A Google, miután publikált két fejlesztői előzetest az Android 16-ból, végre kiadta a rendszer első nyilvános béta változatát. Az új kiadást OTA-frissítés formájában tudják telepíteni azok, akik regisztráltak az Android Beta programba.
Az Android 16 első nyilvános bétáját bármilyen Google Pixel 6 vagy annál újabb készülékre feltelepíthetik az érdeklődők. Mielőtt így tesznek, érdemes elgondolkodniuk azon, hogy a béta verziók még tele lehetnek hibával, a rendszer bármikor lazán összeomolhat. Magyarán szólva, nem érdemes kísérletezni az elsődleges készülékünkön.
Az Android 16 első bétájának egyik fő érdekessége az adaptív alkalmazások nevű funkció. A Google ezzel biztosítja, hogy az applikációk megfelelően méreteződjenek, illetve viselkedjenek az adott telefon vagy más eszköz képernyőméretétől, tájolásától vagy formátumától függetlenül.
A Google által publikált sajtóközlemény szerint az API 36-os szintet megcélzó alkalmazásoknak támogatniuk kell az átméretezhető ablakokat a 600 dp szélességű vagy annál nagyobb képernyőkön is. A fejlesztők számára azonban korlátozva lesz az alkalmazások ablakméretezésének és tájolásának zárolása. Kicsit érthetőbben: a funkció jobb alkalmazás-elrendezést tesz lehetővé például a hajlítható kijelzős mobilokon.
A rendszer egyik újítása az úgynevezett Élő Frissítések, amely lényegében az Apple Live Activities mintájára készült. Az Élő Frissítések olyan interaktív értesítéseket tartalmaz, amelyek folyamatosan frissülnek, például navigáció, fuvarrendelő alkalmazások használata – Uber, Bolt és társai -, illetve kajarendelés közben.
A Google létrehozott egy újfajta értesítési sablont, amelyen testreszabható ikonok és a folyamatot jelző fontosabb történések láthatóak. Magyarán szólva folyamatosan tájékoztatva leszel azzal kapcsolatban, hogy merre jár a sofőröd, vagy a kedvenc kínai kajád, és a többi. A Samsung amúgy valami hasonlót alkalmaz a Now Bar funkciójában, ami a One UI 7 részét képezi.
Az új Android 16 béta verzió támogatja az “Advanced Professional Video” (APV) nevű videóformátumot, amivel profi minőségű videókat lehet rögzíteni és szerkeszteni, akár 8K felbontásban is, nagyon magas, 2 Gbps-os bitráta mellett.
Ráadásul a keresőóriás beépített egy éjszakai mód aktiválót a kameraszoftverbe, amely képes automatikusan felismerni a gyenge fényviszonyokat, majd a megfelelő beállításokat alkalmazni. Az új rendszer javítja a függőleges szövegek megjelenítését, és új akadálymentesítési lehetőségekkel teszi könnyebbé a mobilok használatát a fogyatékkal élők számára.
Mielőtt az Android 16 véglegesített verziója megjelenik az idei év második negyedévében, a Google még legalább három további nyilvános bétát fog kiadni a rendszerből. Azt korábban már megerősítették, hogy az Android 16 a korábbi verzióknál jóval hamarabb fog debütálni.
Forrás: Google