Le 1, Le 1 Pro, Le 1s és Le Max), amik kifejezetten sikeresek lettek.

Csomagolás, tartozékok

A mobil egy egyszerű, letisztult, fehér dobozban érkezik, amin kizárólag az arany színű Letv felirat látható.

LeTV-Le-1s-NapiDroid-01

A dobozban a mobil mellett csak a legszükségesebb tartozékokat találjuk, de ezek kifejezetten minőséginek tűnnek. Van itt egy gyorstöltésre alkalmas gyári töltőfej, egy USB-C kábel, egy SIM-tű, és némi leírás. A töltő ugyan nem EU szabvány, de mellékeltek hozzá egy átalakítót, így gond nélkül használható hazánkban is.

Külső

A LeTV 1s egy 5.5 colos, fémházas phablet, és ennek megfelelő súllyal, illetve méretekkel rendelkezik. A gyári adatok szerint a mobil 169 grammot nyom a mérlegen, azaz nem spórolták ki belőle az anyagot, a vastagsága pedig 7.5 mm, tehát egy viszonylag karcsú készülékről van szó.

LeTV-Le-1s-NapiDroid-02

Az előlap nagy részét a méretes kijelző foglalja el, ami körül meglehetősen vékony a káva. Kikapcsolt képernyővel, illetve sötét háttérnél úgy látszik, mint ha két oldalt nem is lenne semmi. Valójában azonban van egy fekete keret a panel körül, de ez egyáltalán nem vészes, ezzel együtt is egész jó a kijelző/előlap arány.

LeTV-Le-1s-NapiDroid-04

Fent a szokásos dolgokat találjuk, van itt LED segédfény, fény-  és távolságmérő szenzorok, beszédhangszóró, valamint egy frontkamera. Alul pedig látszólag semmi sincs, de szerencsére a LeTV mérnökei nem hagyták kihasználatlanul a helyet, és ide tették a három androidos vezérlőgombot (Menü, Home és Vissza), amik háttérvilágítást is kaptak. A két szélső akár fel is cserélhető, ha valaki úgy szokta meg, de a jelzések maradnak, így ez okozhat némi félreértést.

LeTV-Le-1s-NapiDroid-03

A bekapcsoló és a hangerő gombot jobb oldalt találjuk, ezek teljesen rendben vannak, jó a nyomáspontjuk és nem lötyögnek; a bal oldalon pedig a SIM-tálca foglal helyet, ami két kártyát fogad, egy nano és egy micro SIM-et, memóriabővítési lehetőség viszont nincs.

LeTV-Le-1s-NapiDroid-06

LeTV-Le-1s-NapiDroid-08

A 3.5 mm-es Jack csatlakozó fentre került egy infraport társaságában, lent pedig egy USB-C csatlakozót találunk, valamint két hangszórónyílást, de ezekből csak a jobb oldali szól, a bal oldaliban egy mikrofon van.

LeTV-Le-1s-NapiDroid-05

A hátlap sem lett egyáltalán unalmas. A nagy része ugyebár fémből van, ami egybe van öntve a kerettel (unibody), alul és felül azonban van egy kicsit eltérő, bronzos színű műanyag berakás, ami szerintem teljesen jól néz ki, kicsit megtöri az egyhangúságot. Az egész hátlap egyébként matt felületű, azaz nem csúszik, nem tükröződik, és az ujjlenyomatot sem gyűjti.

LeTV-Le-1s-NapiDroid-09

A kamera a bal felső sarokba került, ez egy leheletnyit áll csak ki a hátlapból. Van mellette egy egyszerű LED segédfény, valamint középen egy mikrofon. Kicsit lejjebb a kerek ujjlenyomat-olvasót találjuk, alatta pedig már csak a LeTV logó van.

A mobil rendkívül jól össze van rakva, nagyon masszív az egész ház, egyáltalán nem recseg vagy ropog, még erősebb nyomkodásra sem. A minőség tehát maximálisan rendben van, a dizájn pedig már ízlés kérdése, de szerintem ezzel sincs gond.

Kijelző

A LeTV 1s egy 5.5 colos IPS kijelzővel bír, amelynek a gyártásáért a Sharp felel, és ennek megfelelően nem is lehet panaszunk a látványra. A színek szépek és élénkek, ezeken ráadásul állítani is tudunk, 4-féle színmód közül választhatunk. A fekete meglehetősen sötét, a fehér pedig természetes, nem sárgás vagy kékes.

LeTV-Le-1s-NapiDroid-10

A felbontás Full HD, ami még mindig nem túlzottan gyakori ebben az árkategóriában. A képpontsűrűség 401 ppi, azaz a kép nagyon éles, szabad szemmel nem igazán látni az egyes pixeleket.

