Az Android operációs rendszer folyamatos fejlődése arra sarkallja a Google-t, hogy a szoftvert futtató készülékekkel szemben rendre új minimális hardverkövetelményeket szabjon. Ez újfent megtörtént, ezúttal elsősorban a tárhelyet és az operatív memóriát illetően fogalmazott meg friss irányelveket a vállalat.
Az Android 15 elődeinél jóval összetettebb rendszer lett, ezért aztán a Google megnövelte a kötelezően előírt belső tárhely méretét. Korábban minimum 16 GB volt szükséges az Android 13 és 14 futtatásához Google szolgáltatásokkal kiegészítve, de a 15-ös verziónak már minimum 32 GB háttértár szükséges. Ez azt jelenti, hogy a régebbi, kevesebb tárhellyel rendelkező készülékek nem kaphatják meg hivatalosan az Android 15 frissítést.
Nyilván a gyártók továbbra is készíthetnek 32 GB-nál kevesebb tárhellyel szerelt okostelefonokat vagy tableteket, de ezeken a készülékeken nem használhatják a Google Mobilszolgáltatásokat (GMS), vagyis nem lesz Play Áruház, de még Térkép sem. A szóban forgó eszközöket csak a nyílt forráskódú Androiddal (AOSP) dobhatják piacra, amelyre nem vonatkoznak ezek a hardveres megkötések (vagy pedig régebbi Androidot kell telepíteni rájuk, és nem lesz lehetőség a frissítésre). Egy másik új követelmény a segélyhívó szolgáltatások támogatása – gondoljatok olyanokra, mint a vészhelyzeti kontaktok és a helyadatok megosztásának lehetősége.
Az operatív memóriát illető követelmények is módosultak. Korábban a 2 GB RAM-mal rendelkező eszközök esetében volt kötelező a csökkentett erőforrásigényű Android Go Edition telepítése az adott készülékre, de az Android 15-től már a 3 GB RAM-mal szerelt telefonok esetében sem alkalmazhatnak normál Androidot a gyártók, csak a Go Edition verziót. Illetve a 2 GB RAM-nál kevesebb memórával szerelt modelleken már az Android 15 Go Edition sem futhat GMS-sel.
Ami pedig a jövőt illeti, a Google utalt rá, hogy a RAM követelmény tovább emelkedhet. Ez azt jelenti, hogy Android 16-tól már a 4 GB RAM-mal rendelkező eszközöknél is kötelező lehet az Android Go használata. Nyilván ezek az új követelmények, illetve azok következményei nem érintik azokat a fogyasztókat, akik fősodorbeli márkáktól vásárolnak csúcskategóriás készülékeket, de a belépőszintű eszközök közül választókat annál inkább.
Forrás: PhoneArena