Ha valaki esetleg nem hallott volna róluk, a Counterpoint Research egy elemző cég, amely elsősorban piackutatással foglalkozik, és sűrűn kerül náluk terítékre az okostelefonos világ. A legújabb kutatási eredményeik a processzorellátásról szólnak, és ezek alapján már nem a Qualcomm a legnagyobb chipset beszállító a mobilos világban.
Az idei év harmadik negyedében a Qualcomm vezető szerepét a MediaTek ragadta el, mivel övék volt a piac 31 százaléka a vizsgált időszak alatt, míg az amerikai cég részesedése 29%-ra csökkent. A harmadik helyen gyakorlatilag holtverseny alakult ki, az Apple, a Samsung és a HiSilicon is 12% körüli eredménnyel zárt. A külső körön a friss adatok láthatók, a belsőn pedig az egy évvel korábbiak.
A tajvani felvezető-gyártó a sikert annak köszönheti, hogy az olcsóbb, 100-250 dollár közötti telefonok szinte szárnyaltak a két legnagyobb telefonos piacon, vagyis Kínában és Indiában. Az indiai vásárlók egy fejlődő ország polgárjai, és ők többre tartják a kimagasló ár-érték arányú készülékeket, ezért előnyben részesítik a MediaTek processzoros megoldásokat.
Mondjuk nem kell az amerikai gyártót sem sajnálni, mert a prémium szegmensben és az 5G-s telefonok piacán továbbra is az első helyen állnak. A Counterpoint gyűjtése szerint az 5G-s szegmens a kétszeresére nőtt a vizsgált időszak alatt, és az összes eladott mobil 17 százaléka már támogatta az új generációs hálózatokat.
A MediaTek eredményét persze így sem érdemes félvállról venni, mivel a mostani 31 százalékos piaci részesedésük 25 százalékos növekedést jelent az előző év azonos időszakához viszonyítva. A Qualcomm az elmúlt egy év alatt 31 százalékról csúszott le a jelenlegi 29 százalékra, ami nem nagy veszteség, de mégis visszaesés.
A Counterpoint vezetője Dale Gai a következőkkel magyarázza a MediaTek jelenlegi sikerét: az első a már említett középkategóriás mobilok sikere, az emberek szívesebben vettek idén 100-250 dolláros készülékeket, főleg a fejlődő piacokon, mint Latin-Amerika vagy a Közel-Kelet. A másik az Egyesült Államok által kiszabott kereskedelmi tiltás, ami a Huaweit sújtotta, és ami a konkurens gyártók számára új lehetőségeket nyitott meg. A tavalyi azonos időszak óta a MediaTek lapkák alkalmazása például a Xiaomi mobilok esetében a háromszorosára nőtt. Látni kell tehát, hogy a MediaTek nagyon jól kihasználta a Huawei után maradt űrt. A TSMC által gyártott megfizethető MediaTek lapkák az egyik első alternatívának számítottak a gyártók körében, még a Huawei is alaposan bevásárolt, mielőtt kihirdették volna a teljes tiltást ellenük.
A Qualcomm számára is előnyökkel járt a Huawei szerencsétlen helyzete, mert a tavalyi év azonos időszakához viszonyítva nekik is sikerült erős növekedést produkálni a felsőkategóriás szegmensben, bár a középkategóriában alaposan megszorította őket a MediaTek. A Counterpoint vezetője szerint jövőre is élénk lesz a verseny a két cég között, amelyeknek az egyik elsődleges fegyvere az egyre agresszívabb árazás lehet. A küzdelem fő színtere pedig az 5G kompatibilis lapkákkal szerelt termékek piaca lesz.
A két nagy gyártó az elemzők szerint jól alkalmazkodott a piaci igényekhez, mindketten igyekeztek átszervezni a portfoliójukat. Tavaly a MediaTek egy gamer igényekre szabott lapkacsaládot indított útra a G-szériás chipek képében, míg a Dimensity processzorok az 5G támogatást hozták el az olcsóbb, alacsonyabb árfekvésű telefonok szintjére. A jelenlegi legolcsóbb 5G mobil a Realme V3, amiben MediaTek hardver teljesít szolgálatot.
Jövőre a gyártók célja az 5G minél szélesebb körű elterjesztése lesz, legalábbis így vélik a Counterpoint szakértői. Ez elengedhetetlen lesz ahhoz, hogy az olyan 5G központú általános felhasználói lehetőségek, mint a felhőalapú játék, elérjék a teljes potenciáljukat, ebből pedig a magasabb órajelű grafikus gyorsítók és az erősebb lapkák iránti igény következhet. Mindez pedig azt jelenti, hogy a két cég, vagyis a MediaTek és a Qualcomm jövőre is intenzív harcot fog vívni egymással a vezető szerepért.
Forrás: PhoneArena