LeTV-Le-1s-NapiDroid-12

A betekintési szögek szinte 180 fokosak, minden irányból jól néz ki a kijelző, nem torzulnak a színek. A fényerő minimális értéke nagyon alacsony, ami jól jöhet, ha egy sötét szobában mobilozunk, a maximális érték pedig átlagos, nem túlzottan erős, de ez is simán elég a legtöbb esetben, napfényben is egész jól látható a kijelző.

A védelemről Gorilla Glass 3 gondoskodik, azaz a karcok miatt nem annyira kell aggódnunk, persze az a biztos, ha teszünk egy fóliát a mobilra.

Hardver

A LeTV 1S az árazását tekintve egy középkategóriás készülék, ám hardveres szempontból jelentősen kiemelkedik a versenytársak közül. A mobilt a 64 bites MediaTek Helio X10 (MT6795T) hajtja, ami egy kifejezetten erős lapka, nyomába sem érhet például egy Snapdragon 615, a chipset sokkal inkább a Snapdragon 808-cal játszik egy ligában.

LeTV-1s-screen-01

A Helio X10-ben 8 darab Cortex-A53-as processzormagot találunk, amelyek 2.2 GHz-en pörögnek, a grafikai számításokat pedig egy PowerVR 6200 GPU végzi. Ehhez nem kevesebb, mint 3 GB RAM társul, a belső tárhely pedig 16 vagy 32 GB-os, modelltől függően. Bővítési lehetőség sajnos nincs.

letv-le-1s-geekbench

A különböző benchmark eredményeken jól látszik, hogy a mobil hardvere komoly teljesítménnyel bír, és ez szerencsére a mindennapi használat során is visszaköszön. A rendszer gördülékenyen működik, és a szebb 3D-s játékok sem izzasztják meg a LeTV 1s-t. Melegedés nálunk csak erősebb igénybevételnél jelentkezett, főleg játéknál, de ezzel együtt lehet élni, annyira nem vészes a dolog.

Adatkapcsolati téren jól el vagyunk látva, van például kétcsatornás Wi-Fi 802.11a/b/g/n/ac, Wi-Fi Direct, hotspot, Bluetooth 4.1 és GPS(+GLONASS) is, utóbbi egy pillanat alatt betájolja a pontos helyzetünket, akár beltérben is. A mobil dual SIM-es, egy micro és egy nano kártyát fogad (amíg az egyiken telefonálunk, addig a másik lekapcsolódik a hálózatról). Mindkettővel használhatjuk a 4G hálózatokat, de a mobil – sok más kínai készülékhez hasonlóan – csak a B1, B3 és B7 LTE sávokat támogatja, a B20-at nem. Ez a gyakorlatban annyit jelent, hogy nem mindenhol lesz meg a 4G sebesség, ez város- és szolgáltatófüggő. Miskolcon gond nélkül jött a 4G (Telenoros kártyával), a környező településeken viszont nem. Egyébként már a 3G is egész gyors, így ez nem feltétlenül akkora probléma. Az NFC kimaradt a mobilból, ez amúgy sem jellemző ezen az árszinten, van viszont infraport, ami remekül működik távirányítóként, két TV-vel is próbáltam.

A hangminőség rendben van telefonálás közben, a küldött és a fogadott hang is viszonylag tiszta, de azért nem kiemelkedő. A mobilban a Helio X10 saját DAC-ja teljesít szolgálatot, ami egész jó hangzást biztosít fülhallgatón keresztül, főleg mivel DTS-HD és Dolby Audio technológiákkal is felvértezték a mobilt. Az alsó mono hangszóró elég hangos, minőségre átlagos, de a célnak megfelel.

Szoftver

A LeTV mobilja egy Android 5.0.2-es rendszerrel érkezik, ám ez elég távol áll a Google által megálmodott Androidtól, ugyanis a gyártó saját, eUI nevű felülete fut a készüléken.

LeTV-1s-screen-03

A rendszer egyik jellegzetessége, hogy nincs alkalmazásmenü, azaz minden ikon a főképernyőkre kerül, de ez annyira nem meglepő dolog, sok kínai mobilnál láthattunk már ilyet, sőt, talán a gyári Android is ebbe az irányba fog változni hamarosan. Van azonban ennél sokkal érdekesebb változtatás is.

A felső sávot lehúzva csak az értesítéseket találjuk, a gyorskapcsolók máshova költöztek. A bal szélső vezérlőgombbal megnyitható Alkalmazásváltó képernyője viszont jelentősen kibővült. Legfelül van egy eszköztár (zseblámpa, távirányító, kamera, számológép, képernyőkép stb.), alatta a zenelejátszó widgetje, valamint a kijelző fényerejét állító csúszka. Középen vannak az említett gyorskapcsolók (Wifi, mobilnet, stb.), alulra pedig az alkalmazáselőzmények kerültek. Itt felfelé húzással egyesével tudjuk kilőni az appokat, de akár az összes egyszerre is bezárható.

LeTV-1s-screen-04

Egy kis megszokást igényel ez a fajta elrendezés, de egyébként nagyon logikus és kézreálló megoldásról van szó, nekem kifejezetten tetszett.

A szoftver egyik legnagyobb hibája, legalábbis a mi szempontunkból, hogy a LeTV a kínai piacra szánta a készüléket, és a vállalat online videós szolgáltatásai – amelyeknek ugyebár itthon nem sok hasznát vesszük – mélyen integrálva lettek a rendszerbe.

Hozzánk a TinyDeal jóvoltából érkezett a mobil, nem teljesen gyári szoftverrel, hanem a webshop saját, kicsit módosított ROM-jával. Ez nagyjából annyit jelent, hogy kivették a bal oldali, dedikált LeTV-s főképernyőt, és alulról a középső gombot, ami a LeTV Live-ot indítaná, ám ezek után egy üres hely maradt, és ez kicsit furán néz ki.

letv-le-1s-menu

Ez egy indítóalkalmazással egyébként könnyen orvosolható (pl. Nova Launcher), ha valakit zavar a dolog. Kapunk még néhány extra előretelepített appot a webshopos rendszerrel, amikre valójában semmi szükség (pl. CleanMaster, 360 Security és DU Speed Booster), ezeket érdemes egyből törölni. Ehhez ugyan rootolni kell a mobilt, de a Kingroot nevű alkalmazással ez egyetlen kattintással megoldható, és utána minden fölösleges dolog könnyedén eltávolítható. Előnye viszont a webshopos szoftvernek, hogy van rajta Play Áruház (ez a gyáriból hiányzik), emellett magyar nyelv is van a készüléken, de maradtak benne angol menüpontok, és néhány kínai felirattal is fogunk találkozni.

LeTV-1s-screen-06

Az említett negatívumokat leszámítva azonban rendben van a mobil szoftvere. A sebesség jó, nem akadozik a felület, és a Google Play Áruházból minden szükséges alkalmazást beszerezhetünk, így teljes értékűen használható a készülék.

Érdemes még külön kiemelni az ujjlenyomat-olvasót, ami rendkívül gyorsan teszi a dolgát: a szenzor egy szempillantás alatt felismeri az ujjunkat ahogy hozzáérünk, a gyári adatok szerint ehhez mindössze 0,15 másodperc kell. Ha be van állítva az ujjlenyomat-azonosítás, akkor pedig elég csak a hátlapi érzékelőt megérinteni, és máris feléled a telefon, illetve felold a képernyő. Dupla koppintásos kijelzőfeloldás viszont nincs a készüléken gyárilag.

LeTV-1s-screen-05

Amit még fontos megjegyezni, hogy a mobilban vagy egy agresszív energiatakarékos funkció, ami miatt elég lomhán (vagy egyáltalán nem) jelennek meg az értesítések alapesetben, hiába van aktív netkapcsolat. Ez azonban könnyen orvosolható, a beállításoknál van egy “Hang és értesítések” menüpont, itt a kívánt alkalmazásoknál be kell kapcsolni a “Prioritást élvező” opciót. Arra kell még figyelni, hogy van egy fordítási hiba, az “Engedélyez” helyett “Tiltás” szerepel legfelül, ez alapesetben be van kapcsolva, és így is kell hagyni, ha azt akarjuk, hogy jöjjenek az értesítések.

Kamera

A mobil hátoldalán egy egész komoly, 13 megapixeles, f/2.0-s Samsung ISOCELL szenzort találunk fázisdetekciós autofókusszal és LED-es segédfénnyel, az előlapra pedig egy szintén jó, 5 megapixeles egység került.

LeTV-Le-1s-NapiDroid-07

A kamera szoftvere sok beállítási lehetőséget kínál. Alapvetően Lassított felvétel, Videó, Fotó és Panoráma módok közül választhatunk, fotózásnál azonban van jó néhány extra opció. Kapunk például HDR-t, arcszépítést, illetve éjszakai módot, utóbbinál még a záridőt is állíthatjuk manuálisan, igaz, csak három lehetőség van (auto, 1/4 és 1/2 másodperc). Ez persze még nem minden, van ISO, fehéregyensúly és sok más beállítási lehetőség.

LeTV-1s-screen-09

A fázisdetekciós autofókusz gyorsan és pontosan teszi a dolgát, jó fénynél egy pillanat alatt a beélesíti a kívánt tárgyat, félhomályban kicsit lomhább. A fotók azonnal elkészülnek, amint megnyomjuk az exponálógombot, a HDR képek és az éjszakai felvételek elkészítése azonban már tovább tart.

Most pedig nézzük meg a tesztfotókat!

LeTV-1s-kamera-14LeTV-1s-kamera-02-HDRLeTV-1s-kamera-12LeTV-1s-kamera-04LeTV-1s-kamera-16LeTV-1s-kamera-15LeTV-1s-kamera-06LeTV-1s-kamera-17LeTV-1s-kamera-08LeTV-1s-kamera-11 LeTV-1s-kamera-10 LeTV-1s-kamera-09

A képet át lettek méretezve, az eredeti fotókat itt találod.

A nappali képek egész jók lettek, bár teljes nagyításnál már előjönnek a gyengeségek, kissé elmosódnak a részletek. Beltérben, illetve éjszaka is lehet használható képeket lőni, de azért jellemző a zajosodás, és itt még kevésbé jönnek ki az apróbb részletek. Összességében azért szerintem rendben van a kamera, simán hozza a kategóriában elvárható szintet.

A szelfikamera is szépen teszi a dolgát, jó fényben éles, dinamikus képeket kapunk, közepes fényviszonyoknál pedig átlagos a minőség, de még ez is bőven elfogadható. Az önfotókat a hátlapi ujjlenyomat-olvasó megérintésével is elsüthetjük, az arcszépítés pedig 5 fokozatban állítható.

Videót akár 4K-ban is rögzíthetünk, elfogadható kép- és hangminőséggel, ez szinte egyedülálló ebben az árkategóriában. Lassított felvételnél pedig 60 és 120 fps választható, előbbinél Full HD, utóbbinál HD videók készülnek, ezek nem annyira jó minőségűek, de ez így is egy remek extra.

Üzemidő

A LeTV Le 1s hátlapja alatt egy 3000 mAh-s akksit találunk, ami az unibody kialakítás miatt nem cserélhető. Átlagos használattal nem gond a 1,5-2-napos üzemidő, és lazán sikerült 4 óra fölötti kijelzőidőt kihozni a mobilból, ami szerintem teljesen rendben van. Folyamatos YouTube-ozással közepes fényerőn pedig 7-8 órát bírt az akksi.

LeTV-1s-screen-02-akksi

A korrekt üzemidőt a LeTV gyorstöltéssel is megtoldotta. A mobil egy óra alatt 75%-ra tölthető, a 100%-hoz pedig nagyjából 90 perc szükséges a gyári töltőfejjel.

Összegzés

A LeTV Le 1s egy rendkívül érdekes készülék lett. Kezdjük azzal, hogy a gyártó állítólag veszteséggel árulja a mobiljait (a pénzt a hozzácsapott szolgáltatásokkal keresik), és ezt a készülék láttán nem is annyira nehéz elhinni. Gyönyörű kijelző, erős hardver és masszív fémház jellemzi a Le 1s-t, de hatalmas pozitívum még az ujjlenyomat-olvasó és az USB-C port is. Ehhez ráadásul korrekt üzemidő társul, és a kamera is egész jó.

letv-le-1s

Persze semmi sem tökéletes, főleg ha ilyen olcsó. A LeTV mobiljának legfőbb hátulütője a szoftver. A gyári rendszer nem tud magyarul, tömve van kínai szolgáltatásokkal és hiányoznak róla a Google-alkalmazások, a webshopos ROM (ami a mi készülékünkön is volt) pedig tele van fölösleges előretelepített appokkal (bloatware), cserébe viszont van Google Play Áruház és magyar nyelv (ami elég hiányos).

Azért a szoftveres hiányosságok ellenére együtt lehet élni a mobillal (a legtöbb ráadásul könnyen orvosolható), ez egy elfogadható kompromisszum, ha figyelembe vesszük a remek árat. Szinte hihetetlen, de a mobil 3GB/16GB-os variánsa már 55 ezer Ft körüli áron is beszerezhető, ami nem pénz egy ilyen hardverrel felszerelt masináért. A legtöbb helyen persze erre még rájönne az ÁFA és más költségek, ám a TinyDeal weboldalán választhatunk EU raktáras opciót, és ebben az esetben néhány nap alatt ideér a mobil Németországból, mindenféle extra fizetnivaló nélkül. Hozzánk is tőlük érkezett a telefon, és minden a legnagyobb rendben ment.

Hogy tetszik a LeTV kedvező árú mobilja?

Írd meg a véleményed kommentben!

Kövesd te is a NapiDroid.hu-t a legfrissebb androidos hírekért!
Megosztás

About Author

A Napidroid.hu alapítója.

NapiDroid